Władze Ukrainy zaapelowały o oszczędne używanie prądu, ostrzegając przed awariami systemu, który jest celem stałych ataków powietrznych Rosji. "Światowe sankcje niewątpliwie działają i to dobrze. Istnieją wyraźne dowody na spowolnienie rosyjskiego przemysłu obronnego" - stwierdził w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Warunki pogodowe sprawiły, że rosyjskie wojska po raz pierwszy od długiego czasu nie użyły w ciągu ostatniej nocy dronów do ataków na Ukrainę - oświadczyła rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował kraje UE za "niewystarczające" dostawy broni dla Ukrainy. Wezwał sojuszników do zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju. Wtorek był 685. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji z 09.01.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:40

"Okupanci atakują rakietami. Mieszkańcy Charkowa i obwodu: pozostańcie w schronach" - napisał na Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. 

Jak informuje Ukrinform podobny meldunek zamieścił w Telegramia mer miasta Ihor Terechow. Wybuchy miały miejsce w Charkowie o godzinie 23:00 czasu lokalnego (22:00 w Polsce). 

"Wróg ponownie uderzył z rejonu Biełgorodu, tak jak wcześniej, za pomocą systemu obrony powietrznej S-300" - powiedział Serhij Melnyk, szef garnizonu wojskowego w Charkowie.

22:51

To nie Rosja, a reżim prezydenta Serbii Alaksandra Vuczicia oskarża Zachód o podsycanie demonstracji i ingerowanie w wybory - napisała w liście otwartym do rzecznika UE Petera Stano Marinika Tepić, jedna z liderek koalicji opozycyjnej Serbia Przeciwko Przemocy.

20:32

Władze Ukrainy zaapelowały o oszczędne używanie prądu, ostrzegając przed awariami systemu, który jest celem stałych ataków powietrznych Rosji. 

Ostatnie ostrzały nie wywołały istotnych szkód w ukraińskim systemie energetycznym. Sytuacja jest pod kontrolą, mamy margines bezpieczeństwa, nie przewiduje się planowych wyłączeń - zapewnił premier Denys Szmyhal. Ze względu na niskie temperatury zużycie energii elektrycznej gwałtownie rośnie. Dziś rano przekroczyło ono wczorajsze wartości o 6 proc. Dodatkowe obciążenie zwiększa ryzyko awarii - ostrzegł podczas posiedzenia rządu.

19:35

Kontynuujemy z naszymi partnerami działania na rzecz wzmocnienia naszej obrony powietrznej i wzmocnienia presji na Rosję. Światowe sankcje niewątpliwie działają i to dobrze. Istnieją wyraźne dowody na spowolnienie rosyjskiego przemysłu obronnego - stwierdził w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

19:10

Na 15 lat więzienia skazał ukraiński sąd pułkownika rezerwy, który przekazywał informacje wywiadowi rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera - poinformowało biuro Prokuratora Generalnego.

Pułkownik, który w przeszłości kierował sztabem wywiadu ukraińskich wojsk rakietowych i artylerii, został uznany za winnego zdrady stanu. Skazano go na 15 lat pozbawienia wolności z konfiskatą mienia. Pozbawiono go też stopnia wojskowego.

18:33

Nasza wspólna granica musi być prawdziwą europejską granicą. Granicą jedności. Nie powinno być granic między naszymi narodami - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Jestem przekonany, że przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnym wsparciu i wzajemnie korzystnej współpracy - podkreślił Zełenski, cytowany w komunikacie na stronie internetowej Biura Prezydenta w Kijowie.

17:41

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat sytuacji na Ukrainie. "Przywódcy podnieśli także kwestię euroatlantyckich aspiracji Ukrainy oraz omówili kalendarz spotkań w najbliższym czasie" - podała Kancelaria Prezydenta RP.

17:20

Ukraina będzie walczyć bez względu na wszystko. Ale my, na Zachodzie, stracimy dużo, jeśli nie pomożemy Ukrainie pokonać Rosji, ponieważ to, co robi Rosja, obserwują Chińczycy. To, co Iran robi za pośrednictwem swoich sojuszników - Hamasu, Huti i Hezbollahu - obserwują Chińczycy - zauważył w rozmowie z estońską telewizją ERR gen. Ben Hodges, były dowódca wojsk lądowych USA w Europie. 

17:18

Przeprowadzone w zeszłym tygodniu przez siły ukraińskie ataki na rosyjskie cele ponownie pokazały nieskuteczność rosyjskiej obrony powietrznej w zapewnianiu bezpieczeństwa kluczowych obiektów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Ukraiński wywiad wojskowy HUR poinformował, że ukraińskie siły zbrojne zaatakowały 4 stycznia rosyjskie cele na lotnisku Saki i w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Jest wysoce prawdopodobne, że te ataki zdegradowały możliwości i zasięg rosyjskiej obrony powietrznej na Krymie - oceniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

16:53

Za atakiem na bazę naftową koncernu Rosnieft w mieście Orzeł w zachodniej Rosji stoi wywiad wojskowy Ukrainy, HUR - poinformowały ukraińskie media, powołując się na źródła w tej służbie. "Cele zostały trafione, trwa dalsze rozpoznanie" - powiedział anonimowy rozmówca portalu Suspilne.

Portal RBK-Ukraina podał, że operacja w Orle została przeprowadzona przez HUR przy wsparciu Ministerstwa Współpracy Cyfrowej Ukrainy oraz fundacji "Wróć Żywy", która zbiera środki na zakup broni dla armii.

Wcześniej gubernator obwodu orłowskiego Andriej Kłyczkow poinformował, że wskutek wybuchu dwóch dronów na terenie bazy naftowej w Orle trzy osoby zostały ranne. Drony uderzyły na "na obiekt kompleksu paliwowo-energetycznego" i doszło do pożaru, który został opanowany.

13:23

30 rosyjskich żołnierzy wzięły do niewoli w ciągu trzech dni siły ukraińskiego zgrupowania operacyjno-strategicznego Tauryda - poinformował dowódca tej formacji, generał Ołeksandr Tarnawski.

Według jego relacji w ciągu ostatniej doby w strefie odpowiedzialności Taurydy Rosjanie dokonali pięciu ataków rakietowych, zainicjowali 37 starć bojowych oraz przeprowadzili 452 ostrzały artyleryjskie.

12:10

Rząd Viktora Orbana sygnalizuje gotowość do kompromisu w sprawie unijnej pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro - powiadomił portal Politico. Warunkiem zniesienia weta przez Budapeszt w tej sprawie ma być poddawanie finansowania corocznym przeglądom.

"W praktyce dałoby to Orbanowi możliwość corocznego blokowania finansowania UE dla Ukrainy lub uzyskania ustępstw ze strony Brukseli w zamian za wstrzymanie weta" - oznajmił portal, powołując się na trzech unijnych dyplomatów.

11:33

Warunki pogodowe sprawiły, że rosyjskie wojska po raz pierwszy od długiego czasu nie użyły w ciągu ostatniej nocy dronów do ataków na Ukrainę - oświadczyła rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk.

Rozumiemy, że brak ataku z użyciem dronów to w pewnym stopniu następstwo warunków pogodowych. Jednocześnie przeciwnik kontynuuje ostrzały artyleryjskie, przypominając o swym istnieniu mieszkańcom Chersonia i Antoniwki (pod Chersoniem) - powiedziała Humeniuk w ukraińskiej telewizji.

Rzeczniczka poinformowała, że celem rosyjskich ataków pozostaje infrastruktura cywilna. 

10:36

"Zwycięstwo dyktatora Rosji Władimira Putina w wojnie w Ukrainie byłoby katastrofą - przede wszystkim dla Kijowa, ale też dla sąsiadów Ukrainy, Europy i całego systemu sojuszy USA" - ocenił minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym amerykańskiej stacji CNN. W rozmowie z Christiane Amanpour polski polityk wystosował też apel do Kongresu USA. 

07:37

Ostatnie badania opinii publicznej wskazują na postępujący spadek poparcia rosyjskiego społeczeństwa dla agresji Kremla na Ukrainę; sondaże przeprowadzono w październiku 2023 roku, czyli na pięć miesięcy przed wyborami prezydenckimi w Rosji, zaplanowanymi na marzec 2024 roku - przekazał w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Niezależny portal Wiorstka, powołując się na dane sondażowe opozycyjnych rosyjskich organizacji społecznych oraz nieokreślonych źródeł kremlowskich, poinformował, że odsetek Rosjan popierających wycofanie się Rosji z Ukrainy "bez osiągnięcia celów (wojny)" jest już większy, niż odsetek Rosjan opowiadających się za kontynuowaniem inwazji. Taka tendencja ujawniła się po raz pierwszy pod koniec 2023 roku - zauważył ISW.

