Duże zmiany w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Generał brygady Wasyl Maluk będzie p.o. szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Dotychczasowy szef SBU Iwan Bakanow i prokurator generalna Iryna Wenediktowa zostali odsunięci od pełnienia obowiązków, ponieważ nie radzili sobie z rosyjskimi szpiegami w ukraińskich instytucjach. Turecki minister obrony Hulusi przekazał, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Priorytetem wojsk rosyjskich atakujących Ukrainę jest obecnie podejście do Siewierska i Bachmutu w obwodzie donieckim, a także obrona przed ukraińskimi kontratakami w obwodzie charkowskim i na południu kraju – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Najważniejsze informacje związane ze 145. dniem wojny w Ukrainie przeczytacie w naszej relacji z 18.07.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:29

Przetasowania wewnątrz ukraińskiego rządu nie wpłyną na wymianę informacji wywiadowczych z Ukrainą - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób zwolnienie szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokurator generalnej ze względu na zdrady popełniane przez podległych im pracowników.

Fakt jest taki, że we wszystkich naszych relacjach, w tym także w tej, inwestujemy nie w osobowości, lecz w instytucje (...) Staramy się dzielić informacjami z naszymi ukraińskimi partnerami, by pomagać im w budowaniu spraw przeciwko tym, którzy dokonują zbrodni wojennych i innych okrucieństw. Mamy też porozumienie w sprawie wymiany informacji wywiadowczych i będzie ono kontynuowane - powiedział Price podczas konferencji prasowej.

22:15

Rosyjskie siły skoncentrowane nieopodal Charkowa nie są obecnie wystarczające do tego, by przypuścić kolejny szturm na miasto. Oddziały wroga nie zdołały tam dokonać istotnych postępów nawet po zmobilizowaniu rezerw - ocenił w poniedziałek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

Rosjanie nie dysponują (pod Charkowem) wystarczającym potencjałem, nawet z uwzględnieniem 144. dywizji pancernej. Po pierwsze, trzeba by przerwać naszą linię obrony, która jest tam dosyć dobrze umocniona. O (niepowodzeniach wroga) świadczy choćby to, że najeźdźcy, nawet po zmobilizowaniu i posłaniu w bój rezerw, zdołali osiągnąć tylko te pozycje, z których (wcześniej) Ukraińcy wyparli ich w kierunku granicy. Przeciwnik nie był już jednak w stanie pójść dalej - zauważył Żdanow.

W połowie maja pojawiły się doniesienia o sukcesach ukraińskiej kontrofensywy na północ od Charkowa i odepchnięciu wojsk agresora na odległość 3-4 km od terytorium Rosji. Później Rosjanie odzyskali jednak kilka przyczółków w obwodzie charkowskim, co umożliwiło im wznowienie ostrzału miasta z powietrza i stanowisk artyleryjskich.

21:54

Sytuacja na froncie jest trudna, napięta, ale całkowicie pod kontrolą - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny.

"Udało nam się ustabilizować sytuację na froncie" - napisał Załużny w Telegramie, dodając, że właśnie taką informację przekazał w rozmowie z gen. Markiem Milley’em, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA.

Załużny zaznaczył, że "ważnym czynnikiem, sprzyjającym utrzymaniu pozycji i rubieży obrony przez stronę ukraińską, było dostarczenie w odpowiednim czasie wyrzutni M142 HIMARS". Umożliwiają one precyzyjne ataki na stanowiska dowodzenia, magazyny paliw i amunicji na zapleczu rosyjskich sił.

Tematem rozmowy były dostawy uzbrojenia dla Ukrainy i ich synchronizacja przed spotkaniem Ramstein-4 (tym razem ma się odbyć w formacie online).

21:22

Rosyjscy okupanci wywożą każdego miesiąca z obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy około 100 tys. ton zboża. Rolnicy dostają ultimatum - albo sprzedadzą zboże po cenie kilkakrotnie niższej niż rynkowa, albo ich gospodarstwo zostanie zajęte - poinformował w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

W obwodzie zaporoskim okupanci utworzyli tzw. Państwowy Koncern Zbożowy. W zarządzie (tej struktury) znalazło się 20 elewatorów ze zbożem. W rzeczywistości (Rosjanie) te elewatory ukradli, ponieważ ich właściciele nie zgodzili się współpracować z (najeźdźcami) - czytamy na łamach serwisu.

