Jeden z najbardziej znanych i lubianych polskich rysowników Andrzej Mleczko otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Krakowa. Wreszcie poczułem się Krakusem! – mówił artysta.
Na uroczystą sesję Rady Miasta Krakowa Andrzej Mleczko przyszedł z żoną i córką.
To wielki zaszczyt dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa mieć tak wyjątkowego obywatela - podkreślił przewodniczący Rady Miasta Rafał Komarewicz.
Wreszcie poczułem się Krakusem. Przyjechałem tutaj na studia lat temu niecałe 60 i wreszcie nikt mi nie powie, że jestem elementem napływowym - powiedział naszemu reporterowi Andrzej Mleczko.
W wygłoszonej na cześć artysty laudacji prezydent miasta Jacek Majchrowski wskazał, że mimo zmieniających się czasów wciąż potrzebujemy satyry. Potrzebujemy prześmiewców, niepokornych rysowników - potrzebujemy Andrzeja Mleczki - zapewnił.
Prace Andrzeja Mleczki uderzały boleśnie w narodowe przywary z niespotykaną siłą i celnością, wręcz można powiedzieć - morderczą. Chociaż sam zarzekał się przed laty, że ma problem z narysowaniem precyzyjnie trzech rzeczy: samochodu, roweru i polskich kompleksów, czytelnicy nie mają wątpliwości, że zyskał on rzadką zdolność wyszukiwania tych sfer, które każdego Polaka najbardziej bolą - wskazał Majchrowski.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że w czasie swojej ponad półwiecznej pracy twórczej Andrzej Mleczko uczestniczył w wielu inicjatywach promujących Kraków, a najnowsza - Smoczy Szlak z figurami smoków według jego projektu jest właśnie w trakcie realizacji.
Po uroczystości prezydent powiedział naszemu reporterowi, że Andrzej Mleczko "pokazuje duszę Krakowa" i duszę całej Polski, a czyni to bardzo precyzyjnie. To są dowcipy, ale często z bardzo gorzką puentą - zauważył.
Zdaniem Krzysztofa Materny, przyjaciela Andrzeja Mleczki, Kraków to miejsce, w którym artysta czuje się najlepiej. Występując podczas uroczystości postanowił przedstawić nieznane szerzej fakty z prywatnego życia artysty.
Jesteś postacią jedyną w swoim rodzaju. Dotyczy to i wyglądu zewnętrznego, i niepospolitego charakteru, również Twojej erudycji, inteligencji, poczucia humoru i specyficznych obserwacji, które prowadzisz patrząc na otaczający Cię świat - mówił Krzysztof Materna.
Andrzej Mleczko urodził się w 1949 r. w Tarnobrzegu. Z Krakowem jest związany od czasu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. debiutował jako rysownik na łamach tygodnika "Student", a od 1975 r. jego rysunki są regularnie publikowane w różnych wydawnictwach prasowych i książkowych.
Przy ul. św. Jana 14 w Krakowie działa galeria autorska Andrzeja Mleczki, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów.
Oprócz rysunków satyrycznych artysta tworzy plakaty, grafiki, rysunki reklamowe i scenografie. W uzasadnieniu uchwały o przyznaniu honorowego obywatelstwa podkreślono, że dzięki rysunkom Mleczki, w których pojawia się Kraków, miasto od kilku dekad jest promowane w całej Polsce, a sam artysta chętnie pomaga ludziom kultury - w jego galerii w czasach młodości pracował wybitny krakowski pisarz Jerzy Pilch, zaś Mleczko zagrał również w epizodycznych rolach w kilku polskich produkcjach filmowych.