We wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Dużo mówi się o tym, który z kandydatów będzie łaskawszy dla Ukrainy, a który dla Izraela. Czy Kamala Harris utrzyma dobre relacje z Europą, czy Donald Trump spełni swoje obietnice o porzuceniu NATO przez USA? A kogo w Białym Domu najchętniej chcieliby Polacy? O to zapytaliśmy w sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Tu chodzi o interes Polski - tylko i wyłącznie. Relacje Warszawy z Waszyngtonem są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i pozostają ciągle bardzo dobre. Niezależnie od tego, kto stoi na czele polskiego rządu i kto zasiada w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.
O ile Kamala Harris wydaje się być politykiem bardziej przewidywalnym i prawdopodobnym kontynuatorem rządów Joe Bidena, o tyle przy Donaldzie Trumpie wypada postawić kilka znaków zapytania - zwłaszcza w kontekście zaangażowania wojsk amerykańskich w Europie, a także w strategiczną - również z polskiego punktu widzenia - pomoc dla Ukrainy. Co zrobi Trump? Tego do końca nie wie nikt.
Zadaliśmy więc pytanie: kto z perspektywy interesu Polski byłby lepszym prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Gdyby na Kamalę Harris głosowali wyłącznie Polacy, zwycięstwo w wyborach miałaby w kieszeni. Aż 58,1 proc. ankietowanych opowiedziało się za kandydatką demokratów. Harris ma poparcie przede wszystkim wśród zdeklarowanych sympatyków obozu rządzącego w Polsce. Aż 86 proc. ankietowanych, którzy opowiadają się za KO, Trzecią Drogą lub Lewicą, wskazuje właśnie obecną wiceprezydent USA jako najlepszą opcję dla Polski.
Donalda Trumpa jako przychylnego Polsce amerykańskiego przywódcę widzi niecałe 31 proc. respondentów. To w głównej mierze wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji (62,8 proc.).
Płeć respondenta również miała znaczenie w tym badaniu. Trumpa wybiera zaledwie 9 proc. ankietowanych kobiet, podczas gdy Harris aż 77 proc. Wśród mężczyzn większe poparcie ma jednak kandydat republikanów (55 proc.).
Żadnego zdania na temat najbardziej korzystnego dla Polski rozstrzygnięcia wyborów w USA nie ma co dziesiąty respondent.
Badanie zostało zrealizowane przez United Surveys w dniach 25-27 października metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI/CATI), na próbie 1000 osób.