Trwa ostrzał obiektów cywilnych w obwodzie chersońskim. Ukraińska armia twierdzi, że zdobywa kolejne terytoria na południu kraju i odnosi częściowe sukcesy w pobliżu wioski Robotyne. „Są wyzwolone wioski. Siły obrony kraju pracują” – napisał gen. Ołeksandr Tarnawski na Telegramie. 17 ukraińskich dronów zaatakowało nocą z piątku na sobotę bazę logistyczną rosyjskiego wojska na okupowanym Krymie, zabitych i rannych zostało kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy. Rosyjski okręt wojenny oddał w niedzielę strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego pod banderą Palau, który zmierzał na Morzu Czarnym w kierunku Ukrainy – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjski resort obrony. Najważniejsze wydarzenia z 536. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 13.08.2023 roku.
Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje z wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.
Ukraińskie siły zniszczyły rosyjski nowoczesny czołg T-90, wykorzystując do tego hobbistyczny dron z ładunkiem wybuchowym wart ok. 500 USD - informuje portal Business Insider.
Atak przeprowadzono dronem typu FPV (dron kamikadze z kamerą). To tanie bezzałogowce, które strona ukraińska wykorzystuje do niszczenia rosyjskiego sprzętu wartego miliony - podkreśla Business Insider. Cena drona typu FPV to ok. 400-500 USD.
Do ataku mogło dojść w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Na linii frontu na jednym metrze kwadratowym rosyjskie wojska założyły nawet po pięć min - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanej w niedzielę rozmowie z The Guardian.
Przyznał, że rosyjskie pola minowe stanowią poważną przeszkodę dla ukraińskich żołnierzy. Armii brakuje saperów i sprzętu do rozminowywania terytorium.
Mamy wykwalifikowanych saperów i nowoczesny sprzęt, ale to zdecydowanie nie wystarcza na front, który ciągnie się przez setki kilometrów na wschodzie i południu Ukrainy - stwierdził Reznikow.
Eksplozja w rosyjskim Biełgorodzie. Gubernator regionu stwierdził, że był to atak dronów. Według władz regionalnych nie ma ofiar.
Ukraińskie wojska wykorzystują obecnie dziennie ok. 8 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, średnio tyle, ile wynosi roczna norma francuskiej armii - twierdzi były dowódca kompanii Ajdar Jewhen Dykyj, cytowany w niedzielę przez portal NV.
Były dowódca podkreślił, że ukraińskie wojska odczuwały "wielki głód amunicji", który został zaspokojony dostawami amunicji kasetowej z USA.
Wojskowy podkreślił, że Rosjanie wystrzeliwują dziennie około 10 tys. pocisków. Proporcje w sile ognia obu armii znacznie się zmniejszyły, bo wcześniej Ukraińcy strzelali około 3 tysiące razy dziennie.
Grupa Wagnera może być finansowana ze źródeł białoruskich, chociaż liczebność armii najemników może stanowić poważne obciążenie dla budżetu państwa - informuje brytyjski wywiad wojskowy w swojej codziennej aktualizacji.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie odrzuca możliwości dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus. Zaznacza jednak, że decyzję musi jeszcze przemyśleć. Rakiety Taurus, to pociski manewrujące precyzyjnego rażenia, które mogą uderzyć w cele oddalone nawet o 500 km. Pociski takie pozwoliłyby na rażenie rosyjskich celów oddalonych od linii frontu.
Płonie rosyjska baza w okupowanym Mariupolu - taką informację podał Petro Andruszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie burmistrza miasta. Podpalenia miał dokonać lokalny ruch oporu. Według ukraińskich mediów, do szpitala trafiło przynajmniej 10 rosyjskich żołnierzy, zniszczono baraki i kilka pojazdów.
Rosjanie nie potwierdzają tych informacji.
W ramach wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską inwazją, niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zamierza do końca roku dostarczyć zaatakowanemu krajowi nieznaną na razie liczbę dronów rozpoznawczych. Mogą one posłużyć m.in. do podsłuchiwania - poinformowała dpa.
Po amunicji, czołgach, obronie przeciwlotniczej i pojazdach wojskowych, koncern zbrojeniowy Rheinmetall potwierdził dostarczenie Ukrainie dronów. Odpowiednie zamówienie zostało już złożone - potwierdził w niedzielę rzecznik firmy Rheinmetall w Duesseldorfie.
Na Ukrainę trafią drony rozpoznawcze Luna NG, które nie będą uzbrojone. Są one w stanie pokonywać kilkaset kilometrów, przechwytując lub blokując komunikację wroga. Dostawa nastąpi do końca roku, nie podano jednak wielkości zamówienia.
Zamówienie pochodzi od rządu niemieckiego. Niedawno Rheinmetall zakupił 50 czołgów Leopard 1 od belgijskiej firmy OIP Land Systems, które mają zostać wyremontowane w zakładach koncernu w Duesseldorfie. Docelowo ok. 30 czołgów zostanie dostarczonych na front na Ukrainie.
"Rheinmetall chce również podpisać kontrakt bezpośrednio z Kijowem na budowę fabryki czołgów na Ukrainie" - podała dpa.
Rosjanie prowadzą masowy ostrzał obwodu chersońskiego. Według informacji Ukraińców do tej pory w wyniku ataków zginęło 7 cywilów, w tym dwójki dzieci.
W ciągu ostatniej doby okupanci przeprowadzili 61 ostrzałów w regionie, wystrzeliwując 365 pocisków z moździerzy, artylerii, dronów i BMP-2.
"Rosyjskie wojsko celowało w dzielnice mieszkalne na zaludnionych obszarach regionu" - informuje szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.