Jest nowy pomysł na olsztyńskie "szubienice" czyli Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Architekt Radosław Guzowski, który zaprojektował zagospodarowanie placu Dunikowskiego zaproponował, by do czasu podjęcia ostatecznej decyzji okryć monument materiałem w barwach ukraińskiej flagi.
Jak poinformowano na oficjalnej stronie miasta w oparciu o ten pomysł sformułowany został wniosek, który trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do przyszłości pomnika, będziemy jeszcze rozmawiać ze specjalistami, a także zasięgać opinii mieszkańców w tej sprawie - mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków, Gabriela Konarzewska. A osłonięcie monumentu barwami Ukrainy sprawiłoby, że dzieło zyskałoby inny wydźwięk - podkreśla.
Po ataku Rosji na Ukrainę w Olsztynie na nowo rozgorzała dyskusja o przyszłości pomnika. Pojawiły się na nim hasła komentujące działania agresora oraz akcenty solidarności z walczącym narodem ukraińskim.
Część osób domaga się usunięcia pomnika i jego przeniesienia w inne miejsce. Takie rozwiązanie rekomendował minister kultury Piotr Gliński, który opowiada się za przeniesieniem pomnika do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej stworzone przez Fundację "Miniona Epoka". Ministerstwo zadeklarowało, że pokryje koszty dokumentacji konserwatorskiej niezbędnej do usunięcia pomnika i jego demontażu.
Ale sprawa nie jest taka oczywista. 10 marca olsztyńscy radni odrzucili projekt uchwały, która miała zobowiązać prezydenta miasta do bezzwłocznych działań w celu przeniesienia stojącego w centrum miasta pomnika.
Jak poinformował Urząd Miasta w zeszłym tygodniu podczas spotkania w olsztyńskim ratuszu swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowali historycy, architekci i osoby, które od lat interesują się losem monumentu. I rozbieżność stanowisk jest znacząca. Od głosów za zachowaniem pomnika, nie przenoszeniem go w inne miejsce, ale zmianą jego wydźwięku, po takie które zdecydowanie opowiadają się za relokacją, albo wręcz zburzeniem.
Pomnik, którego autorem jest Xawery Dunikowski - artysta rzeźbiarz, ocalały z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, odsłonięto w 1954 roku, a do rejestru zabytków trafił w 1993 roku. Początkowo był to Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej, na początku lat 90. jego oficjalną nazwę zmieniono na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej.