14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Pierwszą kierującą pod wpływem alkoholu w województwie łódzkim, która utraciła swój pojazd jest 45-letnia mieszkanka powiatu pabianickiego. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organizmie. Kobieta straciła nie tylko prawo jazdy, ale również samochód.

Czujność kierowcy

Zgodnie z relacją sierż. sztab. Agnieszki Jachimek z pabianickiej policji, jako pierwsza o surowości nowych przepisów drogowych przekonała się 45-letnia mieszkanka powiatu pabianickiego. Kobieta została zatrzymana jeszcze w dniu wejścia w życie nowych zasad umożliwiających konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom, dzięki interwencji świadka zdarzenia.

41-latek, który uniemożliwił kobiecie dalszą jazdę, zwrócił uwagę na osobowe renault, ponieważ kierująca nim kobieta nie trzymała się toru jazdy. Świadek zeznał, że auto jechało niebezpiecznie blisko krawędzi jezdni i w ostatniej chwili uniknęło zderzenia z zaparkowanym pojazdem.

Pabianiczanin, mając podejrzenia, że za kierownicą samochodu może znajdować się osoba nietrzeźwa, wyprzedził je i zaparkował tuż przed nim. Wysiadł z auta i podszedł do renault. Kierująca była wyraźnie zaskoczona reakcją mężczyzny, który wyciągnął jej kluczyki ze stacyjki i wezwał na miejsce służby. Przybyli na miejsce funkcjonariusze potwierdzili treść zgłoszenia. Razem z 45-latką pojechali na komendę, gdzie badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organizmie - wyjaśniła sierż. sztab. Jachimek.

Kobieta straciła nie tylko prawo jazdy, ale zgodnie z nowymi przepisami - skonfiskowano jej auto. Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu 45-latce grozi kara do trzech lat więzienia. Dodatkowo sąd może orzec przepadek samochodu, aby w przyszłości utrudnić kobiecie ponowne popełnienie tego samego przestępstwa.

Nowe przepisy drogowe

Nowe przepisy umożliwiają konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Prowadzący, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi liczyć się z utratą samochodu niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. 

Przepisy umożliwiają także stosowanie przepadku auta wtedy, gdy kierowca spowodowuje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi.

Do przepisów ustawy nadal nie ma jednak aktów wykonawczych, które umożliwiałyby nakładanie tego typu kar. Resort sprawiedliwości już zapowiedział, że zapisy dotyczące przepadku pojazdów zostaną złagodzone.

Więcej informacji na temat konfiskaty samochodu za jazdę po alkoholu znajdziesz tu 


Opracowanie: Klaudia Niewęgłowska