Byliśmy, jesteśmy i będziemy - oświadczył z okazji Dnia Ukraińskiej Państwowości prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapewniając, że kraj nie spocznie, dopóki nie wyzwoli ostatniej piędzi swej ziemi. Ukraińska kontrofensywa na kierunku kontrolowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy nabiera tempa - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Od początku lipca siły rosyjskie przeprowadziły ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych na Ukrainę - poinformował w czwartek generał Ołeksij Hromow. Wydarzenia związane ze 155. dniem wojny w Ukrainie śledzimy w naszej relacji z 28.07.2022 r.
- Byliśmy, jesteśmy i będziemy - oświadczył z okazji Dnia Ukraińskiej Państwowości prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapewniając, że kraj nie spocznie, dopóki nie wyzwoli ostatniej piędzi swej ziemi.
- Ponad 20 rakiet wystrzelili tego ranka Rosjanie z terytorium Białorusi w kierunku północy Ukrainy. Jak informuje ukraińska armia, pociski spadły też na Mikołajów, na południu.
- Rosyjska armia zajęła drugą co do wielkości ukraińską elektrownię - w Wuhłehirsku na wschodzie kraju - poinformował wieczorem Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy.
- Ukraińska kontrofensywa na kierunku kontrolowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy nabiera tempa - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Najnowsze informacje o wojnie w Ukrainie są dostępne cały czas na stronie głównej RMF24.pl.
Tylko w pierwszej połowie dnia w Kijowie były cztery alarmy powietrzne. Rosyjska armia uderzyła dzisiaj rakietami w obwodzie kijowskim, także w Mikołajewie, kontynuowała serię strategicznie bezsensownych i brutalnych napaści. Dziękuję każdemu, kto walczy z tym terrorem - powiedział w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy.
Chciałbym również podziękować amerykańskim senatorom, którzy jednogłośnie przyjęli rezolucję wzywającą Departament Stanu do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Możemy zobaczyć każdego dnia w Ukrainie, dziś lub każdego innego po 24 lutego, że nikt na świecie nie inwestuje w terroryzm bardziej niż Rosja. To naprawdę wymaga globalnej odpowiedzi prawnej. I nie ma racjonalnego powodu, aby takiej reakcji nie było, także w Stanach Zjednoczonych - mówił Zełenski.
Ukraina nie może pokonać Rosji przy pomocy obecnej strategii wsparcia ze strony NATO - powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Ostrzegł jednocześnie przed zgubnymi konsekwencjami wojny dla europejskiej gospodarki.
Parlament Mołdawii zatwierdził w czwartek wniosek rządu premier Natalii Gavrility dotyczący przedłużenia o 60 dni, licząc od 8 sierpnia, stanu wyjątkowego w tym kraju w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Oznacza to, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 6 października.
Pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy przyjechał w czwartkowe popołudnie na krakowski dworzec PKP. Poszkodowani z obrażeniami od wybuchów bomb, pocisków i min zostali przewiezieni do okolicznych szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Przekazałem im przede wszystkim to, że są mile widziani w Polsce i bardzo ich tutaj oczekiwaliśmy; są za to bardzo wdzięczni - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.
W pociągu, którym poszkodowani przyjechali z Przemyśla, było 29 osób - 15 rannych zostało na krakowskim dworcu (pozostali pojechali dalej, do Katowic), gdzie czekały już na nich karetki pogotowia, które odwiozły ich do szpitali w mieście i regionie.
W czwartkowym wieczornym raporcie Sztabu Generalnego czytamy m.in., że podczas szturmu w okolicy miejscowości Pisky rosyjscy żołnierze przebrali się w mundury polowe ukraińskich sił zbrojnych, by wprowadzić w błąd stronę ukraińską. Na nogach i rękach mieli zawiązane białe opaski.
Sztab podkreślił, że rosyjskie działania szturmowe były jednak nieskuteczne. Siły przeciwnika wycofały się - dodano.