Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało zajęciu przez wojska rosyjskie Awdijiwki - miasta, o które toczyły się długotrwałe i krwawe walki. Prezydent USA Joe Biden przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu zapewnienia o "pełnym wsparciu" podczas rozmowy telefonicznej na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w pracach której uczestniczy prezydent Ukrainy. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w sobotę trzy rosyjskie samoloty - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk. Chodzi o dwa bombowce taktyczne Su-34 i jeden myśliwiec wielozadaniowy Su-35. Sobota była 724. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 17.02.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:40

"Rosjanie wystrzelili trzy rakiety w kierunku Kramatorska, uderzając w strefę przemysłową i sektor prywatny. Prawdopodobnie pod gruzami jednego z domów znajduje się 4-osobowa rodzina, w tym nastolatki w wieku 14 i 16 lat. Zniszczone zostały 2 domy, uszkodzone zostały 23 kolejne" - przekazał na Telegramie szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej, cytowany przez Ukrinform.

21:05

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało zajęciu przez wojska rosyjskie Awdijiwki - miasta, o które toczyły się długotrwałe i krwawe walki. 

W nocy z piątku na sobotę generał Ołeksandr Syrski, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych, poinformował o rozkazie wycofania wojsk z Awdijiwki, by uniknąć okrążenia. 

Kilka godzin później podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że decyzja o wycofaniu wojsk zapadła, by chronić życie żołnierzy.

W położonej na wschodzie Ukrainy Awdijiwce przed rosyjską napaścią mieszkało ponad 30 tys. osób. Miasto jest postrzegane jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 roku i od tego czasu okupowanego, a następnie nielegalnie zaanektowanego przez Moskwę. 

Po miesiącach intensywnych walk Awdijiwka jest niemal całkowicie zrównana z ziemią. 

20:24

Prezydent USA Joe Biden przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu zapewnienia o "pełnym wsparciu" w sobotę podczas rozmowy telefonicznej na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w pracach której uczestniczy prezydent Ukrainy.

Omówiliśmy obecną sytuację na froncie. Jestem wdzięczny za pełne wsparcie prezydenta Bidena. Wierzę też, że Kongres USA podejmie mądrą decyzję - napisał prezydent Zełenski na Telegramie.

Dodał, że wspieranie Ukrainy oznacza wspieranie demokracji i wolności. Wspólnie musimy chronić te wartości - podkreślił.

Wcześniej podczas wystąpienia na monachijskim forum Zełenski apelował do społeczności międzynarodowej o dalsze wspieranie Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją, argumentując, że w przeciwnym razie rosyjski dyktator się nie zatrzyma.

Zróbcie nie coś, ale wszystko, żeby go pokonać. Dyktatorzy nie wyjeżdżają na wakacje, nienawiść nie ma przerw - oznajmił prezydent Zełenski. 

19:33

Szefowie dyplomacji państw grupy G7 wyrazili oburzenie z powodu śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zażądali od rosyjskich władz, aby wyjaśniły jej okoliczności - napisano w komunikacie opublikowanym przez MSZ Włoch, które przewodzą w tym roku G7.

W oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych G7 podkreślono, że Nawalny był niesprawiedliwie skazany za uprawnioną działalność polityczną i walkę z korupcją.

18:55

Republika Czeska znalazła zagraniczne źródła na pozyskanie amunicji artyleryjskiej, która może zostać dostarczona na Ukrainę - poinformował na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwie prezydent Petr Pavel. Minister obrony Jana Czernochova odmówiła podania, jakie to kraje.

Według czeskich mediów Pavel powiedział, że Czechy wiedzą, skąd można pozyskać 0,5 mln sztuk amunicji kalibru 155 mm i 300 tys. sztuk amunicji kalibru 122 mm.

Pociski artyleryjskie kalibru 155 mm są uważane za znormalizowaną amunicję w krajach Paktu Północnoatlantyckiego. Z kolei pociski o kalibrze 122 mm są używane - na przykład - w postsowieckich haubicach.

17:11

Kiedy należy stać po stronie sojusznika, gdy ten cierpi z powodu niesprowokowanej agresji, wtedy nie ma miejsca na rozgrywki polityczne. (...) Prezydent Biden i ja będziemy nadal pracować nad zebraniem środków i broni potrzebnych do osiągnięcia sukcesu. Będziemy także nadal wspierać was w zapewnienia sprawiedliwego i trwałego pokoju - zapewniła wiceprezydent USA Kamala Harris podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

16:05

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji w Monachium - podobnie jak Kamala Harris - nazwał wojnę na Ukrainie "strategiczną porażką Putina".

Szef amerykańskiej dyplomacji opowiedział się też za zaangażowaniem Stanów Zjednoczonych w świecie.

W stosunkach międzynarodowych, jeśli nie będziesz przy stole, to będziesz w menu. Dlatego bardzo ważne jest dla nas zaangażowanie wielostronne i to robimy - podkreślił.

15:15

Wiceprezydent USA Kamala Harris oświadczyła w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że USA będą wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją "tak długo, jak będzie to konieczne" i będą nalegać, by Moskwa zapłaciła Kijowowi odszkodowanie po zakończeniu wojny.

Będziemy kontynuować nasze wysiłki na rzecz zapewnienia sprawiedliwego i trwałego pokoju. Będziemy pracować nad tym, aby Rosja zapłaciła Ukrainie odszkodowanie - powiedziała Harris na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas dorocznego forum w Monachium.

14:41

"Historia uczy, że jeśli się pozwoli agresorom - takim jak Putin - bezkarnie zajmować terytoria, to idą dalej" - ostrzega wiceprezydent Stanów Zjednoczonych na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

13:58

Amerykański wywiad posiada informacje o rozmieszczeniu przez Rosję nuklearnego systemu antysatelitarnego w przestrzeni kosmicznej, co może stanowić zagrożenie międzynarodowe. Waszyngton powiadomił o tym sojuszników. Co to oznacza dla świata zachodniego? O tym Andrzej Kohut rozmawiał w Przeglądzie Zagranicznym z Robertem Pszczelem, byłym dyrektorem Biura Informacyjnego NATO w Moskwie, obecnie analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.

13:53

13:46

Aleksiej Nawalny zmarł w piątek w kolonii karnej na północy Rosji. Został tam wtrącony przez Władimira Putina. Naturalnie należy zadać pytanie - zmarł, czy został zamordowany? Czy reżim putinowski postanowił raz na zawsze zamknąć tę kartę opozycyjnej historii Rosji? Czy to sygnał dla innych przeciwników, że każda forma sprzeciwiania się będzie skutkowała najgorszą karą? A może wcale nie było to potrzebne i śmierć Nawalnego była naturalna? Między innymi o tym Andrzej Kohut rozmawiał w Przeglądzie Zagranicznym z Katarzyną Chawryło z Ośrodka Studiów Wschodnich.

13:40

Sojusznicy Ukrainy muszą zrobić więcej, by przewaga gospodarcza, którą mają nad Rosją, zaczęła robić różnicę - powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

David Cameron ponownie zaapelował do amerykańskich kongresmenów o zatwierdzenie pakietu pomocy dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów, który został przyjęty przez Senat, ale jest przedmiotem politycznych sporów w Izbie Reprezentantów.

13:25

Opuszczenie Awdijiwki przez żołnierzy Ukrainy nie oznacza znaczącego postępu w operacjach wojennych Rosji - ocenił estoński dyplomata i były szef wywiadu zagranicznego tego kraju Rainer Saks.

Obrona Awdijiki była problematyczna, istniało zagrożenie okrążenia stacjonujących tam wojsk Ukrainy. Stąd decyzja o wycofaniu z miasta - wyjaśnił były szef estońskiego wywiadu, cytowany przez telewizję ERR.

Jednocześnie, w perspektywie długoterminowych działań wojennych na Ukrainie, dla Rosji nie oznacza to znaczących zysków, czy postępu - zaznaczył Saks. To jednak ważny symbol w przededniu rocznicy inwazji - dodał.

13:17

Siły rosyjskie w Awdijiwce w obwodzie donieckim.

13:13

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi oświadczył podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że Chiny nie zgadzają się na to, by zrzucać na nie odpowiedzialność za rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

Odpowiadając na pytanie o rekordowy wzrost wymiany handlowej między Rosją a Chinami (26 proc. w 2023 roku), Wang Yi zaprzeczył, by Chiny wykorzystywały ten konflikt dla swojej korzyści.

Powiedzieliśmy jasno, że broń atomowa nie powinna być użyta przeciw Ukrainie. (...) Nie ma teraz miejsca na (rosyjsko-ukraińskie) negocjacje pokojowe, ale Chiny będą gotowe wspomóc takie negocjacje, kiedy przyjdzie czas. (...) Sprzeciwiamy się jednak zrzucaniu na Chiny odpowiedzialności za rozwiązanie tego konfliktu - podkreślił.

