Prezydent Zełenski poinformował, że podpisał dekret wprowadzający dla urzędników państwowych i samorządowych zakaz wyjazdu zagranicę. Wiosna i początek lata będą decydującym okresem w wojnie; jeśli zapowiadana na ten czas wielka ofensywa wroga zakończy się jego klęską, będzie to oznaczało upadek Rosji i Putina - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Od początku napaści na Ukrainę liczba rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli lub zostali ranni, wynosi 180-188 tysięcy - informują brytyjskie media, powołując się na zachodnie źródła wojskowe. Z komunikatu ukraińskiego sztabu generalnego można wywnioskować, że rosyjskie wojska podjęły próbę okrążenia Bachmutu i odcięcia miasta od źródeł zapatrzenia. Grupa Wagnera straciła już na Ukrainie ok. 40 tys. zwerbowanych więźniów - poinformowała szefowa fundacji charytatywnej "Rosja za kratkami" Olga Romanowa. Poniedziałek jest 334. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą śledzimy dla was w naszej relacji dnia. Informacje są w niej aktualizowane na bieżąco.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:15

Finlandia oczekuje szerszego międzynarodowego poparcia w kwestii przekazania Ukrainie czołgów Leopard, a niezbędne dla tego procesu może być wsparcie Niemiec, jako producenta tych czołgów - powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto po poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Według Haavisto szybkie dostarczenie czołgów Leopard na Ukrainę z różnych krajów europejskich "nie jest możliwe", ponieważ - jak przyznał, powołując się na opinie ekspertów wojskowych - poszczególne czołgi w różnych krajach mają nieco odmienne parametry techniczne i różnią się m.in. urządzeniami komunikacyjnymi.

22:04

Czasami wydaje się, że niektórzy ludzie na zapleczu zupełnie zapomnieli o wojnie i zaczęli ignorować rzeczywistość, korzystając z ochrony naszych bohaterów. Ignorowanie wojny to luksus, na który nikt nie może sobie pozwolić - stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu.

Zacięte walki trwają na głównych obszarach operacyjnych, w szczególności w Donbasie. Ostrzał i szturmy wroga - trwa przez całą dobę. Ale walka o Donbas trwa. Walka o południe trwa. Widzimy, jakie siły gromadzi Rosja i wiemy, jak reagować - zapewnił.

Jutro minie dokładnie 11 miesięcy wojny na pełną skalę. To będzie 335 dzień. Dzień, który spędzimy tak samo jak poprzednie 334, jednocząc wszystkie nasze siły w imię jednego - zwycięstwa. Zwycięstwo Ukrainy - przekonywał.

Prezydent Zełenski poinformował, że podpisał dekret wprowadzający dla urzędników państwowych i samorządowych zakaz wyjazdu zagranicę. Jeżeli chcą odpocząć, niech odpoczywają po służbie - stwierdził.

21:35

Norwescy parlamentarzyści chcą wziąć przykład z Polski i wysłać Ukrainie niemieckie czołgi Leopard 2 - pisze w poniedziałek dziennik "Dagbladet". Sprawę omawiała w poniedziałek komisja spraw zagranicznych oraz obrony.

Według informacji gazety tajne posiedzenie komisji, w której zasiada 20 członków norweskiego parlamentu Stortingetu, zostało zwołane po niedzielnej wypowiedzi szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock. Polityk Zielonych dopuściła możliwość akceptacji przez Niemcy wysłania przez inne kraje niemieckich czołgów Leopard 2. Wcześniej podjęcie takiego kroku ogłosiła Polska.

21:21

Według wyliczeń Instytutu Badań Ekonomicznych (IW) w Kolonii wojna w Ukrainie i wszystkie zagrożenia gospodarcze z nią związane będą kosztować Niemcy około 175 miliardów euro. Odpowiada to prawie 4,5 proc. krajowego PKB - wynika z opracowania, na które powołuje się w poniedziałek portal Ukrinform.

"Niemcy wciąż są w trybie kryzysowym, ponieważ kryzys związany z pandemią przekształcił się w kryzys spowodowany rosyjską wojną w Ukrainie" - ocenili eksperci z IW. Zidentyfikowali oni także różne problemy spowodowane wojną - m.in. zagrożenia w dziedzinie energetyki, w szczególności związane z zakłóceniami w dostawach energii.

