Konferencje naukowe, dyskusje, wystawy - w ten sposób Państwowe Muzeum na Majdanku przypomni o 80. rocznicy akcji "Reinhardt". W toku tej ludobójczej operacji od marca 1942 do listopada 1943 r. Niemcy wymordowali około dwóch milionów Żydów europejskich. Utworzone w jej ramach trzy obozy zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince pochłonęły więcej ofiar niż kompleks obozowy Auschwitz. W przebieg „Einsatz Reinhardt” wprzęgnięty był też obóz na Majdanku, a sztab dowodzenia operacją zlokalizowany był w Lublinie.

Państwowe Muzeum na Majdanku w związku z 80. rocznicą akcji "Reinhardt" organizuje szereg inicjatyw, które potrwają od połowy marca 2022 do listopada 2023 roku. Wśród nich znajdują się konferencje naukowe, dyskusje, debaty, publikacje, seminaria edukacyjne, wystawy i projekty filmowe. Głównym wydarzeniem zaplanowanym na marzec tego roku będzie dyskusja panelowa w dawnym gmachu sztabu akcji "Reinhardt" w Lublinie (dziś Collegium Iuridicum KUL), w której udział wezmą czołowi badacze zajmujący się problematyką zagłady Żydów.

Ludobójcza operacja

W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. niemiecka policja rozpoczęła wysiedlenia z getta w Lublinie. Codziennie w wagonach towarowych wysyłano do obozu zagłady w Bełżcu około tysiąca nieświadomych swego losu Żydów. Zniszczenie żydowskiego Lublina stanowiło początek monstrualnej ludobójczej operacji opatrzonej kryptonimem "Einsatz Reinhardt". Realizowana w jej ramach eksterminacja Żydów w Generalnym Gubernatorstwie stanowiła integralną część przeprowadzanego przez władze Trzeciej Rzeszy "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie".

Śmiertelne żniwo akcji "Reinhardt" to blisko 2 miliony Żydów zgładzonych w latach 1942-1943: w obozach w Treblince, Bełżcu i Sobiborze, w obozie koncentracyjnym na Majdanku, w masowych egzekucjach towarzyszących "akcjom wysiedleńczym", podczas egzekucji w obozach pracy, obław i "polowań" na uciekinierów w miastach, wsiach i lasach. Większość uśmierconych stanowili Żydzi z GG, okręgu Białystok i Komisariatu Rzeszy Wschód. Ofiary pochodziły też spoza Polski - z Rzeszy, Austrii, Protektoratu Czech i Moraw, Słowacji, Grecji, Jugosławii, Holandii, Francji i Białorusi.

Opracowanie: