To ekipa ze Szwajcarii okazała się w tym roku najlepsza na jubileuszowej odsłonie European Rover Challenge (ERC) – międzynarodowych zawodach robotyki kosmicznej. W Krakowie stawiły się 24 drużyny z uniwersytetów z całego świata, ale finalnie tytuł mistrza "Marsyardu" przypadł szwajcarskiej drużynie FHNW Rover Team.

Wydarzenie odbywało się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Do finału ERC 2024 zakwalifikowali się studenci z 11 państw, m.in. Danii, Szwajcarii, Serbii, Wielkiej Brytanii i Polski. Nasz kraj reprezentowało aż pięć zespołów inżynierskich.

FHNW Rover Team zdobył 2258,24 punktów na 3000 możliwych, co dało mu pierwsze miejsce.

Drudzy byli Polacy z AGH Space Systems (2026,5 punktów), a trzeci Turcy z drużyny ITU Rover Team (1796,6 punktów).

Wyjątkowy tor na finał wielomiesięcznych przygotowań

Ostateczna faza zawodów była wisienką na torcie kilkumiesięcznych przygotowań. Łaziki rywalizowały na specjalnie zaprojektowanym torze imitującym powierzchnię Marsa. Zadania konkursowe wiernie odtwarzały prawdziwe misje realizowane przez agencje kosmiczne, takie jak NASA czy ESA, które wysyłają swoje maszyny na Czerwoną Planetę czy Księżyc.

W ramach jubileuszowej edycji konkursu stworzono także nowy projekt tzw. Marsyardu, czyli przestrzeni inspirowanej Marsem, na której toczyły się zmagania. Umieszczono tam kanion inspirowany marsjańskim Valles Marineris - największym kanionem w Układzie Słonecznym.

Jubileuszowa edycja ERC 2024 to nie tylko międzynarodowy pojedynek o prestiżowy tytuł. To już dziesiąta, wyjątkowa szansa dla młodych inżynierów planujących swoją karierę w sektorze kosmiczno-robotycznym - mówi Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.

Klasyfikacja wyróżnionych drużyn zawodów ERC 2024:

Nie tylko zawody

Zawodom łazików marsjańskich towarzyszyły inne atrakcje. W Krakowie można było m.in. uczestniczyć w konferencjach popularnonaukowych z udziałem wybitnych specjalistów. Obecna była np. szefowa zespołu odpowiadającego w Europejskiej Agencji Kosmicznej za bezpieczeństwo radiacyjne astronautów dr Anna Fogtman.

Niedawno rozmawiał z nią dziennikarz RMF FM Grzegorz Jasiński.

Jednym z prelegentów był także Simon Jenner - reprezentant Axiom Space, wiodącego dostawcy usług załogowych lotów kosmicznych.

Impreza była także okazją do spotkań biznesowych czy przeprowadzenia eksperymentów naukowych.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia odbył się także finał projektu Earth Rescue Challenge - Water Edition, ogólnopolskiego konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych, który polegał na prowadzeniu satelitarnej obserwacji swojego regionu i zaproponowaniu rozwiązania ochrony oraz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi w oparciu o zebrane dane. Konkurs wygrała drużyna z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie, której zwycięskie rozwiązania zostaną wdrożone w praktyce.

Organizatorem 10. edycji European Rover Challenge jest Europejska Fundacja Kosmiczna. Współorganizatorem edycji 2024 jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Zawody ERC, podobnie jak University Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series - ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.