20:51

Wiceszef resortu obrony Ukrainy Wadym Skibicki powiedział, że w lutym i marcu spodziewa się zaostrzenia walk na wschodzie kraju.

Będą aktywne działania bojowe na kierunku donieckim i ługańskim. Gierasimow nie wykonał postawionego przed nim zadania. Pierwszym jest całkowita okupacja obwodów donieckiego i ługańskiego - powiedział Skibicki, sugerując, że na ten front zostaną rzucone siły obecnie stacjonujące na Białorusi.

20:49

Unia Europejska zamierza zorganizować w Stambule wielki szczyt w rocznicę rozpoczęcia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował szef delegatury UE w Turcji Nikolaus Mayer-Landrut. Podkreślił, że na posiedzeniu będzie obecny członek ukraińskiego rządu.

Nastąpi wymiana poglądów na temat geopolitycznych i ekonomicznych konsekwencji wojny - powiedział unijny reprezentant.

20:36

Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zamieścił na swoim kanale w Telegramie film z okolic Sołedaru. Widać na nim ruiny i spalone drzewa.

Krytyka mojego oświadczenia i porównanie Sołedaru ze Stalingradem pojawiła się w wołgogradzkich kanałach Telegramu. Szanuję historię moich przodków, ale oto kilka filmów, które nakręciłem z okien samochodu przy wjeździe do Sołedaru - napisał.

Rosjanie przekonują, że udało im się zdobyć Sołedar w obwodzie donieckim. Strona ukraińska twierdzi jednak, że walki tam wciąż trwają.

20:13

W sprawie pozyskania niemieckich czołgów Leopard pozostało do zrobienia "ostatnie pół kroku" - powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, wyrażając przekonanie, że maszyny dotrą niedługo na Ukrainę.

W sprawie czołgów pozostało do zrobienia ostatnie pół kroku. Już otrzymaliśmy brytyjskie Challengery (Wielka Brytania 15 stycznia zapowiedziała, że przekaże Ukrainie 14 czołgów - PAP), o których mówiono, że to jest niemożliwe. Otrzymujemy na razie francuskie “lekkie czołgi". Słyszymy, że Francja rozważa przekazanie czołgów Leclerc. Nie mam wątpliwości, że i Leopardy do nas dotrą. Jesteśmy na finalnym etapie - powiedział Kułeba na antenie telewizji ukraińskiej. Jego wypowiedź przytacza portal Ukraińska Prawda.

20:08

Pierwsze bojowe wozy piechoty Bradley powinny trafić na Ukrainę z USA w "stosunkowo niedalekiej przyszłości" - przekazał wysoki rangą urzędnik Pentagonu.

Jak podaje "Voice of America", chodzi o najbliższe tygodnie.

W poprzednich dwóch pakietach pomocy wojskowej Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie Ukrainie 109 bojowych wozów piechoty Bradley, zwanych "zabójcami czołgów". Następnie zorganizowano kilkutygodniowe szkolenia na tych systemach dla ukraińskiej armii w Niemczech.

19:55

Złożymy wniosek o aprobatę Niemiec dla przekazania przez Polskę czołgów Leopard 2 Ukrainie - zapewnił w poniedziałek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Zastrzegł, że kwestia Leopardów nie była tematem dyskutowanym podczas spotkania.

Wspominała o tym pani minister Baerbock (Annalena Baerbock, szefowa niemieckiego MSZ), wskazując, że czeka na wniosek o aprobatę Niemiec dla przekazania Ukrainie Leopardów 2. (...) Ale o tym nie mówiliśmy, bo to nie są kompetencje unijne. W innym formacie to się dokonuje. Natomiast w kuluarach i nas sali ta kwestia była obecna, chociaż nie werbalizowana - powiedział Rau.

19:41

Były szef biura kontrwywiadu Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku, Charles McGonigal, został w sobotę aresztowany w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy i łamania sankcji przeciwko Rosji - podał resort sprawiedliwości. Były urzędnik miał pracować na rzecz rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, prowadząc dochodzenie w sprawie jego rywala.

Jak wynika z komunikatu ministerstwa, McGonigal działał wspólnie z byłym rosyjskim dyplomatą i naturalizowanym Amerykaninem Siergiejem Szestakowem, który również został aresztowany w Nowym Jorku. Obaj mieli działać w zmowie, prowadząc w 2021 r. na zlecenie Deripaski prywatne śledztwo w sprawie rywalizującego z nim innego rosyjskiego oligarchy.

