"Stany Zjednoczone nie dostarczają Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem, które Wielka Brytania obiecała Kijowowi. Jednak Rosja wyolbrzymia zagrożenie związane z użyciem takiej amunicji" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń strony rosyjskiej.
We wtorek 21 marca brytyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wraz z 28 egzemplarzami czołgów Challenger 2 wyśle na Ukrainę pociski zawierające zubożony uran.
Prezydent Rosji Władimir Putin w odpowiedzi stwierdził, że "zbiorowy Zachód już zaczyna używać broni z komponentem nuklearnym".
Uczyniono kolejny krok i zostało ich już coraz mniej - powiedział z kolei minister obrony Federacji Rosyjskiej Sergiej Szojgu, dodając, że decyzja Brytyjczyków przybliża perspektywę potencjalnego konfliktu nuklearnego między Rosją i Zachodem.
John Kirby na konferencji prasowej w Białym Domu powiedział, że Moskwa traktuje te pociski jako "strach na wróble".
Jest to szeroko rozpowszechniony rodzaj amunicji, który był używany od dziesięcioleci ze względu na swoje właściwości przeciwpancerne - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, dodając, że pociski zawierające zubożony uran nie są radioaktywne i nie klasyfikuje się ich jako broni nuklearnej.
Myślę, że rzeczywistość jest taka, iż Rosja po prostu nie chce, by Ukraina nadal unieszkodliwiała ich czołgi. Jeśli Rosji zależy na losie swoich czołgów i załóg, niech po prostu wycofają je poza granicę Ukrainy - stwierdził Amerykanin.
Zubożony uran, czyli DU jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Wykorzystuje się go do produkcji pocisków przeciwpancernych, ponieważ pozwala na skuteczniejsze przebicie pancerzy czołgów ze względu na swoją gęstość i inne właściwości fizyczne.
DU jest stosowany również jako składnik pancerza nowoczesnych czołgów, m.in. amerykańskich M1 Abrams. Ochrona tego poziomu jest uważana za praktycznie nie do przebicia dla zdecydowanej większości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej, w tym radzieckiej i rosyjskiej.
Amunicję zawierającą DU posiada wiele militarnych potęg, w tym Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Pociski tego typu były już używane w wojnie arabsko-izraelskiej, w Zatoce Perskiej i Jugosławii.