Podczas swojego wystąpienia powiedział, że Chiny zachowają spójność i stabilność swoich głównych zasad i polityki oraz "będą niezłomną siłą zapewniającą stabilność w niespokojnym świecie" w oparciu o Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zapowiedział także, że Pekin zamierza wdrożyć porozumienia z Waszyngtonem i poprawić stosunki dwustronne.

13:06

"Aleksiej Nawalny zostanie zapisany w naszych podręcznikach historii za swoją nieugiętą odwagę w obliczu ucisku i tyranii" - oznajmiła na X (dawniej Twitter) Emma Louise Powell, liderka Sojuszu Demokratycznego (DA), głównej opozycyjnej partii RPA.

Polityk dodała, że to Kreml ponosi wyłączną odpowiedzialność za tę tragedię, a "Aleksiej Nawalny dołączył do grona byłych liderów opozycji, między innymi Borysa Niemcowa - obaj zginęli za niezachwianą wolę obrony praw człowieka, demokracji i rządów prawa".

12:58

"Aleksiej Nawalny został zamordowany" - napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Dodała, że według oficjalnego komunikatu skierowanego do matki Aleksieja, jego śmierć nastąpiła 16 lutego o godzinie 14:17 czasu lokalnego. Nie wiadomo, gdzie znajduje się ciało Nawalnego.

12:50

"Aleksiej Nawalny był jedną z emblematycznych postaci opozycji w Federacji Rosyjskiej, był organizatorem licznych antyrządowych protestów w tym kraju. Następnie został stałym celem reżimu prezydenta Władimira Putina z powodu swojego aktywizmu i ducha obywatelskiego w służbie demokratycznego i wolnego państwa rosyjskiego" - pisze w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii.

Resort przypomniał, że w 2021 roku Aleksiej Nawalny został otruty środkiem neurotoksycznym, po czym odbywał leczenie w klinice w Niemczech. "Polityk zdecydował się następnie wrócić do Rosji, aby służyć jako przykład dla wszystkich, którzy walczą z autorytarnymi reżimami, pomimo ryzyka, z jakim się to wiąże" - czytamy w oświadczeniu.

"Jego skazanie było aktem arbitralnym i nadużyciem z prawnego oraz politycznego punktu widzenia, poważnym złamaniem prawa" - podkreśla MSZ, przypominając, że w 2021 roku opozycjonista został laureatem Nagrody im. Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski.

"Aleksiej Nawalny na zawsze pozostanie wybitną postacią w walce o przejrzystość, sprawiedliwość i poszanowanie podstawowych praw. Jego śmierć jest ogromną stratą dla wysiłku na rzecz umacniania wartości demokratycznych" - pisze resort dyplomacji, składając kondolencje bliskim polityka.

MSZ potępiło Rosję za "powtarzające się naruszenia prawa międzynarodowego" i wezwało Moskwę do poszanowania praw człowieka.

12:44

"Reprezentujemy około 50 proc. całej siły militarnej świata. Wojskowo jesteśmy silniejsi niż Rosja" - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Zwrócił jednak uwagę na "poważne luki". Podkreślił też, że NATO nie widzi bezpośredniego zagrożenia dla któregokolwiek ze swoich członków.

12:37

Wycofanie sił ukraińskich z Awdijiwki odbywało się zgodnie z planem; na końcowym etapie "pewna liczba" żołnierzy wobec przewagi sił przeciwnika trafiła do niewoli - powiadomił gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania Tauryda.

"Wyjście sił ukraińskich z Awdijiwki odbywało się zgodnie z planem, sporządzonym z uwzględnieniem różnych scenariuszy i możliwych zmian sytuacji operacyjnej. Mimo to na końcowym etapie operacji pewna liczba ukraińskich wojskowych trafiła do niewoli - napisał wojskowy na Telegramie.

Podsumowując działania na kierunku awdijiwskim w ciągu minionej doby, gen. Ołeksandr Tarnawski powiadomił o odparciu 43 ataków przeciwnika w rejonie Awdijiwki i pobliskich miejscowości. Wojska wycofywane były pod osłoną ognia artylerii.

Straty Rosjan w ciągu doby w strefie działań zgrupowania Tauryda to 609 osób i 21 jednostek sprzętu. Zneutralizowano lub zniszczono 230 dronów.

12:30

Co najmniej 177 osób zostało zatrzymanych wczoraj i dziś w związku z protestami po śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - poinformowali rosyjscy aktywiści z grupy OVD-Info.

12:22

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w godzinach porannych trzy rosyjskie samoloty - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk.

Dwie z zestrzelonych maszyn to bombowce taktyczne Su-34, a kolejna - myśliwiec wielozadaniowy Su-35.

12:16

Wołodymyr Zełenski przewiduje dwa możliwe scenariusze dla Władimira Putina - rosyjski przywódca albo stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, albo zginie z rąk jednego ze swoich współpracowników. Ukraiński prezydent mówił o tym w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

12:09

Włączymy Ukrainę do unijnych programów dotyczących obronności - zadeklarowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Uczymy się dużo na podstawie tego, co się dzieje na polach bitwy na Ukrainie. Rosja próbuje zgnieść Ukrainę skalą, masą. Rzucają do walki, poświęcają tysiące młodych ludzi. Wykorzystują brudną broń szybko wyprodukowaną w Korei Północnej i w Iranie. Musimy ich przechytrzyć - zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Ukraina robi bardzo inteligentną rzecz - bierze nasze systemy uzbrojenia i ulepsza je za pomocą sztucznej inteligencji, żeby były bardziej precyzyjne, bardziej celne. Fascynujący jest też rozwój produkcji dronów - wyliczała szefowa KE.

Włączymy Ukrainę do naszych programów obronnych. Otworzymy w Kijowie biuro ds. innowacji w dziedzinie obronności razem z Ukraińcami - zapowiedziała.

12:01

Rosja opracowuje kosmiczną broń nuklearną - donosi portal stacji CNN. Jej działanie polega na tym, że po zdetonowaniu tworzy się potężny impuls elektromagnetyczny, który może zniszczyć satelity rządowe i komercyjne. Amerykanie jednak uspokajają - broń jest na etapie prac rozwojowych i nie stwarza jeszcze bezpośredniego zagrożenia.

11:54

Matka lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, Ludmiła Nawalna, podróżuje do kolonii karnej, w której zmarł jej syn; towarzyszy jej adwokat opozycjonisty - podał Reuters, powołując się na niezależny portal Nowaja Gazieta.

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz poinformowała na X (dawniej Twitter), że śmierć opozycjonisty została potwierdzona w oficjalnej nocie przekazanej jego matce. Zażądała też natychmiastowego przekazanie ciała Nawalnego jego rodzinie.

W piątek Jarmysz przekazała, że adwokat opozycjonisty "wyleci z (miejscowości) Charp głęboką nocą, bo takie są połączenia. Przyleci jutro rano razem z rodziną Aleksieja".

Ludmiła Nawalna napisała wtedy na Facebooku: "Nie chcę słyszeć żadnych kondolencji. Widzieliśmy syna w więzieniu 12 lutego, byliśmy na widzeniu. Był żywy, zdrowy i pogodny".

11:45

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że siły rosyjskie poprawiły swoje pozycje na linii frontu w czterech różnych miejscach, w tym obwodzie donieckim - przekazała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

Wcześniej ukraińska armia poinformowała o wycofaniu swoich sił z Awdijiwki w obwodzie donieckim.

11:37

Mówienie o potencjalnym europejskim środku odstraszania nuklearnego, który nie obejmowałby Stanów Zjednoczonych, nie jest pomocne - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W ostatnich tygodniach niektórzy niemieccy politycy podnosili kwestię opracowania przez Europę własnego środka odstraszania nuklearnego, aby zmniejszyć zależność od Stanów Zjednoczonych w zakresie obrony Starego Kontynentu.

11:30

Śmierć Aleksieja Nawalnego jest kolejnym dowodem na to, jak brutalnym reżimem stała się Rosja pod rządami Władimira Putina i musi przypominać, że jakiekolwiek negocjacje z Kremlem są bezcelowe - komentują brytyjskie gazety.

