Rodziny i przyjaciele obrońców obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola wezwali w środę "cały świat", by pomógł w uwolnieniu ich bliskich. W wyniku skutecznych działań armii ukraińskiej rosyjskie wojska przeszły do defensywy na kierunkach: charkowskim, chersońskim, iziumskim i melitopolskim - poinformował ukraiński generał Ołeksij Hromow. Gwardia Narodowa Ukrainy po raz pierwszy od początku wojny podała wielkość strat wojennych w swoich szeregach - zginęło 501 żołnierzy formacji, a 1697 zostało rannych. Pierwszy rosyjski żołnierz stanie przed sądem w Ukrainie za zabójstwo cywila. W Rosji podejmowane są próby przeprowadzenia tzw. tajnej mobilizacji - twierdzi ukraiński wywiad wojskowy. Najważniejsze informacje z 77. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z dnia 11.05.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

  • Przy wejściu na teren ambasady Polski w Moskwie oblano czerwoną farbą tablicę oraz szybę wartowni. W sieci pojawiły się filmy z tej akcji. Informację potwierdził w rozmowie z RMF FM rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski pozostaje na stanowisku. Przedstawiciele MSZ Rosji wyrazili wobec niego ustny protest w związku z wydarzeniami z 9 maja na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • "Nie będzie Chersońskiej Republiki Ludowej". Okupacyjne władze obwodu chersońskiego zaapelują do prezydenta Władimira Putina o włączenie regionu do Rosji - poinformował Kyryło Stremusow, powołany przez Rosjan na zastępcę szefa regionalnej administracji ukraińskiego obwodu. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że oblegane zakłady metalurgiczne Azowstal w tym mieście płoną. Do pożaru doszło na skutek rosyjskiego bombardowania. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Rosjanie wciąż szturmują zakłady Azowstal w Mariupolu. Jak powiedział w telewizji Sky News Illa Samojłenko, przedstawiciel pułku Azow, "wszyscy cywile, którzy ukrywali się dotąd w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, zostali już ewakuowani, a pojawiające się doniesienia o 100 osobach na terenie fabryki nie są potwierdzone". CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Trwają walki na Wyspie Węży, gdzie Rosja próbuje wzmocnić znajdujący się tam odsłonięty garnizon. Ta mała wysepka, słynna z pierwszych dni wojny, jest bardzo istotna - daje możliwość przygotowywania desantu w okolicy Odessy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Relacja minuta po minucie z 78. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajduje się >>>TUTAJ<<<

22:52

We Włoszech doszło do ataku hakerskiego na strony internetowe Senatu i Sztabu Generalnego sił zbrojnych oraz innych instytucji. Przyznała się do niego grupa Killnet, która według ekspertów - jak podkreśla agencja Ansa - powiązana jest z siłami zbrojnymi Rosji.

Sprawcy ogłosili na kanałach jednego z komunikatorów, że jest to "atak na Włochy". Wśród zaatakowanych instytucji jest zajmujący się technologią Instytut Studiów Zaawansowanych z miasta Lukka oraz Krajowy Instytut Służby Zdrowia.
Łącznie zaatakowanych zostało siedem instytucji. Strona Senatu Włoch zaczęła wieczorem działać, a przewodnicząca izby wyższej parlamentu Maria Elisabetta Alberti Casellati napisała na Twitterze, że nie wyrządzono tam żadnych szkód.

22:51

Jeśli Rosja zdecyduje się na atak na cele w Polsce, NATO stanie w jej obronie jako koalicja - powiedział w Kongresie amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin. Jak dodał, USA mają plany na taką ewentualność i byłyby gotowe odpowiedzieć.

22:00

Wyzwolimy naszą ziemię i naszych ludzi - w ten sposób zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku na pojawiające się głosy, że okupowany obwód chersoński ma być przyłączony do Rosji.

Te wyrzutki, których państwo rosyjskie znalazło jako kolaborantów, wygłaszają oświadczenia, których skala i głupota jest kosmiczna (...). Ale bez względu na to, co zrobią okupanci, nie mają szans. Jestem pewien, że wyzwolimy naszą ziemię i ludzi" - powiedział Zełenski. 

Chersoń, stolica położonego na południu Ukrainy obwodu, został zajęty przez wojska rosyjskie 1 marca.

21:38

Organizacja Narodów Zjednoczonych szkoli ukraińskich lekarzy na wypadek użycia przez Rosję broni biologicznej lub chemicznej - poinformował szef parlamentarnej komisji ds. zdrowia, opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych Mychajło Raducki.

Raducki wskazał, że 18 marca zwrócił się do Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet z apelem o zapobiegnięcie użycia przez Rosjan broni chemicznej lub biologicznej. "Wezwałem do podjęcia wszelkich możliwych środków międzynarodowych, aby zapobiec użyciu nielegalnej broni na Ukrainie" - powiedział.

21:36

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy nie ma już ani jednej miejscowości, która nie zostałaby ostrzelana przez wojska rosyjskie, codziennie ludzie giną bądź są ranni w ostrzałach - poinformował szef regionu Pawło Kyryłenko w telewizji państwowej.

Na całej linii frontu jest gorąco; ostrzeliwane są wszystkie miejscowości wzdłuż linii frontu. Dochodzi też do ostrzałów, rakietowych i lotniczych, miejscowości dość oddalonych od frontu - mam na myśli Słowiańsk, Kramatorsk, Bachmut, Pokrowsk. Nie ma praktycznie żadnej miejscowości, której rosyjscy okupanci by nie ostrzelali - powiedział Kyryłenko.

20:52

Rosja wielokrotnie straszyła, nie wierzę jednak, aby wtargnęła militarnie do Finlandii czy na terytoria innych krajów - powiedział prezydent Estonii Alar Karis, odnosząc się do reakcji Kremla na ewentualne przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

Możliwe przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu to dobra wiadomość dla Estonii - ocenił Karis w wywiadzie dla fińskiej telewizji.

20:50

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała , że trwają rozmowy z Rosją o wymianie ciężko rannych obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na rosyjskich jeńców wojennych, ale na razie negocjacje te nie przyniosły rezultatu. Rosja odrzuca przekazanie Ukraińców stronie trzeciej.

20:37

Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Ukraina będzie musiała zmagać się z konsekwencjami rosyjskiej inwazji jeszcze przez "sto lat" z powodu pozostających wszędzie ładunków wybuchowych - informuje telewizja ARD.

Każdy, kto mieszka w Niemczech wie, że bomby, które spadły tu w czasie II wojny światowej są odkrywane jeszcze teraz - powiedział kanclerz po spotkaniu z prezydentem Argentyny Alberto Angelem Fernandezem w Berlinie.

20:28

W miejscowości Ołeniwka w obwodzie donieckim wojska rosyjskie przetrzymują na terenie byłej kolonii karnej około 3 tys. mieszkańców Mariupola i okolic, którzy nie przeszli "filtracji" rosyjskiej i uznani są za "nieprawomyślnych" - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Wszyscy, którzy w 'obozach filtracyjnych' pod Mariupolem nie przeszli 'filtracji' i uważani są za 'nieprawomyślnych', przewożeni są do byłej kolonii karnej nr 52 w miejscowości Ołeniwka w obwodzie donieckim" - napisał Andriuszczenko w środę w komentarzu w serwisie Telegram.

20:13

Rosja nałożyła sankcje na zagraniczne spółki zależne od Gazpromu. Na liście jest także polski EuRoPol GAZ, właściciel polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa.

19:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wśród tematów była m.in. współpraca w sektorze energetycznym i zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

Odbyłem regularną rozmowę z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Mówiliśmy o pomocy w dziedzinie obronności, współpracy w sektorze energetycznym, zaostrzeniu sankcji wobec rosyjskiego agresora. Doceniamy wysoki poziom dialogu z Niemcami i wsparcie dla naszej walki - napisał na Twitterze Zełenski.

19:45

Jeśli rosyjskie wojska umocnią się na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, to będą mogły rozmieścić tam systemy obrony powietrznej i kontrolować niebo nad południowo-zachodnią Ukrainą; ma to kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia rosyjskiej operacji desantu w kierunku Naddniestrza - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

Po zatopieniu krążownika Moskwa przez ukraińskie wojsko (14 kwietnia - red.) rosyjska Flota Czarnomorska posiada ograniczone możliwości zabezpieczenia się przed naszymi atakami z powietrza. Dlatego Rosjanie chcą postawić na Wyspie Węży systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu, aby kontrolować podejścia do portów i przestrzeń powietrzną w ukraińskiej części Besarabii (w Budziaku, południowej części obwodu odeskiego - red.) - wyjaśnił Żdanow na antenie telewizji Nastojaszczeje Wriemia.

19:15

Rosyjskie ataki na ukraińskie magazyny ropy spowodowały straty w wysokości 227 mln dolarów - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na dane Kijowskiej Szkoły Ekonomii (KSE).

Według stanu na 10 maja łączna wartość bezpośrednich szkód wyrządzonych na Ukrainie przez Rosję przekroczyła 94 mld dolarów.

19:12

Rodziny i przyjaciele obrońców obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, wezwali w środę "cały świat", by pomógł w uwolnieniu ich bliskich.

W nagraniu zamieszczonym na Telegramie przez Petra Andriuszczenkę, doradcę mera Mariupola, rodziny zwracają się m.in. do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o pomoc w leczeniu rannych obrońców miasta.

18:58

Armia ukraińska wyzwoliła miejscowość Pytomnyk, leżącą około 20 km na północ od Charkowa - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W komunikacie ocenił, że w obwodzie charkowskim oddziały rosyjskie przeszły teraz do obrony.

18:51

Finlandia i Wielka Brytania podpisały w środę deklarację o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa - podała agencja Reutera.

Dokument głosi, że oba kraje są gotowe udzielić sobie pomocy militarnej na wypadek ataku. 

18:45

Władze Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii, wydłużyły do 25 maja obowiązujący od kwietnia alert antyterrorystyczny. Decyzji tej nie towarzyszą jednak żadne ruchy rosyjskich wojsk w tej enklawie - zauważają miejscowe media.

Jak poinformował mołdawski portal Telegraph, powołując się na informacje ukraińskiej straży granicznej, w Naddniestrzu, gdzie stacjonuje około 1500 rosyjskich wojskowych, nie zaobserwowano w ostatnich dniach żadnych prowokacji czy przemieszczania sił zbrojnych lub sprzętu wojskowego.

18:36

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) wróg przeprowadził 487 ataków rakietowych z terytorium Rosji i Białorusi, wystrzeliwując 788 różnego rodzaju rakiet; wykonano też 4917 lotów bojowych - poinformował Ołeksij Hromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:30

Przy wejściu na teren ambasady Polski w Moskwie oblano czerwoną farbą tablicę oraz szybę wartowni. W sieci pojawiły się filmy z tej akcji. Informację potwierdził w rozmowie z RMF FM rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

18:23

Żołnierze rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, którzy zginęli na Ukrainie, zostali w ubiegłym tygodniu po kryjomu pochowani w Kraju Stawropolskim; większości wojskowych nie zidentyfikowano, a ich rodzin nie powiadomiono o pogrzebie - poinformował na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

Władze na Kremlu kontynuują działania, które służą ukryciu liczby i personaliów żołnierzy poległych podczas "specjalnej operacji wojskowej" (propagandowe rosyjskie określenie wojny na Ukrainie - red.). W Michajłowsku w Kraju Stawropolskim, na południowym zachodzie Rosji, pochowano 74 wojskowych z 247. pułku desantowo-szturmowego (jednostka w Stawropolu) 76. dywizji desantowo-szturmowej. Pogrzeby były tajne, nikt nie mógł pożegnać się ze zmarłymi - napisał Cymbaliuk. 

18:10

Rosja nie jest w stanie wyposażyć swoich żołnierzy w najbardziej podstawowe rzeczy - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), publikując nagranie przechwyconej rozmowy, w której rosyjski wojskowy prosi matkę o pieniądze na hełm i kamizelkę kuloodporną.

To, co teraz mamy na sobie, jest przerażające. Trudno to nazwać ekwipunkiem - skarży się matce żołnierz, który niedawno został wysłany na wojnę na Ukrainie.

17:58

W najbliższym czasie Rosjanie zmienią taktykę prowadzonych działań wojennych i przestaną atakować na całej linii frontu, skupiając się na wybranych punktach - przewiduje doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw, cytowany przez portal informacyjny RBK.

Użyli już wszystkich środków, jakie mieli do dyspozycji i nie osiągnęli szczególnie namacalnych rezultatów. Natarcie posuwa się kosztem ścierania miejscowości z powierzchni ziemi, gdy nasi żołnierze nie mają już gdzie się bronić. Rosjanie nie będą mogli długo fizycznie tak walczyć. Dlatego za tydzień czy 10 dni wojska rosyjskie zmienią taktykę. Nazywam to "pełzającą okupacją". Przestaną atakować na całej linii frontu i bardzo powoli będą skupiać się na każdym konkretnym punkcie - powiedział Andrusiw.

17:47

Ukraina używa już na froncie amerykańskich haubic kalibru 155 mm - potwierdziła wiceminister obrony Hanna Malar na briefingu w Kijowie. Wcześniej o stosowaniu broni tego kalibru, czyli ultralekkich haubic M777 mówiła strona amerykańska.

Malar podkreśliła, że "trwa proces napływu zachodniego sprzętu opancerzonego i innej broni" na Ukrainę. Pracujemy nad zwiększeniem i przyspieszeniem tempa otrzymania tej pomocy - poinformowała.

17:34

Kreml wciąż planuje zająć Kijów, zorganizować nowy twór państwowy, by następnie przyłączyć go do Federacji Rosyjskiej - powiedział Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Za prawdopodobne następne działania nieprzyjaciela uważamy próby przejęcia kontroli nad terytorium obwodów odeskiego, mikołajowskiego i częściowo zaporoskiego, utworzenie korytarza lądowego do regionu naddniestrzańskiego Republiki Mołdawii, zajęcie terytorium centralnej Ukrainy, zdobycie Kijowa, inscenizowanie wyborów do władz ustawodawczych i wykonawczych z doprowadzeniem do władzy sił prorosyjskich, utworzenie nowego podmiotu państwowego i włączenie go do Rosji - oświadczył Hromow.

17:31

Mieszkańcy separatystycznego regionu Naddniestrza w Mołdawii nie będą walczyć przeciwko Ukraińcom, ponieważ są z nimi na różne sposoby połączeni, w tym więzami rodzinnymi np. z mieszkańcami przygranicznych rejonów (powiatów) obwodu odeskiego - ocenił rzecznik władz tego regionu Serhij Bratczuk.

Ludność Naddniestrza nie ma zamiaru służyć u okupantów, iść walczyć na Ukrainę i tam umierać. (...) Po pierwszej kwietniowej prowokacji, czyli ostrzelaniu gmachu tzw. ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, mieszkańcy Naddniestrza zaczęli wyjeżdżać w kierunku Mołdawii (obszarów kontrolowanych przez rząd w Kiszyniowie - red.) oraz Ukrainy, szczególnie Odessy - podkreślił Bratczuk, cytowany przez agencję UNIAN.

17:13

Najbardziej baliśmy się ciszy; kiedy ciągle słyszysz strzały, wiesz, skąd dochodzą, a gdy zapada cisza, to po niej zawsze była mina albo bomba - opowiada 24-letnia Hanna, ewakuowana z Azowstalu, gdzie była ze swym kilkumiesięcznym dzieckiem.

Wywiad z Hanną opublikowała w środę agencja Ukrinform. Wraz z mężem i synkiem kobieta trafiła do podziemnych schronów zakładów metalurgicznych Azowstal pod koniec lutego. Sądzili wówczas, że spędzą tam kilka dni, przeczekując atak wojsk rosyjskich na Mariupol.

17:06

Od początku maja Rosja wystrzeliła na Ukrainie ponad 70 pocisków manewrujących i balistycznych.

17:00

Gwardia Narodowa Ukrainy po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji podała wielkość strat wojennych w swoich szeregach. Jak dotąd zginęło 501 żołnierzy naszej formacji, a 1697 zostało rannych - poinformował Ołeksij Nadtoczyj, naczelnik Zarządu Operacyjnego Gwardii Narodowej Ukrainy.

16:58

Prezydent Joe Biden zakomunikował Polakom, że będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO, w tym Polski, ponieważ Polska reprezentuje krainę wolności. To są słowa nienaruszalne - zapewnił w Poznaniu w czasie kongresu Impact'22 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Pytany w czasie kongresu o to, czy USA zamierzają raz jeszcze "stać się kapitanem wolnego świata" i są w stanie poznosić koszty takiego przywództwa ambasador Brzezinski przypomniał, że na początku wojny na Ukrainie podkreślił, iż "Polska jest bezpieczna i zabezpieczona".

16:55

Odblokowanie obrońców Mariupola w kombinacie Azowstal przy pomocy działań wojskowych byłoby trudne i mogłoby doprowadzić do znacznych strat - oświadczył zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Gromow, cytowany przez agencję informacyjną UNN.

16:49

Rząd Kanady ogłosił uruchomienie pierwszych lotów czarterowych dla przebywających w Polsce ukraińskich uchodźców wojennych, którzy otrzymali już kanadyjskie wizy. Wyczarterowane samoloty będą odlatywać z Warszawy.

16:47

Władze Ukrainy przywróciły kontrolę nad odcinkiem granicy państwowej o długości 1200 km; dwie trzecie tego odcinka to granica z Rosją - poinformował Łeonid Baran, dyrektor Departamentu Ochrony Granicy Państwowej w Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy.

Ponownie kontrolujemy granicę w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim na północy Ukrainy. (...) Nadal utrzymuje się jednak zagrożenie (rosyjskimi atakami - PAP), dlatego wciąż nie mówimy o klasycznej ochronie granicy, która obowiązywała do czasu inwazji - podkreślił Baran, cytowany przez agencję UNIAN.

16:28

Prezydent Czech Milosz Zeman zezwolił 103 obywatelom swego kraju na wstąpienie do armii ukraińskiej - poinformował rzecznik głowy państwa Jirzi Ovczaczek. Decyzja wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera Petra Fiali.

16:10

Przeglądając nagrania z wojskowej parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, uwagę niektórych komentatorów przykuł młody mężczyzna rozmawiający z Władimirem Putinem. Zgodnie z doniesieniami ma to być Dmitrij Kowaliow, który najprawdopodobniej szykowany jest przez samego Putina na swojego następcę.  

16:06

Rząd Rumunii planuje zakup okrętów podwodnych z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pojawienia się na Morzu Czarnym licznych jednostek floty wojennej Rosji - poinformował rumuński minister obrony Vasile Dincu. W wywiadzie dla telewizji Realitatea Plus szef resortu obrony nazwał jednostki pływające marynarki wojennej Rosji mianem "rekinów".

16:00

17 marca, czyli ponad trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 33 proc. ankietowanych mieszkańców Rosji ufało przekazom państwowej telewizji; 27 kwietnia takiego zdania było tylko 23 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodową firmę GroupM.

15:58

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że oblegane zakłady metalurgiczne Azowstal w tym mieście płoną na skutek rosyjskiego bombardowania.

"Azowstal atakowany jest nie tylko z nieba i ostrzeliwany przez artylerię, ale wróg znów próbuje się wedrzeć czołgami. Zakłady znów płoną na skutek bombardowania" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.

15:57

Ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski pozostaje na stanowisku, przedstawiciele MSZ Rosji wyrazili wobec niego ustny protest w związku z wydarzeniami z 9 maja na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich - przekazał dziennikarzom rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

15:48

Prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko poinformował w środę, że ilość rosyjskiego gazu eksportowanego przez Ukrainę "została ograniczona".  Reuters podaje, że w środę wolumen gazu płynącego do Europy spadł o jedną czwartą.

Witrenko nie podał jednak szczegółów dotyczących skali ograniczeń tranzytu, ale ukraiński operator sieci gazowej GTS podał w komunikacie, że Gazprom zamknął dopływ gazu do jednej z nitek gazociągu.

15:47

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) poinformowała w środę w swym pierwszym raporcie na temat skutków wojny na Ukrainie, że od początku rosyjskiej agresji kraj ten stracił około 4,8 mln miejsc pracy, czyli blisko jedną trzecią. ILO przewiduje, że napływ ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym negatywnie wpłynie na rynek pracy w krajach sąsiednich.

15:40

W wyniku skutecznych działań armii ukraińskiej rosyjskie wojska przeszły do defensywy na kierunkach: charkowskim, chersońskim, iziumskim i melitopolskim - poinformował generał Ołeksij Hromow, zastępca dowódcy Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Powstrzymaliśmy zakrojoną na szeroką skalę rosyjską inwazję - w sytuacji, gdy na niektórych odcinkach frontu siły najeźdźcy miały nad naszymi 10-krotną przewagę nie tylko pod względem liczby żołnierzy, ale także uzbrojenia i sprzętu wojskowego - powiedział Hromow, cytowany przez agencję UNIAN.

15:38

Okupacyjne władze obwodu chersońskiego zaapelują do prezydenta Władimira Putina o włączenie regionu do Rosji - poinformował Kyryło Stremusow, powołany przez Rosjan na zastępcę szefa regionalnej administracji ukraińskiego obwodu.

Miasto Chersoń to Rosja, na terytorium obwodu chersońskiego nie powstanie Chersońska Republika Ludowa, nie będzie referendów. Będzie jeden dekret oparty o apel kierownictwa regionu do prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o przyłączenie obwodu do Federacji Rosyjskiej - poinformował Stremusow w rozmowie z agencją RIA Nowosti.  

15:29

W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy odnaleźliśmy ważne rosyjskie dokumenty wojskowe, z których jasno wynika, że wróg zamierzał opanować całe terytorium naszego kraju - przekazał na Telegramie dyrektor ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (DBR) Ołeksij Suchaczow.

DBR poinformowało również o rezultatach działań śledczych pracujących w Trościańcu. "Zidentyfikowano miejsca, w których okupanci znęcali się nad mieszkańcami miasta. Zgłoszono co najmniej 34 przypadki bezprawnego pozbawienia wolności i torturowania ludności cywilnej. Na miejscu zbrodni znaleziono pałki, kajdanki, metalowe szczypce i ubrania ofiar ze śladami krwi. Przeprowadzono m.in. 29 wizji lokalnych, a także ekshumowano ciała 23 ofiar, w tym dwojga dzieci" - napisano w komunikacie.

15:08

Chwilę później Krajewski powiedział PAP, że w rosyjskim MSZ powtórzył stanowisko ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w sprawie incydentu, do którego doszło 9 maja w Warszawie z udziałem rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa.

Zostałem wezwany do MSZ Rosji, gdzie wyrażono ustny protest w związku z incydentem na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich 9 maja. W reakcji powtórzyłem dosłownie pełne stanowisko MSZ RP, wyrażone przez ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w reakcji na incydent - powiedział szef polskiej placówki w Moskwie.

Polski minister spraw zagranicznych nazwał w poniedziałek oblanie ambasadora Rosji czerwoną substancją incydentem, który nie powinien był się wydarzyć. "Wydarzenie, do którego doszło dzisiaj podczas składania wieńców przy grobach poległych żołnierzy sowieckich przez ambasadora Federacji Rosyjskiej, stanowi incydent, który nie powinien mieć miejsca, (to) incydent ze wszech miar godny ubolewania. Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, niezależnie od polityki, jaką prowadzą rządy, które oni reprezentują" - powiedział Rau.

15:02

Po 15 minutach skończyło się spotkanie polskiego ambasadora w Moskwie w rosyjskim MSZ. Krzysztof Krajewski został tam wezwany w związku z poniedziałkowym incydentem w Warszawie, kiedy to Siergiej Andriejew - ambasador Rosji w Polsce - został oblany czerwoną substancją. 

Ambasador Krajewski wyszedł z budynku rosyjskiego MSZ, nie udzielając czekającym na zewnątrz dziennikarzom żadnego komentarza.

14:54

Polska krytykuje Węgry za blokowanie sankcji przeciwko Rosji wprowadzanych z powodu inwazji na Ukrainę. Chodzi o szósty pakiet ograniczeń obejmujący m.in. zakaz importu rosyjskiej ropy. Wciąż nie ma europejskiego porozumienia w tej sprawie.

14:48

Wojna z Rosją weszła w drugą fazę, nasz kraj czeka niezwykle trudny i długi etap walk o pełne wyzwolenie terytoriów Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - poinformowała na briefingu prasowym wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez agencję UNIAN.

Inwazja na pełną skalę trwa już trzeci miesiąc... Wojna w praktyce weszła w drugą fazę, a przełomem była obrona Kijowa - wyjaśniła Malar.

14:36

Gdyby Ukraina była w NATO, nie byłoby wojny, a Unia Europejska nie może trzymać nas w niepewności - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy online z francuskimi studentami, odpowiadając na ich pytania na temat wojny i globalnej architektury bezpieczeństwa.

Musimy zatrzymać tę wojnę, rosyjska agresja niszczy całe miasta - podkreślił Zełenski w wystąpieniu do studentów Instytutu Nauk Politycznych (Sciences Po) w Paryżu, wymieniając m.in. Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy.

14:33

Jeżeli dochodzi do starcia państwa, które uważa siebie za imperium, ma ogromną armię i wyposażenie, z armią znacznie mniejszego kraju i nie są w stanie wygrać, oznacza to de facto militarną porażkę - powiedział w Bratysławie prezydent  Andrzej Duda.

