Choć to mało znana dyscyplina, sukces naszych zawodników może ją mocno spopularyzować. Pod koniec października we francuskim Puttelange aux Lacs odbyły się XXXIII Mistrzostwa Świata w Speed-ballu. Polscy speed-balliści dowiedli, że znajdują się w ścisłej światowej czołówce i po raz pierwszy w historii zdobyli mistrzostwo świata w sporcie, w którym do tej pory dominowali Francuzi i Arabowie.
W mistrzostwach świata we Francji Polskę reprezentowało 10 młodych zawodników. Zagrali zawodnicy z Krakowa (Dudek A. Dudek M. Fundament, Nowakowski, Stafiej, Żarski), z Myślenic (Orawin, Półtorak, Ryś) i Lublina (Rzedzicki). Polscy reprezentanci startowali we wszystkich konkurencjach i w niemal każdej z nich wywalczyli medale.
Nasza reprezentacja przygotowywała się do mistrzostw w zasadzie od początku sezonu, czyli od niemal 10 miesięcy. W skład kadry wchodzą młodzi i bardzo utalentowani chłopcy i dziewczyny, którzy zafascynowali się tą jeszcze do niedawna nieznaną, ale wymagającą i piękną dyscypliną - mówi Przemysław Wolan, trener polskiej kadry oraz prezes Federacji Speed-ball Polska. Jestem szczególnie dumny z naszych reprezentantów, które zdobyły dla Polski złoto Jak Karol Nowakowski, Marcelina Ryś, Wiktoria Stafiej czy siostry Dudek. Wszyscy ciężko zapracowali sobie na ten sukces. Mam nadzieję, że to zwycięstwo przyczyni się do popularyzacji speed-ballu w Polsce.
Polska jest mistrzem świata, Polacy są najlepszymi speed-balistami jacy się mierzyli na tych zawodach - mówi trener polskiej kadry oraz prezes Federacji Speed-ball Polska. Cała reprezentacja liczyła 10 osób z czego 6 zawodników pochodzi z Krakowa, 3 osoby z Małopolski i 1 z Lublina. To historyczny sukces - przyznaje Wolan. W zasadzie zawsze ten tytuł i te puchary przywozili do domu Egipcjanie. To jest ich sport, oni to wymyślili. My gramy w Speed-ball od 8 lat i czegoś takiego, jak nasi zawodnicy zrobili w tym roku, jeszcze nie zrobił nikt nigdy. W sumie Polacy zdobyli 14 medali (7 juniorskich i 7 seniorskich): 9 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe.
Speed-ball to dyscyplina, która dynamicznie rozwija się w naszym kraju i zyskuje coraz więcej sympatyków. Jest szczególnie popularna wśród młodzieży, która widząc takie sukcesy swoich rówieśników chętnie próbuje swoich sił w tym sporcie. Speed-ball to sport rakietkowy inny niż wszystkie, ponieważ zmusza zawodników do grania obiema rękami oraz występują w nim konkurencje rozgrywane na czas.
Popularyzacją gry w Polsce oraz organizacją zajęć i mistrzostw Polski zajmuje się Federacja Speed-ball Polska. W tym roku Federacja Speed-ball Polska zaplanowała jeszcze III Klubowe Mistrzostwa Polski, które odbędą się w weekend 10-11 grudnia w Krakowie na hali sportowej UEK.
W kategorii juniorskiej (U18) medale otrzymali:
Karol Nowakowski - Srebro w grze singlowej mężczyzn
Karol Nowakowski - Złoto w super-solo mężczyzn
Marcelina Ryś - Złoto w grze singlowej kobiet
Marcelina Ryś - Złoto w super-solo kobiet
Aleksandra Dudek i Wiktoria Stafiej - Złoto w grze deblowej kobiet
Karol Nowakowski i Tymoteusz Żarski - Złoto w grze deblowej mężczyzn
Vanessa Półtorak i Dawid Orawin - Złoto w grze deblowej mieszanej
W kategorii seniorskiej medale otrzymali:
Marcelina Ryś - Srebro w super-solo kobiet
Mariusz Rzedzicki - Brąz w super-solo mężczyzn
Marcelina Ryś - Złoto w grze singlowej kobiet
Karol Nowakowski - Brąz w grze singlowej mężczyzn
Aleksandra Dudek i Wiktoria Stafiej - Złoto w grze deblowej kobiet
Karol Fundament i Tymoteusz Żarski - Czwarte miejsce w grze deblowej mężczyzn
Martyna Dudek i Karol Nowakowski - Złoto w grze deblowej mieszanej
Marcelina Ryś, Vanessa Półtorak, Dawid Orawin i Karol Nowakowski - Brąz w sztafecie mix-relay.