"The Times" określił zmarłego w piątek opozycjonistę jako w zasadzie ostatniego człowieka w Rosji, który efektywnie przeciwstawiał się reżimowi Władimira Putina. Jego śmierć, w niewyjaśnionych, ale nie zaskakujących okolicznościach, jest świadectwem odwagi człowieka gotowego nigdy nie iść na kompromis w kwestii wolności i praw człowieka, bez względu na koszty. To potężny sygnał dla milionów Rosjan po cichu dotkniętych nową tyranią, pod którą teraz żyją - napisał dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Trudno o bardziej brutalny dowód paranoi rosyjskiego przywódcy, jego nacjonalistycznych ambicji i nieuchronnego powrotu jego kraju do horrorów i grozy z czasów Józefa Stalina - dodaje gazeta.

11:22

Nasze odstraszanie pozostaje wiarygodne, dlatego nie widzimy żadnego zagrożenia militarnego wobec żadnego z państw członkowskich NATO - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Nie możemy brać pokoju za pewnik, ale warto podkreślić, że nie widzimy bezpośredniego zagrożenia wobec któregokolwiek z sojuszników z NATO. Świat stał się bardziej niebezpiecznym miejscem, ale również NATO stało się silniejsze - podkreślił szef NATO.

Celem NATO jest zapobieganie wojnie; zapewnienie, że w Moskwie nikt nie popełni błędu w obliczeniach, co do gotowości i zdecydowania Sojuszu Północnoatlantyckiego, by bronić wszystkich swoich członków i dawanie jasno do zrozumienia, że atak na jednego członka NATO spowoduje podpowiedź całego sojuszu. Tak długo, jak ten komunikat jest jasno przekazywany Moskwie - żaden sojusznik nie zostanie zaatakowany - ocenił sekretarz generalny NATO.

Nasze odstraszanie pozostaje wiarygodne, stąd nie widzimy żadnego zagrożenia militarnego wobec żadnego z państw członkowskich NATO - podsumował Norweg.

11:15

Terroryzowanie dysydentów w Rosji nie jest niczym nowym i śmierć Aleksieja Nawalnego nie spowoduje nowych protestów, nie będzie punktem zwrotnym dla Rosji - ocenił w rozmowie z estońską telewizją publiczną ERR historyk Dawid Wsiewow.

Ekspert zwrócił uwagę na to, że większość zwolenników Nawalnego opuściła już Rosję lub przebywa w więzieniach.

Dawid Wsiewow uważa, że nie można sobie obecnie wyobrazić, aby ktoś przejął teraz rolę lidera opozycji w Rosji. Ilustracją tego była - przypomniał historyk - nieudana próba dostania się na tegoroczną listę kandydatów na prezydenta antywojennego polityka Borysa Nadieżdina.

11:08

Nie pytajcie Ukrainy, kiedy skończy się wojna - zapytajcie siebie, dlaczego Putin jest w stanie ją kontynuować - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Ukraiński przywódca apelował do społeczności międzynarodowej o dalsze wspieranie Ukrainy, argumentując, że rosyjski dyktator się nie zatrzyma.

Zróbcie nie coś, ale wszystko, żeby go pokonać. Dyktatorzy nie wyjeżdżają na wakacje, nienawiść nie ma przerw - mówił.

Utrzymywanie Ukrainy w sztucznym deficycie broni pozwala Putinowi adaptować się do obecnej intensywności wojny - alarmował prezydent.

Rosja ma, jego zdaniem, "tylko jedną przewagę". To jest nieliczenie się z ludzkim życiem. I potwierdzają to regularnie tzw. "mięsne szturmy" na ukraińskie pozycje - dodał prezydent Ukrainy, odnosząc się do frontowych ataków, w których masowo giną rosyjscy żołnierze.

11:00

Śmierć Aleksieja Nawalnego będzie zapamiętana, choćby ze względu na to to, co mówi o Władimirze Putinie i czego żąda od Zachodu - pisze "Economist". "Cokolwiek zostanie napisane na świadectwie zgonu, opozycjonista został zabity przez rosyjskiego dyktatora" - podkreśla tygodnik.

"Aleksiej Nawalny był człowiekiem zdumiewającej odwagi, który nie lubił tragedii. Wolał hollywoodzkie filmy, w których bohater zwycięża, a dobro triumfuje. Miał prezencję, talent i wielką inteligencję, które predestynowały go na bohatera, ale urodził się w Rosji i żył w mrocznych czasach" - przypomina brytyjski tygodnik.

10:42

Rzecznik ONZ Stéphane Dujarric powiedział, że ONZ nie jest w stanie zweryfikować doniesień o użyciu przez Rosjan wyprodukowanej w Korei Północnej amunicji.

