"Wojna najpewniej skończy się przy stole negocjacyjnym, ale musimy Ukrainie pomóc na polu bitwy" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Setki tysięcy pocisków artyleryjskich z amerykańskich magazynów w Izraelu i Korei Południowej zostało przekazanych Ukrainie - poinformował amerykański dziennik "New York Times". Operacja poszukiwawczo-ratunkowa na miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach została zakończona. Potwierdzono śmierć 14 osób, w tym dziewięciorga pasażerów maszyny. Premier Ukrainy powiadomił, że komendant Narodowej Policji Ukrainy Ihor Kłymenko został nowym wiceministrem spraw wewnętrznych oraz p.o. szefa MSW Ukrainy. Dotychczasowy szef resortu, Denys Monastyrski, zginął w katastrofie śmigłowca. Parlament Europejski w przyjętej w Strasburgu rezolucji wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2. Najnowsze informacje związane z 329. dniem wojny przekazywaliśmy w naszej relacji z 18.01.2023 r.
Podczas środowego przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ.
Nadejdzie koniec...wszystko ma swój koniec, ale nie widzę końca wojny w najbliższej przyszłości. Nie widzę w tej chwili szans na poważne rozmowy pokojowe między obiema stronami - mówił Guterres.
Podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę naruszyła prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych i dodał, że trudność zakończenie wojny polega na tym, iż obie strony nadal mają "dwa różne wyobrażenia o tym, czym jest imperium rosyjskie, czym są narodowości".
Na początku wojny na Ukrainie jedna trzecia zaopatrzenia jej armii pochodziła z Bułgarii. Według niemieckiego dziennika Die Welt, rząd ówczesnego premiera Kiriła Petkowa, który dziś jest w opozycji - wbrew koalicjantowi - zorganizował kluczowe dla obrony Ukrainy w pierwszych tygodniach wojny dostawy amunicji i paliw.
USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa dostarczając nowy "potencjał wojskowy", ale na razie Pentagon nie jest gotowy przekazać Ukrainie czołgów Abrams - oświadczył wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl.
Kahl, który wrócił z podróży do Kijowa, dodał, że czołg "Abrams jest bardzo skomplikowanym sprzętem. Drogim. Trudnym do opanowania podczas szkolenia".
Będziemy dalej zabiegać, cisnąć urząd kanclerski i Niemcy, aby jak najszybciej odpowiedziały w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zgoda jest tutaj kwestią drugorzędną; my ją albo uzyskamy szybko albo sami postąpimy tak, jak trzeba - dodał.
Chciałbym w szczególny sposób podziękować wychowawczyniom z przedszkola w Browarach, czyli obiektu, obok którego rozbił się w środę śmigłowiec z kierownictwem MSW na pokładzie; dziękuję za zdecydowane działania i ewakuowanie dzieci - podkreślił w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Berlin nie zezwoli na eksport niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA - poinformował dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na wysokiej rangi niemieckich urzędników.
Kraje należące do NATO dysponują 2 tys. takich czołgów, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie - wynika z danych londyńskiego think tanku International Institute for Strategic Studies.
"WSJ" przypomina, że kilka rządów państw europejskich zadeklarowało, że chcą wysłać na Ukrainę swoje wyprodukowane w Niemczech czołgi.
Wcześniej w środę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podał, że niemieckie firmy zbrojeniowe mogłyby w tym roku dostarczyć od 10 do 15 czołgów Leopard 2, aby można je było przekazać Ukrainie.
Dostawy byłyby możliwe od października lub listopada, jeśli zamówienia zostałyby złożone natychmiast. Jednak to, czy dostawa rzeczywiście dojdzie do skutku, zależy od rządu RFN.
To, czy Niemcy zdecydują się w końcu na przekazanie swoich czołgów jest kwestią wagi krytycznej i może zmienić sytuację na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla CNN premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że Niemcy zwlekają z pomocą, bo wielu polityków "nadal osadzonych jest w poprzedniej epoce".
