Od dzisiaj przechodnie w Lublinie znów będą mogli zadzierać głowy, żeby na Bramie Krakowskiej sprawdzić, która jest godzina. Na zabytek powracają zegary, które - w co wielu mieszkańcom trudno będzie uwierzyć - mają pokazywać aktualny czas.
Duży wysięgnik pojawił się przy Bramie Krakowskiej około 7 rano. Przy jego pomocy wyniesiono na górę obie zegarowe tarcze, wykonane na wzór poprzednich. Każda z nich waży zaledwie 20 kilogramów.
Tarcze są z aluminium - mówi Jerzy Jurkiewicz z firmy, która dostarczyła nowe zegary i będzie je serwisować. Stare tarcze, znacznie cięższe, będą po renowacji muzealnymi eksponatami.
Nowy jest również mechanizm zegara. Jurkiewicz szacuje, że mechaniczna część powinna działać bez zarzutu przez 200 do 300 lat.
Stary mechanizm i stare tarcze zdemontowano w wakacje. Otwory po zegarach zasłonięto deskami, a wszystko to skryły rusztowania dla ekip zajmujących się obróbką wnęk na zegarowe tarcze.
Poprzednie zegary “straciły stanowiska", bo bardzo długo działały nieprawidłowo. Nie grzeszyły punktualnością - przyznaje Magdalena Piwowarska, kustoszka Bramy Krakowskiej.
Zegar od strony Starego Miasta przez całą dobę upierał się, że jest za pięć dwunasta. Bo w Bramie Krakowskiej zakrzywia się czasoprzestrzeń - żartuje kustoszka. Zegar widoczny z deptaka miał większą fantazję. Bardzo reagował na zmianę temperatury - wyjaśnia Piwowarska. Dla zegara czasem było za ciepło, czasem za zimno, a czasem zbyt wilgotno.
Z nowymi urządzeniami ma być inaczej. Będą punktualne. Wszyscy lublinianie będą mogli sobie popatrzeć na zegar - deklaruje kustoszka. Bardzo punktualny. Sam się będzie nastawiał - dodaje Jurkiewicz.
Brama Krakowska to jedna z pozostałości po dawnych murach obronnych, a “Krakowską" jest dlatego, że zaczynał się od niej trakt w kierunku Krakowa. Dziś zabytkowa brama jest głównym “wejściem" z miejskiego deptaka na Stare Miasto i zarazem siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina, które zorganizowało wymianę zegarów. Operacja kosztowała 130 tys. zł, a w kwocie tej mieszczą się również koszty prac budowlanych, w tym zabezpieczenia wnęk zegarowych, by chronić mechanizm zegara przed wpływem pogody.