Jak 100 lat temu spędzano czas na letnisku? Jakie rozrywki towarzyszyły letnikom podczas wypoczynku? W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera się nowa wystawa stała pt. "Ostatnie lato", która opowie o odpoczynku i czasie wolnym w latach 30. XX wieku. Oprócz oglądania obiektów związanych z wypoczynkiem, można będzie ich używać do... wypoczywania.
Chcesz pograć w krokieta lub serso? Poszkicować na werandzie z widokiem na park? A może masz ochotę usiąść w fotelu z lat 30. i poczytać archiwalną prasę?
30 sierpnia ( piątek) zabytkowe wnętrza willi znajdującej się na terenie Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znów otworzą się dla zwiedzających. Przekraczając jej progi, będzie można wcielić się w rolę letnika i doświadczyć różnych form wypoczynku, które umilały czas naszym pradziadkom.
Co odróżnia tę wystawę od innych muzealnych ekspozycji? Tutaj można dotykać obiektów! Większość z nich jest oryginalna, zakupiona na aukcjach i w antykwariatach. Część to repliki odtworzone na wzór trudno dostępnych lub zniszczonych przedwojennych oryginałów.
Dzięki temu zwiedzający będą mogli sprawdzić, jak to jest używać przedmiotów wykonanych lub zaprojektowanych 100 lat temu.
To wystawa, która "ożywa" dzięki odwiedzającym.
Można tutaj zagrać w przedwojenny flirt towarzyski, szachy i gry planszowe, pohaftować na tamborku, ułożyć bukiet kwiatowy, pobawić się domkiem dla lalek, posiedzieć na pełnej roślin werandzie i wsłuchać się w odgłosy natury albo poprzymierzać modne w XX-leciu międzywojennym stroje i akcesoria.
A w ciepłe dni urządzić sobie piknik przed willą: pograć w kręgle czy poleżeć z książką na leżaku.
Wystawa "Ostatnie lato" jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wypoczynku i spędzaniu wolnego czasu w latach 30. XX wieku. Ale nie tylko. To raj dla fanów dawnego wzornictwa i dizajnu - wnętrza willi wyposażone zostały w oryginalne meble i przedmioty z epoki (zabawki, serwisy i zastawy stołowe, zabytkowe kilimy i sprzęty).
Otwarcie wystawy odbędzie się 30 sierpnia 2024 o godzinie 19:00. Aby w pełni wypocząć tak, jak to robiono w latach 30. XX wieku pod Łodzią, można przynieść własny kosz piknikowy.