Ponadto, jak podkreślono, w niedawnym sondażu sponsorowanym przez Kreml za inwazją opowiedziało się poniżej 50 proc. respondentów, natomiast ponad 30 proc. ankietowanych było zwolennikami negocjacji pokojowych.

07:22

Rosjanie przetrzymują w aresztach tymczasowych i koloniach karnych w Rosji i na terytoriach okupowanych tysiące cywilnych obywateli Ukrainy, którzy nie są jeńcami wojennymi - poinformowała  rosyjska sekcja BBC.

W większości osoby te zostały zatrzymane przez rosyjskich żołnierzy lub funkcjonariuszy organów ścigania po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji podczas tzw. filtracji, a czasem po prostu na ulicy, pod zarzutem "sprzeciwiania się 'specjalnej operacji wojskowej'" (tak Rosjanie wciąż określają w oficjalnym przekazie wojnę, którą toczą przeciwko Ukrainie).

Ludzie ci są pozbawieni wolności, ale nie wydano wobec nich aktów oskarżenia. 

05:45

W ciągu ostatnich kilku dni dokonaliśmy więcej postępów niż przez ostatnie kilka tygodni - powiedział lider demokratów w Senacie Chuck Schumer, opisując na pierwszym posiedzeniu Senatu w nowym roku stan negocjacji dotyczących odblokowania środków koniecznych do dalszego wspierania Ukrainy. Schumer stwierdził też, że choć jest optymistą, to ostateczne zawarcie porozumienia wciąż nie będzie łatwe.

Przyjęcie nowego pakietu środków na pomoc dla Ukrainy jest konieczne, bo administracja wyczerpała dostępne środki na uzupełnianie broni przekazywanej Ukrainie. Schumer przestrzegł, że choć do zgody jest bliżej, niż wcześniej, sfinalizowanie umowy nie będzie łatwe i będzie wymagała dalszych kompromisów.

Nawet jeśli dojdzie do porozumienia w Senacie, nie jest pewne, czy zostanie ono przyjęte przez Izbę Reprezentantów, gdzie większość mają republikanie. Jak donosi portal Punchbowl News, politycy tej partii w Izbie sygnalizują, że nie zgodzą się na znaczące ustępstwa i że jeśli dostaną projekt z Senatu, będą dążyli do dalszego zaostrzania restrykcji imigracyjnych.

05:43

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował kraje UE za "niewystarczające" dostawy broni dla Ukrainy. Wezwał sojuszników do zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju.

Występując na konferencji prasowej w Berlinie Scholz po raz kolejny zapewnił, że Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo jak to będzie konieczne".

Scholz oświadczył, że "niezależnie od tego jak duże jest wsparcie Niemiec, nie będzie ono wystarczające w dłuższej perspektywie dla zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa".

Kanclerz wyraził przekonanie, że na nadzwyczajnym szczycie Unii, planowanym na 1 lutego, kraje członkowskie uchwalą pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Reuter przypomina, że na grudniowym szczycie UE nie zdołano tego dokonać ze względu na sprzeciw Węgier.

05:41

Rosja utrzymuje przewagę nad Ukrainą w wojnie elektronicznej (EW) - pisze brytyjski dziennik "Financial Times".

Jak wyjaśnia dziennik, obie strony zainwestowały znaczne środki w systemy EW mogące zneutralizować armie dronów drugiej strony, ale Moskwa utrzymuje przewagę, gdyż skupiła się na tych zdolnościach jeszcze przed rozpoczęciem pełnej inwazji na Ukrainę prawie dwa lata temu, a wojska ukraińskie dopiero nadrabiają zaległości.

"FT" pisze, że zarówno Ukraina, jak i Rosja wykorzystują dziesiątki tysięcy dronów miesięcznie i coraz częściej sięgają po tanie, dostępne komercyjnie modele

"FT" wskazuje, że wszechobecność dronów na polu bitwy jest jednym z powodów, dla których długo oczekiwana kontrofensywa Ukrainy w zeszłym roku nie przyniosła żadnych znaczących korzyści terytorialnych i dlatego wojna lądowa jest obecnie w dużej mierze statyczna. Każda grupa czołgów lub pojazdów opancerzonych może zostać wykryta i zniszczona w ciągu kilku minut.