W związku z działaniami wojennymi, które trwają na terytorium Ukrainy, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie zapewnia pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających w mieście. Podobną pomoc oferuje Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej i szuka tłumaczy.
W Krakowie osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodka przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82.
U osób, które już się z nami kontaktowały dominował niepokój i lęk o rodzinę, która pozostała na Ukrainie i niepewność, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość, ale też jak ta sytuacja się rozwinie - powiedziała RMF Małgorzata Łyżwińska-Kustra dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie.
Dodała, że potrzebujący mogą liczyć na pomoc psychologa lub specjalisty od interwencji kryzysowej. Wsparcie będzie udzielane w zależności od potrzeb w ośrodku, telefonicznie albo zdalnie. Na razie tylko w języku polskim, ale jeśli okaże się, że jest taka potrzeba Krakowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie szukał tłumaczy. Jesteśmy w gotowości, żeby pomagać - zapewniła Łyżwińska-Kustra.
Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej już szuka wolontariuszy-tłumaczy. Placówka pomaga Ukraińcom mieszkającym na terenie miasta i powiatu bielskiego i przygotowuje się na przyjazd osób, które uciekają z Ukrainy.
Poszukiwane są osoby, które mogłyby pomóc w kontakcie z poszkodowanymi, które mówią po polsku i ukraińsku albo po polsku i rosyjsku - mówi Magdalena Fritz, rzeczniczka starostwa powiatowego w Bielsku-Białej.
Chętni do pomocy tłumacze mogą kontaktować się bezpośrednio z Podbeskidzkim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej.