Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał Oleksija Daniłowa ze stanowiska sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. W związku z tym, że większość jej wojsk zaangażowanych w działania na Ukrainie, Rosja podejmuje działania w celu rozbudowy sił zbrojnych w północno-zachodniej części kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Siły obrony Ukrainy strąciły 12 z 12 dronów Shahed, którymi Rosja zaatakowała w nocy - poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk. Bezzałogowce wystartowały z obwodu kurskiego w Rosji oraz z Przylądka Czauda na okupowanym Krymie. Wtorek był 762. dniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Najważniejsze informacje z tym związane śledziliśmy w naszej relacji z 26.03.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:59

Dania sprzeda Argentynie wycofywane z duńskich sił powietrznych 24 samoloty F-16. Umowę wstępną w tej sprawie podpisali we wtorek w Buenos Aires ministrowie obrony Danii i Argentyny Troels Lund Poulsen i Luis Alfonso Petri. Decyzja oznacza, że Duńczycy nie przekażą Ukrainie więcej niż 19 obiecanych już myśliwców.

21:38

Marszałek Szymon Hołownia poinformował, że w czerwcu - pod jego auspicjami - odbędzie się w Polsce spotkanie przewodniczących parlamentów państw bałtyckich i Ukrainy.

20:40

Minister obrony Francji Sébatien Lecornu zapewnił, że Paryż będzie mógł wkrótce zaopatrzyć Ukrainę w 78 jednostek artylerii samobieżnej Cezar, a także zwiększy dostawy amunicji. Francja zamierza także dostarczyć Ukrainie w tym roku 80 000 pocisków do dział kal. 155 mm, w porównaniu do 30 000, które przekazała od początku inwazji na dużą skalę.

20:04

Bloomberg podaje, że część najbliższego otoczenia kremlowskiego przywódcy Władimira Putina nie wierzy w tezę o ukraińskim udziale w zamachu pod Moskwą z 22 marca. Agencja powołuje się na cztery anonimowe źródła z Kremla.

Ponadto, według Bloomberga, urzędnicy rosyjscy byli zszokowani niezdolnością służb bezpieczeństwa do zapobieżenia atakowi na ludzi.

18:15

Francja ma rozważać pięć scenariuszy intensyfikacji swoich działań na Ukrainie. Od budowy tam fabryk dla firm zbrojeniowych, po bezpośrednią interwencję zbrojną - donosi "Le Figaro".

18:10

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky poinformował we wtorek, że do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy przystąpiła Słowenia. Odmówiła Austria, która uzasadniła decyzję wieloletnią neutralnością wojskową.

Lublana na amunicję dla Ukrainy chce przeznaczyć 1 mln euro. Z państw C-5 (Czechy, Słowenia, Słowacja, Węgry oraz Austria) do programu nie włączyli się Węgrzy ani Słowacy. Lipavsky przyznał, że spodziewał się takiej decyzji.

16:20

Dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow oznajmił we wtorek, że za atakiem terrorystycznym na obrzeżach Moskwy stały USA, Ukraina i W. Brytania - przekazała rosyjska agencja TASS. 

Bortnikow nie przytoczył żadnych dowodów, ale stwierdził, że Rosja dysponuje "faktycznymi informacjami". Podkreślił też, że Zachód i Ukraina "zamierzają wyrządzić Rosji jeszcze większą krzywdę".

15:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dokonał zmiany na stanowisku sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Ołeksija Daniłowa zastąpi dotychczasowy szef służby wywiadu zagranicznego Ołeksandr Łytwynenko - wynika z opublikowanych we wtorek dekretów prezydenckich.

Daniłow stał na czele RBNiO od jesieni 2019 roku. Nie podano przyczyny odwołania go ze stanowiska. Daniłow również nie komentował okoliczności zwolnienia.

Łytwynenko kierował wywiadem zagranicznym Ukrainy od lata 2021 roku. Na jego miejsce Zełenski wyznaczył Ołeha Iwaszczenkę, który wcześniej był zastępcą szefa wywiadu wojskowego (HUR).

14:38

Podjęta przez Polskę decyzja, by nie zestrzeliwać rosyjskiego pocisku, który wleciał w jej przestrzeń powietrzną, była błędem; Rosja powinna była otrzymać w tej sprawie jasny sygnał - ocenił we wtorek estoński dyplomata i były szef wywiadu zagranicznego tego kraju Rainer Saks.

"Rosji trzeba było wysłać jasny sygnał, że takie rakiety zostaną zestrzelone, w przeciwnym razie będzie miała poczucie, że może działać bez konsekwencji" - podkreślił Saks w rozmowie z telewizją ERR. 

"Uważam też, że jeszcze korzystniejsze byłoby teraz powiedzenie, że zestrzelone zostaną wszystkie rakiety nadlatujące znad terytorium Ukrainy" - dodał.

"Rosja widzi teraz nieco niepewną reakcję, co może ją zachęcić do kontynuowania tego lekkomyślnego działania" - ostrzegł Saks.

14:30

W wieku 98 lat zmarł Ihor Juchnowski, uważany za autora idei referendum niepodległościowego Ukrainy z grudnia 1991 roku, były deputowany i wicepremier oraz p.o. prezesa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował we wtorek mer Lwowa Andrij Sadowy.

Juchnowski był fizykiem teoretycznym, doktorem fizyki i matematyki oraz profesorem Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Media podkreślają, że był autorem referendum z 1 grudnia 1991 r., w którym zatwierdzono ukraińską niepodległość.

Był członkiem Rady Najwyższej, parlamentu Ukrainy, od pierwszej do czwartej kadencji i przewodził Radzie Ludowej opozycyjnej wobec komunistycznej większości pierwszego składu parlamentu - napisał portal Suspilne.

W 1991 r. Juchnowski startował w wyborach prezydenckich, zajmując w nich piąte miejsce. W latach 1992-1993 był pierwszym wicepremierem Ukrainy. Od 2006 do 2010 r. pełnił obowiązki prezesa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

12:34

Rosja przetrzymuje na swoim terytorium i ziemiach okupowanych Ukrainy ponad 10 tys. obywateli tego kraju, a 5600 Ukraińców przeszło tam przez tortury - oświadczył prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Są różne cyfry. My oceniamy (liczbę przetrzymywanych przez Rosję) na dziesiątki tysięcy, ponad 10 tysięcy na pewno. Mówimy tylko o tych, którzy zostali przymusowo przesiedleni, a nie o tych, którzy podejmowali własne decyzje w tej sprawie - powiedział.

11:21

Wysocy rangą przedstawiciele rosyjskich struktur siłowych uważają, że zajęcie Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy byłoby realistycznym celem wojskowym, w przeciwieństwie do dalszej ofensywy w głąb tego kraju - powiadomił niezależny rosyjski portal Meduza.

10:59

Wysocy rangą przedstawiciele rosyjskich struktur siłowych uważają, że zajęcie Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy byłoby realistycznym celem wojskowym, w przeciwieństwie do dalszej ofensywy w głąb tego kraju - powiadomił niezależny rosyjski portal Meduza.

Serwis przeprowadził rozmowy z urzędnikami zbliżonymi do administracji Władimira Putina, zastrzegającymi sobie anonimowość, a także z innymi przedstawicielami rosyjskich "elit politycznych". Na podstawie tych rozmów Meduza postawiła tezę, że władze na Kremlu mogą planować natarcie na Charków, poprzedzone kolejną falą mobilizacji. Jak jednak podkreślono, żadne konkretne decyzje w tej kwestii prawdopodobnie jeszcze nie zapadły.

Po zdobyciu Charkowa inwazja na Ukrainę mogłaby się zakończyć, lecz ten proces byłby realizowany stopniowo - ocenił jeden z rozmówców Meduzy.

(Opanowanie Charkowa oznaczałoby) też (dla nas) zwycięstwo w sensie symbolicznym. To miasto z milionem mieszkańców i liczną społecznością mówiącą po rosyjsku - dodała inna osoba związana z Kremlem.

10:58

W związku z tym, że większość jej wojsk zaangażowanych w działania na Ukrainie, Rosja podejmuje działania w celu rozbudowy sił zbrojnych w północno-zachodniej części kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że pojawiły się ogłoszenia rekrutacyjne do nowego 44. Korpusu Armijnego w Łudze, w powstającym Leningradzkim Okręgu Wojskowym.

"Rosja niemal na pewno będzie musiała zdecydować, czy nowe jednostki, takie jak 44. Korpus Armijny, gdy zostaną utworzone, pozostaną tam, gdzie zlokalizowane są ich garnizony, czy też zostaną skierowane do działań na Ukrainie, by podtrzymywać tam zdolność bojową. Poprzednio nowo utworzone jednostki natychmiast kierowano na Ukrainę i jest niemal pewne, że potrzeba podtrzymywania operacji utrudnia rosyjskie ambicje do szerszej rozbudowy sił" - napisano. 

10:25

"Dajcie nam te cholerne Patrioty" - zaapelował w wywiadzie dla portalu Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Gdyby Ukraina miała wystarczającą liczbę systemów obrony powietrznej, byłaby w stanie chronić życie swoich obywateli i gospodarkę - podkreślił.

09:44

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała o trafieniu dużego okrętu desantowego Kostiantyn Olszański, bezprawnie przejętego przez Flotę Czarnomorską Rosji w 2014 roku. Jednostka została uszkodzona przez rakietę Neptun - oświadczył rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.

"Podjęto decyzję o ostrzelaniu tej jednostki naszym Neptunem. Uszkodzenia są obecnie wyjaśniane. Na pewno został trafiony i tak czy inaczej nie jest zdolny do walki" - powiedział Płetenczuk w ukraińskiej telewizji we wtorek.

08:23

To nie Ukraina, lecz rosyjski dyktator Władimir Putin jest największym "oknem dla terroru" - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski,  komentując oświadczenia Kremla, że sprawcy piątkowego ataku terrorystycznego na salę koncertową pod Moskwą próbowali uciec przez Ukrainę.

Dziś Putin znów mówił do siebie i znów było to transmitowane w telewizji. Ponownie obwinia Ukrainę. Jest on chorym i cynicznym stworzeniem. Wszyscy są terrorystami oprócz niego, chociaż on żywi się terrorem od dwóch dekad - powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w nocy.

On jest największym oknem dla terroru. On i jego służby specjalne. A kiedy odejdzie, popyt na terror i przemoc zniknie wraz z nim, ponieważ jest to jego popyt. I nikogo innego - podkreślił szef państwa ukraińskiego.

08:22

Siły obrony Ukrainy strąciły 12 z 12 dronów Shahed, którymi Rosja zaatakowała w nocy - poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.

Bezzałogowce wystartowały z obwodu kurskiego w Rosji oraz z Przylądka Czauda na okupowanym Krymie. Rosjanie użyli także do nocnych ataków dwóch rakiet manewrujących S-300, wystrzelonych w kierunku obwodu donieckiego.

05:20

Szefowie dyplomacji Estonii, Łotwy oraz Litwy spotkali się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, aby omówić udzielaną Ukrainie pomoc w wojnie przeciwko Rosji, podniesienie kosztów walk dla agresora oraz bezpieczeństwo regionu bałtyckiego.

Amerykańska pomoc w zakresie bezpieczeństwa i obecność w naszym regionie znacząco przyczyniają się do pokoju i bezpieczeństwa w Europie - powiedział estoński minister Margus Tsahkna, cytowany przez agencję BNS. 

Szef estońskiej dyplomacji podkreślił, że "do zapewnienia Kijowowi zwycięstwa wystarczy, by kraje o podobnych poglądach przeznaczyły w nadchodzących latach 0,25 proc. swojego PKB na obronę Ukrainy". Estonia już podjęła takie zobowiązanie - zaznaczył.

Minister ocenił, że prócz zwiększenia pomocy wojskowej kluczowe znaczenie ma zaostrzenie sankcji wobec Rosji i wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do pomocy Ukrainie.

"To było owocne spotkanie, potwierdziliśmy konieczność zwiększenia tempa pomocy udzielanej Ukrainie" - napisał na platformie X szef MSZ Łotwy Kriszjanis Karinsz, komentując rozmowy z przedstawicielami amerykańskiej dyplomacji.

05:19

Rosyjskie siły okupacyjne atakują Charków dronami - poinformował Ołeh Syniehubow szef charkowskiej administracji obwodowej.

"Okupanci uderzają dronami. Mieszkańcy Charkowa i regionu: pozostańcie w schronach!" - napisał Ołeh Syniehubow na swoim kanale w Telegramie.

Wcześniej w mieście ogłoszono alarm powietrzny, o eksplozji w mieście poinformował burmistrz miasta Ihor Terechow.

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o kilku falach ataku rosyjskimi dronami.