O tym, że Rosja wystrzeliwuje północnokoreańskie pociski, informowały zarówno Stany Zjednoczone, jak i Ukraina.

10:33

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku ostrzału miejscowości Pantelejmonówka na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej - poinformował jej szef Dienis Puszylin.

10:25

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryło Budanow powiedział, że jego żona czuje się już lepiej po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku została otruta metalami ciężkimi. Przyznał ponadto, że wie, kto stoi za zamachem na życie Marianny.

10:17

Decyzja o wycofaniu ukraińskich wojsk z Awdijiwki w obwodzie donieckim zapadła, by chronić życie żołnierzy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

To dla nas najważniejsze zadanie. Chronimy naszych żołnierzy, naszych ludzi - powiedział ukraiński przywódca w Monachium.

Jak dodał, uzbrojenie "pomaga" i jest potrzebne do walki, ale przede wszystkim głównym zasobem armii jest żołnierz.

Minionej nocy dowództwo ukraińskiej armii potwierdziło wycofanie broniących się sił z Awdijiwki.

Chodzi o wyjście na nowe pozycje, to nie są jakieś kilometry. I to nie znaczy, że Rosja coś zajęła - dodał prezydent Ukrainy, przypominając, że Rosjanie atakowali Awdijiwkę od sierpnia 2023 roku i stracili przy tym ogromną liczbę żołnierzy.

10:10

Śmierć Aleksieja Nawalnego jest przykładem centralizowania władzy autorytarnej - powiedział w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. W jego ocenie nie jest przypadkiem, że informacja o śmierci rosyjskiego opozycjonisty pojawiła się podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

10:01

Ponad 10 dni oczekują kierowcy ok. 550 pojazdów ciężarowych na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście graniczne w Dorohusku w województwie lubelskim - podała Izba Administracji Skarbowej w Lublinie. Przed wszystkimi drogowymi przejściami z Ukrainą w regionie trwają protesty rolników.

09:25

Aleksiej Nawalny to człowiek zbyt wielki dla 145 milionów małych ludzi w Rosji - pisze w komentarzu redakcyjnym telewizja Digi24, oceniając, że tragedia opozycjonisty polega na tym, że "umarł na próżno", bo Rosjan to nie poruszy.

"Ktoś powiedział, że w Rosji nie można być (Nelsonem) Mandelą" - pisze redakcja Digi24 w pesymistycznym komentarzu, w którym konstatuje, że śmierć opozycjonisty nie wpłynie w żaden sposób na sytuację w Rosji.

"Aleksiej Nawalny został zabity przez złowrogi reżim Władimira Putina w kolonii karnej na Syberii. Miał zaledwie 47 lat i szaloną odwagę. A także zdecydowanie za dużo wiary we własnych ludzi" - czytamy.

W odróżnieniu od Nelsona Mandeli - pisze Digi24 - Aleksiej Nawalny nie stanie się dla Rosjan bohaterem, a cela, w której spędził ostatnie dni życia, nie stanie się symbolem i miejscem pielgrzymek.

09:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa.

09:18

Kanclerz Niemiec na rozpoczęcie drugiego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa apeluje do państw Europy o zwiększenie pomocy militarnej dla walczącej Ukrainy.

Stany Zjednoczone zapewniały wsparcie w wysokości 20 miliardów dolarów rocznie. Każdy europejski kraj powinien zrobić co tylko może, by utrzymać tę pomoc na porównywalnym poziomie - mówił Olaf Scholz.

08:53

Losy ustawy o pomocy dla Kijowa zależą teraz od spikera Izby Reprezentantów USA, Republikanina Mike'a Johnsona, który stał się zakładnikiem kongresmenów będących zwolennikami Donalda Trumpa; nie zmienia tego nawet śmierć Aleksieja Nawalnego - pisze Associated Press.

Biały Dom usiłuje przekonać kontrolowaną przez Partię Republikańską Izbę Reprezentantów do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, ale konserwatywny przewodniczący Izby Reprezentantów przekazał w środę, że nie zamierza w najbliższej przyszłości pozwolić na głosowanie nad tą propozycją. Nawet śmierć najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie skłoniła Mike'a Johnsona do podjęcia decyzji o wsparciu dla Kijowa.

"To właśnie decyzja spikera Izby Reprezentantów może przesądzić o pomocy dla Kijowa. Tymczasem, gdy pod koniec ubiegłego roku prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z przywódcami kongresmenów obu partii, podkreślił, że bez amerykańskiej broni Ukraina nie pokona rosyjskich najeźdźców" - przypomina AP.

