"Wojna najpewniej skończy się przy stole negocjacyjnym, ale musimy Ukrainie pomóc na polu bitwy" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Setki tysięcy pocisków artyleryjskich z amerykańskich magazynów w Izraelu i Korei Południowej zostało przekazanych Ukrainie - poinformował amerykański dziennik "New York Times". Operacja poszukiwawczo-ratunkowa na miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach została zakończona. Potwierdzono śmierć 14 osób, w tym dziewięciorga pasażerów maszyny. Premier Ukrainy powiadomił, że komendant Narodowej Policji Ukrainy Ihor Kłymenko został nowym wiceministrem spraw wewnętrznych oraz p.o. szefa MSW Ukrainy. Dotychczasowy szef resortu, Denys Monastyrski, zginął w katastrofie śmigłowca. Parlament Europejski w przyjętej w Strasburgu rezolucji wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2. Najnowsze informacje związane z 329. dniem wojny przekazywaliśmy w naszej relacji z 18.01.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:40

Podczas środowego przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ.

Nadejdzie koniec...wszystko ma swój koniec, ale nie widzę końca wojny w najbliższej przyszłości. Nie widzę w tej chwili szans na poważne rozmowy pokojowe między obiema stronami - mówił Guterres.

Podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę naruszyła prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych i dodał, że trudność zakończenie wojny polega na tym, iż obie strony nadal mają "dwa różne wyobrażenia o tym, czym jest imperium rosyjskie, czym są narodowości".

23:30

Na początku wojny na Ukrainie jedna trzecia zaopatrzenia jej armii pochodziła z Bułgarii. Według niemieckiego dziennika Die Welt, rząd ówczesnego premiera Kiriła Petkowa, który dziś jest w opozycji - wbrew koalicjantowi - zorganizował kluczowe dla obrony Ukrainy w pierwszych tygodniach wojny dostawy amunicji i paliw.

23:00

USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa dostarczając nowy "potencjał wojskowy", ale na razie Pentagon nie jest gotowy przekazać Ukrainie czołgów Abrams - oświadczył wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl.

Kahl, który wrócił z podróży do Kijowa, dodał, że czołg "Abrams jest bardzo skomplikowanym sprzętem. Drogim. Trudnym do opanowania podczas szkolenia".

22:35

Będziemy dalej zabiegać, cisnąć urząd kanclerski i Niemcy, aby jak najszybciej odpowiedziały w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zgoda jest tutaj kwestią drugorzędną; my ją albo uzyskamy szybko albo sami postąpimy tak, jak trzeba - dodał.

22:22

Chciałbym w szczególny sposób podziękować wychowawczyniom z przedszkola w Browarach, czyli obiektu, obok którego rozbił się w środę śmigłowiec z kierownictwem MSW na pokładzie; dziękuję za zdecydowane działania i ewakuowanie dzieci - podkreślił w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:02

Berlin nie zezwoli na eksport niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA - poinformował dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na wysokiej rangi niemieckich urzędników.

Kraje należące do NATO dysponują 2 tys. takich czołgów, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie - wynika z danych londyńskiego think tanku International Institute for Strategic Studies.

"WSJ" przypomina, że kilka rządów państw europejskich zadeklarowało, że chcą wysłać na Ukrainę swoje wyprodukowane w Niemczech czołgi.

Wcześniej w środę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podał, że niemieckie firmy zbrojeniowe mogłyby w tym roku dostarczyć od 10 do 15 czołgów Leopard 2, aby można je było przekazać Ukrainie.

Dostawy byłyby możliwe od października lub listopada, jeśli zamówienia zostałyby złożone natychmiast. Jednak to, czy dostawa rzeczywiście dojdzie do skutku, zależy od rządu RFN. 

21:33

To, czy Niemcy zdecydują się w końcu na przekazanie swoich czołgów jest kwestią wagi krytycznej i może zmienić sytuację na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla CNN premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że Niemcy zwlekają z pomocą, bo wielu polityków "nadal osadzonych jest w poprzedniej epoce".

Morawiecki odpowiedział w ten sposób na pytanie o postawę Niemiec wobec dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Jak powiedział, polski rząd jako pierwszy zaoferował przekazanie tych czołgów i "teraz zachęcamy i inspirujemy innych, w szczególności Niemców, aby dali z siebie wszystko". Dodał przy tym, że ważniejsza od samego zezwolenia Berlina dla reeksportu czołgów, jest kwestia tego, czy Niemcy sami wyślą własne maszyny.

Nie chodzi tylko o zezwalanie lub nie zezwalanie na pozwolenie czy nie pozwolenie. Krytycznie ważną kwestią jest to, czy Niemcy w końcu dadzą swoją część ciężkich i nowoczesnych czołgów. I to jest główne pytanie. Te 14 czołgów w porównaniu z 250 nie zmienia gry. Ale gdyby Francja, a zwłaszcza Niemcy i niektóre inne kraje dały po 20-30 czołgów, to mogłoby to coś zmienić -
powiedział premier.

Ocenił przy tym, że zwłoka Niemców wynika z tego, że "wielu niemieckich polityków jest nadal osadzonych w poprzedniej epoce" i postawili wszystko na jedną kartę, stawiając na gaz z Rosji.

21:03

Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia w piątek nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował portal Politico, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Pakiet będzie prawdopodobnie zawierał kołowe wozy opancerzone Stryker i - co najciekawsze - amunicję GLSDB. Pociski mają zasięg nawet 150 kilometrów.

20:56

Liderzy rozmawiali o reakcjach na dalszą destabilizację na rynkach energetycznych przez Rosję - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

20:52

Trwa wojna i wszyscy kierownicy na wszystkich szczeblach podejmują ryzyko, ponieważ musimy wiedzieć, co dzieje się na froncie. Gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy w Browarach - oświadczył p.o. szefa ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko, który kilka godzin wcześniej zastąpił tragicznie zmarłego w wypadku lotniczym Denysa Monastyrskiego.

20:45

W czwartek w Davos odbędą się kolejne dyskusje o bezpieczeństwie, będzie też najpewniej mowa o odbudowie Ukrainy. Polska w naturalny sposób chce i będzie odgrywać znaczącą rolę w tym procesie - podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

20:41

W obliczu rosyjskich klęsk na Ukrainie, Unia Europejska zwiększa swoją obecność w Armenii, obszarze postrzeganym przez Kreml jako swój - podał portal Politico, komentując planowane rozszerzenie misji UE monitorującej armeńsko-azerską granicę.

20:35

Wielu partnerów Niemiec liczyło, że kanclerz Olaf Scholz wykorzysta scenę w Davos, by ogłosić zwrot w polityce wobec Ukrainy i dostawę czołgów Leopard 2. Jednak te oczekiwania zostały zawiedzione. Gdy chodzi o własne interesy, Niemcy działają szybko, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, rząd nadal działa w ślimaczym tempie - ocenił portal dziennika "Welt".

20:27

Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera ranni na Ukrainie są leczeni w prywatnej klinice medycznej w Petersburgu powiązanej z Marią Woroncową, uważaną za córkę Władimira Putina - podało Radio Swoboda, rosyjska redakcja Radia Wolna Europa (RFE/RL).

20:24

Prezydent Joe Biden oświadczył w komunikacie, że USA uczczą pamięć Denysa Monastyrskiego, ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, który zginął w katastrofie śmigłowca, zobowiązując się do pomocy dla Kijowa i zachowania demokracji na Ukrainie.

20:16

USA podzielają niepokój Polski o wspieranie przez Białoruś rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Waszyngton uważnie przygląda się tej bliskiej militarnej współpracy - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby.

20:05

Kolejny, dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien w większym zakresie uderzyć w rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym w produkcję rakiet i dronów oraz konkretne osoby, a także m.in. w sektory energetyczny, bankowy, medialny oraz informatyczny - ocenił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

19:59

Rośnie liczba Rosjan, którzy ubiegają się o azyl polityczny w Belgii - informuje dziennik "De Standaard". Gazeta podaje, że tylko w grudniu ub. roku złożono 96 takich wniosków.

19:50

Polityka imperialna Rosji poniosła całkowitą porażkę. Będziemy wspierać Ukrainę, również militarnie, tak długo, jak będzie trzeba - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

19:31

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że dostawy zachodniej broni dla jego kraju powinny docierać szybciej. Szybciej niż Rosja jest w stanie przeprowadzać swoje ataki.

19:19

USA podzielają niepokój Polski o wspieranie przez Białoruś rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Waszyngton uważnie przygląda się tej bliskiej militarnej współpracy - oświadczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby.

USA wciąż nie widzą jednak sygnałów, które świadczyłyby o tym, że Białoruś zamierza fizycznie wkroczyć na terytorium Ukrainy - zastrzegł Kirby.

19:11

Ukraina wzywa Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do wstrzymania współpracy z Rosją w sferze energetyki jądrowej, ograniczenia przywilejów Moskwy w tej organizacji i nałożenia sankcji na koncern Rosatom - zaapelował w Kijowie ukraiński premier Denys Szmyhal podczas wspólnego briefingu z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.

19:05

To jest kompletnie absurdalna wypowiedź, będziemy rozważali dalsze działania w tej sprawie - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany o słowa szefa MSZ Austrii Alexandra Schallenberga, który miał skrytykować Polskę za odmówienie zgody na przyjazd Siergieja Ławrowa na spotkanie OBWE w Łodzi.

18:32

Ambasada Ukrainy w Serbii wezwała Belgrad do zatrzymania rosyjskiej propagandy w kraju i rekrutacji do Grupy Wagnera - poinformowało Radio Wolna Europa.
"Wzywamy do natychmiastowego zakazu działalności antyserbskiej telewizji Russia Today. Wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, którzy pomagają Moskwie w jej nielegalnych aktywnościach" - oświadczyła ambasada.

18:16

Setki tysięcy pocisków artyleryjskich z amerykańskich magazynów w Izraelu i Korei Południowej zostało przekazanych Ukrainie - poinformował amerykański dziennik "New York Times".

Amunicja była częścią amerykańskich zapasów broni rozmieszczonych w Izraelu. Dostęp do nich ma tylko amerykański personel wojskowy, jednak zgodnie z bilateralną umową Izrael może użyć tej amunicji pod warunkiem zgody USA. Stało się tak w 2006 roku podczas wojny z Libanem oraz w konfliktu w Gazie w 2014 roku - przypomniał "NYT".

18:11

Serbia, tradycyjnie jeden z najbliższych sojuszników Rosji w Europie, stara się zdystansować od Moskwy. Świadczą o tym kolejne wypowiedzi prezydenta Aleksandara Vučicia, który najpierw powiedział, że Rosja powinna wstrzymać wysiłki mające na celu rekrutację Serbów do walki w szeregach Grupy Wagnera, a teraz odrzucił roszczenia terytorialne Rosji wobec Ukrainy.

18:04

Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów i pocisków, by mogła się bronić, ale przede wszystkim po to, by zatrzymać rosyjską ofensywę. Potrzeba więcej naszej pomocy, naszych zasobów i sprzętu, bo sytuacja robi się trudna - przekonywał w Davos prezydent Andrzej Duda.

17:57

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że "wojna najpewniej skończy się przy stole negocjacyjnym, ale musimy Ukrainie pomóc na polu bitwy".

17:52

W najbliższym czasie Łotwa przekaże Ukrainie kolejną partię uzbrojenia, m.in. śmigłowce, pociski przeciwlotnicze Stinger, drony i karabiny maszynowe wraz z amunicją. Ponadto w 2023 roku przeszkolimy co najmniej dwa razy więcej ukraińskich żołnierzy, niż w roku ubiegłym - zapowiedział łotewski resort obrony.

17:44

Podczas gdy siły ukraińskie budują umocnienia na granicy z Białorusią, wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu - donosi telewizja NBC.

Trwające od poniedziałku wspólne ćwiczenia wojsk lotniczych Białorusi i Rosji uprawdopodobniły scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. W obliczu doniesień o rosyjskich wojskach i broni napływających na Białoruś, po stronie ukraińskiej trwają prace przy rozbudowie przygotowanych jeszcze wiosną okopów i umocnień.

17:41

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński skierował list kondolencyjny do premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, w którym przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy, pracownikom MSW Ukrainy i całemu ukraińskiemu społeczeństwu - poinformowało MSWiA.

17:35

Nie ma dyskusji w sprawie wysłania przez Hiszpanię czołgów Leopard do Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares, cytowany przez dziennik "El Mundo"

17:31

Rosja eksportuje terror. Świat nie może się wahać, musi działać szybciej niż ona. Świat wahał się, gdy Rosja zajęła Krym. Tragedie wyprzedzają życie. Gdy wolny świat się zastanawia, terroryści wykorzystują ten czas, by zabijać - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

17:28

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do obywateli, by nie wyciągali pochopnych wniosków i unikali "spekulacji" w sprawie katastrofy śmigłowca koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców.

17:22

W placówce Straży Granicznej w Hermanowicach na Podkarpaciu oraz na terenie planowanego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich i ukraińskich służb granicznych oraz celnych.

17:07

W ramach mobilizacji na wojnę z Ukrainą do rosyjskiej armii i prywatnych firm wojskowych werbowani są nie tylko więźniowie, ale też m.in. osoby uzależnione od narkotyków - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

17:00

Komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, mianowany p.o. ministra spraw wewnętrznych po śmierci szefa MSW Denysa Monastyrskiego w katastrofie śmigłowca k. Kijowa, zapewnił, że podległe mu służby uczynią wszystko, aby sytuacja w kraju była stabilna.

Wypowiadając się w telewizji państwowej Kłymenko powiedział, że za główne zadanie uważa kontynuowanie polityki prowadzonej przez Monastyrskiego. Dodał następnie, że MSW i podległe mu służby: policja, służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, gwardia narodowa, straż graniczna i służby migracyjne - uczynią "wszystko, aby kraj działał stabilnie, by każdy obywatel Ukrainy czuł się bezpiecznie".

16:55

Działalność fińskiego punktu konsularnego w rosyjskim Murmańsku zostaje tymczasowo zawieszona - przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Finlandii.

16:49

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, składając kondolencje z powodu tragicznej śmierci członków kierownictwa MSW Ukrainy w katastrofie śmigłowca k. Kijowa, ocenił, że jest ona konsekwencją agresji Rosji wobec Ukrainy.

16:45

Stany Zjednoczone sięgają do swoich magazynów w różnych miejscach na świecie, by dozbroić Ukrainę. Jak podaje New York Times, zabrano część uzbrojenia z magazynów w Izraelu, które służą USA na Bliskim Wschodzie.

16:44

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w rozmowie z serwisem Bloomberg podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że liczy na to, iż sojusznicy Ukrainy przekażą jej nawet sto czołgów zachodniej produkcji, a 10. pakiet unijnych sankcji na Rosję uzgodniony zostanie jeszcze w lutym.

16:42

Ukraina potrzebuje znacznego zwiększenia dostaw uzbrojenia w tym kluczowym momencie wojny - powiedział w Davos sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wykazuje żadnych oznak przygotowań do pokoju i dlatego musi zdawać sobie sprawę, że nie może wygrać na polu bitwy. To kluczowy moment wojny i potrzeba znacznego zwiększenia wsparcia dla Ukrainy - ocenił w wywiadzie dla agencji Reutera Stoltenberg.

Jeśli chcemy jutro wynegocjować pokój, dziś musimy dostarczyć więcej broni - zaznaczył.

16:41

Śmigłowiec EC225/H225 Super Puma, który rozbił się rano w Browarach pod Kijowem, trafił na Ukrainę w 2020 roku i był używany przez Państwową Służbę Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Śmigłowce Super Puma są używane przez resorty ukraińskie podlegające MSW od 2018 roku.

16:33

Papież Franciszek spotkał się z grupą dzieci z Ukrainy, przebywających we włoskim regionie Kampania - podał watykański dziennik "L'Osservatore Romano".

Do spotkania doszło podczas papieskiej audiencji generalnej. Niektóre z tych dzieci straciły rodziców na wojnie.

16:27

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, wyrażając żal w związku z katastrofą ukraińskiego śmigłowca, powiedział: Nasze myśli są w tym smutnym dniu z rodzinami ofiar i rannych, a także z prezydentem Zełenskim, który stracił dziś ministra spraw wewnętrznych.

16:17

Spodziewam się, że na spotkaniu (...) w piątek w Ramstein rząd niemiecki zobowiąże się do dostarczenia czołgów Leopard Ukrainie - powiedział były generał Bundeswehry Hans-Lothar Domröse gazetom grupy medialnej Funke.

Zdaniem generała "rząd federalny nie może sobie pozwolić na niedostarczenie czołgów Leopard Ukrainie. Polska, Finlandia i Hiszpania chcą to zrobić. Gdyby rząd federalny odmówił na to zgody, byłoby to wbrew Europie".

Domröse zakłada, iż rząd niemiecki "nie tylko pozwoli partnerom europejskim wysłać (Ukrainie) czołgi, ale także dołoży 'Leosów' z zapasów Bundeswehry - być może w niskim dwucyfrowym zakresie".

Posiedzenie grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Ukrainy odbędzie się w piątek 20 stycznia w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech. 

16:08

Wojna w Ukrainie, rosnący globalny autorytaryzm, rosnące w siłę Chiny i kryzys klimatyczny spowodowały tektoniczne przesunięcie w krajobrazie geopolitycznym. UE i jej państwa członkowskie muszą zwiększyć pomoc wojskową, polityczną i humanitarną dla Ukrainy oraz wzmocnić swoją obronę, aby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji dla bezpieczeństwa europejskiego - orzekł PE w przyjętym sprawozdaniu.

16:01

Operacja poszukiwawczo-ratunkowa na miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach została zakończona. Potwierdzono śmierć 14 osób, w tym dziewięciorga pasażerów maszyny - powiadomiła po południu Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Poprzednie doniesienia mówiły o 17 ofiarach śmiertelnych.

W katastrofie zginęło jedno dziecko, a nie czworo, jak informowano kilka godzin wcześniej. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci - czytamy w komunikacie DSNS na Telegramie.

W katastrofie śmigłowca, który rozbił się rano w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, zginęli m.in. szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. Śmigłowiec rozbił się w pobliżu przedszkola.

Nowym wiceministrem spraw wewnętrznych oraz p.o. szefa MSW Ukrainy został komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko - oznajmił premier kraju Denys Szmyhal.

15:46

Rząd Niemiec zaoferował Ukrainie wsparcie w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy śmigłowca pod Kijowem. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser poinformowała w Berlinie, że w rozmowie telefonicznej złożyła odpowiednią propozycję ambasadorowi Ukrainy Ołeksijowi Makiejewowi - pisze portal niemieckiego dziennika "Welt".

15:41

Rosyjska propaganda skupia się na zohydzaniu Ukraińców i Ukrainy w oczach Polaków, ukazywaniu wsparcia dla napadniętych, jako czynnika eskalacyjnego oraz straszeniu wizją wejścia Polski do wojny i tego skutków - powiedział PAP minister w KPRM Stanisław Żaryn.

15:21

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiadomił, że komendant Narodowej Policji Ukrainy został nowym wiceministrem spraw wewnętrznych oraz p.o. szefa MSW Ukrainy.

Kłymenko zachował również stanowisko komendanta policji.

15:17

Nie widzę zmęczenia wojną na Ukrainie na obecnym szczycie. Być może takie tezy są przejawem wojny informacyjnej - powiedziała podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

15:10

Rząd Litwy na wniosek MSW podjął decyzję o zerwaniu umowy o współpracy granicznej z Białorusią, podpisanej przed 16 laty.

Przed kilkoma miesiącami Litwa zerwała współpracę z Białorusią w dziedzinie spraw wewnętrznych.

15:07

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki złożył kwiaty w miejscu katastrofy śmigłowca, w której zginął m.in. szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski wraz z dwoma zastępcami.

Najnowsze dane mówią o 14 ofiarach śmiertelnych, w tym jednym dziecku.

15:01

Wojna w Ukrainie doprowadziła do zobrazowania czarnych scenariuszy, na które wielu zachodnich ekspertów tylko się uśmiechało - rosyjska polityka energetyczna to nie jest żaden problem biznesowy, gospodarczy. To jest problem polityczny - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

14:54

Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i jego zastępcy, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca, byli propaństwowymi ludźmi. Wspieraliśmy się. Nasza współpraca w zakresie bezpieczeństwa była bardzo intensywna. Nie wiem, czy kiedykolwiek była tak dobra - powiedział PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki

14:49

Wszystko, co dzisiaj robimy, w tym specjalna operacja wojskowa, jest próbą zakończenia wojny w Ukrainie - powiedział Władimir Putin.

Jak stwierdził, działania wojenne na pełną skalę w Donbasie nie ustały od 2014 roku.

14:44

Parlament Europejski w przyjętej w Strasburgu rezolucji wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2.

14:37

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie śmigłowca w Browarach. Ta straszna tragedia pochłonęła życie wielu osób, w tym przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Łączę się w bólu z rodzinami ofiar - napisał w środę szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

14:33

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że "potężny rosyjski kompleks militarno-przemysłowy" zwiększa produkcję i jest to jeden z głównych powodów, przez które Rosja wyjdzie zwycięsko z konfliktu z Ukrainą - podała agencja Reutera.

14:18

Minister obrony Kanady Anita Anand ogłosiła dziś w Kijowie, że Kanada przekaże Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Senator. To część nowego pakietu pomocy wojskowej.

14:10

W ubiegłym roku samorządy, instytucje i organizacje z województwa lubelskiego udzieliły obywatelom Ukrainy wsparcia za 446 mln zł - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

W komunikacie przekazano, że w 2022 roku granicę w regionie przekroczyło 3,2 mln uchodźców.

13:54

Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, który zginął w katastrofie śmigłowca w Browarach pod Kijowem, reprezentował nowe pokolenie w polityce ukraińskiej - nie miał wielkiego doświadczenia, nie był częścią starego systemu - podkreśla BBC, prezentując sylwetkę ministra.

"Monastyrski był młody - w chwili nominacji (w 2021 r. - przyp. red.) miał 41 lat, miał kompetencje w sferze prawa (...), ale nigdy nie był częścią nie do końca zreformowanego systemu ochrony prawa Ukrainy i nie miał doświadczenia politycznego" - podkreśla rosyjska redakcja BBC.

Ocenia, że nominacja Monastyrskiego była "charakterystyczną decyzją kadrową" prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i można uważać, że w wizji państwa, jaką miał wówczas Zełenski, do takich ludzi należała przyszłość.

13:43

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazała, że liczba ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach wzrosła do 17. Życie straciło m.in. czworo dzieci.

13:35

Śmierć kierownictwa MSW Ukrainy wraz z jego szefem Denysem Monastyrskim w katastrofie śmigłowca to ogromna strata, zwłaszcza w warunkach wojny z Rosją - powiedział PAP deputowany Serhij Rachmanin, członek komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej Ukrainy.

13:24

Budowanie zintegrowanego systemu transportowego jest zadaniem o wymiarze strategicznym - wskazał uczestnikom Kongresu Railway Direction Days 2023 prezydent Andrzej Duda.

Ambasador USA Marek Brzezinski zaznaczył, że sytuacja Ukrainy pokazuje, jak ważna dla bezpieczeństwa regionu jest infrastruktura strategiczna, w tym kolejowa.

13:05

W związku z katastrofą helikoptera w Browarach jasnym jest, że nie ma tu miejsca na żadne spekulacje, dlatego umówiliśmy się ze stroną ukraińską, że będziemy podawać w tej sprawie tylko sprawdzone informacje - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

12:58

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpatruje trzy wersje w związku z katastrofą śmigłowca, w której zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Jedna z nich to "działania umyślne dotyczące zniszczenia środka transportu".

"Na razie rozpatrywanych jest kilka wersji tragedii, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczna śmigłowca, umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu" - głosi komunikat SBU na Telegramie.

Poinformowano w nim, że SBU rozpoczęła badanie katastrofy. "Pracownicy SBU prowadzą działania operacyjno-śledcze, by ustalić wszystkie związki przyczynowo-skutkowe i szczegóły tragedii" - czytamy w oświadczeniu.

12:51

Narodowa Policja Ukrainy zaktualizowała liczbę ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach. Według najnowszych danych, życie straciło 16 osób, w tym troje dzieci - podał portal "The Kyiv Independent".

12:44

Szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, w tym minister Denys Monastyrski, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca, byli bardzo ważni dla obronności państwa - oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Denys Anatolijowycz (Monastyrski - przyp. red.) i jego koledzy odgrywali ważną rolę w obronności Ukrainy. Wszystkie wersje zostaną zbadane. Szczere wyrazy współczucia rodzinom ofiar" - dodał Podolak.

12:33

Niemieckie firmy zbrojeniowe mogłyby w tym roku dostarczyć od 10 do 15 czołgów Leopard 2, aby można je było przekazać Ukrainie - twierdzi dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Dostawy byłyby możliwe od października lub listopada, jeśli zamówienia zostałyby złożone natychmiast.

12:22

Dzisiaj warunkiem, wyznacznikiem tego, co będzie dalej z Ukrainą, jest właśnie stopień pomocy, która jest Ukrainie udzielana przez kraje Zachodu, kraje Unii Europejskiej, ale nie tylko, także przez Stany Zjednoczone, przez Australię, Kanadę, przez wszystkich tych, którzy są, jak mówimy, częścią wolnego świata. Władimir Putin chce zniewolić Ukrainę, chce rozciągnąć swój reżim na obszar Ukrainy, chce odebrać wolność Ukraińcom. Dlaczego? Dlatego, że Ukraińcy podjęli decyzję, że chcą być częścią wspólnoty wolnych krajów, chcą być częścią UE, chcą być częścią NATO, o czym się głośno mówiło w ostatnich latach - podkreślił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNBC.

Ja, ale nie tylko ja, bo przecież wielu ekspertów, wprost mówi, że to, że Putin napadł na Ukrainę po raz pierwszy w 2014 roku, a później w lutym zeszłego roku nastąpiła agresja pełnoekranowa, to jest właśnie działanie, które ma zatrzymać ten proces podążania państw z dawnej strefy wpływów Związku Sowieckiego w kierunku wspólnoty Zachodu, w kierunku wspólnoty wolnych, demokratycznych - dodał prezydent.

