Ukraina nie zostanie zaproszona na szczyt G20 w Indiach. Amerykański doradca generała Załużnego twierdzi, że w niemieckich magazynach znajdują się tysiące sztuk amunicji kasetowej przeznaczonej do zniszczenia. "Dajmy ją Ukraińcom, a wygryją wojnę" - apeluje Dan Rice. "W Chersoniu wróg uderzył w placówkę oświatową i szpital. Ranne zostały trzy osoby" - przekazał na Telegramie szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin. Siły ukraińskie wydają się robić postępy w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, ale na południu obrona rosyjska utrudnia Ukraińcom kontrofensywę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Kyiv Independent opublikował na Twitterze najnowszy bilans rosyjskich strat w agresji wobec Ukrainy. Jak do tej pory zginęło lub zostało rannych 255 570 żołnierzy po stronie Rosji. Środa to 539. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące wojny zebraliśmy w naszej relacji z 16.08.2023.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:20

"Rosyjskie bezczelne, nielegalne ataki na infrastrukturę cywilną tylko wzmacniają naszą determinację na rzecz wsparcia Ukrainy i tych osób na całym świecie, które są zależne od eksportu ukraińskich produktów rolnych" - napisała na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.

Dyplomatka odniosła się w ten sposób do kolejnego ostrzału magazynów zbożowych nad Dunajem, przeprowadzonego przez Rosjan w nocy z wtorku na środę. 

22:10

Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii Delhi, planowany w dniach 9-10 września; podjęliśmy taką decyzję, ponieważ G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w środę szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar.

W charakterze gości zaproszono dziewięć państw: Hiszpanię, Holandię, Bangladesz, Nigerię, Mauritius, Egipt, Oman, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki, cytowany przez "Ukraińską Prawdę" zapowiedział, że Kijów dalej będzie starał się wysłać na szczyt swojego przedstawiciela.

"Wycofanie się Rosji z porozumienia czarnomorskiego, gwarantującego eksport naszego zboża, stanowi poważne wyzwanie nie tylko dla gospodarek państw Afryki i Azji, ale też dla światowych potęg" - powiedział wiceszef resortu.

22:01

Już jest oczywiste, że nie będziemy mogli obronić Ukrainy samolotami F-16 tej jesieni ani zimy - powiedział w środę pułkownik Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Kijów pokłada duże nadzieje, w jak najszybszym otrzymaniu amerykańskich myśliwców. W piątek dziennik "Washington Post" za źródłami w rządzie i Siłach Zbrojnych Ukrainy napisał jednak, że grupa ukraińskich pilotów, którzy jako pierwsi zostali wytypowani do udziału w szkoleniach na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, nie ukończy tych treningów przed latem 2024 roku.

21:50

Rosyjska ambasada w Szwecji potwierdziła, że wczorajsze uderzenie na szwedzkie zakłady SKF w Łucku nie było przypadkowe. "Dotrzemy nie tylko do sprzętu przekazywanego przez Szwecję Ukrainie, ale także do zakładów, którego go produkują" -napisano w oświadczeniu.

21:01

Pierwszy cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem humanitarnym i wypłynął z Odessy. Teraz zmierza do Bosforu - poinformował Wołodymyr Zełenski. Kijów oficjalnie powiadomił o działaniu korytarza Międzynarodową Organizację Morską, a ta potwierdziła prawo Ukrainy do regulowania nawigacji  i wezwała Rosję do zaprzestania wysuwania gróźb i do przestrzegania konwencji międzynarodowych.

Ukraińska Marynarka Wojenna poinformowała w zeszłym tygodniu, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać statki handlowe, oczekujące dotychczas w portach. Korytarz ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

20:30

"Ukraina wielokrotnie zwiększa produkcję bezzałogowców, bo są one gwarancją, że ludzie nie będą musieli płacić życiem, kiedy można zadziałać maszyną" - oświadczył w środę prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

19:50

Celem rosyjskich wojsk prowadzących ofensywę pod Kupiańskiem w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy jest zajęcie tego miasta; sytuacja staje się coraz trudniejsza, lecz podjęliśmy kilka ważnych decyzji, które wzmocnią naszą obronę - oznajmił w środę dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.

Przeciwnik każdego dnia próbuje atakować oddziałami szturmowymi, złożonymi głównie z więźniów zmobilizowanych w zakładach karnych. Te działania podejmowane są na różnych odcinkach frontu w pobliżu Kupiańska - przekazał Syrski, który odwiedził ukraińskich dowódców na kierunkach kupiańskim, łymańskim i bachmuckim.

19:30

W Moskwie zmarł w środę w wieku 58 lat były wiceminister obrony Rosji generał Giennadij Żydko, który od maja do lipca 2022 roku pełnił funkcję dowódcy zgrupowania wojsk agresora na Ukrainie - powiadomił portal Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami i przedstawicielami tamtejszych władz.

Według informacji z Moskwy, generał umarł po "długotrwałej chorobie" - donoszą ukraińskie media.

18:58

Szwajcaria przystąpiła do 11. pakietu sankcji wobec Rosji. Poinformował o tym rząd na swojej stronie internetowej. Berno zakaże 87 podmiotom gospodarczym eksportu towarów, które mogą wzmocnić rosyjski przemysł militarny. 

Kraj rozszerza listę towarów objętych zakazem eksportu i tranzytu przez Rosję. Rozszerzeniu ulegną też restrykcje wobec sektora finansowego.

18:52

Na Białorusi zarejestrowano spółkę Grupa Wagner, mającą świadczyć "usługi szkoleniowe" - pisze w środę niezależny portal Zerkalo. Jak dodaje, to już druga firma zarejestrowana w tym kraju przez Jewgienija Prigożyna, szefa rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Grupa Wagner została zarejestrowana 4 sierpnia 2023 roku. Adres podmiotu to wieś Cel w rejonie osipowiczowskim. Jak podkreśla Zerkalo, właśnie w tej miejscowości znajduje się obóz, do którego przybyli najemnicy Grupy Wagnera.

18:50

Rośnie bilans ofiar w Meżowie. Zginęły dwie osoby natomiast pięć zostało rannych - powiadomiły regionalne władze. 

"Zwyrodnialcy. Rosyjscy terroryści zabili 18-letniego chłopca. (...) Lekarze do samego końca próbowali go uratować. Zrobili wszystko, co mogli. Ponadto ucierpiało czworo ludzi, w tym dziecko. Ta dziewczynka ma dopiero dwa lata! Będzie leczona w ambulatorium, stan jej zdrowia (jest oceniany) jako zadowalający" - relacjonował na Telegramie gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

18:25

Na skutek działań rosyjskich wojsk, które utworzyły poligon na terenie parku narodowego Dżaryłgacz na okupowanych terenach południa Ukrainy, doszło tam do ogromnego pożaru; spłonęły prawie wszystkie obszary chronione, los zwierząt nie jest nam znany - oznajmiła w środę dyrektor zniszczonego parku narodowego Iryna Sabaszenko.

Pożar na wyspie na Morzu Czarnym rozpoczął się 4-5 sierpnia i trwał niemal przez tydzień. Ogień strawił tereny rozciągające się na długość około 16 km. Utraciliśmy najcenniejsze ekosystemy roślinne, w tym stepowe. Mowa o rzadkich gatunkach roślin, wpisanych do Zielonej Księgi Ukrainy - relacjonowała Sabaszenko, cytowana przez Radio Swoboda.

Dżaryłgacz to największa wyspa Ukrainy i miejsce, w którym żyły gatunki chronione m.in. jelenie szlachetne i muflony.

18:10

Rosyjskie pociski trafiły w obiekty cywilne w Meżowie w obwodzie dniepropietrowskim. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, są też ranni.

Szef władz obwodowych Serhij Łysak poinformował, że zginął 18-letni mężczyzna.

16:55

"Jeśli dostarczymy Ukrainie 2 tys. rakietowych pocisków kasetowych do wyrzutni HIMARS, rosyjskie linie obronne zostaną przełamane i wojna skończy się zwycięstwem Kijowa; naprawdę, to jest aż tak proste" - przekazał Dan Rice, Amerykanin pełniący funkcję doradcy naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, generała Walerija Załużnego.

Rice uważa, że siła ognia starłaby frontowe bataliony Rosjan i jednostki zaplecza. Amerykanin twierdzi, że w magazynach w Niemczech znajdują się dziesiątki tysięcy pocisków kasetowych, które mają zostać "zneutralizowane". Zamiast tego, dajmy je Ukraińcom, a oni wygrają wojnę" - apeluje Rice.

7 lipca doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Krytycznie wobec używania tej broni na Ukrainie wypowiedział się m.in. premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Stronami konwencji o zakazie jej stosowania są 123 państwa. Nie ma wśród nich jednak USA, Ukrainy ani Rosji.

8 lipca ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zapewnił, że amunicja kasetowa będzie wykorzystywana wyłącznie do wyzwalania terytorium kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Wykluczył też stosowanie tej niebezpiecznej dla cywilów broni na obszarach miejskich.

Amunicja kasetowa mogłaby być wystrzeliwania z HIMARS-ów na odległość około 45 km, podczas gdy "zwykła" amunicja tego rodzaju, którą Ukraina już dysponuje, pozwala na rażenie celów wroga oddalonych o 25 km. Pociski rakietowe pozwoliłyby Kijowowi na skutecznie niszczenie rosyjskich stanowisk artyleryjskich, które sieją największe spustoszenie na froncie. 

16:24

Rosjanie uderzają w obwodzie charkowskim. Lokalne władze apelują o przejście do schronów. Ogłoszono również alarm lotniczy.

"W kierunku Charkowa zmierzają 'szybkie obiekty'" - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.

Okupanci uderzyli na osiedla w rejonach charkowskim, kupiańskim i czugujowskim. Nie ma doniesień o ofiarach i rannych. Wiadomo natomiast, że uruchomiono obronę przeciwlotniczą.

16:01

Wróg próbuje przebić się przez obronę w kierunku Kupiańska - podał portal Ukrinform, cytując dowódcę ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski.

15:55

Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu inicjatywy zatytułowanej "Ochrona i rozwój ukraińskiej kultury, edukacji, języka i tradycji w państwach UE". Organizatorzy inicjatywy wzywają KE do zintensyfikowania działań wspierających integrację ukraińskich uchodźców wojennych w krajach unijnych.

Zdaniem organizatorów inicjatywy KE powinna też zaproponować nowe regulacje mające na celu zachowanie ukraińskiej kultury, języka, tradycji i dziedzictwa, a także ustanowienie ogólnoeuropejskiej struktury ośrodków integracji.

Decyzja o rejestracji inicjatywy ma charakter formalny i nie przesądza o ostatecznych prawnych i politycznych wnioskach KE w sprawie tej inicjatywy, ani o działaniach, jakie ewentualnie ona podejmie, jeżeli inicjatywa uzyska niezbędne poparcie.

15:29

"Siły ukraińskie unieruchomiły już pięć dużych rosyjskich wojskowych okrętów desantowych od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę - powiedział rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Pletenczuk, cytowany przez Kyiv Independent.

15:03

Najnowszy rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju nie pozostał niezauważony w Rumunii, gdzie MSZ podkreśliło, że Rosja zagraża bezpieczeństwu żeglugi także na Morzu Czarnym. Komentatorzy wskazują, iż eksport przez Rumunię, do czego w następstwie wojny została zmuszona Ukraina, stwarza wiele nowych problemów także dla Bukaresztu.

"Zdecydowanie potępiam powtarzające się rosyjskie ataki na niewinnych ludzi, infrastrukturę cywilną, w tym na silosy zbożowe w ukraińskich portach Reni i Izmaił. Poprzez te rażące naruszenia prawa międzynarodowego Rosja dalej zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu i żeglugi na Morzu Czarnym" - napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Rumunii Luminita Odobescu.

"Strategia armii rosyjskiej polega na niszczeniu zdolności portów Ukrainy w celu pozbawienia ich dochodów, które mogłyby uzyskać z eksportu zboża. W tym sensie porty Reni i Izmaił są ważnym elementem rosyjskiej strategii, ponieważ przez te kanały może być eksportowana duża część ukraińskiej pszenicy" - skomentował rumuński analityk wojskowy Marian Zidaru w programie stacji Antena 3.

"Bombardowania Reni i Izmaiłu będą prawdopodobnie kontynuowane, jak i Odessy i innych portów morskich Ukrainy. Jedynym rozwiązaniem, jakie pozostało Ukrainie, jest eksport przez Rumunię, co jednak stwarza nam wiele problemów. Chodzi o zatłoczenie portów, o bezpieczeństwo statków wypływających z portu w Konstancy oraz bezpieczeństwo trasy do Stambułu, ponieważ po opuszczeniu rumuńskich portów (statki) znajdują się na wodach międzynarodowych" - dodał Zidaru.

14:39

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował "krótki filmik pokazujący przerażającą skalę zniszczeń w Bachmucie po przybyciu 'wyzwolicieli'".

14:00

W ubiegłym roku PKB Ukrainy spadło o 29,1 proc., a bezrobocie wyniosło 25,8 proc. - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie opisującym sytuację gospodarczą Ukrainy w rok po inwazji Rosji. Wskutek wojny eksport towarów z Ukrainy spadł w 2022 r. o 35 proc., a eksport usług - o 28 proc.

W raporcie "Gospodarka wojenna: Ukraina po roku od rosyjskiej inwazji" podkreślono, że w bezpośrednim następstwie inwazji rosyjskiej PKB Ukrainy zmniejszyło się o 29,1 proc. według szacunków ukraińskiego Ministerstwa Gospodarki i nawet o 35 proc. według Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 20 proc. ludności Ukrainy opuściło kraj. Ok. 50 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej pod kontrolą Rosji zostało zniszczone lub uszkodzone. 40 proc. przedsiębiorstw zmniejszyło produkcję w wyniku przerw w pracy sieci ciepłowniczej lub niedoborów prądu.

Jak stwierdzono, gospodarka Ukrainy musiała przestawić się na tryb wojenny. 42,2 proc. wydatków budżetowych przeznaczono w 2022 r. na cele obronne, co oznacza dziewięciokrotny wzrost rdr. Jednocześnie dochody budżetowe wzrosły o niecałe 50 proc. - zaznaczono.

"Na problemy wynikające z utraty części terytorium, zniszczeń, przerw w dostawach prądu, wyjazdu pracowników, blokady szlaków handlowych czy uszkodzenia aktywów przedsiębiorstw, nałożyły się konsekwencje gospodarcze takie jak inflacja, spadek konsumpcji i pogorszenie nastrojów przedsiębiorstw. Sytuacja ta spowodowała głęboki kryzys gospodarczy w końcu 2022 r. Na początku 2023 r. pojawiły się sygnały odbicia, jednak jest ono realizowane w warunkach zmniejszonego o prawie 1/3 potencjału w porównaniu z sytuacją sprzed wojny. Powrót gospodarki Ukrainy na przedwojenne tory rozwoju zajmie wiele lat" - oceniono w raporcie.

Wskazano, że Narodowy Bank Ukrainy oczekuje w 2023 r. wzrostu PKB o 2 proc. Zdaniem PIE, może to świadczyć z jednej strony o stabilizacji gospodarczej podczas wojny, a z drugiej o braku perspektyw na znaczącą poprawę i utrzymanie potencjału gospodarczego.

"Koszty wywołane agresją są ponoszone przez Ukrainę już od 2014 r., kiedy Rosja rozpoczęła okupację i następnie aneksję Krymu oraz części terytorium na wschodzie Ukrainy. Łączne straty Ukrainy wynikające z utraconego potencjału gospodarczego w latach 2014-2022 r. szacowane są na blisko 740 mld dolarów. Jak wskazują doświadczenia odbudowy innych krajów, powrót PKB per capita do poziomu wyznaczonego przez przedwojenny trend wzrostu może zająć 25 lat. Na początku wojny ponad 80 proc. przedsiębiorców na Ukrainie niemal całkowicie zawiesiło działalność, ale po roku od inwazji to już tylko 27 proc. Poprawa nastrojów wśród ukraińskich firm nie oznacza jednak lepszych perspektyw dla koniunktury gospodarczej" - skomentował Dominik Kopiński z zespołu gospodarki światowej PIE.

13:43

"W Chersoniu wróg uderzył w placówkę oświatową i szpital. Ranne zostały trzy osoby" - poinformował szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin na Telegramie.

Jeden z rannych to pacjent, który leczony był w zaatakowanym szpitalu po udarze mózgu. 55-letni mężczyzna odniósł rany klatki piersiowej.

Kolejny poszkodowany po rosyjskich ostrzałach to 45-letni rolnik, który został ranny podczas pracy w polu we wsi Zełeniwka. We wsi Chreszczeniwka ułamki pocisku trafiły 60-latka. Dwie osoby zostały ranne we własnym domu w miejscowości Mykilske. Jest to małżeństwo w wieku 60 i 63 lat - przekazał Prokudin.

13:07

Dziennikarki rosyjskich mediów niezależnych: Jelena Kostiuczenko i Irina Babłojan padły ofiarami prób otrucia jesienią 2022 roku, odpowiednio w Monachium i Tbilisi, a wiosną próbowano otruć Natalię Arno, szefową fundacji Wolna Rosja - podał portal Insider.