Wcześniej, w 2019 r., rok po odejściu ze służby w FBI, McGonigal miał też działać na rzecz usunięcia Deripaski z listy sankcyjnej.

19:19

Rosja wymienia dowództwo wojskowe. Jak podaje telewizja RBK, nowym dowódcą Południowego Okręgu Wojskowego został generał pułkownik Siergiej Kuzowlew, a nowym dowódcą Zachodniego Okręgu Wojskowego - Jewgienij Nikiforow.

19:13

Następna faza wojny między Rosją a Ukrainą nie może mieć miejsca wczesną wiosną, bo wtedy ziemia jest zbyt grząska - uważa Philip Ingram, ekspert ds. bezpieczeństwa i były wysoki rangą oficer brytyjskiego wywiadu.

W rozmowie ze stacją Sky News wskazał on trzy obszary, na których, gdy teren będzie już odpowiednio twardy, będą się koncentrować walki - Zaporoże, okolice Kreminnej oraz Bachmutu.

W Zaporożu, jak wyjaśnił, Ukraińcy gromadzą swoje siły i mogą próbować przeciąć korytarz lądowy, który Rosjanie stworzyli na Krym, a jeśli im się to uda, "rosyjska obrona może się całkowicie załamać". Mówiąc o Kreminnej, zauważył, że Ukraińcy odnieśli tam kilka małych sukcesów, a Rosjanie zbudowali linie obronne na południe od tej miejscowości i budują kolejne. Z kolei w Bachmucie Ukraińcy koncentrują się na tym, by trzymać pozycję, co pozwala na odciążenie części oddziałów.

18:36

Władze Rosji grożą Mołdawii działaniami zbrojnymi za jej prozachodni kurs - napisał w poniedziałek kiszyniowski portal Deschide, wskazując na deklarację Andrieja Klimowa, zastępcy przewodniczącego komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji.

Rosyjski polityk, jak odnotował portal z Mołdawii, ostrzegł, że kraj ten powinien liczyć się z “powtórzeniem ukraińskiego scenariusza".

Znowu reżim w Moskwie grozi Kiszyniowowi (...), tym razem głosem Klimowa - napisał w poniedziałek Deschide.

Portal odnotował też sugestię Klimowa, zgodnie z którą rzekomo prezydent Maia Sandu “podejmuje działania służące uczynieniu z Mołdawii prowincji Rumunii". Tę ostatnią rosyjski polityk nazwał “najbardziej zacofanym państwem członkowskim NATO".

18:10

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku ostrzału miejscowości Esman - poinformował gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

Według niego Rosjanie oddali 10 strzałów z artylerii armatniej, jeden z pocisków trafił w dom, w którym mieszkała duża rodzina.

17:55

Wszystkie zakupy dla systemu strategicznych zapasów Rosji ( Państwowej Agencji Rezerw Federalnych) kontroluje kilka rodzin biznesowych z otoczenia Władimira Putina - pisze portal śledczy Projekt.

Projekt opublikował materiał śledczy, poświęcony działalności Rosriezierwu - Państwowej Agencji Rezerw Federalnych. To urząd, który kupuje i gromadzi rezerwy na wypadek wojny lub sytuacji nadzwyczajnej.

Z ustaleń dziennikarzy, m.in. z rozmów z biznesmenami, współpracującymi z państwową agencją, wynika, że dostęp do przetargów mają tylko firmy, związane z kilkoma rodzinami z otoczenia Putina.

Projekt wymienia nazwiska wybrańców - to m.in. rodzina Wasilija Szestakowa, judoki i sparring partnera Putina, Arkadij Rotenberg (również dawny znajomy Putina z maty), rodzina byłego prokuratora Jurija Czajki, rodzina sekretarza Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa, ludzie z otoczenia szefa korporacji państwowej Rostiech (Rostec) Siergieja Czemiezowa, z którym przyjaźni się rosyjski prezydent.

17:37

Wywiad wojskowy Ukrainy ocenia, że Rosji pozostało jeszcze 550 sztuk, czyli około 20 proc. przedwojennych zapasów pocisków rakietowych o wysokiej precyzyjności - podał portal Delfi.

Ich potencjał wystarczy do przeprowadzenia dwóch lub trzech zmasowanych uderzeń z użyciem ponad 80 rakiet - ocenił przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w rozmowie z działającym na Litwie, Łotwie i w Estonii portalem Delfi.

Ostatnie uderzenie to niecałe 30 pocisków naprowadzanych precyzyjnie. Oznacza to, że mają deficyt i brakuje im czasu, by uzupełnić arsenał - stwierdził. Wcześniej eksperci zwracali uwagę na efekty sankcji, które ograniczają możliwości produkcyjne rosyjskiego przemysłu wojskowego.

17:25

Grupa Wagnera straciła już na Ukrainie ok. 40 tys. zwerbowanych więźniów - poinformowała szefowa fundacji charytatywnej "Rosja za kratkami" Olga Romanowa.

Pod koniec grudnia do Grupy Wagnera zwerbowano ok. 43 tys. rosyjskich więźniów, którym obiecano darowanie wyroków, później liczba ta prawdopodobnie wzrosła do 50 tys., poinformowała fundacja. "Spośród nich tylko dziesięć tysięcy nadal walczy na froncie, cała reszta jest zabita albo zdezerterowała" - powiedziała Romanowa, cytowana w poniedziałek przez agencję UNIAN.

Masowa dezercja więźniów rozpoczęła się jesienią. W tym samym czasie wielu uciekło z frontu do Rosji, zabierając ze sobą broń, dodała Romanowa i zasugerowała, że sam Jewgienij Prigożyn, który nadzoruje Grupę Wagnera, nie prowadzi ewidencji zaginionych i dezerterów wśród najemników - wszyscy są rejestrowani jako martwi. Wskazują na to przypadki, gdy puste trumny trafiają do bliskich zmarłych w Rosji.

16:58

Wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że rządząca partia Jedna Rosja "musi pomóc ludziom na świecie zrozumieć", że inwazja na Ukrainę była "odpowiedzią na przygotowania do agresji ze strony Stanów Zjednoczonych i ich satelitów".

Stwierdził, że świat zbliżył się do "zagrożenia III wojną światową", a Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne organizacje międzynarodowe "zamieniły się w pole bitwy".

16:42

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaprzeczył informacjom Rosji, jakoby w ukraińskich elektrowniach atomowych przechowywana była broń, dostarczana jego państwu przez Zachód. Celem kłamstw Rosjan jest usprawiedliwienie własnych prowokacji - napisał na Twitterze.

"Ukraina nigdy nie przechowywała w swoich elektrowniach atomowych żadnej broni, jak kłamliwie oświadcza rosyjska SWR (Naryszkin) - oświadczył Podolak, odnosząc się do rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) i jej szefa Siergieja Naryszkina.

16:35

Ukraińskie myśliwce zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty, jeden helikopter i inne cele powietrzne - przekazało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Trafiono w sumie sześć celów.

16:22

Unia Europejska zatwierdziła w poniedziałek nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro i przeznaczyła też 45 mln euro na szkolenie ukraińskich żołnierzy w UE - poinformowała agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych obradujący w Brukseli zgodzili się na przekazanie środków z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) po przeprowadzeniu wideokonferencji z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą.

15:10

Kongres USA wezwał do przekazania Ukrainie operacyjno-taktycznych pocisków balistycznych dalekiego zasięgu ATACMS. Zapowiedział to republikanin, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul w rozmowie z ABC News.

Potrzebują ATACMS, artylerii dalekiego zasięgu, aby uderzyć na Krym, gdzie są irańskie drony - powiedział.

15:05

Kolejne dwa miesiące będą miały decydujące znaczenie dla ukraińskiej kontrofensywy przeciw Rosji, dlatego Zachód musi zapewnić Ukrainie wszelką pomoc, jakiej potrzebuje - oświadczyła minister obrony Łotwy Inara Murniece na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rydze.

W ubiegłym tygodniu Murniece spotkała się w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem, po czym uczestniczyła w spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech.

"Zarówno w czasie rozmowy z ministrem Reznikowem, jak i na spotkaniu w Ramstein ogólna ocena sytuacji była taka, że Ukraińcy mają dwa miesiące - jest to decydujący czas, jaki mogą wykorzystać na postępy na froncie, co oznacza, że dostawy wojskowe dla ukraińskich sił zbrojnych są obecnie kluczowe" - powiedziała minister, cytowana przez agencję Leta.

Minister obrony ostrzegła także, że wedle ekspertów wojskowych w ciągu następnych pięciu lat Rosja może być w stanie odbudować swoje wojska i, choć obecnie nie zagraża Łotwie bezpośrednio, to Ryga musi zrobić wszystko co w jej mocy, aby "w decydującym momencie, jeśli taki nadejdzie, Łotwa była całkowicie przygotowana do odparcia możliwej agresji militarnej".

15:04

W wielu miastach w Rosji powstają spontaniczne upamiętnienia ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie; ludzie najczęściej przynoszą kwiaty i stawiają pamiątkowe tabliczki - podał niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'. W ataku zginęło 46 osób.

W Moskwie miejscem pamięci był początkowo pomnik poetki Łesi Ukrainki. Gdy służby bezpieczeństwa zaczęły przeganiać stamtąd mieszkańców stolicy, kwiaty zaczęły pojawiać się przy pomniku ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki.

Podobnie wyglądają też spontaniczne upamiętnienia m.in. w Petersburgu, Omsku i Krasnodarze - czytamy na łamach opozycyjnego kanału.

15:01

Kramatorsk został trafiony atakiem rakietowym - ogłosił mer miasta Ołeksandr Honczarenko, dodając, że badane są skutki ostrzału.

14:23

Węgry odblokowały kluczowy pakiet wsparcia na uzbrojenie Ukrainy - dowiedziała się nieoficjalnie korespondentka RMF FM  w Brukseli. Chodzi o pół miliarda euro, z którego kraje UE od początku wojny finansują sprzęt wojskowy wysyłany na Ukrainę. W ubiegłym tygodniu Budapeszt zablokował te pieniądze, jak również finansowanie misji szkolenia wojsk ukraińskich.

14:19

Na Ukrainie zapadł pierwszy wyrok za organizację pseudoreferendum w sprawie przyłączenia niektórych regionów do Rosji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Postępowanie wszczęto przeciwko mieszkańcowi jednego z okręgów w obwodzie chersońskim, który był członkiem tzw. komisji wyborczej. Po odbiciu terenu przez wojsko ukraińskie kolaborant został zatrzymany.

Mężczyzna został skazany na 5 lat więzienia, a przez 10 lat nie będzie mógł zajmować stanowisk w rządzie czy podejmować działalności związanej z wyborami.  

14:11

W debacie dotyczącej ewentualnych dostaw dla Ukrainy czołgów Leopard minister obrony Niemiec Boris Pistorius zaapelował o cierpliwość potrzebną do podjęcia decyzji. Podkreślił, że zapada ona w Urzędzie Kanclerskim - informuje portal Tagesschau.

Szefowa MSZ Annalena Baerbock dała w niedzielę do zrozumienia, że Niemcy nie będą blokować dostaw czołgów Leopard z innych krajów.

Minister Pistorius bronił procesu podejmowania decyzji przez kanclerza Olafa Scholza. "To nie tylko kwestia dostarczenia lub niedostarczenia tych czołgów, ale też rozważenia konsekwencji niepodjęcia działań, ale także działania" - wyjaśniał w niedzielę wieczorem w programie ARD "Anne Will".

Jako "kraj Leopardów" Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność, "której muszą sprostać" - przyznał Pistorius. Leopard to ciężka broń, która może być użyta również do celów ofensywnych i dlatego trzeba "bardzo dokładnie przemyśleć, jeśli chce się jej użyć" - dodał. Zdaniem Pistoriusa, w interesie Niemiec i Europy leży, aby zrobić to ostrożnie i z rozwagą, a "nie w pośpiechu lub lekkomyślnie".

14:10

Okupanci opracowali plan, który przewiduje rusyfikację dzieci i młodzieży na podbitych przez Moskwę terenach południowej Ukrainy; na zrealizowanie tego zadania wróg chce poświęcić 10 lat - powiadomił w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Swoją "pracę" Rosjanie rozpoczęli od zbadania nastrojów mieszkańców okupowanych części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Gdy okazało się, że młodzież nie popiera tam Rosji, postanowiono wzmocnić działania indoktrynacyjne i propagandowe. Kluczową rolę w tym procederze mają odgrywać różne organizacje młodzieżowe, w tym paramilitarne. Niektóre z nich przypominają Hitlerjugend z czasów nazistowskich Niemiec, inne natomiast sowiecki Komunistyczny Związek Młodzieży (Komsomoł) - czytamy w serwisie.

13:49

Siły ukraińskie przeprowadziły w sobotę atak na zakłady mechaniczne w okupowanym przez Rosjan mieście Kadijewka w obwodzie ługańskim. Budynek miał być zajmowany przez odziały Czeczenów, tzw. kadyrowców.

Źródła rosyjskie przekazały, że do ataku doszło w sobotę około godziny 23:00 czasu lokalnego.

Zgodnie z informacjami przedstawicieli tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, którzy wchodzą w skład Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji do spraw przestrzegania porozumień pokojowych z Mińska (JCCC), w budynek uderzyło sześć rakiet wystrzelonych z lekkich wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet HIMARS.

Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy przekazało w serwisie Telegram, że budynek był wykorzystywany przez czeczeńskich bojowników dowodzonych przez prokremlowskiego przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

13:46

Łotwa także obniży poziom stosunków dyplomatycznych z Rosją. Od 24 lutego w nadbałtyckim kraju nie będzie rosyjskiego ambasadora.

Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevics podkreślił, że władze podjęły ten krok na znak solidarności z Estonią.

13:44

Negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Żadne gry i wąskie interesy polityczne nie powinny stać na przeszkodzie - stwierdził.

13:41

W Łymanie nadal dochodzi do ostrzałów rosyjskich, znaczna część miasta jest zrujnowana, ale od czasu wyzwolenia spod okupacji jesienią 2022 roku wróciło tam około 3 tys. mieszkańców - relacjonuje BBC w reportażu z miasta leżącego dziś 25 km od linii frontu.

W zniszczonym przez Rosjan Łymanie w obwodzie donieckim mieszka obecnie 13 tys. mieszkańców, w tym około 700 dzieci, w ryzykownych okolicznościach i w wyczerpujących warunkach zimy - relacjonuje BBC w materiale opublikowanym w niedzielę wieczorem. W mieście w większości przywrócono dostawy elektryczności, ale nie ma bieżącej wody i centralnego ogrzewania. Otwarto część sklepów, rozpoczęto wypłacanie emerytur. Organizacje państwowe i pozarządowe zaopatrują mieszkańców w kuchnie opalane drzewem i drewno. Codziennie przywożone są darmowe posiłki.

Łyman był ważnym węzłem kolejowym. Teraz - jak relacjonuje BBC - z tras kolejowych przebiegających przez centrum pozostała masa splątanych kabli i zablokowanych torów. Front przebiega około 25 km na wschód od miasta. Co kilka minut słychać odgłosy ognia artyleryjskiego. Jeden z mieszkańców, Ołeksandr, powiedział reporterowi BBC, że rankiem pocisk rakietowy uderzył w piątą kondygnację jego bloku. Ołeksandr mieszka dwa piętra wyżej. Jest jedynym lokatorem domu, stojącego na obrzeżach miasta.

13:26

Norweskie władze aresztowały obywatela Rosji Andrieja Miedwiediewa, byłego dowódcę oddziału w związanej z Kremlem prywatnej firmie wojskowej tzw. grupie Wagnera, który w połowie stycznia przedostał się nielegalnie przez granicę do Norwegii. Mężczyzna wystąpił wcześniej o azyl.

Informację o aresztowaniu Miedwiediewa potwierdził w poniedziałek norweskiemu nadawcy publicznemu NRK Jon Andreas Johansen z norweskiej policji. Podstawą decyzji jest "naruszenie ustawy o cudzoziemcach". Mężczyźnie grozi wydalenie z Norwegii.

13:17

Rosja obniża rangę stosunków dyplomatycznych z Estonią - z Moskwy zniknie ambasador z Tallina, zamiast tego będzie chargé d'affaires. 

Rosyjska dyplomacja przekonuje, że to reakcja na niedawne cięcia kadrowe w rosyjskiej ambasadę w Tallinie. Stwierdzono także, że Estonia "celowo niszczy" stosunki z Rosją.

12:49

"Powiem ironicznie - łaskawcy" - w ten sposób w Rozmowie w południe w RMF FM słowa Annaleny Baerbock skomentował Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Minister spraw zagranicznych Niemiec, zapytana w niedzielnym wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie na Ukrainę swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, stwierdziła: "Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie".

12:48

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany w poniedziałek, czy prezydent Rosji Władimir Putin będzie ubiegał się o reelekcję w 2024 roku, stwierdził, że w tej sprawie nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Pierwszą turę wyborów prezydenckich zaplanowano na 17 marca.

12:44

Szef dyplomacji UE Josep Borrell wyznał, że ma nadzieję, że podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Brukseli państwa członkowskie zatwierdzą kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro.

12:14

Od początku napaści na Ukrainę liczba rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli lub zostali ranni, wynosi 180-188 tysięcy - informują brytyjskie media, powołując się na zachodnie źródła wojskowe.

Według dziennika "The Sun", liczbę 188 tys. zabitych i rannych Rosjan podali Amerykanie podczas piątkowego spotkania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech, aby przekonać do zwiększenia pomocy dla Kijowa. Ponadto wywiad amerykański szacuje, że od początku wojny Ukraińcy zniszczyli lub przechwycili 2 tys. rosyjskich czołgów.

12:11

UE zatwierdzi nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy - zapewniła w Brukseli minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna przed spotkaniem szefów dyplomacji państw unijnych. "Nie mam wątpliwości, że taką decyzję podejmiemy dzisiaj" - powiedziała Colonna przed rozpoczęciem posiedzenia.

11:19

Wiosna i początek lata będą decydującym okresem w wojnie; jeśli zapowiadana na ten czas wielka ofensywa wroga zakończy się jego klęską, będzie to oznaczało upadek Rosji i Putina - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki w rozmowie z portalem Delfi, działającym na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Według Skibickiego kluczowym kierunkiem działań wroga pozostaną obwody doniecki i ługański, natomiast kolejny szturm na Kijów z terytorium Białorusi lub operacja na południu Ukrainy, np. w regionie zaporoskim, wydają się mniej prawdopodobne.

10:36

Sytuacja w atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmucie, na wschodzie Ukrainy, jest straszna; w mieście co minutę dochodzi do eksplozji, dlatego przebywanie tam przypomina spacer po polu minowym - relacjonował korespondent ukraińskiej telewizji Espreso z Donbasu Artem Łahutenko.

Ludzie tam nie żyją, lecz próbują przeżyć. W Bachmucie bez przerwy trwają walki, nie ma tam żadnego bezpiecznego domu ani ulicy. Dosłownie co chwila gdzieś w pobliżu przelatuje pocisk wroga. Na obrzeżach miasta słychać odgłosy strzałów z broni palnej - powiadomił dziennikarz.

Jak dodał, w strategicznie ważnym mieście nie ma obecnie elektryczności, gazu, ogrzewania ani dostępu do internetu; nie działa telefonia komórkowa.

10:14

Oddajemy Ukrainie wszystkie nasze haubice kalibru 155 mm; chcemy w ten sposób stworzyć precedens, aby inne kraje nie miały już żadnych wymówek, dlaczego nie mogą dostarczyć Kijowowi broni niezbędnej do wygrania wojny - oświadczył ambasador Estonii na Ukrainie Kaimo Kuusk

09:55

Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn dostał od Putina szansę wykazania się poprzez zajęcie ukraińskiego Bachmutu, jednak zawiódł i jego rola na Kremlu zaczyna maleć; rośnie za to znaczenie regularnej armii rosyjskiej - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Prigożyn zapewne naprawdę wierzył, że los mu sprzyja i może zdobyć polityczne wpływy i sięgnąć po przywództwo w rosyjskim establishmencie wojskowym, rywalizując z ministrem obrony Siergiejem Szojgu czy szefem sztabu generalnego gen. Walerijem Gierasimowem, ale teraz te nadzieje wydają się złudne - zaznaczają badacze amerykańskiego think tanku.