Morawiecki odpowiedział w ten sposób na pytanie o postawę Niemiec wobec dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Jak powiedział, polski rząd jako pierwszy zaoferował przekazanie tych czołgów i "teraz zachęcamy i inspirujemy innych, w szczególności Niemców, aby dali z siebie wszystko". Dodał przy tym, że ważniejsza od samego zezwolenia Berlina dla reeksportu czołgów, jest kwestia tego, czy Niemcy sami wyślą własne maszyny.
Nie chodzi tylko o zezwalanie lub nie zezwalanie na pozwolenie czy nie pozwolenie. Krytycznie ważną kwestią jest to, czy Niemcy w końcu dadzą swoją część ciężkich i nowoczesnych czołgów. I to jest główne pytanie. Te 14 czołgów w porównaniu z 250 nie zmienia gry. Ale gdyby Francja, a zwłaszcza Niemcy i niektóre inne kraje dały po 20-30 czołgów, to mogłoby to coś zmienić - powiedział premier.
Ocenił przy tym, że zwłoka Niemców wynika z tego, że "wielu niemieckich polityków jest nadal osadzonych w poprzedniej epoce" i postawili wszystko na jedną kartę, stawiając na gaz z Rosji.
Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia w piątek nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował portal Politico, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Pakiet będzie prawdopodobnie zawierał kołowe wozy opancerzone Stryker i - co najciekawsze - amunicję GLSDB. Pociski mają zasięg nawet 150 kilometrów.
Liderzy rozmawiali o reakcjach na dalszą destabilizację na rynkach energetycznych przez Rosję - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Trwa wojna i wszyscy kierownicy na wszystkich szczeblach podejmują ryzyko, ponieważ musimy wiedzieć, co dzieje się na froncie. Gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy w Browarach - oświadczył p.o. szefa ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko, który kilka godzin wcześniej zastąpił tragicznie zmarłego w wypadku lotniczym Denysa Monastyrskiego.
W czwartek w Davos odbędą się kolejne dyskusje o bezpieczeństwie, będzie też najpewniej mowa o odbudowie Ukrainy. Polska w naturalny sposób chce i będzie odgrywać znaczącą rolę w tym procesie - podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
W obliczu rosyjskich klęsk na Ukrainie, Unia Europejska zwiększa swoją obecność w Armenii, obszarze postrzeganym przez Kreml jako swój - podał portal Politico, komentując planowane rozszerzenie misji UE monitorującej armeńsko-azerską granicę.
Wielu partnerów Niemiec liczyło, że kanclerz Olaf Scholz wykorzysta scenę w Davos, by ogłosić zwrot w polityce wobec Ukrainy i dostawę czołgów Leopard 2. Jednak te oczekiwania zostały zawiedzione. Gdy chodzi o własne interesy, Niemcy działają szybko, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, rząd nadal działa w ślimaczym tempie - ocenił portal dziennika "Welt".
Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera ranni na Ukrainie są leczeni w prywatnej klinice medycznej w Petersburgu powiązanej z Marią Woroncową, uważaną za córkę Władimira Putina - podało Radio Swoboda, rosyjska redakcja Radia Wolna Europa (RFE/RL).
Prezydent Joe Biden oświadczył w komunikacie, że USA uczczą pamięć Denysa Monastyrskiego, ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, który zginął w katastrofie śmigłowca, zobowiązując się do pomocy dla Kijowa i zachowania demokracji na Ukrainie.
USA podzielają niepokój Polski o wspieranie przez Białoruś rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Waszyngton uważnie przygląda się tej bliskiej militarnej współpracy - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby.
Kolejny, dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien w większym zakresie uderzyć w rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym w produkcję rakiet i dronów oraz konkretne osoby, a także m.in. w sektory energetyczny, bankowy, medialny oraz informatyczny - ocenił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Rośnie liczba Rosjan, którzy ubiegają się o azyl polityczny w Belgii - informuje dziennik "De Standaard". Gazeta podaje, że tylko w grudniu ub. roku złożono 96 takich wniosków.
Polityka imperialna Rosji poniosła całkowitą porażkę. Będziemy wspierać Ukrainę, również militarnie, tak długo, jak będzie trzeba - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że dostawy zachodniej broni dla jego kraju powinny docierać szybciej. Szybciej niż Rosja jest w stanie przeprowadzać swoje ataki.
USA podzielają niepokój Polski o wspieranie przez Białoruś rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Waszyngton uważnie przygląda się tej bliskiej militarnej współpracy - oświadczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby.
USA wciąż nie widzą jednak sygnałów, które świadczyłyby o tym, że Białoruś zamierza fizycznie wkroczyć na terytorium Ukrainy - zastrzegł Kirby.
Ukraina wzywa Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do wstrzymania współpracy z Rosją w sferze energetyki jądrowej, ograniczenia przywilejów Moskwy w tej organizacji i nałożenia sankcji na koncern Rosatom - zaapelował w Kijowie ukraiński premier Denys Szmyhal podczas wspólnego briefingu z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.
To jest kompletnie absurdalna wypowiedź, będziemy rozważali dalsze działania w tej sprawie - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany o słowa szefa MSZ Austrii Alexandra Schallenberga, który miał skrytykować Polskę za odmówienie zgody na przyjazd Siergieja Ławrowa na spotkanie OBWE w Łodzi.
Ambasada Ukrainy w Serbii wezwała Belgrad do zatrzymania rosyjskiej propagandy w kraju i rekrutacji do Grupy Wagnera - poinformowało Radio Wolna Europa.
"Wzywamy do natychmiastowego zakazu działalności antyserbskiej telewizji Russia Today. Wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, którzy pomagają Moskwie w jej nielegalnych aktywnościach" - oświadczyła ambasada.
Setki tysięcy pocisków artyleryjskich z amerykańskich magazynów w Izraelu i Korei Południowej zostało przekazanych Ukrainie - poinformował amerykański dziennik "New York Times".
Amunicja była częścią amerykańskich zapasów broni rozmieszczonych w Izraelu. Dostęp do nich ma tylko amerykański personel wojskowy, jednak zgodnie z bilateralną umową Izrael może użyć tej amunicji pod warunkiem zgody USA. Stało się tak w 2006 roku podczas wojny z Libanem oraz w konfliktu w Gazie w 2014 roku - przypomniał "NYT".
Serbia, tradycyjnie jeden z najbliższych sojuszników Rosji w Europie, stara się zdystansować od Moskwy. Świadczą o tym kolejne wypowiedzi prezydenta Aleksandara Vučicia, który najpierw powiedział, że Rosja powinna wstrzymać wysiłki mające na celu rekrutację Serbów do walki w szeregach Grupy Wagnera, a teraz odrzucił roszczenia terytorialne Rosji wobec Ukrainy.
Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów i pocisków, by mogła się bronić, ale przede wszystkim po to, by zatrzymać rosyjską ofensywę. Potrzeba więcej naszej pomocy, naszych zasobów i sprzętu, bo sytuacja robi się trudna - przekonywał w Davos prezydent Andrzej Duda.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że "wojna najpewniej skończy się przy stole negocjacyjnym, ale musimy Ukrainie pomóc na polu bitwy".
W najbliższym czasie Łotwa przekaże Ukrainie kolejną partię uzbrojenia, m.in. śmigłowce, pociski przeciwlotnicze Stinger, drony i karabiny maszynowe wraz z amunicją. Ponadto w 2023 roku przeszkolimy co najmniej dwa razy więcej ukraińskich żołnierzy, niż w roku ubiegłym - zapowiedział łotewski resort obrony.
Podczas gdy siły ukraińskie budują umocnienia na granicy z Białorusią, wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu - donosi telewizja NBC.
Trwające od poniedziałku wspólne ćwiczenia wojsk lotniczych Białorusi i Rosji uprawdopodobniły scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. W obliczu doniesień o rosyjskich wojskach i broni napływających na Białoruś, po stronie ukraińskiej trwają prace przy rozbudowie przygotowanych jeszcze wiosną okopów i umocnień.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński skierował list kondolencyjny do premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, w którym przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy, pracownikom MSW Ukrainy i całemu ukraińskiemu społeczeństwu - poinformowało MSWiA.
Nie ma dyskusji w sprawie wysłania przez Hiszpanię czołgów Leopard do Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares, cytowany przez dziennik "El Mundo"
Rosja eksportuje terror. Świat nie może się wahać, musi działać szybciej niż ona. Świat wahał się, gdy Rosja zajęła Krym. Tragedie wyprzedzają życie. Gdy wolny świat się zastanawia, terroryści wykorzystują ten czas, by zabijać - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do obywateli, by nie wyciągali pochopnych wniosków i unikali "spekulacji" w sprawie katastrofy śmigłowca koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców.
W placówce Straży Granicznej w Hermanowicach na Podkarpaciu oraz na terenie planowanego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich i ukraińskich służb granicznych oraz celnych.
W ramach mobilizacji na wojnę z Ukrainą do rosyjskiej armii i prywatnych firm wojskowych werbowani są nie tylko więźniowie, ale też m.in. osoby uzależnione od narkotyków - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, mianowany p.o. ministra spraw wewnętrznych po śmierci szefa MSW Denysa Monastyrskiego w katastrofie śmigłowca k. Kijowa, zapewnił, że podległe mu służby uczynią wszystko, aby sytuacja w kraju była stabilna.
Wypowiadając się w telewizji państwowej Kłymenko powiedział, że za główne zadanie uważa kontynuowanie polityki prowadzonej przez Monastyrskiego. Dodał następnie, że MSW i podległe mu służby: policja, służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, gwardia narodowa, straż graniczna i służby migracyjne - uczynią "wszystko, aby kraj działał stabilnie, by każdy obywatel Ukrainy czuł się bezpiecznie".
Działalność fińskiego punktu konsularnego w rosyjskim Murmańsku zostaje tymczasowo zawieszona - przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Finlandii.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, składając kondolencje z powodu tragicznej śmierci członków kierownictwa MSW Ukrainy w katastrofie śmigłowca k. Kijowa, ocenił, że jest ona konsekwencją agresji Rosji wobec Ukrainy.
Stany Zjednoczone sięgają do swoich magazynów w różnych miejscach na świecie, by dozbroić Ukrainę. Jak podaje New York Times, zabrano część uzbrojenia z magazynów w Izraelu, które służą USA na Bliskim Wschodzie.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w rozmowie z serwisem Bloomberg podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że liczy na to, iż sojusznicy Ukrainy przekażą jej nawet sto czołgów zachodniej produkcji, a 10. pakiet unijnych sankcji na Rosję uzgodniony zostanie jeszcze w lutym.
Ukraina potrzebuje znacznego zwiększenia dostaw uzbrojenia w tym kluczowym momencie wojny - powiedział w Davos sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Prezydent Rosji Władimir Putin nie wykazuje żadnych oznak przygotowań do pokoju i dlatego musi zdawać sobie sprawę, że nie może wygrać na polu bitwy. To kluczowy moment wojny i potrzeba znacznego zwiększenia wsparcia dla Ukrainy - ocenił w wywiadzie dla agencji Reutera Stoltenberg.
Jeśli chcemy jutro wynegocjować pokój, dziś musimy dostarczyć więcej broni - zaznaczył.
Śmigłowiec EC225/H225 Super Puma, który rozbił się rano w Browarach pod Kijowem, trafił na Ukrainę w 2020 roku i był używany przez Państwową Służbę Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Śmigłowce Super Puma są używane przez resorty ukraińskie podlegające MSW od 2018 roku.
Papież Franciszek spotkał się z grupą dzieci z Ukrainy, przebywających we włoskim regionie Kampania - podał watykański dziennik "L'Osservatore Romano".
Do spotkania doszło podczas papieskiej audiencji generalnej. Niektóre z tych dzieci straciły rodziców na wojnie.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, wyrażając żal w związku z katastrofą ukraińskiego śmigłowca, powiedział: Nasze myśli są w tym smutnym dniu z rodzinami ofiar i rannych, a także z prezydentem Zełenskim, który stracił dziś ministra spraw wewnętrznych.