Dwie osoby ze świętokrzyskiego Tarczu trafiły do szpitala po podtruciu czadem. Wśród poszkodowanych jest 9-letni chłopiec - przekazał starszy kapitan Marcin Bajur ze straży z Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Mierniki strażackie wykazały, że w łazience znajdował się silnie toksyczny, bezwonny, bezbarwny gaz. W łazience był też piecyk gazowy, który prawdopodobnie był potencjalnym źródłem emisji tlenku węgla - powiedział Marcin Bajur.

Jakie są objawy zatrucia czadem?

Objawy ostrego zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy (najczęściej) i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, znużenie, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia świadomości włącznie ze śpiączką

Najczęściej pierwszym objawem zatrucia jest nagła utrata przytomności, na przykład w łazience, gdzie może ulatniać się czad.

Jak uchronić się przed czadem?

W pomieszczeniach, gdzie używamy urządzeń gazowych, powinniśmy zadbać o wentylację i regularne wietrzenie. Trzeba też co jakiś czas dokonywać przeglądu urządzeń. 

Bardzo pomocny jest też czujnik czadu, który będzie nas informował, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu stanie się wysokie.