Trwają walki na ulicach Siewierodoniecka. Mer miasta Ołeksandr Striuk zapewnił, że Ukraińcy posiadają wystarczające siły, by odeprzeć rosyjskie ataki. Mariupolska rada miejska przekazała, że prowizoryczne pochówki są nadal na prawie każdym podwórzu okupowanego przez Rosjan mieście. „Pod gruzami setek bloków gniją zwłoki” – piszą władze. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjskie oddziały z systemami Iskander-M zostały rozmieszczone na terenie Białorusi przy granicy z Ukrainą. Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przegrupowują się na Morzu Czarnym. Stale utrzymuje się zagrożenie desantem na Odessę - poinformował rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk. Najważniejsze wydarzenia 103. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w zapisie naszej relacji minuta po minucie.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W SKRÓCIE
- W Siewierodoniecku toczą się walki uliczne. Mer miasta Ołeksandr Striuk zapewnił, że Ukraińcy posiada wystarczające siły, by odeprzeć rosyjskie ataki.
- Rosjanie ostrzelali Mikołajowo na południu kraju, co najmniej jedna osoba zginęła, a wielu jest rannych.
- Z ukraińskich portów wypłynąć nie może 22-25 mln ton zboża. Turcja chce się porozumieć z Rosją w sprawie eksportu. Kijów jest tym zaniepokojony.
- Rosja zwróciła Ukrainie dziesiątki ciał żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował były dowódca pułku Azow Maksym Żorin, cytowany przez agencję AP.
- W Rosji powstają "centra logistyczne" zajmujące się dystrybucją dóbr zrabowanych na wojnie na Ukrainie. Biznes idzie jednak średnio, ponieważ rodziny żołnierzy rozkradają sobie wzajemnie te przedmioty - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
- Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiedział, że można mówić o początku epidemii w tym okupowanym przez Rosjan mieście nad Morzem Azowskim. Dodał, że na ulicach gniją odpadki, a skażenie mogą wywołać prowizoryczne groby.
>>> 103. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje <<<
Rosja szantażuje świat blokując eksport ukraińskiego zboża i eksportuje głód i cierpienie daleko poza Ukrainę, m.in. do Afryki - powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas wirtualnego spotkania na temat kryzysu żywnościowego. Jak stwierdził, reszta świata musi pilnie odpowiedzieć na ten kryzys.
Grecja przekaże Ukrainie około 100 wozów bojowych piechoty konstrukcji radzieckiej z zapasów NRD tylko wtedy, gdy obiecane w zamian niemieckie wozy bojowe piechoty rzeczywiście dotrą do Grecji. Podkreślił to rzecznik rządu Giannis Oikonomou - informuje telewizja ARD.
Rząd Portugalii Antonia Costy zapowiedział, że w najbliższych miesiącach podwoi udział uprawianych w tym kraju zbóż w krajowej konsumpcji.
Według Marii do Ceu Antunes z powodu zablokowania ukraińskich portów doszło do “zagrożenia bezpieczeństwa strategicznego" związanego z dostawami żywności. Dodała, że w najbliższym czasie jej kraj zamierza uzupełnić te niedobory w oparciu o zboża sprowadzane z państw Ameryki Północnej i Południowej, a także z RPA.
Wojska rosyjskie przygotowują się teraz do wznowienia działań bojowych w kierunku Słowiańska - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy. Na kierunku Bachmutu, innego miasta w obwodzie donieckim, Rosjanie prowadzili ostrzały z moździerzy i artylerii w rejonie miejscowości: Berestowe, Fedoriwka i Myroniwka.
Poza Donbasem, w obwodzie charkowskim, "przeciwnik kontynuuje walki w przygranicznych rejonach na północ od Charkowa i odbudowuje zniszczony most kolejowy przez rzekę Oskił" - czytamy w komunikacie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił że jest wdzięczny prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za jego wysiłki na rzecz konsolidacji wsparcia międzynarodowego dla otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do Unii Europejskiej."Rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Andrzejem Dudą na temat współpracy obronnej Ukrainy i Polski" - przekazał na Twitterze Zełenski.