System informatyczny, który ma być wykorzystany w wyborach do Sejmu i Senatu, przeszedł pozytywnie pierwsze testy - poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze. Ogólnopolski test systemu we wszystkich gminach zaplanowano na 15 i 16 października.
Jak informuje Krajowe Biuro Wyborcze, w przeprowadzonym w czwartek teście uczestniczyły wszystkie delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
"W trakcie przeprowadzonych testów na serwer Państwowej Komisji Wyborczej wysłano ponad 700 protokołów obwodowych, które następnie zostały zweryfikowane i zaakceptowane przez pełnomocników ds. informatyki Okręgowych Komisji Wyborczych" - napisano w komunikacie.
Według KBW test wykazał poprawne działanie zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i okręgowych komisji wyborczych.
"W trakcie testu użytkownicy zgłosili sugestie ulepszeń w zakresie ergonomii obsługi programu i przyspieszenia drukowania wielostronicowych protokołów" - informuje KBW.
Na 15 i 16 października zaplanowano ogólnopolski dwudniowy test wydajnościowy systemu z udziałem wszystkich gmin w kraju, placówek zagranicznych oraz operatorów obwodowych komisji wyborczych.
Jego wyniki przesądzą o użyciu systemu w wyborach parlamentarnych. Po testach ma się też odbyć audyt zewnętrzny systemu pod kątem zabezpieczeń przed ewentualnymi atakami hakerskimi.
System informatyczny tworzony w KBW jedynie wspomaga pracę komisji wyborczych - umożliwia przesyłanie danych z protokołów drogą elektroniczną oraz obliczanie wyników wyborów. Głosy w wyborach w Polsce zawsze są liczone ręcznie: członkowie komisji obwodowych po zakończeniu głosowania wyjmują głosy z urny a następnie je podliczają a dane wprowadzają do papierowych protokołów z głosowania (oraz do systemu informatycznego). PKW ogłasza wyniki wyborów na podstawie papierowych protokołów.
Budowa systemu informatycznego w KBW rozpoczęła się po tym, gdy w ubiegłym roku zawiódł system przygotowany w KBW we współpracy z wyłonioną w przetargu firmą Nabino. Opóźniło to podanie przez PKW wyników jesiennych wyborów samorządowych.
(j.)