Na Prawo i Sprawiedliwość zamierza głosować 46 proc. badanych, 19 proc. planuje oddać głos na Koalicję Obywatelską, 9 proc. na lewicowy blok, którzy tworzą SLD, Wiosna i Lewica Razem, 8 proc. na PSL, a 6 proc. wybrałoby Konfederację - wynika z sondażu CBOS.
Jak wynika z sondażu CBOS, na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości zamierza głosować 46 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania.
Drugi wynik - 19 proc. uzyskałby komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej, którą współtworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.
Na podium z 9 proc. poparciem znalazł się jeszcze komitet Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startują kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem.
Zgodnie z sondażem, do Sejmu weszłyby także Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startują m.in. politycy Kukiz'15. Ludowcy otrzymaliby 8 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość - 6 proc. badanych.
Odsetek osób, które chcą iść na wybory, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos lub unikają jednoznacznych deklaracji, wynosi 11 proc. To o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednich badaniach.
83 proc., czyli ponad cztery piąte dorosłych Polaków, deklaruje, że chciałoby wziąć udział w wyborach. To o 11 punktów procentowych więcej niż deklaracje z września.
10 proc. waha się, czy wziąć udział w wyborach, a 7 proc. odrzuca możliwość udziału w głosowaniu.
Jak podaje CBOS, najbardziej zmotywowany do udziału w wyborach jest elektorat lewicy. 86 proc. jego zwolenników ze stuprocentową pewnością zapowiada swój udział w wyborach.
"Na sto procent" w głosowaniu zamierza iść 83 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 81 proc. wyborców PiS.
Mniej zmobilizowani są wyborcy PSL, których 75 proc. zamierza iść na pewno do urn i tylko 65 proc. popierających Konfederację.
Kampania wyborcza już na ostatniej prostej. W środę na antenie RMF FM i w RMF24 odbyła się debata liderów wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.
Czołowi przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, PSL-Koalicji Polskiej i Konfederacji walczyli z pytaniami o niemal wszystkie istotne dziedziny. Była mowa o ochronie zdrowia, sprawach światopoglądowych, ale także o kwestiach gospodarczych i o edukacji. Całość debaty zobaczysz >>>TUTAJ<<<
W ostatniej części politycy pytali siebie nawzajem o różne kwestie.
"Po prostu Polska" to cykl debat przedwyborczych, organizowanych przez RMF FM, Interię.pl i "Dziennik Gazetę Prawną". Za każdym razem brali w nich udział przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Podczas debat były podejmowane tematy:
>>>Edukacja<<<
>>>Służba zdrowia<<<
>>>Praworządność<<<
>>>Gospodarka<<<
>>>Światopogląd<<<