Ponad 55 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku bibliotekę na Teofilowie w Łodzi. Dziś placówka otworzyła swe podwoje dla czytelników po remoncie.

Od dziś mieszkańcy Teofilowa w Łodzi mogą cieszyć się odnowioną biblioteką przy ul. Rojnej 39. Placówka ma ambicję stać się kulturalnym sercem osiedla, gdzie każdy - bez względu na wiek - znajdzie coś dla siebie.

Z okazji wielkiego otwarcia przygotowano ciekawe wydarzenia - m.in. spotkanie z Marcinem Podolcem oraz dyskusję o lokalnej tożsamości.

TEOteka jest jedną z najważniejszych placówek w całej łódzkiej sieci bibliotecznej. Obsługuje aż 5 tys. aktywnie wypożyczających czytelników. Każdego dnia odwiedza ją kilkaset osób - nie tylko mieszkańców Teofilowa, ale również pobliskich miejscowości, takich jak Aleksandrów Łódzki. W zeszłym roku biblioteka miała niemal 56 tysięcy osób odwiedzających.

Całkowity koszt modernizacji biblioteki wyniósł ponad 100 tysięcy złotych. Inwestycja ta była możliwa dzięki ścisłej współpracy z lokalną spółdzielnią mieszkaniową.

Remont nie ograniczył się jedynie do modernizacji wnętrz. Biblioteka może obecnie pochwalić się księgozbiorem liczącym blisko 25 tys. tytułów - to nieco więcej niż przed remontem.

W tym roku na nowe książki do TEOteki wydano 42 tysiące złotych. TEOteka stanie się miejscem spotkań, w którym mieszkańcy będą mogli nie tylko korzystać z bogatego księgozbioru, ale także spędzać czas w inspirującej przestrzeni - zauważa dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Łodzi Halina Bernat. Rodziny z dziećmi, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy - każdy znajdzie tu coś dla siebie - dodaje. 

Wydarzenia towarzyszące otwarciu TEOteki:

  • 16 października (środa): godz. 17:30 - spotkanie z nagradzanym twórcą komiksów, animacji i grafik Marcinem Podolcem. Spotkanie szczególnie dedykowane dzieciom i młodzieży.
  • 17 października (czwartek): godz. 17:30 - Teo-przestrzeń - rozmowa o lokalnej tożsamości Teofilowa. Podczas panelu uczestnicy będą rozmawiać o zamyśle architektonicznym (dr Aleksandra Sumorok, ASP), tkance społecznej (Michał Koliński, autor "Blokowisk", Wydawnictwo Księży Młyn) nowych funkcjach pełnionych obecnie przez bibliotekę (dyrektor BMwŁ Halina Bernat) oraz artystycznych kontekstach (Wiktor Skok, muzyk i artysta wizualny).