Prawie 96 milionów będzie kosztowała rozbudowa Klinicznego Szpitala Wojskowego w Lublinie. Zostanie nadbudowane piętro budynku. Znajdą się tam oddziały kardiologii i neurochirurgii. Będą gotowe z końcem 2025 roku.
Dzisiaj uroczyście podpisano umowę z wykonawcą. Rozbudowę sfinansuje budżet państwa w ramach Planu Inwestycji Budowlanych MON.
W nowej bazie lokalowej powstanie specjalistyczny ośrodek chorób serca z salą hybrydową, z kardiochirurgią. Kierownik oddziału kardiologii dr hab. n. med. Grzegorz Sobieszek powiedział, że chce, aby to był jeden z najlepszych ośrodków w kraju. Już w tej chwili wykonujemy najwięcej zabiegów na naczyniach wieńcowych w województwie lubelskim, około 1,5 tys. rocznie - przekazał.
Po rozbudowie będzie możliwe wykonywanie zabiegów strukturalnych serca np. przezskórnej naprawy zastawki aortalnej w przypadku jej wady, co teraz nie jest możliwe.
Powstanie również Oddział Neurochirurgiczny wraz z pomieszczeniami rehabilitacji neurochirurgicznej.
Rozbudowa będzie bardzo skomplikowana ze względu na to, że szpital ma cały czas funkcjonować. W trakcie inwestycji planowane są czasowe ograniczenia liczby łóżek.
Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje wykonanie w części zachodniej budynku głównego prac oraz dostaw sprzętu i aparatury medycznej w celu utworzenia Oddziału Kardiologicznego wraz z pomieszczeniami rehabilitacji kardiologicznej i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Ma się zakończyć w marcu 2024 roku.
Etap drugi zakłada utworzenie w części wschodniej budynku głównego Oddziału Neurochirurgii wraz z pomieszczeniami rehabilitacji neurochirurgicznej i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Ta inwestycja powinna zakończyć się w lutym 2025. Później nastąpią dostawy sprzętu i aparatury medycznej. Mają potrwać do grudnia 2025.
W centralnej budynku powstanie nowa aula szpitala klinicznego.
Szpital Wojskowy w Lublinie dysponuje 300 łóżkami dla pacjentów na kilkunastu oddziałach, m.in. chirurgii, kardiologii, gastroenterologii, neurochirurgii, okulistyki i rehabilitacji. Placówka hospitalizuje rocznie około 13 tys. pacjentów i udziela 66 tys. porad ambulatoryjnych. Jest to placówka dostępna dla wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny.