13 osób, w tym 5 dzieci, zostało rannych w ukraińskim Dnieprze w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego m.in. na przedszkole i uczelnię. Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat - wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu). Ukraiński wywiad wojskowy zaatakował fabrykę dronów w rosyjskim Tatarstanie - podał portal RBK-Ukraina, powołując się na źródło w HUR. Wtorek, 2 kwietnia, był 769. dniem rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie. Najnowsze informacje o ataku Rosji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:36

Jak poinformował przed godz. 23 portal Kyiv Independent, w wyniku rosyjskiego ostrzału ukraińskiej wsi Nowoosynowe zginął mężczyzna, a ranny został 11-letni chłopiec.

23:27

Portal Ukrinform opublikował nagranie, na którym widać skutki rosyjskiego ataku na ukraiński Dniepr.

23:14

W Dnieprze trwa akcja ratunkowa po rosyjskim ataku rakietowym. Zniszczeniu uległy budynki uczelni i przedszkola - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym na X (dawny Twitter) przed godz. 20.

22:47

13 osób, w tym 5 dzieci, zostało rannych w ukraińskim Dnieprze w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. 

Jak przekazał na Telegramie szef obwodu dniepropietrowskiego Siergiej Łysak, 8 osób spośród rannych wymagało hospitalizacji.

22:16

Stany Zjednoczone nie wspierają ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez Kyiv Independent.

22:09

Kluczowym priorytetem nadchodzącego cyklu politycznego Unii Europejskiej jest wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy, w tym wsparcia wojskowego - oświadczył w Wilnie Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Według przewodniczącego Rady, UE podjęła historyczną decyzję, przyznając Ukrainie status kandydata i zatwierdzając pakiet wsparcia finansowego. Podkreślił jednak, że "tego nie wystarczy". Musimy zrobić więcej, w tym w dziedzinie pomocy wojskowej - oświadczył podczas spotkania z dziennikarzami Michel.

Stwierdził, że "czekają nas niewiarygodne trudności i wyzwania" i że wsparcie dla Ukrainy i wzmocnienie obronności Europy jest obszarem priorytetowym.

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wzmocnić Unię Europejską, aby zapewnić bezpieczeństwo (...). Musimy poprawić naszą gotowość obronną, aby było jasne, że będziemy wspierać Ukrainę w niezbędnym zakresie, że zmobilizujemy wszystkie możliwe zasoby finansowe i wojskowe, a także wsparcie polityczne - uznał przewodniczący Rady Europejskiej.

Kolejnym priorytetowym zadaniem UE według Charlesa Michela będzie wzmocnienie europejskiej gospodarki.

Jednolity rynek jest dla nas jedną z najważniejszych rzeczy. Musimy go wzmocnić, więcej inwestować, aby odpowiedzieć na transformację cyfrową i zmiany klimatu - stwierdził.

Jako trzeci obszar priorytetowy przewodniczący wskazał wzmocnienie demokracji.

Nigdy się nie poddamy, nigdy nie porzucimy demokratycznych zasad, które leżą u podstaw europejskiego projektu - podkreślił Michel.

21:20

Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności, a obywatele Ukrainy mogą składać roszczenia za wyrządzone przez najeźdźcę szkody w rejestrze mającym siedzibę w Hadze - ogłosił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w tym mieście podczas konferencji "Sprawiedliwość dla Ukrainy".

Utworzony w maju 2023 r. rejestr ma zebrać straty w nieruchomościach wyrządzone Ukraińcom przez Rosjan - zadeklarował szef ukraińskiego MSZ. Rejestr Szkód Wyrządzonych Przez Rosyjską Agresję (w angielskojęzycznym skrócie RD4U) ma w przyszłości również dokumentować roszczenia dotyczące innych strat materialnych.

Przewiduje się, że zostanie zarejestrowanych między 300 a 600 tys. roszczeń - pisze agencja Associated Press. Jak dodaje, rejestr nie będzie wypłacał odszkodowań, ale jest pierwszym krokiem w kierunku reparacji dla Ukrainy.

Międzynarodowy wymiar sprawiedliwości dysponuje "dobrze udokumentowaną listą zawierającą ponad 100 tys. przestępstw" - powiedziała holenderska ministra spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot podczas wtorkowej konferencji. Ta liczba nie tylko podkreśla skalę rosyjskiej agresji, ale też potrzebę wspierania Ukrainy (...) Ponieważ ukraiński wymiar sprawiedliwości ugnie się pod ciężarem tych okrucieństw, jeśli nie będziemy mu pomagać - zaznaczyła Bruins Slot.

Ukraińskie społeczeństwo wymaga, aby sprawiedliwości stała się zadość - podkreślił Kułeba w przemówieniu otwierającym spotkanie. Współgospodarzem konferencji w której uczestniczyły liczne organizacje międzynarodowe wspierające Ukrainę była Komisja Europejska. W spotkaniu uczestniczył też były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Piotr Hofmański, który w marcu 2023 r. uczestniczył w sformułowaniu nakazu aresztowania rosyjskich polityków, w tym Putina.

20:39

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg proponuje utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat - napisała agencja Bloomberg.

Decyzja dotycząca stworzenia funduszu zostanie podjęta podczas lipcowego szczytu w Waszyngtonie z okazji 75-lecia NATO.

Sojusznicy omawiają propozycję Stoltenberga, w tym to, czy w ramach tego funduszu należy uwzględnić pomoc dwustronną dla Ukrainy - pisze Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione z sytuacją. Jak potwierdzają anonimowe źródła, propozycja, która wymaga zgody 32 przedstawicieli państw członkowskich NATO, ulegnie jeszcze zmianie.

20:00

Ukraińskie wojsko od 24 lutego 2022 r., początku pełnowymiarowej wojny z Rosją, używało uzbrojenia, które było dostępne od ręki. Armia miała do dyspozycji głównie drony cywilne, które były przystosowywane do potrzeb wojskowych.

Jak podkreśla CNN, z czasem Kijów zdołał zbudować swój własny arsenał dronów bojowych. Dzięki lokalnej produkcji bezzałogowców dalekiego zasięgu, strona ukraińska zaczęła prowadzić działania bojowe na terenie Rosji, atakując cele infrastruktury krytycznej.

Wypowiadający się dla CNN analitycy zwracają uwagę, że siły ukraińskie zamiast uderzać w magazyny z ropą, skoncentrowały swoje ataki na rafineriach. Ataki ograniczają zdolność Rosji do przetwarzania ropy, która jest konieczna do jej sprzedaży, ale też przetworzenia i użycia w przemyśle zbrojeniowym.

Z tego co byliśmy w stanie zaobserwować, cele atakowane przez siły ukraińskie, potrzebują (do działania) zachodniej technologii. Przez sankcje Rosji jest bardzo trudno naprawiać zniszczoną infrastrukturę, nawet jeśli się to udaje, to jest to bardzo kosztowne - tłumaczy badaczka z brytyjskiego ośrodka analitycznego Royal United Services Institute (RUSI) Noah Sylvia.

19:11

Ukraińskie wojsko przy wykorzystaniu autonomicznych dronów kierowanych przez AI uderza w rosyjskie rafinerie, niszcząc najbardziej dochodową gałąź rosyjskiej gospodarki - komentuje CNN we wtorkowej analizie. Drony wspomagane sztuczną inteligencją pozwalają na precyzyjniejsze rażenie odległych rosyjskich celów.

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie były możliwe dzięki zaawansowanym dronom. Część ukraińskich dronów wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), dzięki czemu są w pełni autonomiczne i w trakcie lotu nie muszą komunikować się z dowództwem, przez co są bardziej niezawodne - tłumaczy CNN anonimowe źródło w ukraińskim programie rozwoju dronów.

18:00

Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - podał Biały Dom. Podczas rozmowy prezydent miał m.in. wyrazić rosnące zaniepokojenie wsparciem Pekinu dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz działaniami przeciwko filipińskim statkom.

Jak podkreślali wysocy rangą urzędnicy administracji podczas briefingu prasowego, rozmowa przywódców była kontynuacją ich dialogu podczas listopadowego spotkania w Woodside pod San Francisco w ramach "odpowiedzialnego zarządzania rywalizacją" mocarstw.

Biden miał jednocześnie wyrazić zaniepokojenie "wsparciem ChRL dla wojny Rosji przeciwko Ukrainie i wysiłkami w kierunku pomocy Rosji w odbudowie jej przemysłu obronnego".

17:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat - wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).

Na stronie internetowej Rady napisano, że we wtorek wpłynęła do niej ustawa podpisana przez prezydenta. Parlament przegłosował ją pod koniec maja 2023 r.

16:53

USA nie popierają atakowania przez Ukrainę celów na terytorium Rosji - oświadczyła podczas konferencji prasowej w Brukseli stała przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy NATO Julianne Smith.

Uważamy, że Ukraina ma pełne prawo do obrony swojego terytorium przed tą niesprowokowaną agresją. USA zapewniły ponad 44 mld dolarów wsparcia, by pomóc ten cel skutecznie osiągnąć - przypomniała Smith, w przeddzień rozpoczynającego się w kwaterze głównej NATO spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jeśli chodzi o atakowanie celów w Rosji, jest to coś, czego USA nie popierają. Skupiamy się na prawie Ukraińców do obrony swojego terytorium i wypchnięcia z niego Rosjan. Ukraina odniosła na tym polu poważne sukcesy. Naszym celem jest pomóc jej w kontynuowaniu tych zwycięstw - dodała.

16:50

Ukraina jest w "krytycznym momencie", gdy dostawy broni są "absolutnie niezbędne" - powiedział w Paryżu sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu. Blinken i Lecornu odwiedzili zakłady zbrojeniowe Nexter.

Mówiąc o "krytycznym momencie" Blinken podkreślił, że "absolutnie niezbędne" jest zaopatrzenie sił ukraińskich "we wszystko, czego potrzebują", w szczególności - w amunicję i środki obrony powietrznej. Apelował, by Kongres USA zaakceptował najszybciej, jak to możliwe, pakiet pomocy zbrojeniowej i finansowej dla Kijowa. Senat USA przyjął w lutym br. opiewający na 95 mld USD pakiet wydatków na pomoc Ukrainie, Izraelowi i państwom Indo-Pacyfiku, ale nadal nie został on uchwalony przez Izbę Reprezentantów.

16:16

Nic nie wskazuje na to, żeby terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego groziło zagrożenie ze strony Rosji - zadeklarowała na konferencji prasowej w Brukseli stała przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy NATO Julianne Smith.

Wielokrotnie widzieliśmy w historii, że jeśli dyktator nie został powstrzymany, to szedł dalej. Dlatego jest tak ważne, żebyśmy wszyscy pomagali Ukrainie wyprzeć Rosję z jej terytorium i zakończyć tę niesprowokowaną agresję - przekonywała Smith.

Jedocześnie, chcę powiedzieć naszym przyjaciołom w państwach bałtyckich, że nie dostrzegamy bezpośredniego zagrożenia dla terytorium NATO (ze strony Rosji). Ani w rejonie Bałtyku, ani w żadnym innym regionie. (...) Monitorujemy sytuację cały czas, zwracając uwagę na wskazówki i ostrzeżenia, że Rosja mogłaby zrobić coś ponad to i poza tym, co robi na Ukrainie. Widzimy, że Rosja jest całkowicie pochłonięta agresją na Ukrainę. Nie mamy w tej chwili informacji wskazujących na bezpośrednią wojnę Rosji na terytorium NATO i nie wydajemy takich ostrzeżeń. Chcę to bardzo jasno powiedzieć - zaznaczyła ambasador.

15:00

W tym roku rząd przeznaczył już 20 miliardów hrywien (508 milionów dolarów) na budowę solidnych fortyfikacji. Dziś dodajemy kolejne 5,6 miliarda hrywien (142 miliony dolarów) - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal na Telegramie.

Z tej kwoty 1,1 miliarda hrywien przeznaczono na budowę fortyfikacji w obwodzie donieckim, ponad 1 miliard hrywien w obwodzie zaporoskim, 1,5 miliarda hrywien w obwodzie sumskim oraz odpowiednio 300 i 400 milionów hrywien w obwodach mikołajowskim i chersońskim - napisał premier. (https://tinyurl.com/5475tnhe)

Szmyhal zaznaczył, że prace trwają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wszystko to jest konieczne, aby wzmocnić naszą obronę i chronić naszych żołnierzy - dodał.

Na początku marca prezydent Ukrainy przekazał, że w kraju trwa budowa fortyfikacji składających się z trzech linii umocnień, a długość tych konstrukcji to około 2 tys. km.

14:11

Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w Grodnie (przy granicy z Polską) znowu mówił o wojnie, ale robił to tak, że bardzo trudno było zrozumieć przesłanie jego słów - informuje niezależny portal Zierkało.

Według służb prasowych Łukaszenki białoruski polityk podczas pobytu w Grodnie w związku z rozpoczęciem budowy nowego szpitala, oświadczył, że "Białoruś przygotowuje się do wojny", ale nie chce walczyć.

Nie wierzcie nikomu, że my chcemy walczyć. My przygotowujemy się do wojny, mówię o tym otwarcie. "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" - to nie ja wymyśliłem. To bardzo słusznie powiedziane - podkreślił Łukaszenka.

13:23

Rosyjskie wojska próbują wprowadzić w błąd siły ukraińskie, stosując różne techniki operacyjne w celu zmylenia przeciwnika - np. malując samoloty na płytach lotnisk. Efektywność tych działań wydaje się jednak ograniczona - zauważył w raporcie wywiadowczym resort obrony Wielkiej Brytanii. 

Malowanie samolotów na betonowych płytach lotnisk zaobserwowano m.in. na terenie bazy lotniczej Kirowske (ros. Kirowskoje) na okupowanym Krymie.

Podobne praktyki dostrzeżono jednak w co najmniej 12 innych obiektach rosyjskich sił powietrznych, co wskazuje na stopień zaniepokojenia Rosjan ukraińskimi atakami i świadczy o ograniczonej zdolności do odpierania takich operacji - oceniło brytyjskie ministerstwo.

13:13

Rosjanie coraz częściej wykorzystują pociski balistyczne rozmieszczone na okupowanym Krymie do uderzenia na Ukrainę ze względu na to, że tego typu rakiety są trudne do zestrzelenia - poinformowała rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju pułkownik Natalia Humeniuk.

Według rzeczniczki, Siły Zbrojne Ukrainy mają informacje o liczbie naziemnych systemów rakietowych wroga i śledzą ich ruchy.

Wróg zmienia taktykę użycia pocisków balistycznych, zdając sobie sprawę, że jest to trudny cel dla naszych sił obrony powietrznej. Starają się wywierać presję na położone głębiej regiony Ukrainy, a nie tylko na obszary przyfrontowe - czytamy na portalu Ukrainska Prawda, który zacytował Humeniuk.

12:53

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił we wtorek, że siły rosyjskie wypierają na Ukrainie jednostki ukraińskie w kierunku zachodnim.

12:26

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow w rozmowie z dziennikiem "Die Welt" stwierdził, że "dziś sytuacja na polu bitwy zależy od liczby dronów". Ukraina zamierza wyprodukować w tym roku ponad milion bezzałogowców.

12:00

Atak drona na rafinerię w Niżniekamsku w Tatarstanie w Rosji, przeprowadzony we wtorek w godzinach porannych, był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) - powiadomiła agencja Reutera, powołując się na źródła w strukturach siłowych w Kijowie.

10:48

Ministerstwo obrony Niemiec powiadomiło we wtorek, że rząd w Berlinie przekaże Ukrainie 180 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej w ramach inicjatywy międzynarodowej zgłoszonej w lutym przez władze Czech. Resort podkreślił, że wkład strony niemieckiej będzie stanowił 40 proc. wielkości tego przedsięwzięcia.

10:43

Krymscy partyzanci, którzy obserwują Most Kerczeński, odkryli, że Rosja wykorzystuje statki handlowe do transportu ładunków wojskowych - poinformował ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz na Telegramie.

09:32

Resort spraw zagranicznych Rosji zapowiedział, że podejmuje działania na rzecz wykreślenia rządzących w Afganistanie talibów z listy ugrupowań terrorystycznych - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

09:04

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) zaatakował fabrykę dronów w rosyjskim Tatarstanie - podał we wtorek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródło w HUR. Według tego źródła, atak był wymierzony w fabrykę montującą drony Shahed, które Rosjanie nazywają Gierań-2.

"HUR zaatakował fabrykę Shahedów w Tatarstanie, ponad 1000 km od Ukrainy" - przekazał RBK-Ukraina na Telegramie.

Ukrainska Prawda zamieściła na platformie X nagranie wideo z rosyjskich kanałów na Telegramie, na którym widać moment uderzenia dronu w fabrykę. "Drony zaatakowały przedsiębiorstwa w Jełabudze w Tatarstanie, gdzie według wcześniejszych doniesień montowano Shahedy" - napisano w materiale załączonym do wideo.

Władze należącego do Federacji Rosyjskiej Tatarstanu poinformowały o ataku dronów na przedsiębiorstwa w Jełabudze i Niżniekamsku, w wyniku którego doszło do eksplozji; są ranni.

08:30

Rosyjska armia próbowała przeprowadzić jeden z największych ataków pancernych od początku trwającej już ponad dwa lata inwazji - pisze "Forbes". Siły okupanta poniosły jednak druzgocącą klęskę - straciły 20 z 48 pojazdów bojowych.

08:29

Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu ostatniej doby rosyjską stację kierowania dronami i odparły rosyjskie ataki na kilku kierunkach - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

08:28

“Premier Donald Tusk nie jest podżegaczem wojennym, ale polskim obywatelem, który odczuwa rosyjskie zagrożenie z większym niepokojem niż ktokolwiek inny"- powiedział wicepremier Włoch, szef MSZ Antonio Tajani. Tak w telewizji skomentował niedawne słowa szefa rządu RP o "epoce przedwojennej".

08:27

Aresztowanie w ostatnich dniach byłego pracownika austriackiego wywiadu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji pokazuje, że Austria musi wzmocnić swoje bezpieczeństwo, aby zwalczyć rosyjską infiltrację - powiedział kanclerz Karl Nehammer.

08:26

Po śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego grupa antykremlowskich hakerów przejęła bazę zawierającą dane setek tysięcy więźniów - podał CNN. Liczą oni, że dzięki kontaktom do rodzin więźniów łagru, w którym zmarł Nawalny, uda się uzyskać więcej informacji o okolicznościach jego śmierci.