09:48

Skupianie się przez nowego dowódcę rosyjskiej operacji na Ukrainie generała Walerija Gierasimowa na poprawie drobnych spraw dyscyplinarnych w sytuacji impasu na froncie i ciężkich strat zostało źle przyjęte w wojsku, jak również przez jego krytyków - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że generał Gierasimow prawdopodobnie rozpoczął swoje tournée od poprawy codziennej dyscypliny rozmieszczonych tam żołnierzy. Od czasu objęcia przez niego dowództwa oficerowie próbują ograniczyć nieregulaminowe umundurowanie, poruszanie się cywilnymi pojazdami, używanie telefonów komórkowych i niestandardowe fryzury.

Jak wskazano, działania te spotkały się ze sceptycznymi reakcjami, ale największe drwiny wzbudziły próby poprawy standardu golenia się przez żołnierzy. Urzędnicy Donieckiej Republiki Ludowej określili ustalanie priorytetów jako "farsę", która "utrudni proces niszczenia wroga", a właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn skrytykował dowództwo wojskowe, sugerując, że "wojna to czas aktywnych i odważnych, a nie czysto ogolonych".

09:40

Były premier i obecny kandydat na prezydenta Czech Andrej Babisz sprostował swoje słowa z debaty telewizyjnej. W niedzielę wieczorem powiedział, że w przypadku ataku na Polskę nie wysłałby żołnierzy z pomocą. Potem na Twitterze napisał, że artykuł piąty traktatu NATO będzie przestrzegany.

08:23

Z komunikatu ukraińskiego sztabu generalnego można wywnioskować, że rosyjskie wojska podjęły próbę okrążenia Bachmutu i odcięcia miasta od źródeł zapatrzenia; świadczy o tym wzmianka o próbie ataku wroga w pobliżu wsi Stupoczki, położonej na trasie Bachmut-Kostiantyniwka - zauważyła rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

Komunikat sztabu może też pośrednio świadczyć o tym, że walki trwają już nie na przedmieściach Bachmutu, ale w samym mieście - zauważyła BBC.

Przed rosyjską inwazją Bachmut liczył ponad 70 tys. mieszkańców. Według szacunków władz w Kijowie może tam obecnie przebywać 7-10 tys. osób.

07:40

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn został w weekend porównany do Grigorija Rasputina, kaznodziei żyjącego podczas rządów ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Prigożyn stwierdził, że on nie tamuje krwotoków - co rzekomo potrafił Rasputin, ale jego zadaniem jest przelewanie krwi wrogów Rosji.

07:38

Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B, które są obecnie modernizowane w Czechach na koszt USA i Holandii. 

06:40

Kandydat na prezydenta Czech Andrej Babisz pytany w debacie, czy w przypadku ataku na Polskę, lub państwa bałtyckie, wysłałby na pomoc czeskich żołnierzy, stwierdził, że z pewnością nie. 

06:29

"Niezwykła śmiałość polskich władz!", "Niemcy ugięły się pod presją Polski". Tak renomowana francuska stacja telewizyjna LCI komentuje oświadczenie szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock, że władze w Berlinie nie sprzeciwią się dostarczeniu Ukrainie przez nasz kraj czołgów Leopard.

06:22

Włoska Izba Deputowanych rozpoczyna prace nad kolejną ustawą o dalszych dostawach uzbrojenia na Ukrainę. Przewiduje on rozszerzenie na cały bieżący rok upoważnienia dla rządu, by wysyłał sprzęt do zaatakowanego przez Rosję kraju. Wcześniej ustawę tę przyjął Senat. Przygotowywany jest też szósty akt prawny w tej sprawie.

05:54

Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu; podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej.

Na kierunkach kupiańskim, nowopawliwskim i chersońskim siły przeciwnika są w obronie - podano w komunikacie.

05:53

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział m. in. dostawy Ukrainie czołgów Challenger. Zapewnił, że "przyjaciele Ukrainy pomogą zakończyć wojnę tak szybko jak to możliwe w 2023 r.

Musimy dostarczyć czołgi. Jestem dumny, że jesteśmy pierwszym krajem, który wyśle czołgi Challenger i spodziewamy się że inne kraje postąpią podobnie. Chcemy dostarczyć Ukrainie samoloty i inną niezbędną broń do obrony waszego kraju - powiedział były brytyjski premier.

05:28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina nie ma innej możliwości ocalenia swojego państwa niż zwycięstwo w wojnie z Rosją. Zdaniem prezydenta zwycięstwo jest możliwe w 2023 r. jeśli Ukraińcy pozostaną zjednoczeni.