"Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych" - tak o skomplikowanej operacji, którą niedawno przeprowadzono w Szpitalu, napisała placówka w mediach społecznościowych. Szef zespołu lekarzy odpowiedzialnych za operację porównał ją do lądowania na Księżycu.
Jak poinformował na Facebooku Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, "zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii USDK pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka przeprowadził pierwszą w Europie skomplikowaną operację: serce 1,5-rocznego Januszka wymagało całkowitej przebudowy".
"Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek - wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka" - powiedział prof. Tomasz Mroczek, główny operator i kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK, cytowany przez szpital w komunikacie na stronie internetowej.
Prof. Mroczek dodał, że taką operację można porównać do lądowania na Księżycu.
"Na sukces operacji składają się miesiące przygotowań, ogromna współpraca zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych" - podał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.
Jak podkreślono, "to bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych".