Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, zaakceptowała jednogłośnie ratyfikację umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z "republikami ludowymi" w ukraińskim Donbasie - Doniecką i Ługańską. Deputowani opowiedzieli się za tym, by umowy weszły w życie jeszcze we wtorek. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły na Rosję sankcję – ograniczenia dotkną m.in. banki i deputowanych Dumy Państwowej. Prezydent Władimir Putin z kolei zwrócił się do Rady Federacji o zgodę na użycie wojsk poza granicami kraju - rada wyraziła na to zgodę. Śledzimy napiętą sytuację na wschodzie Europy, ale także międzynarodowe reakcje – wszystko znajdziecie w naszej relacji 22 lutego 2022 roku.
- Władimir Putin podpisał w poniedziałek wieczorem dekret o uznaniu niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej i zarządził rozpoczęcie w nich "operacji pokojowej". CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- W odpowiedzi na rosyjskie działania prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że decyzja Putina to naruszenie suwerenności. "Niczego nikomu nie oddamy" - zaznaczył w nocnej odezwie do narodu. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- W odpowiedzi na uznanie przez Rosję dwóch separatystycznych obszarów we wschodniej Ukrainie, kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił wstrzymanie oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Putin zwrócił się do Rady Federacji o zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju. Rada na to zezwoliła. WIĘCEJ>>>
- Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje w związku z uznaniem niepodległości Doniecka i Ługańska. WIĘCEJ>>>
- Ograniczenia na banki oraz rosyjskie elity nałożyła także amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena. WIĘCEJ>>>
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że wydał dekret o powołaniu do wojska żołnierzy rezerwy.
- Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. WIĘCEJ>>>
CZY UKRAINIE GROZI WOJNA Z ROSJĄ? SPRAWDŹ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE!
Portugalskie media, szeroko podejmując we wtorek temat gospodarczych sankcji unijnych i amerykańskich nałożonych na władze Rosji, wskazują, że imperialnych zapędów Kremla mogą one nie powstrzymać. Wskazują, że szybciej stanie się to za sprawą zmiany pogody.
Tym, co teraz naprawdę może powstrzymać Rosję przed operacją zbrojną przeciwko Ukrainie, to nadchodząca wiosna i roztopy. Błotnisty, grząski teren bardzo utrudnia bowiem prowadzenie szybkiej ofensywy militarnej - ocenia telewizja RTP.
Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił nałożenie sankcji na Rosję, a także wezwał do powrotu do kontaktów dyplomatycznych. Japoński rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu emisji rosyjskich obligacji i zamrożeniu aktywów należących do przedstawicieli rosyjskich elit.
Zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies przedstawiają rozmieszczenie ponad 100 pojazdów wojskowych oraz kilkudziesięciu namiotów wojskowych na południu Białorusi - poinformowała agencja Reutera.
Decyzja prezydenta USA Joe Bidena o nałożeniu pierwszej transzy sankcji na Rosję była mocnym "pierwszym ruchem" - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News.
Kułeba dodał, że Ukraina nie zabiega o obecność wojsk amerykańskich w celu rozwiązania kryzysu.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział we wtorek, że żadne rosyjskie wojska rozmieszczone na wschodzie Ukrainy nie będą "siłami pokojowymi", jak twierdzą władze w Moskwie.
W kontrolowanym przez separatystów Doniecku na wschodzie Ukrainy słychać było we wtorek późnym wieczorem głośną eksplozję - poinformowała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka. Według świadka eksplozja miała miejsce w centrum Doniecka. Przyczyna wybuchu nie jest znana.
Świat musi odpowiedzieć całą swoją ekonomiczną siłą, by ukarać Rosję za zbrodnie, które już popełniła, a także przed zbrodniami, które planuje popełnić. Musimy uderzyć w Rosję teraz i zrobić to mocno - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Stwierdził jednak, że choć Ukraina wolała, by sankcje nałożyć jeszcze przed rosyjską inwazją, przyjęte przez Zachód podejście nakładania sankcji "falami", wraz z każdą eskalacją Rosji, "jest czymś, co może zadziałać".
Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Postanowienie zostało opublikowane w Monitorze Polskim.
Pobyt żołnierzy innych państw wymaga - zgodnie z ustawą o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP - zgody prezydenta.
Postanowienie dotyczy komponentu Stanów Zjednoczonych o liczebności do 6500 żołnierzy i personelu cywilnego, liczącego do 700 osób komponentu brytyjskiego i do 350 osób z kanady wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi, przysłanych w celu wzmocnienia polskich sil zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium RP w czasie pokoju. Obowiązuje od 23 lutego do 31 maja.
Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Ostrzegł, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
Wobec rozpoczętej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, moje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem nie ma sensu - oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. Dodał, że działania Rosji stanowią największe zagrożenie dla Europy od II wojny światowej.
USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródło w Pentagonie. Oprócz tego Stany Zjednoczone przerzucą do państw bałtyckich 20 śmigłowców AH-64 Apache z Niemiec oraz ok. 800 żołnierzy z Włoch. Osiem myśliwców F-35 trafi natomiast do kilku "lokalizacji operacyjnych" wzdłuż wschodniej flanki NATO.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w wystąpieniu wideo we wtorek wieczorem, że wydał dekret o powołaniu do wojska żołnierzy rezerwy.
Mówimy wyłącznie o obywatelach przydzielonych do rezerwy operacyjnej. (...) Musimy zwiększyć gotowość armii ukraińskiej w związku z wszelkimi możliwymi zmianami w środowisku operacyjnym - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję informacyjną Interfax Ukraina. Dziś nie ma potrzeby ogólnej mobilizacji; musimy szybko uzupełnić personel armii ukraińskiej i innych formacji wojskowych - dodał.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami frakcji i grup parlamentarnych.
Proszę przywódców frakcji, aby skupili się na dopilnowaniu, aby Rada Najwyższa jak najszybciej podjęła decyzję, która wzmocni nasz sektor obronny. I to jest dokładnie to, co można osiągnąć w ramach “koalicji obronnej", kiedy wszyscy będą pracować tak szybko i płynnie, jak to możliwe - powiedział Zełenski.
Ukraiński prezydent zapowiedział też, że zamierza spotkać się z przedstawicielami ukraińskiego biznesu, by rozważyć utworzenie funduszu inwestycyjnego na rzecz wsparcia ukraińskiej armii.
Szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija po spotkaniu oświadczył, że Rada Najwyższa przychyli się do prośby Zełenskiego i będzie pracować w specjalnym trybie.
Ustaliliśmy, że parlament będzie działał w “koalicji obronnej". Szefowie frakcji i grup obiecali odłożyć na bok wszelkie spory polityczne. (...) Wszyscy razem pracują nad rzeczami, które muszą zostać zaakceptowane. Jutro nastąpią zmiany w budżecie obronnym, zasadach zamówień, aby zapewnić wszystkim strukturom siłowym szybkie procedury - wyjaśnił.
Jakie są źródła rosyjsko - ukraińskiego konfliktu? Dlaczego Putin tak zawzięcie ingeruje na Ukrainie i czym różni się jego mentalność od zachodnich przywódców - o tym Marlena Chudzio rozmawia z Krystyną Kurczab-Redlich, reportażystką, wieloletnią korespondentką z Rosji, autorką książek. M.in "Głową o mur Kremla" i biografii rosyjskiego prezydenta "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina"
Całą rozmowę znajdziecie tutaj.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił wysłanie dodatkowych wojsk na wschodnią flankę. Chodzi o 800 żołnierzy piechoty i do ośmiu myśliwców F-35.
Oprócz tego USA wyślą 32 śmigłowce AH-64 Apache do Polski i państw bałtyckich. Maszyny zostaną przetransportowane z baz w Europie.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że nawiązuje stosunki dyplomatyczne z Donieckiem oraz Ługańskiem. Wymieniono noty z dyplomacją obu ludowych republik oraz sporządzono porozumienie w sprawie nawiązania relacji na poziomie ambasad.
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przesłał dyplomatom z Doniecka i Ługańska gratulacje "z okazji uznania tych państw i ustanowienia stosunków z Rosją".
Deputowani Dumy Państwowej zapowiadają odpowiedź na sankcje Unii Europejskiej wobec parlamentarzystów, którzy głosowali za uznaniem republik Donbasu.
Wiaczesław Nikonow z Jednej Rosji zapowiada, że Rosja może rozważyć odwetowe sankcje personalne na urzędników unijnych.
Sankcje przeciwko Rosji wprowadzone przez kraje zachodnie są "nielegalne" - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa.
Uważamy te sankcje za nielegalne. (...) Już dawno zrozumieliśmy, że jest to jedyne narzędzie przywódców państw zachodnich przeciw nam, stosowane, żeby powstrzymać nasz rozwój - powiedziała.
Pytana o pogorszenie się wizerunku Rosji na Zachodzie, oznajmiła, że jego własna reputacja jest "splamiona krwią".
Joe Biden podał, że rozkazał wysłanie dodatkowych sił do państw bałtyckich w reakcji na pozostanie wojsk rosyjskich na Białorusi.
Prezydent USA podkreślił, że jego administracja uważa, że Rosja zaatakuje Ukrainę, a Kijów jest zagrożony.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, w związku z czym USA nałożą sankcję na ten kraj. Ograniczenia dotkną "dwa duże banki" oraz obrót rosyjskim długiem. W środę zostaną nałożone kolejne sankcje - na rosyjskie elity.
Ponad 93,5 tys. osób z Donbasu przyjechało w ostatnich dniach do Rosji - podaje agencja Tass, powołując się na źródła w rosyjskich służbach. To 60 tys. obywateli Ukrainy, ponad 34 tys. obywateli Rosji i około 200 obywateli innych państw - dodano.
W rejonach okręgów Doniecka i Ługańska mieszka ok. 4 mln osób.
Ukraiński żołnierz zginął w pobliżu wsi Nowotroskoje w obwodzie donieckim - przekazał doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Doszło do tego podczas "ostrzału prowadzonego przez nielegalne grupy zbrojne" - napisał Heraszczenko na swoim Telegramie.
W środę na forum Zgromadzeniu Ogólnym ONZ odbędzie się ważna debata o sytuacji na Ukrainie - poinformował we wtorek ambasador Polski przy ONZ w Nowym Jorku Krzysztof Szczerski. "Zabiorę głos w imieniu Polski w obronie wolności i fundamentalnych zasad pokojowego współistnienia państw" - zapowiedział.