Jesteś świadkiem zasłabnięcia lub wypadku? Możesz pomóc osobie potrzebującej. W całej Łodzi znajduje się 87 defibrylatorów. Zlokalizowanie ich nie powinno stanowić problemu. Wystarczy skorzystać z mapy przygotowanej przez Urząd Miasta Łodzi.

Niemal 90 defibrylatorów, czyli urządzeń, które wykonają masaż serca, jest rozmieszczonych w różnych częściach Łodzi. Najczęściej są to miejsca publiczne, gdzie jest duży ruch, gdzie przemieszcza się wiele osób.

Defibrylatory AED znajdują się w miejscach użyteczności publicznej takich, jak krańcówki tramwajowe i autobusowe, obiekty sportowe i kąpieliska, posterunki Straży Miejskiej, placówki ochrony zdrowia i domy pomocy społecznej, urzędy, muzea, biblioteki i instytucje kultury, ochotnicze straże pożarne oraz inne lokalizacje z natężonym ruchem. W razie potrzeby warto skorzystać z mapy posiadającej geolokalizację, która znajduje się na stronie internetowej miasta Łodzi.

Na planie są naniesione wszystkie punkty, w których umiejscowione zostały defibrylatory. Wystarczy kliknąć i sprawdzić, które urządzenie jest najbliżej.

Mapa znajduje się na stronie: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/mapa-defibrylatorow-aed/.

Zakup i instalacja defibrylatorów AED to podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, promocja właściwych postaw w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz poszerzenie systemu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych przypadkach.

Jak postąpić, gdy ktoś zasłabnie?

W sytuacji, w której poszkodowany nie reaguje, należy odchylić jego głowę i sprawdzić, czy oddycha. Jeżeli nie, należy uciskać klatkę piersiową.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa zachowa szanse na przeżycie poszkodowanego do momentu włączenia urządzenia. Koniecznie należy poprosić drugą osobę o pomoc w uruchomieniu defibrylatora oraz zawiadomienia służb ratunkowych.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Po włączeniu defibrylatora należy usunąć folię ochronną z elektrod i przykleić je do klatki piersiowej poszkodowanego. Urządzenie wykona diagnozę. Jeśli będzie potrzeba, rozpocznie ono defibrylacje - czyli dostarczanie kontrolowanych impulsów elektrycznych do serca pacjenta.

Sprzęt medyczny ma wgrane komunikaty, dzięki którym udzielający pomocy nie będzie czuł się zagubiony. Przy każdym urządzeniu znajduje się apteczka, w której znajdują się rękawiczki oraz maseczka dla pomagającego.

Należy pamiętać, że defibrylatory nie są zabawką. Służą one do ratowania zdrowia i życia. Użycie ich bez powodu będzie grozić nałożeniem kary na nieodpowiedzialnego żartownisia.