Od początku przyszłego roku Pentagon zwiększy dwukrotnie liczbę żołnierzy ukraińskich szkolonych w bazie w Grafenwoehr w Niemczech – informuje „New York Times”, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.
Przyjęcie na przeszkolenie większej liczby Ukraińców możliwe jest dzięki decyzjom podjętym w zeszłym tygodniu przez prezydenta Joe Bidena - wyjaśnia "NYT". Gazeta zwraca uwagę, że tym razem szkolenie dotyczyć będzie "bardziej zaawansowanych taktyk pola walki, w tym 'treningu zbiorowego', np. koordynowania manewrów oddziałów piechoty lądowej ze wsparciem artylerii".
Przedstawiciele armii amerykańskiej, na których powołuje się "NYT", powiedzieli, że pod wieloma względami oznacza to powrót do szkoleń sprzed wybuchu wojny na Ukrainie w lutym br. Od 2015 r. amerykańscy instruktorzy w położonym w pobliżu Lwowa Jaworowskim Centrum Szkolenia Bojowego przeszkolili ponad 27 tys. ukraińskich żołnierzy. Po rosyjskiej agresji 24 lutego br. Amerykanie wycofali swoich instruktorów z Ukrainy.
Gazeta wylicza, że po ostatniej decyzji prezydenta Bidena liczba szkolonych przez Pentagon Ukraińców wzrośnie z 300 do 600-800 żołnierzy miesięcznie (są to siły wielkości batalionu wojska).
Według statystyk Departamentu Obrony od rozpoczęcia wojny w lutym Stany Zjednoczone przeszkoliły w sumie 3 100 ukraińskich żołnierzy, przechodzących trening głównie w małych grupach. Np. Pentagon przeszkolił 610 ukraińskich żołnierzy w obsłudze systemów artylerii rakietowej. Po tych treningach ukraińska armia była zdolna do użycia z niszczycielskim skutkiem wyrzutni rakietowych, uderzając w rosyjskie cele daleko za liniami frontu.
"NYT" pisze, że ukraińskie władze obawiają się ściągania zbyt wielu żołnierzy z linii frontu, ale ponieważ zima wpływa na spowolnienie tempa walk, Kijów jest teraz bardziej skłonny do delegowania większej liczby ludzi na szkolenia oferowane przez zachodnie armie.
Jak podała stacja CNN, Pentagon ma zamiar ogłosić w tym tygodniu plan wysłania na Ukrainę baterii Patriot. Biały Dom nie odniósł się jeszcze do tej sprawy, a oficjalnie Pentagon przekazał, że nie ma na razie czego komentować.
Przedstawiciele administracji, w tym szef Pentagonu Lloyd Austin i sekretarz stanu Antony Blinken, wielokrotnie w ostatnim czasie podkreślali, że obrona powietrzna jest priorytetem, jeśli chodzi o potrzeby obronne Ukrainy.
Nie jest jasne, ile takich baterii zostanie wysłanych na Ukrainę. Po sfinalizowaniu amerykańskich planów Patrioty miałyby zostać wysłane w ciągu najbliższych dni, a Ukraińcy zostaliby przeszkoleni do ich używania w bazie armii amerykańskiej w Grafenwoehr w Niemczech.
Mieczysław Bieniek, były zastępca szefa NATO mówił RMF FM, że szkolenie takie zajmie co najmniej 8 miesięcy.