Kraków, podobnie jak Wrocław, przygotowuje się na potężne ulewy i ewentualną powódź. W czwartek po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla niemal całej Małopolski ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia. Spodziewane są intensywne opady deszczu, wzrost poziomu wody oraz liczne przekroczenia stanów alarmowych w rzekach. Wieczorem w Krakowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Aktualne ostrzeżenia IMGW dla Krakowa i Małopolski

IMGW wydało dla Krakowa ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Obowiązują od czwartku od godz. 20:00 aż do poniedziałku, 16 września, do godz. 07:00.

"Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Możliwa suma opadów dla okresu od godz. 20.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 10 mm do 20 mm, od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 70 mm do 90 mm, od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 90 mm do 120 mm, lokalnie do 140 mm, od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm" - poinformowali w czwartek po południu synoptycy.

Oprócz alertów meteorologicznych wydano także ostrzeżenie hydrologiczne. 

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09 gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych" - można przeczytać w komunikacie. 

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie

Krakowski magistrat poinformował, że w czwartek od wczesnych godzin porannych stałej kontroli i ewentualnemu oczyszczeniu poddawane są rowy odwadniające, przepusty, kolektory i miejsce szczególnie narażone (m.in. na ul. Udzieli, Kosiarzy, Majora i innych) tamujące swobodny odpływ wody.

"Zapewniono dyżury oraz gotowość do użycia w razie potrzeby sprzętu znajdującego się w Gminnym Magazynie Przeciwpowodziowym przy ul. Siwka (...). Wodociągi Miasta Krakowa zapewnią gotowość do wykorzystania sprzętu do udrażniania kanalizacji na terenie Krakowa. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa będzie utrzymywać stały kontakt ze służbami dyżurnymi TAURON Dystrybucja oraz PGNiG w celu zapewnienia szybkiego usuwania ewentualnych awarii w sieci. Magazyn przeciwpowodziowy, którym zarządza KEGW jest w pełni wyposażony" - można przeczytać w komunikacie dla krakowian

Na wieczór sztab kryzysowy zwołał z kolei wojewoda małopolski

Mamy szereg zbiorników retencyjnych. To oczywiście Zbiornik Dobczycki, Tresna, Świnna Poręba. W razie czego są gotowe przyjąć wodę, która będzie spływała. Tam te luzy mamy naprawdę spore - choćby patrząc na zbiornik Klimkówka w powiecie gorlickim, w którym brakuje przynajmniej 20 metrów do poziomu lustra wody - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Małopolska to kolejny region zagrożony intensywnymi opadamiPopołudnie Radia RMF24

Zbiornik Czorsztyński gotowy na przyjęcie większych opadów

Z uwagi na wyjątkowo niskie poziomy wody w zlewni Dunajca, Zbiornik Czorsztyńskim dysponuje pełną rezerwą powodziową oraz dodatkowo tak zwaną przypadkową rezerwą i może przyjąć nawet większe, kilkudniowe opady deszczu - uspokaja kierownik działu hydrologicznego Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica inż. Jerzy Stypuła.

Dodał, że "wyjątkowo niskie poziomy wody w zbiorniku wywołane są wcześniejszą suszą". Nie widzimy powodów do paniki i wyprzedzających działań - zapewnił.

Inż. Stypuła dodał, że okres powodziowy dla Podhala to czerwiec-lipiec, a ostrzeżenia powodziowe na najbliższe dni są przewidywane poza zlewnią Zbiornika Czorsztyńskiego.