12:11

Śmigłowiec, który rozbił się w Browarach pod Kijowem, to najprawdopodobniej wyprodukowana we Francji maszyna Aerospatiale AS332 Super Puma - poinformował rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez portal Suspilne.

Śmigłowce Super Puma są używane przez różne ukraińskie służby, m.in. Państwową Służbę Graniczną, Gwardię Narodową, czy Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy - przypomniał Ihnat.

12:01

"Zleciłem Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z Narodową Policją Ukrainy i innymi kompetentnymi organami zbadanie wszystkich okoliczności zdarzenia" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie, odnosząc się do katastrofy śmigłowca w Browarach.

Szef państwa nazwał zdarzenie ogromną tragedią i przekazał kondolencje rodzinom i bliskim ofiar. "Denys, Jewhen, Jurij, ekipa MSW... prawdziwi patrioci Ukrainy. Cześć ich pamięci! Cześć pamięci wszystkich, którzy stracili życie tego czarnego poranka!" - napisał Zełenski.

11:33

Wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko przekazał, że śmigłowiec, który rozbił się w Browarach, leciał "do jednego z punktów, w którym odbywają się działania bojowe" w toczącej się wojnie Rosji przeciwko Ukrainie.

W wyniku katastrofy uszkodzony został budynek przedszkola, w którym wybuchł pożar. Objął on 500 metrów kwadratowych powierzchni, jednak został już ugaszony - powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Uszkodzony został także znajdujący się obok 14-pietrowy blok i zaparkowane w okolicy samochody.

11:13

Przekazaliśmy rządowi Ukrainy nasze najgłębsze wyrazy współczucia. Nie wiemy cały czas, czy to był zamach, czy nieszczęśliwy wypadek - powiedział premier Mateusz Morawiecki po katastrofie ukraińskiego śmigłowca w Browarach.

To potwierdza tylko, jak cały czas sytuacja na Ukrainie jest niebezpieczna. Ale my w Polsce akurat doskonale o tym wiemy. Tutaj w Davos niektórzy tą sytuacją są już zmęczeni. Martwi mnie to, ponieważ od wsparcia całego wolnego świata dla Ukrainy bardzo dużo zależy - dodał szef polskiego rządu.

10:54

Jestem głęboko wstrząśnięty informacją o tragicznej śmierci ministra Denysa Monastyrskiego i dwóch innych członków kierownictwa MSW Ukrainy - napisał szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński. 

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski i jego zastępca Jewhenij Jenin niedawno byli w Polsce. 28 grudnia w Warszawie spotkali się z szefem polskiego MSWiA Mariuszem Kamińskim i wiceministrem Bartoszem Grodeckim. Następnego dnia odwiedzili polskich strażaków.

Denys Monastyrski, prawnik i polityk, miał 42 lata. Funkcję ministra spraw wewnętrznych Ukrainy objął w lipcu 2021 roku. Wcześniej był szefem parlamentarnego komitetu ds. działań organów ścigania. Do Rady Najwyższej Ukrainy został wybrany z listy prezydenckiej partii Sługa Narodu.

10:36

Papież Franciszek oświadczył, że przyłącza się do "rozdzierającego bólu" bliskich ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na blok mieszkalny w Dnieprze na Ukrainie. Podczas audiencji generalnej w Watykanie stwierdził, że nie można być obojętnym wobec takich wydarzeń.

Zwracając się do wiernych w Auli Pawła VI papież powiedział: "Proszę nie zapominajmy modlić się za udręczoną Ukrainę, bardzo potrzebującą bliskości, pocieszenia i przede wszystkim pokoju".

10:16

Być może już w środę Władimir Putin ogłosi drugą falę mobilizacji w Rosji - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Tego dnia rosyjski przywódca ma wygłosić przemówienie w Petersburgu z okazji 80. rocznicy przełamania przez wojska sowieckie niemieckiego oblężenia Leningradu. 

Rząd Rosji kontynuuje prace nad rozszerzeniem kategorii obywateli kwalifikujących się do mobilizacji - podał ISW. Niezależny serwis Meduza poinformował w poniedziałek, że Duma Państwowa odrzuciła propozycję odroczenia mobilizacji doktorantów. Według amerykańskiego ośrodka analitycznego, możliwe jest także, że Putin ogłosi w środę publicznie wojnę z Ukrainą, wciąż nazywaną w Rosji "specjalną operacją wojskową".

10:03

Bilans ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach wzrósł od 18 osób. Jak podają władze obwodu kijowskiego, 29 osób - w tym 15 dzieci - trafiło do szpitali. 

Na razie nie wiadomo, co dokładnie się wydarzyło. Jedna z hipotez mówi o błędzie pilota, choć jeden ze świadków opisuje, że maszyna zrobiła trzy koła nad okolicą, a w pewnym momencie zaczęła szybko opadać. Czy był to sabotaż, awaria czy naruszenie zasad bezpieczeństwa - wkrótce się dowiemy - powiedział jeden z doradców ukraińskiego MSW.

09:49

Po wycofaniu się ukraińskich sił z Sołedaru, pod coraz większą presją jest jeden z dwóch szlaków zaopatrzeniowych prowadzących do Bachmutu w Donbasie, który jest intensywnie ostrzeliwany przez artylerię - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:31

W katastrofie helikoptera w Browarach zginął szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. W sumie odnotowano 16 ofiar śmiertelnych. Jest wśród nich dwoje dzieci. 

Komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko podał, że oprócz szefa ukraińskiego MSW zginęli także jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. 

08:35

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku katastrofy śmigłowca, który rozbił się w pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim.

Rozbił się śmigłowiec, stało się to w pobliżu przedszkola. Na razie wiadomo o pięciu ofiarach śmiertelnych - powiedziała rzeczniczka policji obwodu kijowskiego Iryna Prianysznykowa, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

08:30

W pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim rozbił się śmigłowiec. Wybuchł pożar, trwa ewakuacja - podał serwis Suspilne, opierając się na informacjach policji.

08:22

We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 22,2 tys. osób. Tyle samo wyjechało z Polski na Ukrainę - podała straż graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, odnotowano 9,252 mln wjazdów do Polski i 7,422 mln wyjazdów na Ukrainę.

08:06

W pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim rozbił się śmigłowiec - podały ukraińskie władze. 

06:58

Dostawy broni Ukrainie są suwerenną decyzją każdego państwa - podkreślił sekretarz stanu USA Antony Blinken na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w stolicy USA ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverly.

Odpowiadając na prośbę skomentowania informacji, iż rząd Niemiec nie zamierza przekazywać Ukrainie czołgów dopóki nie zrobią tego Stany Zjednoczone, Blinken oświadczył: "Co się tyczy (przekazywania) czołgów i jakichkolwiek innych systemów broni, to jest to suwerenna decyzja, którą podejmuje każdy kraj".

Blinken dodał, że nowych ustaleń w sprawie dostaw broni na Ukrainę należy oczekiwać po posiedzeniu grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla tego kraju, które odbędzie się 20 stycznia w bazie lotniczej USA Ramstein, w Niemczech.

06:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie nadzwyczajnym, zdalnym gościem finałowego wieczoru festiwalu włoskiej piosenki w San Remo. Ukraiński przywódca otrzymał takie zaproszenie podczas wywiadu, jakiego udzielił włoskiej telewizji RAI. Zapowiedział też, że wkrótce wizytę na Ukrainie złoży premier Giorgia Meloni.

Zełenski przyznał, że chciał zabrać głos podczas festiwalu w San Remo, oglądanego przez miliony telewidzów we Włoszech.

Naszym zadaniem jest zwracanie się do naszych przyjaciół; przekazywanie informacji o tym, co się u nas dzieje - tłumaczył. Im więcej informacji ludzie będą mieć, tym bardziej będą popierać Ukrainę - oświadczył. Prezydent Ukrainy powiedział też, że premier Włoch Giorgia Meloni wkrótce przyjedzie na Ukrainę.

Relacjonując swoją rozmowę telefoniczną z szefową włoskiego rządu, Zełenski stwierdził: "Zobaczyłem w niej bardzo konkretną osobę, która "popiera Ukrainę".

Bardzo czekam na jej oficjalną wizytę na Ukrainie. Przyjedzie wkrótce, nie mogę podać daty, ale wkrótce - dodał.

06:52

Usłyszeliśmy bardzo ważną informację od premiera Holandii Marka Rutte, to w istocie kontynuacja naszych ostatnich negocjacji. Ukraina otrzyma kolejną baterię Patriotów.... Oznacza to, że mamy już trzy zagwarantowane baterie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Pracujemy nad nowymi decyzjami, które wzmocnią naszą obronę powietrzną - dodał.