To "nowa fala otruć dziennikarzy i aktywistów, którzy wyjechali z Rosji" - ocenił niezależny portal. Insider podkreślił, że publikuje doniesienia o możliwych próbach otrucia, by ostrzec osoby, które ze względów politycznych wyemigrowały z Rosji i powinny teraz zadbać o swoje bezpieczeństwo, bo mogą stać się celem rosyjskich służb specjalnych.

W opisanych w materiale przypadkach portal konsultował się z kilkunastoma ekspertami, wśród których był specjalista ds. broni chemicznej i medyk, który brał udział w ratowaniu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i leczeniu publicysty Dmitrija Bykowa.

Kostiuczenko, dziennikarka niezależnej "Nowej Gaziety", po napaści rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego 2022 roku, wyjechała do zaatakowanego kraju. Krótko potem opublikowała głośny reportaż z Chersonia, który był przyczyną represjonowania "Nowej Gaziety" przez władze rosyjskie. Gdy następnie zamierzała jechać do atakowanego przez wojska rosyjskie Mariupola, została ostrzeżona, iż planowane jest jej zabójstwo. Redakcja "Nowej Gaziety" zadecydowała, że dziennikarka nie może wracać do kraju. Kostiuczenko trafiła do Niemiec. Planowała jednak kolejną podróż na Ukrainę i 18 października 2022 r. na kilka godzin wyjechała z Berlina do Monachium, by w tamtejszym konsulacie Ukrainy złożyć wniosek o wizę.

12:40

"Rano nad obwodem charkowskim zestrzelono trzy wrogie Szahedy" - podał portal Ukrinform.

12:10

Siły ukraińskie wydają się robić postępy w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, ale na południu obrona rosyjska utrudnia Ukraińcom kontrofensywę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W raporcie dotyczącym wydarzeń na froncie 15 sierpnia amerykański think tank podaje, że Ukraińcy prowadzili działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach: na kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim, Melitopola (zachodnia część obwodu zaporoskiego) i Berdiańska (na pograniczu obwodów zaporoskiego i donieckiego).

ISW przekazuje, że w obwodzie ługańskim siły ukraińskie, jak się wydaje, przesunęły się naprzód na południe od Dibrowy - miejscowości leżącej 7 km na południowy zachód od Kreminnej.

ISW zauważa, że ukraiński ekspert wojskowy Petro Czernyk wyjaśnił, iż kontrofensywa na południu postępuje powoli, bo siły ukraińskie zmagają się tam z trzema liniami umocnień rosyjskich. Pierwszą linię stanowią szerokie na kilka kilometrów pola minowe, drugą - pozycje artylerii, a trzecią - pozycje tyłów.
Czernyk wskazał, że szczególnego znaczenia nabiera walka przeciwko artylerii rosyjskiej, zapobiegająca rosyjskim atakom artyleryjskim na siły ukraińskie oczyszczające pola minowe. Opinia ta "jest zgodna z wcześniejszymi ocenami ISW, iż elastyczna obrona rosyjska - uzasadniona w świetle doktryny - spowalnia postępy sił ukraińskich na południu" - wskazują amerykańscy eksperci. 

11:35

"Morskie drony nawodne są unikatowym tworem SBU. Nie są w to zaangażowane żadne prywatne firmy. To właśnie te drony zaatakowały Krymski Most w lipcu 2023 r. oraz (okręt) Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG" - powiedział w komentarzu dla CNN szef SBU Wasyl Maluk.

Maluk wyjaśnił, że morskie drony powstają przy współpracy fachowców z SBU z cywilnymi inżynierami i informatykami, a maszyny te budowane są w podziemnej fabryce.

"Nasze drony produkowane są w jednej z podziemnych fabryk na terytorium Ukrainy. Dziś opracowujemy i realizujemy bardzo dużo ciekawych operacji, w tym na Morzu Czarnym. Zapewniam was, że będzie to niespodzianka, szczególnie dla naszych wrogów" - podkreślił Maluk.

Ujawnił, że drony, z pomocą których uszkodzony został most prowadzący z Rosji na Krym, noszą nazwę "Sea Baby". W tłumaczeniu na język ukraiński jest to "morski maluk", co brzmi tak samo, jak nazwisko szefa SBU.

"Sea Baby" może przenosić ładunki wybuchowe o wadze 850 kilogramów. Do ataku na Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG użyto natomiast maszyn zdolnych do transportowania 450 kg ładunków wybuchowych - przekazał Maluk.

