Przy pętli w krakowskich Mistrzejowicach saperzy znaleźli ponad 30 sztuk pocisków moździerzowych z czasów II wojny światowej. Przedstawiciele firmy budującej linię tramwajową do Mistrzejowic podejrzewają, że znajduje się tam składowisko tego typu amunicji. Część pocisków jest wywożona na poligon, a część detonowana na miejscu w specjalnie zorganizowanej i zabezpieczonej do tego strefie.
Część znalezionych pocisków znajdowała się nawet 30 cm pod warstwą ziemi. Tylko w poniedziałek znaleziono tam 20 sztuk pocisków i niewybuchów. W sumie jest ich ponad 30.
Saperzy są cały czas na miejscu. Praca wygląda tak, że nadmiar gruntu jest usuwany warstwami po 20 cm. To nie są duże pociski, o dużej sile rażenia, natomiast musimy dochować wszelkich standardów bezpieczeństwa - wyjaśnia Wojciech Janosz, kierownik budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic z firmy Gülermak.
Czy pod pętlą tramwajową znajduje się składowisko tego typu amunicji?
Tego jeszcze nie wiemy, natomiast wykrywacze metalu faktycznie wskazują na to, że coś jest pod ziemią. Obecnie prace prowadzimy poza czynną pętlą tramwajową. Może mieć to wpływ na kolejne etapy prac - przyznaje kierownik budowy, który dodaje, że po demontażu i rozbiórce torowiska nadzór saperski będzie musiał tam być cały czas utrzymany, nawet w okresie wykonywania nasadzeń zastępczych i nowej zieleni.
Sprawdzeniem tego typu terenu i zagospodarowaniem znalezisk zajmuje się profesjonalna firma saperska, poinformowane są również służby - policja i Wojsko Polskie.
Wszystko odbywa się przy zachowaniu rygorystycznych norm bezpieczeństwa, tak aby nikomu nic się nie stało. Mowa o pracownikach budowy, jak i pasażerach i mieszkańcach - zapewnia Wojciech Janosz.
Przedstawiciele firmy Gülermak przyznają, że powojenne znalezisko znacznie spowalnia prace w tym rejonie i może spowodować opóźnienie w realizacji inwestycji.
Prądnik Czerwony i Mistrzejowice był miejscem prowadzonych walk, podczas gdy wojska radzieckie wkraczały do Krakowa.
Budowa nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic trwa od lipca zeszłego roku. Inwestycja jest realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Władze miasta podpisały umowę na zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatację linii tramwajowej do Mistrzejowic w grudniu 2020 r.
Inwestycja warta 1,92 mld zł ma być gotowa z końcem 2025 r.