W nocy Rosja przypuściła atak powietrzny na Lwów. Zginęła jedna osoba. Do eksplozji doszło także w Krzywym Rogu, Odessie, Kramatorsku, Słowiańsku i Charkowie. "Rosja próbuje używać wywołany przez siebie kryzys żywnościowy, by wymusić koncesje terytorialne" – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek w Nowym Jorku w wystąpieniu w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych."Okoliczności dotyczące ostrzału Kostiantyniwki na wschodzie Ukrainy, gdzie 6 września zginęło 15 osób, wymagają przeprowadzenia dogłębnego śledztwa; nie zapominajmy jednak, że to Rosja regularnie atakuje cele cywilne, a my prowadzimy wyłącznie działania obronne" - przekazał Mychajło Podolak. Wtorek to 573. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia z tym związane zebraliśmy w naszej relacji z 19.09.2023 r.
Zełenski przekazał w trakcie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że "wie o o próbach zawierania podejrzanych transakcji (z Rosjanami) za kulisami".
Złu nie można ufać. Zapytajcie Prigożyna, czy należy ufać obietnicom Putina. Proszę, wysłuchajcie mnie. Niech o wszystkim decyduje jedność i otwartość - apelował ukraiński prezydent.
Szef Pentagonu wydaje się odrzucać możliwość przekazania Ukrainie systemów ATACMS. Przynajmniej w najbliższej przyszłości. Lloyd Austin na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy przyznał, że USA skupiają się w swojej pomocy na najbardziej pilnych potrzebach Kijowa.
Według szefa Pentagonu sprzęt obrony powietrznej i systemy artyleryjskie "są w dalszym ciągu pilną potrzebą Sił Zbrojnych Ukrainy i nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im sukces w kontrofensywie". Pytany konkretnie o broń dalekiego zasięgu Austin odpowiedział, że Waszyngton nie będzie podejmował decyzji dotyczących pomocy wojskowej na bazie: "żądań Ukrainy".
Rosja próbuje używać wywołany przez siebie kryzys żywnościowy, by wymusić koncesje terytorialne - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek w Nowym Jorku w wystąpieniu w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Rosja chce przez wywołanie kryzysu żywnościowego wymusić uznanie "części, jeśli nie całości" zajętych przez nią terytoriów Ukrainy - powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy zaznaczył, że Rosja walczy nie tylko przy użyciu broni, ale instrumentalizuje także inne środki - m.in. niedobór żywności, energię i szantaż nuklearny.
Wielka Brytania dostarczy w tym roku na Ukrainie "dziesiątki tysięcy" pocisków artyleryjskich - ogłosił we wtorek rządowy departament obrony.
Minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps powiedział: Dzisiaj zademonstrowaliśmy niezachwiane zaangażowanie Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy i zapewniliśmy większe wsparcie wojskowe, w tym przekazując dziesiątki tysięcy dodatkowych pocisków artyleryjskich, aby umożliwić Ukrainie samoobronę.
Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" istnieją spore problemy z dostawą niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę - Kijów miał kilka dni temu odmówić przyjęcia dostawy dziesięciu czołgów Leopard 1A5, ponieważ wymagają one poważnych napraw.
Eksperci z Federalnego Ministerstwa Obrony ustalili w międzyczasie, że czołgi zostały tak mocno zużyte podczas szkolenia ukraińskich żołnierzy w Niemczech, że wymagają naprawy.
"Okazało się również, że z dziesięciu czołgów Leopard 1A5 dostarczonych na Ukrainę w lipcu kilka uległo awarii z powodu podobnych problemów" - pisze "Spiegel".
Nieco ponad pół roku temu Berlin ogłosił, że przekaże Ukrainie ponad sto Leopardów 1A5. Ten system uzbrojenia został wycofany ze służby przez Bundeswehrę dziesięć lat temu - przypomina portal.
Ukraina zachowuje się jak tonący, który chwyta się wszystkiego; my pomagając jej, mamy prawo bronić się przed uczynieniem nam szkody - powiedział we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda, komentując spór dotyczący eksportu ukraińskiego zboża. Duda dodał, że mimo planów nie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim ze względu na opóźnienia w grafiku wystąpień w Zgromadzeniu Ogólnym.
USA, Niemcy i Wielka Brytania udzieliły Ukrainie największej pomocy militarnej, o wartości - odpowiednio - 44,9 mld dol., 18,3 mld dol. i 7,18 mld dol. Na następnych miejscach plasują się UE, Dania, Polska i Holandia - podaje we wtorek amerykański portal informacyjny Semafor.
Wartość pomocy wojskowej, jakiej Ukrainie udzieliły instytucje UE, Dania, Polska i Holandia wynosi odpowiednio 6 mld dol., 3,7 mld dol., 3,2 mld dol. i 2,7 mld dol. - przekazał Semafor.
Ukraińskie zboża nie będą eksportowane do Rumunii przez 30 dni - oświadczył we wtorek minister rolnictwa tego kraju Florin Barbu. W tym czasie Bukareszt i Kijów ustalą precyzyjne warunki, dotyczące restrykcyjnego licencjonowania eksportu.
Na 30 dni import zboża z Ukrainy zostanie zawieszony - oświadczył we wtorek na antenie telewizji Digi24 minister rolnictwa Florin Barbu.
Ukraina, Estonia i Luksemburg utworzyły koalicję informatyczną. Zadaniem grupy jest zapewnienie bezpiecznej i stabilnej infrastruktury informatycznej.
Podczas swojego wystąpienia w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego prezydent Andrzej Duda skrytykował tych, którzy oskarżają państwa wspierające Ukrainę o przedłużanie wojny.
To zupełnie fałszywa logika. To tak jakby oskarżać sąsiada, że próbuje pomóc ludziom, którzy bronią swojego domu przed napaścią bandytów. Jeśli ktoś napadnie twój dom to masz prawo się bronić, a sąsiedzi nie powinni być obojętni! Ukraina nie byłaby w stanie oprzeć się agresji, skutecznie bronić swojej niepodległości gdyby nie pomoc innych państw. W tym w największym stopniu Stanów Zjednoczonych - powiedział.
Należy dostarczyć Ukrainie więcej bardzo potrzebnych systemów obrony powietrznej - oświadczył we wtorek amerykański minister obrony Lloyd Austin na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem podczas 15. spotkania grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.
Austin przekazał też, że wkrótce amerykańskie czołgi pojawią się w Ukrainie.
Wojna na Ukrainie wywołała splot horrorów, a jej skutki odczuwalne są na całym świecie - oświadczył we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, inaugurując debatę generalną na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Guterres wezwał też do gruntownych reform systemu ONZ, argumentując, że alternatywą jest "rozłam".
Jak powiedział sekretarz generalny ONZ, rosyjska agresja jest koronnym przykładem tego, co się dzieje, jeśli państwa nie przestrzegają podstawowych zasad Narodów Zjednoczonych.
W ciągu kilku najbliższych dni Ukraina wprowadzi embargo na cebulę, pomidory, kapustę i jabłka z Polski - zapowiedział to w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" Taras Kaczka, wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy.
Rosjanie ostrzelali jedną z wyższych szkół w Chersoniu - podaje Ukrinform. Dwie osoby miały zostać ranne.
Ukraińskie wojsko zaatakowało kwaterę główną rosyjskich wojsk w pobliżu Melitopola w obwodzie zaporoskim.
Sąd w Moskwie we wtorek odmówił rozpatrzenia apelacji korespondenta dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha od decyzji o jego aresztowaniu - podał Reuters. Dziennikarz jest oskarżony przez władze Rosji o szpiegostwo. Reporter zaprzecza tym zarzutom.
Sąd ogłosił decyzję, nie wyjaśniając jej przyczyn. Posiedzenie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.
Okoliczności dotyczące ostrzału Kostiantyniwki na wschodzie Ukrainy, gdzie 6 września zginęło 15 osób, wymagają przeprowadzenia dogłębnego śledztwa; nie zapominajmy jednak, że to Rosja regularnie atakuje cele cywilne, a my prowadzimy wyłącznie działania obronne - podkreślił we wtorek Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Atak na Kostiantyniwkę był prawdopodobnie spowodowany pomyłką ukraińskich wojsk. W miasteczko trafił pocisk wystrzelony z ukraińskiej wyrzutni przeciwlotniczej Buk - ujawnił amerykański dziennik "The New York Times". Jak podkreślono, "NYT" doszedł do takich wniosków po zbadaniu fragmentów pocisku, a także przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych i treści publikowanych w mediach społecznościowych. Na prawdopodobieństwo ukraińskiej pomyłki miałyby także wskazywać relacje świadków.
W rejonie Marjinki Rosjanie podjęli 10 nieudanych prób wyparcia Ukraińców z ich pozycji - przekazał Ołeksandr Sztupun, rzecznik Zjednoczonego Centrum Prasowego Sił Obronnych Obrony Obwodu Tawrii. Dodał, że w pobliżu Melitopola Rosjanie przeprowadzili nieudane akcje ofensywne w rejonie Robotyne. Najeźdźcy zostali odparci, kontynuujemy operację ofensywną - dodał Sztupun w ukraińskich mediach.
Nie chcemy importować ukraińskiego zboża, jesteśmy krajem tranzytowym - oświadczył premier Chorwacji Andrej Plenković, cytowany we wtorek przez portal Politico, który powołuje się na chorwackie media. Pytany o embargo trzech krajów UE, Plenković nie wykluczył przyłączenia się do niego.
Dziś premier Ukrainy Denys Szmyhal na Telegramie oznajmił, że jeśli Polska i Węgry nie cofną zakazu wwozu ukraińskich produktów rolnych, to Kijów wprowadzi zakaz importu do Ukrainy "niektórych kategorii towarów ze wspomnianych krajów".
Komentując słowa Szmyhala podczas briefingu w zakładzie produkcyjnym Dawtona w Milejowie-Osadzie Telus powiedział, że "to jest tylko i wyłącznie wywieranie nacisków". "My się nie poddamy, bo to jest w interesie polskich rolników, a dla nas to jest najważniejsze" - zaznaczył.
Komisja Europejska proponuje dalsze przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających przed agresją Rosji na Ukrainę na okres od 4 marca 2024 r. do 3 marca 2025 r. Zapewni to pewność i wsparcie ponad 4 milionom osób korzystającym z ochrony w całej Unii Europejskiej - podała Komisja we wtorek.
UE aktywowała dyrektywę o ochronie tymczasowej w dniu 4 marca 2022 r. jednomyślną decyzją państw członkowskich i została ona automatycznie przedłużona o jeden rok. Komisja uważa, że powody do tymczasowej ochrony nadal istnieją i że w związku z tym tymczasową ochronę należy przedłużyć jako niezbędną i odpowiednią reakcję na obecną, niestabilną sytuację, która nie sprzyja jeszcze bezpiecznemu i trwałemu powrotowi osób korzystających z tymczasowej ochrony w UE.
Na tym etapie nie możemy komentować, ponieważ analizujemy sytuację prawną. Musimy zdecydować, jak postępować - powiedziała rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer pytana o skargę Ukrainy do WTO na Polskę, Węgry i Słowację za embargo na ukraińskie zboże.
Próba zakończenia trwającej 19 miesięcy wojny na Ukrainie bez uwzględnienia "interesów Rosji" i jej udziału byłaby daremna - oświadczyli po spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin. Wang Yi przybył do Moskwy w ramach przygotowań do zaplanowanej na przyszły miesiąc wizyty Władimira Putina w Pekinie - informuje agencja Reutera.
Najwyższa Izba Kontroli kończy właśnie przeprowadzoną doraźnie kontrolę, dotyczącą importu z Ukrainy zbóż i rzepaku. Jej nieoficjalne jeszcze wyniki, które poznaliśmy, są miażdżące dla Ministerstwa Rolnictwa. Pokazują też ogromną skalę napływu ukraińskich produktów rolnych do Polski.
Po nocnym pożarze magazynu z pomocą humanitarną we Lwowie, Caritas Polska uruchomiła zbiórkę nowych środków.
Tak wygląda wyzwolona przez Ukraińców wieś Kliszczijiwka. Rosjanie praktycznie zrównali ją z ziemią.