Jak dodano, zagarnięte ziarno trafia najczęściej do Egiptu, Turcji i krajów Bliskiego Wschodu.

21:06

Gazprom "nie może zagwarantować" dalszych dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 klientom w Europie z powodu "nadzwyczajnych" okoliczności - pisze rosyjska spółka w piśmie, do którego dotarła w poniedziałek agencja Reutera. 

Może to oznaczać kolejny stopień eskalacji między Rosją a Europą i Niemcami - zauważają eksperci.

20:49

W poniedziałek unijni ambasadorowie państw członowych przy UE omawiali najnowszy projekt sankcji wobec Rosji autorstwa Komisji Europejskiej. Choć Polska domaga się jak najszybszego przyjęcia nowych restrykcji, to jednak ma do projektu szereg pytań i wątpliwości.

Z informacji PAP wynika, że na spotkaniu w Brukseli Stały Przedstawcie Polski przy UE Andrzej Sadoś pytał KE, dlaczego sankcjami ma zostać objęte złoto, ale już nie złota biżuteria?

Polski dyplomata miał apelować też o nałożenie embarga na gaz płynny. Polska, jak podkreślał, jest największym importerem tego produktu w UE (ok. 60 proc. unijnego importu z Rosji).

Polska, jak wynika z nieoficjalnych informacji, proponuje też embargo na towary z Rosji, które można łatwo sprowadzić z innych źródeł (np. niektóre półprodukty stalowe i żelazne, masy bitumiczne, meble). Sadoś miał apelować także na spotkaniu o rozszerzenie istniejących sankcji na kolejne towary i technologie podwójnego zastosowania.

20:27

Gazprom przekazał swoim klientom w Europie, że nie może zagwarantować dostaw gazu w związku z "nadzwyczajnymi okolicznościami" - takie informacje podaje Reuter powołując się na list, do którego dotarła agencja. Pismo z 14 lipca miało zostać wysłane m.in. do firmy Uniper - największego niemieckiego importera rosyjskiego gazu.  

19:47

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska 20 lipca wygłosi przemówienie w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Tę informację podała Nancy Pelosi - spiker Izby Reprezentantów. 

19:01

Siły Zbrojne Ukrainy zyskały naczelnego rabina. Został nim Hillel Cohen, który od kilku miesięcy zajmował się wolontariatem - poinformował w poniedziałek portal ynetnews.com.

Rabin nie tylko odprawiał dla żydowskich żołnierzy w szeregach armii ukraińskiej tradycyjne ceremonie, lecz także robił dla nich jarmułki z napisem "Żydzi bronią Ukrainy", które cieszą się powodzeniem również wśród żołnierzy, którzy nie są Żydami.

18:45

Rosyjskie władze zachęcają nauczycieli do pracy w szkołach na terytoriach okupowanych przez rosyjskie wojska, oferując im lukratywne dodatki - donosi w poniedziałek "Washington Post".  Według gazety mają oni zarabiać równowartość prawie 700 zł dziennie.

Jak pisze amerykański dziennik, o sprawie poinformowali dziennikarzy członkowie niezależnego związku rosyjskich nauczycieli, przedstawiając m.in. ogłoszenia kierowane do edukatorów.

"Pilne. Potrzebni nauczyciele do regionów zaporoskiego i chersońskiego na okres letni. 8600 rubli dziennie. Transport tam i z powrotem - darmowy. Zakwaterowanie i wyżywienie - do dyskusji" - brzmi jedno z cytowanych ogłoszeń dyrektora szkoły w Czuwaszji. Dyrektor miał zapewniać, że na okupowanych terenach jest bezpiecznie.

18:31

Rosyjscy żołnierze kontraktowi, którzy mają zostać wysłani na Ukrainę, otrzymują broszury z wykazem nagród finansowych za zabitych ukraińskich wojskowych lub zniszczone uzbrojenie przeciwnika - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal The Insider.

18:16

Niezależny białoruski portal Nexta publikuje nagranie, które pokazuje zniszczenia w Bachmucie po rosyjskim ostrzale.

 

17:42

Zależy nam, żeby kwestia sankcji przeciwko Rosji była stale podnoszona i żeby były one coraz bardziej precyzyjne - powiedział w poniedziałek, po zakończeniu spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Muszę z satysfakcja stwierdzić, że Polska została niejako postawiona jako przykład dobrego przygotowywania unijnych pakietów sankcji przeciwko Rosji. Dlatego, że (...) jesteśmy koncepcyjnie przygotowani, śledzimy precyzyjnie, co udało się w dotychczasowych transzach uchwalić; później patrzymy, jak należy to kontynuować, gdzie pozostają luki, które powinny być zamknięte. Jesteśmy zawsze przygotowani, żeby wskazać nowe obszary sankcji - mówił Rau.

16:35

Sąd dzielnicy Dzierżyńskiej w Petersburgu po raz drugi odmówił rozpatrywania protokołu policyjnego sporządzonego przez policję, sporządzonego przeciwko Jurijowi Szewczukowi, liderowi zespołu DDT, w którym zarzuca mu się "dyskredytację" armii rosyjskiej - poinformował w poniedziałek portal Meduza.

Służba prasowa sądu poinformowała, że sprawa została skierowana do Ufy, stolicy Baszkirii, czyli do miejsca, w którym Szewczuk popełnił zarzucany mu czyn.

Pierwszy protokół skierowany został do sądu 30 maja, lecz został zwrócony policji. Uwagę komentatorów zwrócił wówczas fakt, że w Rosji, gdzie co do zasady sąd sumiennie wykonuje polecenia władzy, "ośmielono" się jej sprzeciwić.

Szewczuk, lider legendarnej grupy DDT, który w przeszłości nie unikał krytykowania władz na Kremlu, podczas koncertu w Ufie 18 maja stanowczo wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie. "Teraz na Ukrainie zabijani są ludzie. Po co giną tam nasi chłopcy? Jaki jest cel, przyjaciele? Młodzież Rosji i Ukrainy znowu ginie. Giną starcy, kobiety i dzieci - w imię jakichś napoleońskich planów naszego kolejnego Cezara, tak? Przyjaciele, ojczyzna to nie d*** prezydenta, którą trzeba ciągle obśliniać i całować. Ojczyzna - to biedna babcia na dworcu sprzedająca kartofle. To jest ojczyzna!".
Na wystąpienie zareagowała natychmiast policja, która po koncercie pojawiła się za kulisami. Funkcjonariusze w mundurze specnazu zablokowali drzwi do garderoby, a w środku policjanci przez godzinę prowadzili z Szewczukiem rozmowy o "koncercie i jego wydźwięku".

16:09

Wzrosną dostawy gazu ziemnego z Azerbejdżanu do Europy. Komisja Europejska i władze w Baku podpisały memorandum, które przewiduje zwiększenie przesyłu do co najmniej 20 miliardów metrów sześciennych rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.

15:54

Turecki minister obrony Hulusi Akar, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.

Akar oznajmił w poniedziałek, że powstał już "ogólny plan" dotyczący korytarza eksportowego. Podczas następnego spotkania omawiane będą szczegóły techniczne porozumienia, kwestia ustanowienia punktów kontrolnych i bezpiecznych szlaków transportowych.

15:45

Część rosyjskich dowódców rozpoczęła w lutym inwazję na Ukrainę, używając map topograficznych z ubiegłego stulecia, nawet z 1969 r. - powiadomiła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), opierając się na dokumentach rosyjskiego dowództwa znalezionych w obwodzie charkowskim.

Śledczy SBU ustalili, że część rosyjskich dowódców, którzy wtargnęli na terytorium Ukrainy w lutym 2022 r., używała map topograficznych Ukrainy z 1969 r.

"Świadczą o tym dokumenty najeźdźców, jakie pozyskała SBU na terenie czasowo okupowanych powiatów w obwodzie charkowskim" - powiadomiono.

15:26

Hiszpański dziennik “El Pais" ustalił, że dzięki zdjęciom satelitarnym udało się potwierdzić, że co najmniej 16 rosyjskich statków dostarczyło do różnych portów na świecie transporty zboża skradzionego przez Moskwę Ukrainie.

Z ustaleń madryckiej gazety wynika, że część transportów ze skradzionym surowcem Rosjanie skierowali przez Bosfor do Syrii, a także do innych kilku portów Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego.

Dziennik twierdzi, że aby proceder nie wyszedł na jaw transportujące zboże jednostki wyłączają na Morzu Czarnym sygnał lokalizacyjny wymagany przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Uruchamiają go dopiero w okolicach Bosforu.

15:10

Władimir Putin stwierdził, że sankcje nakładane przez Zachód nie spowodują, że Rosja cofnie się w rozwoju. Dodał, że Rosji - mimo usilnych starań - nie da się odciąć od reszty świata.

Nie tylko restrykcje, ale też całkowite odcięcie nas od produktów high-tech to narzędzia wykorzystywane przeciwko naszemu krajowi (...). Widać, że to ogromne wyzwanie dla naszego kraju, ale nie poddamy się, nie pozostaniemy w stanie zamętu albo jak niektórzy przewidują, nie cofniemy się o dekady. Oczywiście, że tak nie będzie - stwierdził Putin podczas wideokonferencji z przedstawicielami rządu. 

14:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdecydował, że generał brygady Wasyl Maluk będzie p.o. szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w miejsce odsuniętego od pełnienia obowiązków Iwana Bakanowa - poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina powołując się na dekret głowy państwa.

39-letni Maluk jest z wykształcenia prawnikiem. Służbę w SBU rozpoczął w 2001 roku, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat pełnił tam funkcję m.in. naczelnika Wydziału ds. Walki z Korupcją i Zorganizowaną Przestępczością w randze pierwszego zastępcy szefa SBU.

13:50

Niezależna rosyjska telewizja Dożd (TV Rain) przeniosła się na Łotwę i w poniedziałek wznawia działalność. Studia stacji będą mieścić się na początkowym etapie w Rydze, Amsterdamie, Tbilisi i Paryżu.

Działający od 2010 roku kanał Dożd, jedyna do niedawna niezależna stacja telewizyjna w Rosji, został uznany przez tamtejsze władze za "zagranicznego agenta". 1 marca Dożd został w Rosji zablokowany - "ograniczenia dostępu" zażądała prokuratura generalna z powodu publikacji rzekomo "kłamliwych informacji na temat działań wojsk rosyjskich" w wojnie z Ukrainą.

"Po wymuszonym zaprzestaniu nadawania w marcu udało nam się utrzymać zespół i główne zasady: tak jak przez poprzednich 12 lat będziemy opowiadać o wydarzeniach i zjawiskach bez cenzury i manipulacji" - napisała telewizja w poniedziałek w komunikatorze Telegram.

13:39

"Ukrainie należy dać więcej broni i szybciej zakończyć wojnę" - stwierdził w poniedziałek na Twitterze pierwszy minister spraw zagranicznych Rosji po rozpadzie ZSRR Andriej Kozyriew.

"Rosyjskie ministerstwo obrony jest zaniepokojone rakietami dalekiego zasięgu i artylerią" - napisał Kozyriew.

"Dajcie Ukrainie więcej (broni) i zakończcie wojnę wcześniej, mniejszym kosztem i z większym pożytkiem dla każdego" - dodał, zwracając się do sojuszników Ukrainy o przekazanie walczącemu z Rosją krajowi większego wsparcia wojskowego.

13:30

Nasi zagraniczni partnerzy muszą zwiększyć wsparcie finansowe dla Ukrainy, aby utrzymała ona stabilność finansową w trakcie trwającej wojny z Rosja - stwierdził doradca prezydenta Ukrainy Tymofij Myłowanow.

Myłowanow stwierdził, że rozmiar udzielonych pożyczek i innego rodzaju wsparcia jest niewystarczający. 

12:57

Myślę, że opinia publiczna nie jest gotowa, żeby marznąć za Kijów. Jest natomiast gotowa do pewnych poświęceń, jeśli chodzi o ceny, które płaci - mówił w internetowym radiu RMF24 dr Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii pytany o to, jak wojna na Ukrainie i sankcje wobec Rosji przełożą się na sytuację w zachodniej Europie, mocno uzależnionej od rosyjskiego gazu. W tej chwili rozstrzyga się, czy zdołamy izolować Rosję i ukarać ją za agresję, powstrzymać tę zmianę polityki światowej, jaką jest przewaga czynnika siły w polityce światowej - do tego tak naprawdę prowadzi rosyjska agresja - czy to starcie przegramy - tłumaczył gość Michała Zielińskiego w rozmowie "7 pytań o 7:07".

12:52

"Już ponad trzy tysiące pocisków manewrujących Rosja zastosowała przeciwko Ukrainie. Niemożliwe jest zliczenie artyleryjskich i innych pocisków, które zastosowano przeciwko naszemu krajowi i naszym ludziom" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komunikatorze Telegram. 

"Na pewno możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Każdego z kolaborantów. Wszystkich, którzy są odpowiedzialni za terror. Za wszystko, co dzieje się 145 dni i ponad osiem lat. To będzie zrobione" - dodał ukraiński przywódca.

12:20

Sześć osób zginęło wskutek rosyjskiego ostrzału Torecka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"Dziś z samego rana miasto Toreck zostało ostrzelane, wskutek trafienia pocisku zniszczony został dwukondygnacyjny budynek, w którym przebywali ludzie" - czytamy w komunikacie służb. 

10:36

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow i prokurator generalna Iryna Wenediktowa są odsunięci od pełnienia obowiązków, co nie oznacza ich zwolnienia - wyjaśniło biuro prezydenta Ukrainy.

Andrij Smyrnow, wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podkreślił, że szef państwa podejmie decyzję w sprawie tego, czy kierować do parlamentu wniosek o dymisję Bakanowa i Wenediktowej po zakończeniu kontroli służbowych.

Przekazał, że odsunięcie od obowiązków związane jest z tym, że długo czekano na konkretne i radykalne skutki działań kierowników tych organów w sprawie oczyszczenia struktur z kolaborantów i zdrajców. 

10:10

Brytyjczyk John Harding, schwytany w maju przez Rosjan w Mariupolu, został zmuszony do wypowiedzenia "ostatnich słów" skierowanych do swojej córki.

Ponad 50-letni John Harding został wzięty do niewoli w maju w Mariupolu przez separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej. Od tego czasu jego los był nieznany.

Teraz w sieci ukazało się nagranie, na którym prokremlowska prezenterka Marina Kim przeprowadza wywiad z Brytyjczykiem. Na filmie John Harding mówi, że grozi mu kara śmierci. Powiedziałbym Borisowi Johnsonowi - gdyby pan mógł mi pomóc, gdyby mógł pan wpłynąć na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego albo na prezydenta Putina - proszę to zrobić. Inaczej grozi mi kara śmierci - mówi mężczyzna.

09:35

Grupa Wagnera odegrała ważną rolę w niedawnych walkach w Donbasie. Obniżanie standardów rekrutacyjnych i ograniczone szkolenia negatywnie wpłyną na jej wartość bojową i relacje z regularnymi siłami zbrojnymi Rosji - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn został niedawno uhonorowany tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej za działania Wagnera w obwodzie ługańskim. Nastąpiło to w czasie, gdy wielu bardzo wysokich rangą rosyjskich dowódców wojskowych jest zastępowanych, co może zaostrzyć pretensje między wojskiem a Wagnerem. Może to również negatywnie wpłynąć na morale rosyjskich wojskowych" - dodano. 

09:02

W niedzielę z Ukrainy do Polski wjechało 25 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 29,3 tys. osób. Od początku wojny do Polski z Ukrainy przyjechało 4,853 mln osób, a wyjechało do tego kraju 2,933 mln osób - poinformowała Straż Graniczna.

08:39

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego spodziewamy się kolejnej fali osób wewnętrznie przesiedlonych na zachód Ukrainy - przekazała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK-Ukraina.

Jak podkreśliła wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów, obwód zaporoski, w tym miasto Enerhodar, faktycznie jest odcięty od dostaw gazu i obecnie nie ma możliwości ich przywrócenia. Mieszkańcy tych terenów będą zmuszeni do opuszczenia swoich domów i poszukiwania schronienia na zachodzie Ukrainy.

