Władze Lublina zachęcają mieszkańców do współtworzenia kapsuły czasu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W jej wnętrzu zamknięte zostaną symboliczne przedmioty ważne dla ludzi młodych i związane z miastem.
Lublin stał się w tym roku Europejską Stolicą Młodzieży.
Lublinem rządzi młodzież, a my słuchamy i uczymy się od niej tego, w jakim świecie chce żyć, jakie wartości są dla niej ważne oraz jakiego wsparcia od nas oczekuje - podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W kapsule czasu zatrzymamy wspomnienia i obraz Lublina z 2023 roku - zapowiada.
Czym są kapsuły czasu? To pojemniki, najczęściej blaszane kule, w których przechowane są dla przyszłych pokoleń dokumenty i pamiątki świadczące o tym, czym żyli mieszkańcy danej miejscowości i co było dla nich ważne. Są tworzone przy okazji wyjątkowych wydarzeń i zakopywane w ziemi lub montowane na wieżach budynków.
Do lubelskiej kapsuły Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 mogą trafić symboliczne przedmioty ważne z perspektywy młodego człowieka i związane z Lublinem.
Jednym z jej elementów będą także życzenia, pozdrowienia i przesłania dla kolejnych pokoleń. Chętni mogą nagrać 30-sekundową wiadomość audiowizualną, która następnie zostanie zapisana na nośniku i trafi do kapsuły. Nagrania odbędą się w środę 11 października, w g. 11.00-15.00 na Placu Litewskim. Materiały video będą realizowane we współpracy z wykładowcami i studentami Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
W piątek 13 października do Hej! przy ul. Peowiaków 11 będzie można przynieść przedmioty, które kojarzą się z Lublinem, jako Europejską Stolicą Młodzieży
Przygotowana kapsuła czasu z informacją, żeby otworzyć ją najwcześniej za sto lat zostanie zakopana w Parku Ludowym. Kapsuła, która powstała z okazji jubileuszu 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi jest przechowywana pod powierzchnią Placu Litewskiego, w miejscu gdzie aktualnie rośnie topola czarna.