Łódzkie wille i pałace są tematem nowej wystawy fotograficznej z cyklu "Łódź zachwycająca". Piękno wystawnych budynków będzie można podziwiać w łódzkim Lapidarium.
W unikalnej przestrzeni Lapidarium Detalu Łódzkiego już można oglądać wyjątkową wystawę prezentującą architektoniczne bogactwo i przepych siedzib łódzkich fabrykantów, przedsiębiorców, handlowców, dzięki którym prosperowała XIX-wieczna Łódź - miasto przemysłowe.
W budynkach zaskakuje mnogość i finezja detali, a także niezwykłe architektoniczne rozwiązania. Od pałaców wielkich potentatów, jak Izrael Kalmanowicz Poznański czy Juliusz Heinzl, po miejskie wille i rezydencje letniskowe należące do równie szacownych rodzin jak: Herbstowie, Barcińscy, Geyerowie możemy odkrywać przeszłość Łodzi, jej wielkomiejski charakter i estetykę.
Prezentowane na wystawie budynki zostały wybrane pod kątem pokazania jak największej różnorodności stylów oraz eklektyzmu, tak charakterystycznego dla Łodzi. Pałace i wille nawiązujące do baroku zestawione zostały z budynkami, których styl odwołuje się m.in. do renesansu, klasycyzmu i secesji.
Są przykłady architektury palladiańskiej i "stylu szwajcarskiego". Jak podkreślają organizatorzy wystawy to "swoisty miszmasz, który tworzy łódzkie DNA, dziedzictwo miasta".
Wystawa została zorganizowana przez Biuro Architekta Miasta i jest częścią programu edukacyjnego, który ma zwrócić uwagę na ogrom dziedzictwa materialnego Łodzi i jego wyróżniającą się na tle innych miast architekturę.
Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest dr inż. arch. Karol Wysznacki - pracownik naukowy Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w g. 10.00 - 16.00 do 16 stycznia 2023 roku.