08:28

Minionej doby siły ukraińskie wyeliminowały na południu Ukrainy kolejnych 36 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły dwa składy amunicji, stację radarową i dwa zestawy rakietowe Pancyr-S1 - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

07:33

Rosyjskie siły wysyłają do walki mieszkańców okupowanych od niedawna miast w obwodzie ługańskim - przekazał szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

W dużych miastach regionu, zajętych przez armię rosyjską latem, zostało 10-15 proc. mieszkańców. Niestety nie traktowali na poważnie informacji o mobilizacji mężczyzn na wcześniej okupowanej części regionu, nie widzieli ryzyka dla siebie - podkreślił Hajdaj. Teraz, nie mając domu, który został zniszczony przez wroga, przekształcają się w nikczemników, idąc zabijać mieszkańców sąsiednich miejscowości. Niektórzy z nich dobrowolnie. Inni natomiast nie wierzą licznym ostrzeżeniom, widzą ogłoszenia z nieprawdopodobnie wysokim wynagrodzeniem i są z jakiegoś powodu przekonani, że to polepszy warunki ich życia. A po kilku dniach pokornie idą do okopów - dodał.

07:25

Trwają walki z armią rosyjską w okolicy miejscowości Hryhoriwka w pobliżu administracyjnej granicy obwodów ługańskiego i donieckiego w Donbasie - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodzie donieckim ukraińskie wojsko odparło ataki m.in. w okolicach miejscowości Werchniokamjanske, Spirne, Serebrianka, Nowołuhanske, Kamianka, Wuhłedar i elektrowni w Wuhłedarze.

06:58

Priorytetem wojsk rosyjskich atakujących Ukrainę jest obecnie podejście do Siewierska i Bachmutu w obwodzie donieckim, a także obrona przed ukraińskimi kontratakami w obwodzie charkowskim i na południu kraju - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

Rosyjskie władze nie ogłosiły w niedzielę żadnych zdobyczy terytorialnych. ISW ocenia to jako potwierdzenie swoich wcześniejszych przypuszczeń, że tempo wznawianej po przerwie ofensywy Rosjan będzie chwiejne.

06:20

O dalszej pomocy i sankcjach wobec Rosji rozmawiali w niedzielę premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Rozmawialiśmy o trwałym i nieustającym wsparciu Kanady dla Ukrainy, potwierdziłem nasze zobowiązanie, by przekazać mieszkańcom Ukrainy i rządowi pomoc i wyposażenie, którego potrzebują" - napisał Trudeau na Twitterze. Komunikat biura prasowego kanadyjskiego premiera wskazywał też na kwestię utrzymania jedności sojuszników oraz "dalszego nakładania poważnych kosztów na Rosję". Trudeau i Zełenski potępili rosyjskie ataki na ludność cywilną i infrastrukturę, i uzgodnili następne rozmowy.

05:05

Ponad 60 pracowników ukraińskich organów prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zostało na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z wrogiem - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zełenski przekazał też, że podjął decyzję o zdymisjonowaniu szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa i prokurator generalnej Iryny Wenediktowej.

Jak podał Zełenski, na Ukrainie dotychczas zarejestrowano ponad 650 postępowań karnych wobec pracowników organów ścigania w związku ze zdradą stanu i kolaboracją. Ok. 200 osób poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. 

05:00

Duża liczba rosyjskich okrętów wojennych została przegrupowana z Sewastopola na okupowanym Krymie do rosyjskiego portu w Noworosyjsku - poinformował portal Ukrinform, cytując szefa odeskiej administracji wojskowej Siergieja Bratczuka.

Według informacji naszej marynarki wojennej, wróg przesunął znaczną liczbę okrętów wojennych z Sewastopola do Noworosyjska. Rosyjskie okręty były wcześniej rozmieszczone bardzo blisko lini brzegu w strefie objętej systemami obrony wybrzeża - przekazał Bratczuk. Jego zdaniem Rosjanie nadal kontrolują żeglugę na Morzu Azowskim, by nielegalnie wywozić produkty zagarnięte w obwodach donieckim i zaporoskim.