1,6 mln osób odwiedziło w tym roku Muzeum Narodowe w Krakowie. To frekwencyjny rekord i wynik o 200 tys. lepszy od 2022 roku. Zwiedzający najchętniej zaglądali do Muzeum Czartoryskich, Gmachu Głównego i Sukiennic.
W mijającym roku we wszystkich oddziałach MNK odbyły się 33 wystawy, w tym dwie zupełnie nowe stałe: w wyremontowanym Klasztorku i "Broń i barwa".
Najpopularniejsze były ekspozycje "Lempicka", którą w ciągu trzech miesięcy widziało prawie 50 tys. osób oraz wciąż trwająca "Matejko. Malarz i historia" - do tej pory objerzało ją już 52 tys. widzów.
To był pod wieloma względami bardzo dobry rok. Muzeum odwiedziła rekordowa liczba gości: ponad 1 mln 600 tys. - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski. Był to też rok ważnych wystaw, szeroko komentowanych nie tylko w Krakowie, ale też w Polsce - dodał.
Podkreślił, że jednym z najważniejszych ubiegłorocznych nabytków MNK był zakup 21 kartonów Józefa Mehoffera z projektami witraży dla gotyckiej katedry w szwajcarskim Fryburgu. W tym roku dotarło do Krakowa pięć ostatnich, stworzonych do prezbiterium tej świątyni.
Udało się także rozstrzygnąć międzynarodowy konkursu na koncepcję architektoniczną przebudowy dawnego hotelu Cracovia. Wygrało Biuro Projektowe Lewicki i Łatak. W dawnym hotelu ma powstać Muzeum Designu i Architektury i Modelowe Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych.
W przyszłym roku w Gmachu Głównym MNK zaplanowano trzy duże wystawy czasowe m.in. poświęconą sztuce Gruzji.