Ponad 700 litrów gotowego bimbru i aparaturę do produkcji znaleźli funkcjonariusze podlaskiej KAS w nielegalnej fabryczce alkoholu odkrytej w lesie w gminie Supraśl. Zatrzymano 29-latka.

Funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku podejrzewali, że w lesie w gminie Supraśl (powiat białostocki) może być prowadzona produkcja bimbru. 

"Mundurowi wkroczyli na ten teren, zaskakując 29-letniego mieszkańca gminy Gródek nadzorującego produkcję nielegalnego alkoholu" – poinformował  oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki.

Na miejscu funkcjonariusze przejęli aparaturę do produkcji, m.in. piec, chłodnicę i kolumnę destylacyjną. Było tam też 715 litrów gotowego już alkoholu o mocy 75 proc

Przy bimbrowni była specjalnie wykopana studnia głębinowa i rozlewisko odpadów będących pozostałością po produkcji.

Za nielegalne wytwarzanie alkoholu 29-latek odpowie przed sądem.

Tradycja Podlasia

Nielegalna produkcja alkoholu ma w Podlaskiem wieloletnią tradycję, związaną najczęściej z okolicami Puszczy Knyszyńskiej. To tam służba celno-skarbowa i policja zwykle lokalizują leśne bimbrownie, choć w ostatnim czasie coraz częściej są to fabryczki działające również w zabudowaniach gospodarczych.

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą można oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – instytucji kultury woj. podlaskiego.

Wystawa pokazuje oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję lub KAS. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. 

Są tam np. bimbrownie na kółkach, w formie przyczepy, które działały w Puszczy Knyszyńskiej.