Trwają prace nad aplikacją "Okosmart", która ma być kontynuacją "Okobusa". "Naszym celem jest, aby aplikacja była dostępna dla lekarzy, optometrystów i personelu medycznego, co pozwoli na rozszerzenie diagnostyki chorób oczu w miejscach o trudnym dostępie do okulisty" - powiedział RMF FM prof. Kamil Jonak z Politechniki Lubelskiej.
"Okobus" to mobilny punkt wyposażony w kamerę do wykonywania i diagnozowania chorób oczu. Z jego pośrednictwem przebadano na Lubelszczyźnie kilkadziesiąt tysięcy osób.
Plamka jest strukturą niezwykle istotną dla zdolności wzroku, szczególnie dla widzenia o wysokiej rozdzielczości barw oraz dla funkcji, takich jak rozpoznawanie twarzy, czytanie druku, itp. - powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Kotem prof. Robert Rejdak, szef lubelskiej Kliniki Okulistyki i prorektor ds. cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wiele jej chorób można leczyć lub radykalnie spowolnić ich rozwój.
Projekt "Okosmart - Aplikacja do rozpoznawania chorób siatkówki" otrzymał dotację z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a wnioskowana kwota projektu wynosi 1 159 933,50 złotych.
Jak powiedział prof. Rejdak, "aplikacja, którą tworzymy, oparta na algorytmach sztucznej inteligencji, ma przyspieszyć diagnostykę na podstawie cyfrowych zdjęć, które już posiadamy w naszej klinice oraz w ramach współpracy z Kliniką Okulistyki w Madrycie".
Aplikacja będzie efektem dalszej współpracy z ekspertami z Politechniki Lubelskiej.
Projekt "Okosmart" jest kontynuacją "Okobusa". Będzie przedsięwzięciem znacznie szerszym, obejmującym większą liczbę chorób, w tym obejmującym różne schorzenia siatkówki, takie jak zakrzepica żylna. Współpraca z Madrytem umożliwi dostęp do dużej liczby zdjęć pacjentów z różnymi chorobami siatkówki, co jest kluczowe dla treningu algorytmów.
W praktyce, lekarze rodzinni lub technicy przeszkoleni mogą w swoich przychodniach dzięki kamerze wykonywać zdjęcia plamki pacjentom. Naszym celem jest, aby aplikacja była dostępna dla lekarzy, optometrystów i personelu medycznego, co pozwoli na rozszerzenie diagnostyki chorób oczu w miejscach o trudnym dostępie do okulisty - powiedział prof. Kamil Jonak z Politechniki Lubelskiej.
Początkowo algorytm będzie bazował na zdjęciach wykonanych w Okobusie, ale również bazie zdjęć z Madrytu. Im więcej zdjęć, tym większa skuteczność w diagnozowaniu, ponieważ sztuczna inteligencja będzie się uczyć - przekazuje prof. Jonak. Zaznacza, że to będzie przełom w telemedycynie.