Łódź miała kiedyś dwa uzdrowiska - przypominają autorzy monografii "Łódź przez wieki. Historia miasta". 20 czerwca do rąk łodzian trafi trzeci tom o dziejach miasta w czasie wojen. W wakacje dostępny będzie tom czwarty, który opowie współczesną historię Łodzi.
Premiera III tomu monografii już niebawem. Będzie obejmować lata 1914-1945.
Redaktorem naczelnym tomu był zmarły niedawno i niespodziewanie prof. Przemysław Waingertner. Wśród tematów są między innymi historia I i II wojny światowej i ich przebieg w Łodzi, w tym historia Litzmannstadt Getto.
Dużo uwagi poświęcone zostało historii gospodarczej i politycznej Łodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego, rozwojowi samorządu, reformom gospodarczym, planom rozbudowy i przebudowy miasta - powiedział redaktor naukowy serii prof. Jarosław Kita.
W trzecim tomie poruszono też wątki rozwoju szkolnictwa: od analfabetyzmu po reformy, które sprawiły, że Łódź w krótkim czasie stała się prekursorem w zakresie edukacji powszechnej. Czytając tę część monografii, zaznajomimy się też bliżej z warunkami materialnymi i mieszkalnymi życia łodzian w trakcie i między wojnami oraz charakterystycznym folklorem robotniczego miasta przed wojną.
Do mniej znanych wątków należą też m.in. rozwój inicjatyw obywatelskich i charytatywnych w przedwojennej Łodzi czy rozwój dziennikarstwa w tym debiut wielu dzienników. Do rąk czytelnika trafi zatem publikacja, która ukazuje bardziej "cywilną" niż wojskową, codzienną odsłonę życia Łodzi w pierwszej połowie XX-wieku. Poznajemy codzienne doświadczenia mieszkańców, zobaczymy pejzaż miasta wielu kultur, który tragicznie i bezpowrotnie zniszczyła wojna - dodał profesor Kita.
Wśród autorów tomu są znani łódzcy badacze: wspomniany już nieżyjący prof. Przemysław Waingertner, dr Adam Sitarek - specjalista ds. historii II wojny światowej, prof. Stefan Krajewski - badacz architektury, dr Małgorzata Łapa, badaczka dziejów wielokulturowej Łodzi. Cennych informacji dostarczyły też łódzkie muzea.
Miesiąc po premierze III tomu ukaże się IV tom, dopełniający historię Łodzi w ujęciu chronologicznym z czasów PRL i współczesnie. Będziemy świadkami rozwoju miasta - od specyficznej codzienności zakładów przemysłowych, famuł i dzielnic robotniczych po rozwój osiedli z wielkiej płyty i "szklanych domów" oraz pierwszych projektów rewitalizacyjnych - zapowiada profesor Krzysztof Lesiakowski, redaktor IV tomu monografii.
Poczytamy o zjawiskach, które dzisiaj charakteryzują łódzką przestrzeń: rozwój parków, rzeźby ulicznej i pomników, losy zanikających rzek. Wspomnimy o rozwoju łódzkich uczelni wyższych - swoistym ewenemencie w robotniczym mieście, a także o kulturze, ale nie tylko filmowej, ale również niezależnej, outsiderskiej, eksperymentalnej, osadzającej się często w przestrzeni postindustrialnej - zapowiadają autorzy.
W IV tomie nie pominięto rozwoju kultury instytucjonalnej: powstania teatrów, muzeów, filharmonii i opery oraz rozwoju mediów. Czytelnicy poznają historię polityczną od czasów stalinizmu, przez, rozwój opozycji, odzyskanie wolności i wczesne doświadczenia kapitalizmu.
Pierwszy tom monografii Łodzi "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" ukazał się w lipcu 2023 roku, drugi tom (1821-1914) - w listopadzie 2023 roku. Piąty tom, którego premiera przewidziana jest na koniec tego roku będzie utrzymany w konwencji "historii mówionej", oparty głównie na wywiadach i wątkach dodatkowych, które nie znalazły się w pierwszych tomach.
Ujęcie historii Łodzi w pięciu tomach to wspólny projekt Urzędu Miasta Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego z okazji ubiegłorocznego 600-lecia Łodzi.