Co najmniej 10 osób zginęło, a 58 zostało rannych w ostrzale centrum Chersonia przez siły rosyjskie. Rosja wysyła nowe wojska i sprzęt dla wzmocnienia swoich oddziałów na frontach w południowej i wschodniej Ukrainie. Wznowiona rosyjska ofensywa na dużą skalę z terytorium Białorusi jest mało prawdopodobna tej zimy, ale jest to możliwość, która musi poważnie być brana pod uwagę - ocenia ISW. Najważniejsze wydarzenia związane z 304. dniem wojny w Ukrainie znajdziecie w naszej relacji z 24.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:40

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował sekretarzowi stanu USA Antony’emu Blinkenowi za "niestrudzoną pracę w mobilizowaniu poparcia dla Ukrainy".

 

21:59

Moskwa wypiera się dzisiejszego ataku na Chersoń. "To obrzydliwa prowokacja, której oczywistym celem jest zrzucenie winy na rosyjskie siły zbrojne" - przekazał przedstawiciel narzuconych przez Rosję władz Chersonia, Wołodymyr Saldo.

21:00

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Chersonia wzrosła do dziesięciu; 58 osób jest rannych - przekazał szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Wcześniej informowano, że w przeprowadzonym rano ataku zginęło osiem osób.

18:55

Minister obrony Francji Sébastien Lecornu odwiedzi Kijów w najbliższą środę, 28 grudnia, aby zademonstrować ukraińskim władzom nieustające poparcie Paryża.

Spotka się m.in. ze swoim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. 

17:24

Pojawiają się doniesienia o kolejnym ostrzale Chersonia.

17:23

Liczba ofiar śmiertelnych w Chersoniu w wyniku porannego ostrzału wzrosła do 10 osób - podał szef chersońskiej administracji Jarosław Januszewycz.

Liczba rannych sięgnęła 55 osób, z czego 18, w tym sześcioletnie dziecko, jest w ciężkim stanie.

16:32

Były szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin, który został ranny w ostrzale hotelu w Doniecku, został przewieziony do szpitala w obwodzie moskiewskim - poinformował jego asystent. Ma tam przejść operację.

15:20

Rosja zakupiła od Iranu 1700 dronów kamikaze Shahed-136. Dostarczane są one w partiach - powiedział szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow w rozmowie z "The New York Times". Według niego Teheran odmawia wsparcia Rosji dostawami pocisków balistycznych, gdyż obawia się sankcji.

14:42

Dziękujemy wam drodzy polscy przyjaciele za wsparcie i prawdziwą przyjaźń; życzymy wam rodzinnego ciepła, radości i wszelkiej pomyślności, a co najważniejsze, życzymy wam pokoju. Bądźcie zawsze bezpieczni i szczęśliwi - podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz w życzeniach bożonarodzeniowych.

14:10

W akwenie Morza Czarnego znajdują się trzy rosyjskie okręty, mogące przenosić rakiety Kalibr - powiadomiła marynarka wojenna Ukrainy.

"Na dyżurze bojowym na Morzu Czarnym znajduje się 11 wrogich okrętów, trzy z nich mogą przenosić rakiety Kalibr, ogółem 20 rakiet" - powiadomiono w komunikacie.

13:51

Zniszczenia w Chersoniu po kolejnych rosyjskich ostrzałach.

13:06

Do ośmiu wzrosła liczba cywilnych ofiar, a 58 osób odniosło obrażenia w wyniku ostrzału z wyrzutni Grad centrum Chersonia - powiadomiły ukraińskie władze.

Wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko podał informację o siedmiu zabitych i 58 rannych. Urzędnik zaznaczył, że ciężko rannych jest 18 osób.

Biuro prokuratura generalnego w zaktualizowanej informacji powiadomiło o śmierci ośmiu osób.

12:28

Niedobory amunicji są najprawdopodobniej głównym czynnikiem ograniczającym rosyjskie operacje ofensywne - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Od października Rosja zwiększyła swoje siły na Ukrainie o dziesiątki tysięcy rezerwistów. Pomimo złagodzenia doraźnych problemów kadrowych, niedobory amunicji pozostają najprawdopodobniej kluczowym czynnikiem ograniczającym rosyjskie operacje ofensywne" - podał resort.

Ministerstwo ocenia również, że "ograniczona dostępność pocisków manewrujących" jest prawdopodobną przyczyną ograniczenia rosyjskich ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę krytyczną do ok. jednego ataku w ciągu tygodnia. "Jest również mało prawdopodobne, że Rosji udało się zwiększyć zapasy pocisków artyleryjskich na tyle, by umożliwić operacje ofensywne na dużą skalę" - ocenia brytyjski wywiad wojskowy.

W konkluzji autorzy raportu oceniają, że "słabością obecnego rosyjskiego modelu operacyjnego jest to, że nawet samo utrzymanie operacji obronnych wzdłuż długiej linii frontu wymaga znacznych dziennych strat pocisków i rakiet".

11:50

Co najmniej pięć osób zginęło, a 20 zostało rannych w sobotnim ostrzale centrum Chersonia przez siły rosyjskie - powiadomiły władze Ukrainy. Chersoń, miasto obwodowe na południu Ukrainy, znajduje się blisko frontu i jest stale ostrzeliwane przez wojska agresora.

"Chersoń. Rano, w sobotę, dzień przed Bożym Narodzeniem, w centrum miasta. To nie są obiekty wojskowe, to nie jest wojna według zasad. To terroryzm, to zabójstwo dla zastraszenia i dla przyjemności" - napisał w Telegramie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy opublikował także zdjęcia, na których widać ofiary ataku w centrum miasta, płonące samochody.

"Świat musi to zobaczyć, by zrozumieć, że walczymy z absolutnym złem" - zaznaczył Zełenski. "Państwo-terrorysta nadal niesie ruski mir w postaci ostrzałów ludności cywilnej" - ocenił.

"Już wiadomo o pięciu osobach zabitych i dwudziestu rannych" - powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

10:34

Do odejścia od "niedziałających sankcji" wobec wspierającego Rosję Iranu i sięgnięcia po bardziej destrukcyjne instrumenty, w tym zlikwidowanie fabryk broni, zaapelował w sobotę Mychajło Podolak, doradca w gabinecie prezydenta Ukrainy.

"Iran, który planuje zwiększenie dostaw broni do Rosji, ostentacyjnie poniża instytut sankcji międzynarodowych. Ważne jest, by zrezygnować z koncepcji niedziałających sankcji, niedziałających rezolucji ONZ i przejść do bardziej destrukcyjnych narzędzi - likwidacji fabryk i aresztowania dostawców" - napisał Podolak na Twitterze.

10:30

W te święta będziemy sobie życzyć przede wszystkim żarliwego pokoju. Nawet na wielu rysunkach dzieci widać optymistyczne hasła, np. rok 2023 - rokiem pokoju albo rokiem zwycięstwa. Wszyscy tego pragniemy - powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz.

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie. Zapytany o aktualną sytuację w mieście przekazał, że cotygodniowe ataki rakietowe wymierzone są przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną, ale pojedyncze pociski spadają również na budynki cywilne. "Ataki koncentrują się na tym, aby zabrakło energii, żeby cały naród, społeczeństwo cierpiało" - zauważył.

10:11

Pięć osób zginęło w Chersoniu w wyniku rosyjskich ostrzałów, a w całym obwodzie chersońskim rannych jest 17 osób - poinformowały w porannym podsumowaniu władze przyfrontowego regionu na południu Ukrainy.

Wśród rannych jest dziewczynka w wieku sześciu lat - powiadomił szef administracji wojskowej obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Dziecko jest w szpitalu w ciężkim stanie, ma liczne rany odłamkowe.

Urzędnik podał również, że w ciągu doby region był ostrzeliwany 74-krotnie. Wróg używał artylerii, wyrzutni wieloprowadnicowych, moździerzy i czołgów.

09:12

Nie mieliśmy nastroju świątecznego, ale każdy dzień traktuję jak dar od Boga - powiedziała PAP Ania, mieszkanka Charkowa. Ludzie żyją tam w takich okolicznościach, że święta Bożego Narodzenia mogą być ostatnimi. Nie oznacza to, że nie będzie wigilijnej kolacji.

"Moja rodzina jest teraz w Berdyczowie. Tam jest spokojniej niż tutaj. Mama oraz siostra pracują, a bracia mają możliwość kontynuowania studiów. Ja nadal jestem w Charkowie. Tu został mój ojciec z dziećmi i narzeczony Paweł z rodzicami. Jego matka jest niepełnosprawna i chora. Kiedy było pytanie, czy wyjechać, czy też nie, postanowili zostać. Ja zostałam z nimi" - podkreśliła Ania (nazwisko do wiadomości PAP).

Z jej relacji wynika, że sytuacja w Charkowie nieco się uspokoiła — w porównaniu do listopada, ale cały czas są ogromne problemy z energią. 

08:16

Co najmniej dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w obwodzie donieckim na Ukrainie w ciągu minionej doby - powiadomiły lokalne władze. W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na przedmieścia Zaporoża, a także masowo ostrzeliwali powiat nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim.

08:10

Zbrodnicza akcja wywożenia przez Rosję ukraińskich dzieci ma największe szanse, by zostać prawnie uznana za ludobójstwo - powiedziała w rozmowie z PAP.PL ukraińska obrończyni praw człowieka i prawniczka międzynarodowa Daria Pidhorna, przedstawicielka organizacji Regional Center for Human Rights. Jak oszacowała, porwanych dzieci może być nawet 300 tysięcy.

"Nie wiadomo, jak je odzyskać, ponieważ niewiele jest informacji o każdym dziecku. Transport dzieci odbywa się w tajemnicy, warunki przetrzymywania też są nieznane" - wskazała ekspertka. Podkreśliła, że sprawcy putinowskiego ludobójstwa powinni stanąć przed międzynarodowym trybunałem.

07:56

Część działań armii rosyjskiej, prowadzonych na terytorium Białorusi "ma więcej sensu jako część przygotowań do nowej ofensywy niż jako część trwających manewrów i ćwiczeń" - ocenia Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie.

ISW w dalszym ciągu uważa, że wznowiona ofensywa na dużą skalę z terytorium Białorusi jest mało prawdopodobna tej zimy, ale "jest to możliwość, która musi poważnie być brana pod uwagę".

"Moskwa przygotowuje warunki do najbardziej niebezpiecznego scenariusza wydarzeń (NNSW) - wznowionej inwazji na północną Ukrainę, z możliwym atakiem na Kijów - co najmniej od października 2022 r. Ten scenariusz może być operacją informacyjną, jednak może również świadczyć o rzeczywistych zamiarach Władimira Putina" - pisze amerykański ośrodek analityczny ISW.

07:17

Wprawdzie Europa płaci wysoką cenę za wspieranie Ukrainy, ale jednak Władimir Putin nieświadomie ponownie ją zjednoczył - ocenia dziennik "Financieele Dagblad".

"Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo wizerunek rosyjskiego prezydenta osłabł w Europie, spójrz na ulicę Kralja Milutina w stolicy prorosyjskiej Serbii, Belgradzie. Tam mural przedstawiający Putina przeszedł w ostatnich miesiącach niezwykłą przemianę. Na początku obok jego wizerunku, na tle rosyjskiej i serbskiej flagi, widniał napis 'brat', a obecnie jest 'szczur'" - opisuje "FD".

Zdaniem gazety jest to ilustracja tego, jak jest traktowany rosyjski przywódca również w innych częściach Europy, po wybuchu "największego od zakończenia II wojny światowej konfliktu zbrojnego w Europie".

07:08

Rosja wysyła nowe wojska i sprzęt dla wzmocnienia swoich oddziałów na frontach w południowej i wschodniej Ukrainie - poinformował w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z raportów ukraińskiego zwiadu wynika, że "wróg zwiększył transporty kolejowe z wojskiem, sprzętem i amunicją na tereny działań wojennych" - podał sztab generalny. Chodzi głównie o tereny frontowego miasta Bachmut na wschodzie kraju. Rosyjskie wojska próbują zająć Bachmut od sierpnia. Trwają tam obecnie najcięższe i najbardziej krwawe działania zbrojne na Ukrainie.

Według ukraińskiego sztabu generalnego Rosjanie wzmacniają swoje siły także na froncie w południowej części Ukrainy.

07:00

Resort sprawiedliwości Rosji wpisał na listę zagranicznych agentów znaną działaczkę na rzecz praw człowieka Swietłanę Gannuszkinę, politologa Andrieja Kolesnikowa oraz organizacje Roskomswoboda i Feministyczny Ruch Oporu Antywojennego (FAS) - podał portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa.