Kraków jest najchętniej odwiedzanym miastem w Polsce w sezonie wakacyjnym. Tylko w 2023 roku turyści zarezerwowali w stolicy Małopolski za pośrednictwem platform online 3,7 mln noclegów - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.
Tegoroczny sezon wakacyjny też był dla Krakowa bardzo dobry. W wakacje - tylko w ciągu trzech miesięcy - od czerwca do sierpnia - stolicę Małopolski odwiedziło 4,5 miliona osób. Większość stanowili turyści z Polski, w tym ponad 780 tysięcy z województwa małopolskiego. Nieco ponad 330 tysięcy to turyści zza granicy - głównie z Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Półwyspu Arabskiego.
Łącznie w 2024 roku Kraków odwiedziło ponad 12 milionów osób.
Rekordowy rok ma za sobą także Lotnisko Kraków-Balice. Tylko w ubiegłym roku obsłużyło ponad 11 mln pasażerów. To 18-procentowy wzrost w stosunku do 2023 roku.
Polska uplasowała się na piątym miejscu w UE, jeśli chodzi o najem krótkoterminowy za pośrednictwem platform online typu Airbnb czy Booking. Najpopularniejsza w wakacje była Malta - wynika z danych opublikowanych w środę przez Eurostat.
W trzecim kwartale 2024 r. (lipiec-wrzesień) przyjezdni spędzili łącznie 366,2 mln nocy w kwaterach turystycznych w UE, wynajętych za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Airbnb, Booking, Expedia Group czy Tripadvisor. To oznacza wzrost o 18 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.
Jak poinformował w środę unijny urząd statystyczny, nasilony napływ turystów odnotowano w każdym z trzech analizowanych miesięcy. W lipcu 2024 r. z usług wynajmu krótkoterminowego w Unii skorzystało 135 mln przyjezdnych, o 16,4 proc. więcej niż w lipcu 2023 r. W sierpniu - 152,2 mln turystów (o 21,6 proc. więcej niż rok wcześniej), we wrześniu - 79 mln osób (wzrost o 14 proc.).
Najpopularniejszym miesiącem urlopowym w UE zwyczajowo jest sierpień. W tym roku w sierpniu największy wzrost pod kątem wynajmu kwater turystycznych odnotowała Malta (ponad 41 proc. w porównaniu w sierpniem 2023 r.), na drugim miejscu znalazły się Niemcy, po nich Francja i Litwa. Polska była piątym kierunkiem w UE najchętniej wybieranym w wakacje; w sierpniu 2024 r. z usług najmu krótkoterminowego w naszym kraju skorzystało ok. 27 proc. gości więcej niż rok wcześniej.
Najniższy wzrost rezerwacji tego typu odnotowano natomiast w Chorwacji (9,7 proc.), Bułgarii (12,2 proc.) i Słowenii (13,6 proc.). Mimo to, jak pokazują statystyki, w drugim kwartale ub.r. wybrzeże Chorwacji należało do najchętniej odwiedzanych regionów Unii, zaraz po hiszpańskiej Andaluzji i przed francuskim regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeża.
Jeśli chodzi o dane za cały 2023 r. to niemal 719 mln noclegów zarezerwowanych zostało za pośrednictwem platform internetowych. Wśród 20 najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów po sześć znajdowało się w Hiszpanii i Francji, pięć we Włoszech, dwa w Portugalii i jeden w Chorwacji. Najpopularniejszym pod względem turystyki miastem w 2023 r. był Paryż, gdzie przyjezdni zarezerwowali prawie 20 mln noclegów w kwaterach turystycznych, kolejne na liście były: Rzym, Barcelona i Lizbona.