Jedno centrum sterowania zastąpi pracę czterech dotychczasowych starych nastawni. Pracujący przed monitorami dyżurni ruchu dbają o bezpieczeństwo na torach. Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Garbarskiej w Lublinie.
Przez stację Lublin Główny przejeżdża w ciągu doby blisko 200 pociągów, zarówno osobowych, jak też towarowych. Aby przejazd na szlaku kolejowym był bezpieczny dbają dyżurni ruchu pracujący w Lokalnych Centrach Sterowania. Jedno z nich powstało w ramach modernizacji linii kolejowej Lublin - Warszawa - podał portal lublin112.pl.
Jak wyjaśniają przedstawiciele PKP PLK, miejsce to zaczęło działać w październiku 2021 r. Zadaniem pracujących tam osób jest bezpieczne i sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Nowoczesne urządzenia zastąpiły elektryczne układy przekaźnikowe, w które były wyposażone 4 dotychczasowe stare nastawnie.
Jak informuje Rafał Wilgusiak ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, nowoczesne lokalne centra sterowania wspomagają pracę dyżurnych ruchu, dzięki "weryfikowaniu" czynności ludzi przez systemy komputerowe.
Możliwe jest prowadzenie stałego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca. Lokalne centra sterowania na bieżąco nadzorują i monitorują wszystkie parametry dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa - wyjaśnia Rafał Wilgusiak.
Dyżurni ruchu mają też wgląd w sytuację, jaka występuje na przejazdach kolejowych. Na razie tylko w obrębie stacji w Lublinie, jednak docelowo nadzór obejmie 15 skrzyżowań dróg z torami między Lublinem a Warszawą.