Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły cztery naloty na obszary koncentracji żołnierzy i sprzętu wojskowego Rosjan - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Pierwszy batalion Sił Zbrojnych Ukrainy zakończył szkolenie na amerykańskich bojowych wozach piechoty M2 Bradley" - powiadomił ukraiński wiceminister obrony Ołeksandr Pawluk. Węgierskie linie lotnicze Wizz Air poinformowały w poniedziałek, że od 14 marca zawieszą wszystkie połączenia z Mołdawią. Jako przyczynę podano obawy dotyczące bezpieczeństwa tamtejszej przestrzeni powietrznej. Poniedziałek jest 369. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji z 27.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:06

Sytuacja na froncie pod Bachmutem stale robi się trudniejsza - przekazał w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Odnosząc się do kolejnego rosyjskiego ataku dronów, prezydent Ukrainy zaapelował o "przełamanie tabu na dostawy samolotów".

Zełenski powiedział również, że z amerykańską minister skarbu Janet Yellen omawiali w poniedziałek w Kijowie "uruchomienie realnego mechanizmu rekompensat" za straty, które spowodowała Rosja na Ukrainie. Miałby się on opierać na skonfiskowanych rosyjskich aktywach. Przyznał, że "nie jest to łatwe zadanie".

Myślę, że format odszkodowania zostanie znaleziony i Rosja zapłaci za swoją wojnę. Pod każdym względem - powiedział Zełenski. 

21:17

Rosja nie jest gotowa do długotrwałej wojny - oświadczył w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Voice of America szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Mówię to jako szef wywiadu. Oni wszelkimi sposobami pokazują, że są gotowi, że to "wojna na dziesięciolecia", ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone, zarówno pod względem czasu, jak i ilości - podkreślił.

Budanow powiedział też, że "nie widzi obecnie faktów", które potwierdzałyby, że Chiny zgodzą się na dostarczanie Rosji uzbrojenia. Wyraził opinię, że jeśli chodzi o zakup broni z zagranicy, "możliwości Rosji ograniczają się do Iranu".

Analizując sytuację międzynarodową, Budanow ocenił, że "Ukraina stała się gwarantem bezpieczeństwa w zasadzie dla całej Europy". Przyznał jednak, że kraje Europy Wschodniej są tego bardziej świadome niż zagrożone tylko "hipotetycznie" państwa na Zachodzie. Dzięki idiotyzmowi Rosjan zrealizowały się ich największe strachy geopolityczne - ocenił Budanow.

20:59

Wysoki rangą przedstawiciel ukraińskiego wywiadu ujawnił, że podczas zbliżającej się kontrofensywy siły ukraińskie skupią się częściowo na odzyskaniu okupowanych przez Kreml terenów na południu kraju - podał brytyjski dziennik "The Daily Telegraph". Jego zdaniem, Ukraińcy będą próbowali odciąć Półwysep Krymski od kontynentalnej części Rosji.

20:52

Na początku 2021 roku władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego na czele z premier Manuelą Schwesig (SPD) utworzyły Fundację Klimatyczną, która miała pomóc w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2, pomimo amerykańskich sankcji - pisze niemiecki "Bild" i dodaje, że w tamtym czasie w Schwerinie, stolicy landu na północnym-wschodzie RFN, rozgrywał się prawdziwy "rosyjski thriller kryminalny".

20:39

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że Chiny "bardzo wyraźnie" stanęły po stronie Rosji. Pekin zapewnił Rosji wsparcie dyplomatyczne, polityczne, gospodarcze i retoryczne - dodał, cytowany przez agencję Reutera.

20:06

Ze skazanym działaczem mniejszości polskiej na Białorusi, dziennikarzem Andrzejem Poczobutem i innymi więźniami politycznymi, którzy siedzą w białoruskich więzieniach, solidaryzowali się wieczorem uczestnicy comiesięcznej akcji w Białymstoku.

20:01

Gościem wtorkowej Porannej rozmowy w RMF FM będzie dyrektor Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Sławomir Dębski, z którym porozmawiamy m.in. o rozwoju sytuacji za naszą wschodnią granicą - zarówno w Ukrainie, jak i Białorusi.

Na rozmowę Roberta Mazurka zapraszamy tuż po godzinie 8:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na RMF24.pl, Interia.pl oraz do naszych mediów społecznościowych!

19:53

Bachmut trwa, ukraińska armia kontratakuje, a w tym samym czasie prezydent Wołodymyr Zełenski dymisjonuje jednego z najważniejszych dowódców. O tym Paweł Jawor rozmawiał w internetowym Radiu RMF24 z Michałem Nowakiem, autorem cyklu Raport z frontu.

19:41

Przebywająca w Kijowie minister skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że Rosja powinna ponieść koszty szkód spowodowanych jej inwazją na Ukrainę, ale istnieją "poważne przeszkody prawne" dla całkowitej konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów.

Yellen wyjaśniła, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy omawiają strategie, które zapewnią, iż Rosja zapłaci za zniszczenia wojenne na Ukrainie, szacowane na setki miliardów dolarów i rosnące każdego dnia.

19:32

Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.

Jak poinformował sekretarz stanu w rumuńskim ministerstwie transportu Irinel Scriosteanu, nowa przeprawa powstanie w miejscu, gdzie do 1944 roku stał most pomiędzy wsią Bombata a miastem Leova. Został on zniszczony wskutek działań Armii Czerwonej.

Z mostu pontonowego, jak sprecyzował Scriosteanu, korzystać będą zarówno pojazdy do transportu osób, jak też samochody ciężarowe.

W ostatnich miesiącach rządy Rumunii i Mołdawii ogłosiły realizację szeregu projektów w sferze logistyki służących usprawnieniu transportu towarów z Ukrainy, szczególnie zboża. Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ważny dla ekspedycji zboża z tego kraju przez Morze Czarne jest port w rumuńskiej Konstancy.

19:28

Francja wycofa część swych sił zbrojnych z Afryki, a bazy wojskowe przekształcone zostaną w ośrodki szkoleniowe. Zapowiedział to prezydent Emmanuel Macron. Według wielu paryskich komentatorów to m.in. rezultat presji ze strony Rosji, która chce wyprzeć z tego kontynentu francuskie wojsko, by zwiększyć swoje wpływy. Moskwie zależy m.in. na poparciu krajów afrykańskich w sprawie wojny w Ukrainie na forum ONZ.

19:17

Pierwszy batalion Sił Zbrojnych Ukrainy zakończył szkolenie na amerykańskich bojowych wozach piechoty M2 Bradley - powiadomił ukraiński wiceminister obrony Ołeksandr Pawluk.

Szkolenie odbywało się w bazie wojskowej USA na terytorium Niemiec.

19:06

Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły cztery naloty na obszary koncentracji żołnierzy i sprzętu wojskowego Rosjan - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siłom ukraińskim udało się również zniszczyć 9 z 12 irańskich dronów szturmowych wystrzelonych przez agresorów. Trwają ponadto walki w obwodzie donieckim.

18:58

Francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera ujawniła, że jej kraj przeznaczy milion euro jako pomoc ukraińskim sportowcom przygotowującym się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu.

18:51

Minister kultury Estonii Piret Hartman zdecydowała o przyznaniu wsparcia w wysokości 1 mln euro czterem rosyjskojęzycznym mediom w kraju.

Celem dotacji jest zapewnienie alternatywy "rosyjskojęzycznym odbiorcom, którzy nadal polegają na mediach oferujących kremlowską propagandę".

18:37

"Wyraźna ambiwalencja Niemiec wobec drapieżczej Rosji i powiązania Berlina z Kremlem umożliwiły Polsce przyjęcie pozycji moralnego przywódcy w kwestiach bezpieczeństwa Europy" - pisze na łamach gambijskiej gazety "The Standard" Diane Francis, redaktor naczelna "National Post", w tekście zatytułowanym "Czas Polski".

18:11

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air poinformowały w poniedziałek, że od 14 marca zawieszą wszystkie połączenia z Mołdawią. Jako przyczynę podano obawy dotyczące bezpieczeństwa tamtejszej przestrzeni powietrznej.

18:03

Kierownictwo agencji wywiadowczej Mołdawii (SIS) poinformowało, że dwaj obcokrajowcy zostali zatrzymani pod zarzutem przygotowywania aktów dywersyjnych. Z opublikowanego komunikatu wynika, że mężczyźni pochodzili z różnych państw i mieli powiązania "z ośrodkami wywrotowymi z zagranicy".

17:49

Sekretarz skarbu USA Jenet Yallen przybyła dziś z wizytą do Kijowa, gdzie spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Głównym tematem rozmów były sankcje wobec Rosji.

17:31

Rosyjska propaganda przekonuje, że polscy pracodawcy muszą denuncjować Ukraińców w wieku poborowym, by zostali oni przymusowo wysłani na front - poinformował w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

17:22

Musimy uderzać w cele na terytorium Rosji. Jeśli tego nie zrobimy, wojna się przedłuży i stanie się jeszcze bardziej złożona - powiedział ukraiński ekspert wojskowy, major rezerwy Ołeksij Hetman, w wywiadzie dla portalu nv.ua.

Nasi partnerzy zaczęli stopniowo pojmować, z jakiego rodzaju wojną mamy do czynienia - stwierdził Hetman.

17:11

Priorytetem moich spotkań w Berlinie jest apel do naszych niemieckich partnerów o mocniejsze wsparcie dla Ukrainy, która walczy o europejskie bezpieczeństwo. To wsparcie leży w naszym głęboko rozumianym interesie - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

17:00

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że uprowadzanie ukraińskich dzieci do Rosji jest "prawdopodobnie największą siłową deportacją w najnowszej historii".

16:53

Polska czuje się szczególnie zobowiązana, żeby zwrócić uwagę na dramat ukraińskich dzieci porywanych do Rosji. W najbliższych dniach zostaną przedstawione szczegóły inicjatywy Komisji Europejskiej i Polski w tej sprawie - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

16:48

Mąż liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, Siarhiej - niedoszły kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, odsiadujący wyrok 18 lat więzienia - został skazany na dodatkowe 1,5 roku pozbawienia wolności za niepodporządkowanie się personelowi kolonii karnej.

16:42

Od rozpoczęcia wojny specjaliści naprawili ponad 10 tys. km linii energetycznych uszkodzonych wskutek rosyjskich ostrzałów - poinformował ukraiński koncern Ukrenerho, cytowany przez Interfax-Ukraina.

16:37

Uszkodzenie samolotu wczesnego ostrzegania A50U, cokolwiek było jego przyczyną, to dobra wiadomość dla Ukrainy, ale nie wpłynie ono na rosyjskie ataki rakietowe - ocenił rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, komentując nieoficjalne doniesienia o uszkodzeniu rosyjskiej maszyny na terytorium Białorusi.

16:30

Wszyscy, którzy obawiają się eskalacji wojny poprzez dostarczanie Ukrainie sprzętu wojskowego, muszą zrozumieć, że nie ma już opcji pozbawionych ryzyka - powiedział w rozmowie z estońskim nadawcą publicznym ERR sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

16:22

Polska wydaje najwięcej ze wszystkich krajów na przyjęcie uciekających przed wojną Ukraińców i kosztuje ją to więcej niż udzielana pomoc wojskowa - informuje dziennik "Financieele Dagblad".

Przyjęcie uchodźców z Ukrainy kosztowało już Warszawę ponad 8 mld euro - podaje dziennik, powołując się na dane Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii.

16:11

Z inicjatywy europosła PiS Witolda Waszczykowskiego grupa 30 eurodeputowanych z trzech grup politycznych skierowała list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat rosyjskiej propagandy medialnej z wykorzystaniem platform internetowych.

"Parlament Europejski z zadowoleniem przyjął decyzję o włączeniu do dziewiątego pakietu sankcji zawieszenia koncesji na nadawanie czterech dodatkowych rosyjskich mediów oraz sankcji gospodarczych wobec trzech firm medialnych" - czytamy w piśmie.

16:03

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie zniszczyły już 300 rosyjskich samolotów bojowych.

15:55

Hiszpański operator restauracji AmRest Holdings poinformował, że zdecydował się sprzedać swoją sieć KFC w Rosji - podała agencja Reutera.

15:50

PKN Orlen nie otrzymuje już dostaw ropy naftowej z Rosji. Wstrzymane zostały dostawy rurociągiem Przyjaźń. Zdaniem Wojciecha Jakubika z portalu Biznesalert.pl, który był gościem internetowego Radia RMF24, taka sytuacja nie doprowadzi do braku tego paliwa na stacjach.

15:40

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał najwyższe odznaczenie państwowe aktorowi Stevenowi Seagalowi. W ten sposób nagrodził go za międzynarodową pracę humanitarną i kulturalną - wynika z opublikowanego dziś dekretu państwowego.

15:18

Nagranie z Bachmutu w obwodzie donieckim.

15:05

Sztab Generalny Sił Zbrojny Ukrainy poinformował, że rosyjscy kolaboranci w Oleszkach i Skadowsku w obwodzie chersońskim przygotowują się do ucieczki na Krym.

14:59

Amerykański gigant technologiczny Apple zapłacił grzywnę w wysokości 906 mln rubli (ok. 12,12 mln dolarów) w sprawie związanej z rzekomym monopolem na rynku aplikacji mobilnych - poinformowały rosyjskie agencje informacyjne, które cytuje agencja Reutera.

14:46

Szef Sztabu Połączonego Japonii gen. Kōji Yamazaki złożył dziś oficjalną wizytę w Polsce.

Z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem porozmawiał m.in. o sytuacji walczącej Ukrainy, dalszej pomocy dla tego kraju, sytuacji w Europie i w rejonie Azji i Pacyfiku oraz polsko-japońskiej współpracy wojskowej.

14:35

Widok z powietrza na wschodnią część Bachmutu w obwodzie donieckim, o który od sierpnia 2022 roku toczą się ciężkie walki. Dziennikarz "Financial Times" napisał, że kiedyś była to spokojna dzielnica z kilkoma kościołami i wytwórnią wina musującego. Rosja obróciła ją w ruinę.

14:28

Tak wygląda Marjinka w obwodzie donieckim po miesiącach walk.

14:15

Nie wykluczałbym sytuacji, że nie będziemy mieli ruchu granicznego z Białorusią. Jesteśmy zdeterminowani do dalszych działań. Przede wszystkim chcemy, żeby skazany na osiem lat więzienia działacz mniejszości polskiej, dziennikarz Andrzej Poczobut był wolny - podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

14:04

Kary 19 lat więzienia dla sądzonej zaocznie przywódczyni opozycji białoruskiej Swiatłany Cichanouskiej zażądał prokurator na procesie w Mińsku - podało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".

Takiej samej kary prokurator Michaił Kawalou zażądał dla współpracownika Cichanouskiej, Pawła Łatuszki, również sądzonego zaocznie. Cichanouskiej władze w Mińsku zarzucają m.in. zdradę stanu.

Oskarżyciel domaga się kary 12 lat więzienia dla pozostałych współoskarżonych: Wolhy Kawalkowej, Siarheja Dyleuskiego i Maryi Moroz. Wszyscy ci sądzeni zaocznie opozycjoniści są za granicą.

Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi, stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przetoczyła się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach została zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju.

13:54

Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do najbardziej masowych naruszeń praw człowieka w dzisiejszym świecie - oświadczył w Genewie sekretarz generalny ONZ António Guterres. W szwajcarskim mieście rozpoczęła się 52. sesja Rady Praw Człowieka, która będzie trwała do 4 kwietnia.

13:40

Węgierski parlament rozpoczął wiosenną sesję, podczas której ma debatować nad przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO. Jednak głosowanie może mieć miejsce nawet w drugiej połowie miesiąca, bowiem Węgrzy chcą wysłać delegację parlamentarną do dwóch krajów nordyckich.

13:32

Rząd Gruzji wydłużył z jednego roku do dwóch okres, w którym obywatele ukraińscy mogą przebywać w tym kraju bez wiz - poinformował gruziński portal Gruzja Online.

13:24

Mołdawski minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Nicolae Popescu wezwał władze Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na powiązanych z Rosją oligarchów, którzy destabilizują sytuację polityczną w Mołdawii.

13:13

Komisja Europejska ogłosiła, że wraz z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porywanych do Rosji. Celem jest ich odnalezienie i postawienie przed sądem tych, którzy odpowiadają za uprowadzenie.

13:03

Ministrowie obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak i Chorwacji Mario Banożić oświadczyli, że oba kraje nadal będą wspierać Ukrainę.

To ważne dla bezpieczeństwa Europy i wolnego świata, aby imperium rosyjskie nie odrodziło się - podkreślił Mariusz Błaszczak.

12:56

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy wprowadziła poprawki do ustaw dotyczących ochrony granicy państwowej, co umożliwi rozszerzenie do 2 km pasa granicznego przy granicach z Rosją i Białorusią. Cały ten teren zostanie zaminowany - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Przy granicach z pozostałymi państwami sąsiadującymi z Ukrainą dotychczasowa szerokość pasa granicznego zostanie utrzymana i będzie nadal wynosiła 30-50 metrów - czytamy na łamach serwisu nv.ua.

12:51

W mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim sytuacja staje się trudniejsza z każdym dniem. Rosjanie nieustannie ostrzeliwują miasto - powiedział ukraiński żołnierz.

12:43

Oficjalnie Zachód zapowiada wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Ale za kulisami mówi się o ultimatum dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Niemcy, Francja i USA za sprawą dostaw nowej broni chcą dać Ukrainie szansę na odzyskanie okupowanych terytoriów do jesieni. Jeśli kontrofensywa się nie powiedzie, wzrośnie presja na Kijów, by negocjował z Kremlem - pisze "Bild", powołując się na ustalenia dziennika "Wall Street Journal".

"WSJ" ujawnił w weekend, że 8 lutego w Paryżu kanclerz Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron wezwali prezydenta Zełenskiego do negocjacji z Moskwą.

"Innymi słowy: chodziłoby o ustępstwa wobec kremlowskiego dyktatora Władimira Putina, m.in. poddanie podbitych terytoriów" - zauważa "Bild".

12:37

W Chabarowsku w Rosji policja szuka nieznanej osoby, która narysowała swastyki na rosyjskich flagach i grobach żołnierzy.

12:29

Komisja Europejska ogłosiła, że wraz z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porwanych do Rosji. Celem jest ich odnalezienie i pociągniecie do odpowiedzialności tych, którzy odpowiadają za uprowadzenie.

12:03

Straty armii rosyjskiej na Ukrainie mogą wynosić od 130 tys. do 270 tys. zabitych i rannych - ocenia analityk Rusłan Lewijew z projektu Conflict Intelligence Team, monitorującego przebieg inwazji rosyjskiej. Szacunki te nie uwzględniają strat Grupy Wagnera.

"Jest to oczywiście znacznie wyższa liczba od obu kampanii czeczeńskich i już znacznie wyższa od danych z wojny w Afganistanie. Są to największe straty w historii współczesnej Rosji" - powiedział Lewijew.