08:46

08:38

08:31

Minionej nocy doszło do pożaru składu ropy naftowej w rosyjskim Kursku.

08:22

Ostre komentarze Donalda Trumpa na temat NATO pokazują, że Europejczycy powinni wziąć na siebie większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo, ale nadal będą potrzebować transatlantyckiego sojuszu wojskowego - powiedział łotewski minister spraw zagranicznych Arturs Krišjānis Kariņš.

08:14

Wycofywanie wojsk ukraińskich z Awdijiwki przebiega w sposób "relatywnie kontrolowany"; Rosjanie dążą do jego przerwania lub utrudnienia - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW podaje, że rosyjskie źródła twierdzą, iż ukraińskie wojska wychodzą z Awdijiwki masowo, i że odbywa się to w sposób chaotyczny oraz przy dużych stratach. ISW nie znalazł jednak wizualnego potwierdzenia informacji o masowym, czy chaotycznym wycofywaniu się Ukraińców.

"Ciągłe nieznaczne przesunięcia sił rosyjskich w Awdijiwce i wokół niej pozwalają przypuszczać, że wojska ukraińskie na razie przeprowadzają relatywnie kontrolowany manewr wycofania się" - ocenia ISW.

Według rosyjskich "blogerów wojennych", Rosjanie są bliscy odcięcia lub już odcięli jedną z dróg gruntowych pomiędzy Awdijiwką i Łastoczkyne na zachodzie.

ISW ocenia, że możliwe jest, iż siły ukraińskie będą zmuszone do przeprowadzenia kontrataków, by w zorganizowany sposób wycofać się z miejscowości.

08:06

Setki ludzi w całej Europie wyszły wieczorem na ulice, by wyrazić smutek, ale też oburzenie z powodu śmierci Aleksieja Nawalnego - rosyjskiego opozycjonisty. Demontrowano też w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, czy Poznaniu. O tym, że największy krytyk Władimira Putina nie żyje, poinformowały w piątek władze kolonii karnej, w której przebywał.

07:57

Rosyjski koncern państwowy Gazprom poinformował, że w sobotę prześle do Europy przez Ukrainę 42,3 mln metrów sześciennych gazu, co stanowi wielkość porównywalną z ostatnimi dniami.

07:48

Rosja opracowuje broń, która może unieszkodliwić ogromną liczbę satelitów - pisze CNN, powołując się na źródła wywiadowcze.

07:40

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że minionej nocy kilka rosyjskich obwodów zostało zaatakowanych przez 33 drony. Wszystkie bezzałogowce - zdaniem resortu - zostały zestrzelone.

07:28

07:21

Ukraińscy wojskowi wyszli z Awdijiwki - poinformował minionej nocy na Telegramie dowódca zgrupowania Tauryda gen. Ołeksandr Tarnawski.

"Zgodnie z rozkazem wyszliśmy z Awdijiwki na wcześniej przygotowane pozycje" - oświadczył.

"W sytuacji, gdy wróg idzie po trupach swoich żołnierzy i ma przewagę w liczbie pocisków dziesięć do jednego, pod ciągłym bombardowaniem, była to jedyna słuszna decyzja" - napisał. Zastrzegł jednak, że nie dopuszczono do otoczenia Awdijiwki przez oddziały rosyjskie.

Tym samym, jak pisze BBC, Rosjanie osiągnęli swój cel na tym kierunku, chociaż odbyło się to za cenę ogromnych strat. Na wschodzie Ukrainy była to ostatnia linia obrony, którą utrzymywano jeszcze od wojny w 2014 roku.

07:10

Raport dotyczący rosyjskich strat w wykonaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:55

"Podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z Awdijiwki i przejściu do obrony na korzystniejszych pozycjach" - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski. Awdijiwka to miasto w obwodzie donieckim, o które w ostatnich tygodniach toczyły się najbardziej zacięte walki między Ukraińcami a Rosjanami.

06:41

"Zbrodnia państwowa", "Putin przekroczył ostatnią czerwoną linię" - tak największe włoskie gazety komentują śmierć lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej na Syberii. Wyrażane są opinie, że oznacza to zwycięstwo terroru w Rosji i brak nadziei na zmianę.

"Corriere della Sera" podkreśla: "Aleksiej Nawalny nie był liberałem, ale żył i umarł jak bohater. Chciał żyć i walczyć w ojczyźnie".

