Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. W rządzie nie będzie już Antoniego Macierewicza, Witolda Waszczykowskiego, Anny Streżyńskiej, Konstantego Radziwiłła i Jana Szyszki. Część dotychczasowych ministrów: Mariusz Błaszczak, Henryk Kowalczyk, Andrzej Adamczyk - objęła nowe teki. Są też zupełnie nowe twarze.
Po godz. 20 zakończyło się spotkanie klubu PiS i Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim. Jak powiedzieli posłowie, było to dobre spotkanie, a prezydent mówił o potrzebie współpracy i kontynuowania "dobrej zmiany".
Politycy podkreślili także, że nie było mowy o rekonstrukcji rządu.
O 19:00 rozpoczęło się "spotkanie noworoczne" klubu PiS z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.
Były minister środowiska Jan Szyszko przekazał obowiązki nowemu szefowi MŚ Henrykowi Kowalczykowi.
Kowalczyk był dotychczas przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów, został we wtorek ministrem środowiska.
W rządzie Beaty Szydło uchodził za jej najbliższego współpracownika w sprawach gospodarczych. To przez kierowany przez Kowalczyka Komitet Stały przechodziły wszystkie najważniejsze przedsięwzięcia gabinetu Beaty Szydło, przede wszystkim program 500 plus.
Wzrost poziomu inwestycji, zwiększenie skali innowacyjności i wydatków na badania i rozwój to główne zadania stojące przed nowym resortem przedsiębiorczości i technologii - poinformowała we wtorek podczas przyjmowania obowiązków w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to jeden z elementów realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Plan został określony. Mamy 22 miesiące do kolejnych wyborów. Wiemy jasno co przed nami stoi. Mamy zwiększać poziom inwestycji, mamy zwiększać poziom innowacyjności, mamy zwiększać wydatki na badania i rozwój - powiedziała Emilewicz.
Dzięki zmianom w armii w ciągu ostatnich dwóch lat, mogła się zmienić także Polska; po raz pierwszy od dziesięcioleci, Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni - powiedział we wtorek dotychczasowy szef MON Antonii Macierewicz podczas przekazania resortu obrony Mariuszowi Błaszczakowi.
W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliście Polskę i zmieniliście armię - mówił Macierewicz zwracając się do generałów, oficerów i żołnierzy, podczas uroczystości przekazania obowiązków Mariuszowi Błaszczakowi.
Dlatego, że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni, że są dumni ze swojej armii, że są dumni ze swoich córek i synów, braci i sióstr, które noszą mundury Wojska Polskiego - podkreślił były szef MON.
Witold Waszczykowski przekazał stanowisko szefa MSZ Jackowi Czaputowiczowi. Nowy minister podkreślił, że zna gmach MSZ od dawna i długo w nim pracował. Pierwsze moje kroki w tym tygodniu to zorientowanie się w funkcjonowaniu resortu, ustalenie współpracy z osobami, które konstytucyjnie zajmują się sprawami zagranicznymi: z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Dziś mieliśmy wspólne spotkanie na ten temat - powiedział minister.
Poinformował też o swoich planach dot. pierwszych wizyt zagranicznych jako szef MSZ. Będę miał pierwszą wizytę w Bułgarii w poniedziałek w przyszłym tygodniu. To ważny partner Polski, państwo przyjacielskie, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki - zaznaczył Czaputowicz. Dodał, że kontynuuje politykę ministra Waszczykowskiego i rządu, która przywiązuje znaczenie do współpracy regionalnej. Przypomniał też, że Bułgaria od 1 stycznia sprawuje prezydencję w Radzie UE.
Czaputowicz dodał, że drugą wizytę, również w przyszłym tygodniu, złoży w Berlinie. Podkreślił, że Niemcy "są naszym głównym partnerem gospodarczym i politycznym" i Polsce zależy na utrzymaniu jak najlepszych stosunków z tym krajem.
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przekazał we wtorek obowiązki nowemu szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu.
Błaszczak, który obejmie resort obrony narodowej, przywitał nowego szefa MSWiA w gmachu ministerstwa około godziny 14.45.
Jacek Sasin został szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów - dowiedział się reporter RMF FM. Tym samym poseł PiS zastąpił na tym stanowisku Henryka Kowalczyka, który został powołany na ministra środowiska.
Sasin będzie w dużej mierze koordynował kluczowe projekty, którymi zajmuje się rząd. Komitet Stały Rady Ministrów to bowiem taki przedsionek rządu. Trafiają tam wszystkie projekty ustaw i w gronie wiceministrów są doszlifowywane. Dopiero tak przygotowane projekty wędrują na posiedzenia rządu.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z reporterem RMF FM powiedziała, że wbrew zapowiedziom nie zlikwidowano Ministerstwa Cyfryzacji.
Na razie działalność resortu nadzoruje premier Mateusz Morawiecki. Nowy minister zostanie wybrany niebawem.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zmiany w rządzie pociągną za sobą zmiany w partii - ma dojść do zmiany na stanowisku szefa Komitetu Wykonawczego, które pełni obecnie nowy szef MSWiA Joachim Brudziński.
Dokonamy lekkich zmian, jeżeli chodzi o kierowanie partią, łączenie ze sobą funkcji szefa MSWiA i szefa struktur partii to zbyt dużo, nawet dla tak energicznej osoby jak Joachim, stąd w najbliższym czasie będzie zmiana - powiedziało źródło PAP.
Decyzja ta nie zapadnie od razu, ponieważ leży to w gestii Rady Politycznej PiS, licznego ciała, do którego zebrania potrzebne są przynajmniej dwa tygodnie.
Zmiana nastąpi także na stanowisku wicemarszałka Sejmu, którą to funkcję również pełni Brudziński.
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana przez dziennikarzy, kto będzie następcą Brudzińskiego na stanowisku wicemarszałka Sejmu, odparła, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Chcemy jak najszybciej podjąć decyzję, dotyczącą tego, kto zastąpi marszałka Brudzińskiego. Być może uda się to zrobić na tym posiedzeniu Sejmu - podkreśliła Mazurek.
Dziś o godz. 19 Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość spotka się z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą - napisał na Twitterze wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.