11:42

W Wołczańsku w obwodzie charkowskim jeden z rosyjskich pocisków uderzył w prywatne podwórko. 73-letni mężczyzna został raniony odłamkami. Został hospitalizowany, jego stan jest stabilny.

11:11

Chorwacja przekaże Ukrainie 14 śmigłowców Mi-8 używanych wcześniej przez siły zbrojne. Maszyny są przygotowywane do transportu i mają być do niego gotowe w przeciągu 10 dni - poinformowały chorwackie media.

Siedem śmigłowców ma być wysłanych drogą lądową, a kolejne siedem - powietrzną. Wszystkie trafią najpierw do Polski i dopiero stamtąd do Ukrainy - przekazał w sobotę dziennik "Jutarnji List", opierając się na swoich źródłach.

11:04

Rosja transportuje pociski kalibr na Morze Czarne. Istnieje duże prawdopodobieństwo ostrzałów. Na Morzu Czarnym ma się znajdować już 6 statków uzbrojonych w pociski kalibr.

10:31

Na okupowanych terenach południa Ukrainy rosyjscy okupanci utworzyli pierwsze oddziały organizacji paramilitarnej Junarmia (Młoda Armia), przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. O tej szokującej praktyce powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

09:48

Konsekwencje ostrzału Awdijiwki w obwodzie donieckim.

09:31

Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona serią eksplozji w ostatnich dniach wokół okupowanego Mariupola, który do tej pory uważała za znajdujący się poza zasięgiem ukraińskich możliwości uderzeniowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że od wtorku 21 lutego prorosyjscy urzędnicy poinformowali o co najmniej 14 wybuchach wokół okupowanego przez Rosję miasta Mariupol, a miejsca tych zdarzeń obejmowały skład amunicji na lotnisku, dwa składy paliw oraz hutę, którą Rosja wykorzystuje jako bazę wojskową. Mariupol leży co najmniej 80 km od linii frontu.

09:08

Widmo nieograniczonej liczebności armii rosyjskiej jest mitem. W 2023 roku Władimir Putin stanie przed trudnymi wyborami, jak uzupełnić straty armii w wojnie przeciwko Ukrainie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy przypominają, że w poborze do armii, organizowanym w Rosji dwa razy w roku, powoływanych jest około 260 tysięcy nowych żołnierzy. "Putin może zostać zmuszony do rozważenia rozszerzenia służby poborowej, zaciągając corocznie do służby większą liczbę młodych ludzi wbrew ich woli. Jednak takiemu podejściu nie sprzyja demografia: co roku w Rosji pełnoletniość osiąga około 800 tysięcy młodych mężczyzn. Zwiększenie poboru znacznie powyżej 260 tysięcy obowiązkowo powoływanych do wojska grozi nie tylko zabieraniem młodych mężczyzn o kondycji fizycznej nieodpowiedniej do wojny, ale też - rozpoczęciem odciągania zbyt wielu młodych z gospodarki kraju" - zaznaczają eksperci. Podkreślają, że w tym samym czasie, gdy armia potrzebuje ludzi, Putin próbuje przestawić gospodarkę na tryb wojenny.

08:56

08:21

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły trzy ataki na miasto Chmielnicki w zachodniej części Ukrainy. W wyniku ostrzału dokonanego przy pomocy dronów zginęła co najmniej jedna osoba, a cztery zostały ranne - poinformowały na Telegramie władze obwodu chmielnickiego i stolicy tego regionu.

"Kilka budynków jest uszkodzonych, trwa gaszenie pożarów. Ofiara śmiertelna to ratownik Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), który zginął podczas wykonywania swoich obowiązków" - oznajmił mer Chmielnickiego Ołeksandr Symczyszyn.

08:02

Ukraińscy kolaboranci, którzy podczas rosyjskiej inwazji zdecydowali się na współpracę z wrogiem, uciekają od kilku dni z kontrolowanej przez najeźdźców wschodniej części obwodu chersońskiego. Takie działania są podejmowane w obawie przed kontrofensywą armii Ukrainy - poinformował w poniedziałkowym komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

07:40

Nowo opublikowany materiał ukraińskiego wojska rzekomo pokazuje rosyjskie czołgi i inne opancerzone pojazdy bojowe trafione przez ukraińską artylerię w pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim.

07:03

Nie chcemy być tylko biorcą bezpieczeństwa, w oparciu o art. 5 traktatu NATO, zakładający, że jeśli ktoś na nas napadnie, to inni przyjdą nam z pomocą. Chcemy być też dostarczycielem bezpieczeństwa i nim jesteśmy - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Andrzej Duda w najnowszym wydaniu gazety podkreślił, że prezydent Joe Biden odwiedzając stolicę Ukrainy pokazał całemu światu, że jest odważnym człowiekiem i że USA są w stanie ochronić swojego prezydenta nawet w centrum Kijowa, gdzie trwa wojna i nie ma amerykańskiej armii. "To precedens. A dodatkowo dotarł tam pociągiem!" - zaznaczył.

06:44

Rosjanie ostrzelali zaporoże rakietami S-300.

06:27

Estonia udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości prawie 400 mln euro, donosi agencja informacyjna ERR.

06:12

O rosyjskich postępach na północ od Bachmutu informuje ISW. Instytut w raporcie powołuje się na wpływowego rosyjskiego blogera militarnego.

05:56

Białoruscy partyzanci przeprowadzili atak na lotnisko Maczuliszcze niedaleko Mińska, na którym stacjonują rosyjskie samoloty. Tak twierdzą przedstawiciele białoruskiej opozycji.

Szef inicjatywy BYPOL Ołeksandr Azarow, zrzeszającej byłych pracowników białoruskich struktur siłowych wyjaśnia, że wczoraj rano dwaj partyzanci do ataku użyli dronów. Podaje że uszkodzony został rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50, używany m.in. do rozpoznania ukraińskiej obrony powietrznej. W razie potrzeby ta maszyna może zmienić się w podniebne centrum dowodzenia. Jeśli więc doniesienia o uszkodzeniu A 50 są prawdziwe, to Rosjanie ponieśli dotkliwą stratę.

Franak Wiaczorka, główny doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej uznał ten atak za najbardziej udaną akcję dywersyjną od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

05:37

Nad ranem w Kijowie słychać było eksplozje.

05:30

Obecnie siły agresora koncentrują swe wysiłki na mieście Bachmut, dokonując kolejnych ataków, pomimo tego, że ponoszą tam ciężkie straty.

Sztab ukraińskiej armii poinformował, że rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę kilka nieudanych ataków w rejonie Bachmutu.

05:07

Miedwiediew zagroził zniszczeniem cywilizacji, jeśli istnienie Rosji będzie zagrożone. Jeśli poważnie podniesie się kwestię istnienia Rosji, to nie zostanie ona rozwiązana na froncie ukraińskim, ale razem z kwestią dalszego istnienia całej ludzkiej cywilizacji - powiedział Miedwiediew.

04:58

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał, bez podania przyczyny, generała Eduarda Moskalowa z funkcji dowódcy połączonych sił Ukrainy, które walczą w rejonie Donbasu na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera. Moskalow był na tym stanowisku od marca ubiegłego roku.

Dekret w sprawie odwołania generała Moskalowa pojawił się w niedzielę na stronie kancelarii prezydenta Ukrainy.

04:51

Wojska Federacji Rosyjskiej nie zaatakują militarnie Mołdawii, ale będą ją próbowały sparaliżować wojną hybrydową - powiedział w wywiadzie dla bukareszteńskiej telewizji Digi24 zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

Wskazał, że wśród narzędzi stosowanych przez Rosję w Mołdawii będą próby wywołania chaosu w działalności organów państwowych, wewnętrzne działania destabilizacyjne poprzez protesty społeczne, czy też ataki cybernetyczne.