Według publicysty włoskiego dziennika, by ofiara Nawalnego nie była nadaremna, trzeba zrozumieć, że "jeśli Putin wygra, my wszyscy przegramy i będziemy w niebezpieczeństwie".

06:30

Władze Hiszpanii zażądały w piątek od Kremla wyjaśnienia okoliczności śmierci Aleksieja Nawalnego, oponenta prezydenta tego kraju Władimira Putina.

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez, w oświadczeniu zawierającym kondolencje dla bliskich zmarłego, napisał na X (dawniej Twitter), że za zgonem Aleksieja Nawalnego stoi Władimir Putin, który przyczynił się do aresztowania aktywisty.

"Został on niesprawiedliwie osadzony w więzieniu przez reżim Putina za swoje działania na rzecz praw człowieka i demokracji" - ocenił.

Dodał, że przekazywane przez niego kondolencje adresowane są nie tylko do rodziny i przyjaciół Nawalnego, ale również "do tych osób w Rosji, które bronią zasad demokratycznych, płacąc za to najwyższą cenę".

Zarówno premier Sánchez, jak i odpowiedzialny w jego rządzie za sprawy zagraniczne minister José Manuel Albares napisali, że są zszokowani wiadomością o śmierci Nawalnego.

"Domagamy się (od władz Rosji - przyp. red.) wyjaśnienia okoliczności jego śmierci, która nastąpiła podczas niesprawiedliwego uwięzienia z powodów politycznych" - podkreślił szef hiszpańskiej dyplomacji.

06:13

Brytyjski rząd wezwał w piątek dyplomatów z ambasady rosyjskiej w Londynie, aby poinformować ich, że władze w Moskwie ponoszą "pełną odpowiedzialność" za śmierć Aleksieja Nawalnego, głównego krytyka rosyjskiego reżimu - podała agencja AFP.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło również w oświadczeniu, że śmierć opozycjonisty w więzieniu musi zostać "w pełni i przejrzyście zbadana".

"Władze uwięziły go na podstawie sfabrykowanych zarzutów, otruły zakazanym środkiem paralityczno-drgawkowym i wysłały do arktycznej kolonii karnej. Nikt nie powinien wątpić w brutalny charakter rosyjskiego systemu" - podkreśliło biuro prasowe MSZ w Londynie.

Wcześniej w piątek szef brytyjskiego MSZ David Cameron ostrzegł, że prezydent Rosji Władimir Putin będzie musiał "odpowiedzieć" za śmierć lidera rosyjskiej opozycji.

06:07

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski zapowiedział minionej nocy na Facebooku wycofanie wojsk ukraińskich z Awdijiwki w obwodzie donieckim - miasta, o które toczą się najbardziej zacięte walki między Ukraińcami a Rosjanami.

"W związku z sytuacją operacyjną, jaka rozwinęła się wokół Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy, podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z miasta i przejściu do obrony na korzystniejszych pozycjach" - napisał Syrski.

"Podejmujemy działania, aby ustabilizować sytuację i utrzymać nasze stanowiska. I tak odzyskamy Awdijiwkę" - dodał.

06:02

Śmierć Aleksieja Nawalnego w rosyjskim więzieniu jest wyraźnym przypomnieniem o przerażającym ucisku tych, którzy wyrażają sprzeciw wobec Kremla  - oświadczyła w piątek prezydent Mołdawii Maia Sandu.

"Swoje serdeczne myśli kieruję do jego bliskich, do wszystkich myślących demokratycznie Rosjan i do tych, którzy odważnie walczą o demokrację w Rosji i poza nią" - napisała w piątek na X (dawniej Twitter).

Premier Mołdawii Dorin Recean również skomentował doniesienia o śmierci rosyjskiego opozycjonisty.

"To przypomnienie, że należy się przeciwstawić brutalności Kremla i bronić wartości demokratycznych. Tak jak Aleksiej, ludzie na całym świecie walczą o wolność, demokrację i szacunek dla praw człowieka. Tej walki nie można zaprzestać" - oświadczył na X.

W reakcji na doniesienia o śmierci Aleksieja Nawalnego przed ambasadą Rosji w Kiszyniowie mieszkańcy mołdawskiej stolicy składali kwiaty i zapalali w piątek znicze.

>>>NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z PIĄTKU ZNAJDZIECIE TUTAJ<<<