Według naszych danych ponad 7 tys. ukraińskich dzieci zostało nielegalnie wywiezionych na terytoria Federacji Rosyjskiej - powiedział ukraiński Rzecznik Praw Człowieka Dmytro Łubinec portalowi Hołos Ameryki. Jego zdaniem Rosja "robi wszystko, by ukraińskie dzieci nie wracały do ojczyzny i nawet uprościła swoje przepisy adopcyjne". "Zagrożenie ze strony Władimira Putina, który podąża śladami Adolfa Hitlera, przeważa nad kosztami związanymi z rosnącymi cenami energii" - przekonuje Wołodymyr Zełenski. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców okupowanych terytoriów, by się ewakuowali. Według przedstawicieli władz Ukrainy wymierzona w siły rosyjskie kontrofensywa na południu kraju posuwa się powoli, ale zgodnie z planem - pisze dziennik "Wall Street Journal". Niedziela to 193. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w opublikowanej w niedzielę wieczorem odezwie do narodu o wyzwoleniu przez ukraińskie siły z rąk przeciwnika trzech miejscowości na wschodzie i południu kraju. Nie ujawnił jednak ich nazw.
Wcześniej w niedzielę wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko napisał na Facebooku: "Wysokopilla. Obwód chersoński. Ukraina. Dziś" i opublikował zdjęcie żołnierzy zawieszających ukraińską flagę na dachu budynku.
Miejscowość Wysokopilla była okupowana przez siły rosyjskie od połowy marca. 26 czerwca do wsi podeszły ukraińskie wojska. Od tamtej pory obok przebiegała linia frontu.
Kanclerz Olaf Scholz spotkał się w Berlinie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas trwającej prawie godzinę rozmowy szefowie rządów wymienili poglądy na temat sytuacji militarnej, humanitarnej i gospodarczej na Ukrainie - poinformował Steffen Hebestreit, rzecznik niemieckiego rządu.
Kanclerz wyraził szacunek dla odwagi, męstwa i wytrwałości wykazywanej przez Ukrainę i jej obywateli w czasie walki obronnej z Rosją, trwającej od ponad sześciu miesięcy - podkreślił rzecznik. Olaf Scholz zapewnił też swojego gościa o nieustającym wsparciu dla Ukrainy: militarnym, politycznym, finansowym i humanitarnym.
W jednym z bloków w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono szczątki ludzkie - poinformował Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.
Andriuszczenko opublikował na Telegramie nagranie przedstawiające gruzy budynku i ludzkie szczątki. Jak napisał, na jednej z ulic w dzielnicy Lewobrzeżnej w Mariupolu "do tej pory nie wydostano zwłok spod gruzów". "Część trupów po prostu obgryzły psy" - dodał. Zaznaczył, że w sąsiednich budynkach, "w takich samych ruinach", mieszkają ludzie.
15 osób, w tym ośmioro dzieci zostało rannych w wyniku detonacji pocisku w Czernihowie. Do incydentu doszło na wydarzeniu dla dzieci, na którym nie planowano obecności wojskowych i broni. W sprawie incydentu wszczęto śledztwo.
Serwis Suspilne podał, że podczas ekspozycji broni w ramach charytatywnego jarmarku wojskowi z obrony terytorialnej pokazywali cywilom broń i amunicję. W trakcie demonstracji doszło do detonacji amunicji.
Szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus przekazał, że cztery poszkodowane osoby nadal są w szpitalach.
Według naszych danych ponad 7 tys. ukraińskich dzieci zostało nielegalnie wywiezionych na terytoria Federacji Rosyjskiej - powiedział ukraiński Rzecznik Praw Człowieka Dmytro Łubinec portalowi Hołos Ameryki. Jego zdaniem Rosja "robi wszystko, by ukraińskie dzieci nie wracały do ojczyzny i nawet uprościła swoje przepisy adopcyjne".
Rzecznik zaznaczył, że ukraińskie władze opracowały mechanizm powrotów dzieci do kraju. Dotychczas udało się doprowadzić do powrotu 51 z nich. Łubinec ocenił, że "to niewielka liczba w porównaniu z tysiącami wywiezionych".
Rosyjskie siły zorganizowały bazy wojskowe w pięciu szkołach w okupowanym Melitopolu - poinformował Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer tego miasta, cytowany w niedzielę przez portal Ukrainska Prawda.
Takiego 1 września jak w tym roku w Melitopolu nie było nigdy. Wszystkie szkoły były otoczone przez wojskowych, do szkół wchodziło się przez wykrywacze metalu, rodziców praktycznie nie wpuszczano - relacjonował mer. Na pewno nie będzie działać pięć szkół w centrum Melitopola, w których obecnie rozlokowane są bazy wojskowe, koszary i składy amunicji raszystów - dodał.
Ósmy pakiet sankcji na Rosję powinien obejmować zakaz wydawania wiz dla jej obywateli - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Zełenski poinformował, że podczas rozmowy omówiono jak najszybsze wydzielenie Ukrainie kolejnej transzy unijnej makrofinansowej pomocy oraz podkreślono konieczność przygotowania ósmego pakietu sankcji obejmującego zakaz wydawania wiz obywatelom Rosji.