13 ukraińskich cywilów i 28 wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Amnesty International poinformowała w swoim raporcie, że ma dowody na mordowanie cywilów na terenach w pobliżu Kijowa, które Rosjanie okupowali w lutym i marcu. Cywile byli również poddawani torturom i ostrzeliwani podczas nieudanego rosyjskiego szturmu ukraińskiej stolicy we wczesnej fazie inwazji. W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków. W samym Mariupolu jest sześć jednostek pod zagraniczną banderą - oznajmili wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski. Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros, specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw. W naszej relacji z 6.05.2022 r. znajdziecie najważniejsze informacje z 72. dnia wojny w Ukrainie.
- 50 cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych - ewakuowano z terenu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
- Ukraińska prokuratura chce stawiać zarzuty najwyższym urzędnikom państwowym Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.
- "Do dziś wojska rosyjskie zniszczyły całkowicie lub częściowo prawie 400 instytucji ochrony zdrowia: szpitali, oddziałów położniczych, przychodni" - stwierdził Wołodymyr Zełenski.
- Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, jest prawie otoczony przez siły rosyjskie i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej; wokół miasta trwają zacięte walki.
- W pobliżu ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata typu Petrel - poinformował portal dumskaya
Jeśli żołnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal, dalsze rozmowy staną się niemożliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.
Zełenski dodał, że czynione są wysiłki, aby ocalić żołnierzy broniących się w Azowstalu, ale nie podał żadnych szczegółów.
Do Berlina przyjechały pierwsze "Nocne Wilki" - pisze dziennik "Bild". Członkowie nacjonalistycznego klubu są uważani za gang motocyklowy Putina. Chcą wziąć udział w obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej.
Absurdalne zarzuty byłego prezydenta Rosji. Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że Polacy ogłosili rozbiór Ukrainy. Odwołuje się przy tym do słów prezydenta Andrzeja Dudy, które zostały wypowiedziane podczas uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. "Miedwiediew kontynuuje oczernianie Polski. Szerzenie takich kłamstw to dalszy ciąg operacji dezinformacyjnej" - tak całą sprawę skomentował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
MSW Ukrainy oświadczyło, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych "elementów kryminalnych" i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom.
Te dni, symboliczne dla rosyjskiego agresora, działają jak czerwona płachta na byka. Tak więc, jesteśmy gotowi, by przeciwdziałać grupom dywersyjnym i innym elementom kryminalnym, które mogą się uaktywnić w tych dniach - powiedział wiceszef MSW Jewhen Jenin. Dodał następnie, że władze otrzymują doniesienia o prawdopodobnych ostrzałach terenów cywilnych.
Konferencja Darczyńców dla Ukrainy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była wielkim sukcesem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie wyemitowanym przez stację Euronews w piątek. Podkreślił, że na pomoc humanitarną dla Ukrainy zebrano ponad 6 mld dolarów - więcej niż oczekiwano.
Ale nawet taka suma pieniędzy nie jest wystarczająca. Nie zaspokoi ogromnych potrzeb Ukrainy, biorąc pod uwagę toczącą się tam okrutną wojnę. Dlatego nasza aktywność i skuteczność w tej dziedzinie (niesienia pomocy Ukrainie - PAP) jest tak bardzo ważna - mówił premier.
Widzieliśmy doniesienia o ukraińskim uderzeniu na rosyjską fregatę i przyglądaliśmy się temu przez cały dzień, ale nie możemy potwierdzić tych informacji - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.
Odniósł się w ten sposób do informacji - podanych m.in. przez ukraińskiego posła Ołeksija Honczarenkę - o tym, że rosyjska fregata Admirał Makarow płonie nieopodal Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Ukraińskie media informowały, że okręt został prawdopodobnie trafiony ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun.
Prezydent USA Joe Biden wkrótce zatwierdzi kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wartości 100 mln dolarów - informuje agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. W skład nowego pakietu ma wejść m.in. dodatkowa amunicja artyleryjska.
50 cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych - ewakuowano z terenu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Zapowiedziała, że w sobotę ewakuacja w Mariupolu będzie kontynuowana.
Już ponad 500 tys. naszych ludzi deportowano do Rosji. Zmuszono ich, by tam wyjechali. Wszystko im zabierają. Zabierają dokumenty. Zostawiają ich bez środków łączności. Wysyłają ich do dalekich regionów cudzej ziemi, do oddalonych regionów Rosji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do parlamentu Islandii.
25 cywilów, w tym dzieci, zostało ewakuowanych autobusami z oblężonego przez Rosjan kombinatu Azowstal w Mariupolu do obozu w kontrolowanym przez siły rosyjskie mieście Bezimienne w obwodzie donieckim - podała agencja Reutera. Jej korespondenci widzieli, jak pod kombinat podjeżdżają dwa autobusy, a osoby ewakuowane są prowadzone przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ, które pomagały zorganizować ewakuacje.
W atakowanym przez rosyjskie wojska Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy wciąż pozostaje ponad 15 tys. mieszkańców. Ludzie nie chcą opuszczać swoich domów, w piątek ewakuowały się zaledwie trzy osoby - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków. W samym Mariupolu jest sześć jednostek pod zagraniczną banderą - oznajmili wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu, ponieważ w przeciwieństwie do innych portów, załogi statków nie mogły ewakuować się stamtąd drogą lądową. (...) Niektóre z jednostek, które pozostają zablokowane w tym mieście, nie byłyby już w stanie wypłynąć w morze bez wcześniejszego remontu - poinformował Barski, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
Jednym z głównych celów naszej prezydencji w grupie G7 jest zawiązanie sojuszu przeciwko kryzysowi żywnościowemu - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie opublikowanym na portalu tygodnika "Der Spiegel". Zrobimy wszystko co możliwe, by prowadzona przez Rosję wojna nie przemieniła się w światowy kryzys żywnościowy, który sprowadziłby głód na miliony ludzi - zaznaczyła szefowa niemieckiej dyplomacji
Fedir Szandor to wykładowca Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego i popularyzator turystyki. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wstąpił do armii, ale nie przerwał działalności naukowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy opublikowało zdjęcie, na którym widać, jak z okopu prowadzi zdalny wykład dla swoich studentów.
13 ukraińskich cywilów i 28 wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród osób uwolnionych z rosyjskiej niewoli jest 11 kobiet - przekazała.
Szczególnie cieszy fakt, że do domu powraca też m.in. duchowny Cerkwi Prawosławnej Ukrainy- dodała Wereszczuk
"Na tej wojnie są dwa wyjścia - umrzeć lub zostać rannym; innych opcji nie ma, dlatego trzeba wydostać się stąd wszelkimi sposobami" - ocenia w rozmowie z żoną rosyjski żołnierz uczestniczący w inwazji na Ukrainę. Zapis rozmowy opublikował w ukraiński wywiad wojskowy na swoim kanale na YouTube.
Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros, specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw.