Borówki lub bukszpan u podstawy, jako zielone tło dla barwionych lub naturalnych suszonych traw albo kolorowych bibułowych kwiatów. Zwieńczeniem jest pióropusz z trzciny i bazi. - Takie palmy wielkanocne można dostać na Rynku Bałuckim w Łodzi.
Współczesna palma wielkanocna w Łodzi dostępna jest w dwóch odsłonach: tradycyjnej, naturalnej lub nieco uwspółcześnionej, barwionej. I jedne i drugie palmy sprzedają się, ale obecnie większym zainteresowaniem kupujących cieszą się palmy tradycyjne.
Tradycyjna palma uwita jest z drobnych gałązek borówki lub bukszpanu. Czasem dokładana jest cisowa albo cyprysowa dekoracja.
W zielone tło włożone są bibułowe, kolorowe kwiatki. Nierzadko ozdobą są ususzone, ale nie farbowane, liście trzciny, które odgięte są do dołu.
Był czas, że bibułowe ozdoby wyparły sztuczne, plastykowe lub materiałowe kwiatki. Teraz takie palmy już nie są popularne.
Nadal sprzedają się barwniejsze palemki skręcone z ususzonych i pofarbowanych na intensywne, żywe kolory traw i zbóż. Ich różnorodność, kształt kłosków i sposób ułożenia - sprawiają, że palmy wielkanocne są ciekawe także pod względem faktury.
Aby stworzyć takie palemki, materiały do ich powstania trzeba zgromadzić już latem. Roślinne "tworzywo" się suszy i barwi.
Palmy naturalne i te kolorowe zawsze mają na górze pióropusz trzcinowy oraz bazie. Według dawnych wierzeń ludowych, zjedzenie takiego wierzbowego, poświęconego kotka chroniło od chorób gardła.
Kupujący wolą mniejsze, bardziej poręczne palemki wielkanocne.