11:03

"Siły rosyjskie zaatakowały 10 (ukraińskich - red.) obwodów w ciągu ostatniego dnia, zabijając cztery osoby i raniąc 16 kolejnych" - podał Kyiv Independent, cytując lokalnych urzędników.

10:31

Kyiv Independent opublikował na Twitterze najnowszy bilans rosyjskich strat w agresji wobec Ukrainy. Jak do tej pory zginęło lub zostało rannych 255 570 żołnierzy po stronie Rosji.

10:14

Efekt nocnego ataku Rosjan na port nad Dunajem. Uszkodzony został magazyn zboża.

09:40

Z portu w Odessie wypłynął kontenerowiec, który pozostawał tam od 24 lutego 2022 roku, tj. początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Powiadomił o tym ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. To pierwsza jednostka wykorzystująca utworzony niedawno przez Ukrainę korytarz humanitarny - podała agencja Ukrinform.

Kontenerowiec Joseph Schulte przewozi ponad 30 tys. ton ładunku, tj. ponad 2,1 tys. kontenerów, w tym z żywnością - napisał Honczarenko na serwisie Telegram. Według jego słów kontenerowiec pływa pod banderą Hongkongu.

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w zeszłym tygodniu, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać statki handlowe, oczekujące dotychczas w portach. Korytarz ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy potwierdziło w środę, że kontenerowiec Joseph Schulte odbywa rejs poprzez ten właśnie korytarz.

09:07

"Półwysep (Krymski) rzeczywiście coraz bardziej przypomina wyspę w sensie logistycznym, dlatego że logistyka jest utrudniona i wolniejsza" - powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" - wojsk ukraińskich na południu kraju, cytowana przez portal Ukrinform. 

Zastrzegła przy tym, że szlaki dostaw wciąż działają, choć są przeciążone. Rzeczniczka zauważyła, że Rosjanie używają tych samych tras zarówno dla dostaw wojskowych, jak i cywilnych. Starają się naprawiać mosty, w tym zbudowany po aneksji Krymu most nad Cieśniną Kerczeńską.

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" zapewniła, że Rosjanie mają problemy ze skompletowaniem ekip remontowych do napraw. Muszą "spędzać (pracowników) pod lufami automatów", bo cywile zdają sobie sprawę, że praca ta jest niebezpieczna; "wszyscy już zauważyli, że strefa ta znajduje się w zasięgu uzbrojenia" wojsk ukraińskich - powiedziała Humeniuk.

08:43

Jak poinformował portal Flash, powołując się na ukraińską administrację, w obwodach charkowskim połtawskim, i sumskim ogłoszono alarm powietrzny.

08:02

Rosyjskie wojsko ostrzelało Nikopol z wyrzutni rakietowych Grad i ciężkiej artylerii - podaje Ukrinform.

07:38

"Rosyjscy terroryści dwukrotnie zaatakowali region odeski zeszłej nocy dronami szturmowymi. Głównym celem był port i infrastruktura na południu regionu" - przekazał szef obwodu Oleg Kiper.

07:31

Ukraińska armia twierdzi, że odbiła wioskę Urożajne w obwodzie donieckim.  

07:22

Stacja CNN opublikowała nowe nagranie pokazujące atak na most Krymski. Na wideo widać ekran operatora drona na kilka sekundę przed tym, jak 850 kg ładunków wybuchowych uderza w filar mostu.  

06:16

USA naciskają na Iran, by przestał sprzedawać Rosji drony - podaje "The Financial Times" powołując się na swoje źródła.

06:07

Dwie osoby, które walczyły po stronie samozwańczych republik (Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej)  - zostały skazane na 15 lat więzienia.

"Dwóch obywateli Ukrainy zostało skazanych za zdradę stanu i udział w nieprzewidzianych prawem formacjach zbrojnych (...). Zostali skazani na 15 lat więzienia z konfiskatą mienia" - podaje Ukrinform.

05:50

Nad Morzem Czarnym w kierunku południowej Odessy przemieszczają się kolejne rosyjskie bezzałogowce - podała w nocy agencja Ukrinform powołując się na ukraińskie siły zbrojne.

05:25

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły w obwodzie kałuskim trzy ukraińskie drony. Nie ma informacji o ofiarach i szkodach.

05:10

Siły powietrzne Ukrainy podały, że duża grupa rosyjskich dronów pojawiła się nad ujściem Dunaju i skierowała się w stronę portu Izmaił przy granicy z Rumunią.