14:20

Podczas ewakuacji z Mariupola zobaczyłem Hiroszimę i Nagasaki - powiedział portalowi nv.ua Ihor Hadżawa, który wraz z żoną i dwójką dzieci przez dwa miesiące ukrywał się w podziemiach kombinatu Azowstal w oblężonym mieście.

Hadżawa był starszym inżynierem w zakładach metalurgicznych Azowstal. 1 maja wraz z bliskimi zdołał opuścić miasto w ramach ewakuacji.

14:16

Jak podaje Reuters, Rosja nie rozważa zamknięcia swojej ambasady w Warszawie, chyba że polska strona uzna jej dalsze funkcjonowanie za niemożliwe.

14:08

Nie tylko polski, ale także amerykański ambasador przybył o 14 do siedziby rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - podaje agencja RIA Novosti.

14:07

Polsko-słowacka przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach jak np. bezpieczeństwo; już niedługo interkonektor gazowy nas połączy i dzięki temu będzie możliwe wzajemne zasilanie gazem - powiedział w Bratysławie prezydent Andrzej Duda.

14:06

Rosja musi zatrzymać tę wojnę, ona nie ma żadnego sensu - mówiła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova po spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Czaputova podkreślała wagę jedności Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji.

14:05

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz premier Szwecji Magdalena Andersson podpisali w środę w Harpsund, 120 km na zachód od Sztokholmu, "polityczną deklarację solidarności". Porozumienie oznacza obietnicę brytyjskiego wsparcia Szwecji w przypadku agresji ze strony Rosji.

13:58

Pierwszy rosyjski żołnierz stanie przed sądem w Ukrainie za zabójstwo cywila w obwodzie sumskim na północy kraju - poinformowała prokuratur generalna Iryna Wenediktowa na Facebooku. Akt oskarżenia dotyczy żołnierza 4. dywizji pancernej obwodu moskiewskiego Wadima Szyszymarina.

Na razie podejrzany Szyszymarin jest w areszcie. Prokuratura i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zebrali wystarczająco dużo dowodów świadczących o złamaniu przez niego praw i zwyczajów wojny, połączonych z umyślnym zabójstwem - oznajmiła Wenediktowa. Dodała, że Rosjaninowi grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności albo dożywocie.

13:42

Niepowodzenia rosyjskiej armii na Ukrainie pogłębiły istniejące od dawna podziały w elitach na Kremlu, szczególnie w sztabie generalnym sił zbrojnych - poinformował na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Inne rosyjskie ośrodki władzy chcą zrzucić całą odpowiedzialność na wojsko - dodano w komunikacie służby.

W ocenie wywiadu nic nie wskazuje na szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie. "W Rosji podejmowane są próby przeprowadzenia tzw. tajnej mobilizacji (zamiast mobilizacji powszechnej, co musiałoby się wiązać z oficjalnym wypowiedzeniem Ukrainie wojny - red.). Trwa również kampania agitacyjna, a w rejon walk wysyłani są absolwenci i kursanci wojskowych uczelni. Uzupełniany jest w ten sposób skład m.in. jednostek desantowych, które poniosły znaczne straty na froncie" - przekazał HUR.

13:22

Żołnierze rosyjscy torturują i zabijają proukraińskich działaczy w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Facebooku.

"Na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, równolegle z narzucaniem ideologii 'ruskiego miru', trwa totalne szabrownictwo władz okupacyjnych. Okupanci wykradają zboże, sprzęt techniczny, majątek i ludzi, wywożą do Rosji. Wykrytych działaczy o proukraińskich poglądach torturują, a w razie odmowy współpracy - rozstrzeliwują" - podało dowództwo.

13:20

Wszyscy cywile, którzy ukrywali się dotąd w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, zostali już ewakuowani. Pojawiające się doniesienia o 100 osobach na terenie fabryki nie są potwierdzone - poinformował na antenie telewizji Sky News Illa Samojłenko, przedstawiciel walczącego w Azowstalu pułku Azow.

Podczas walk w Azowstalu zginęło już i zostało rannych bardzo wielu ukraińskich żołnierzy. Ci ludzie zasługują na właściwą opiekę. Nikt nie spodziewał się, że tak długo będziemy stawiać opór Rosjanom, ale wciąż walczymy. Nasze zasoby są jednak bardzo ograniczone, a każdy kolejny dzień może być dla nas ostatnim - powiedział Samojłenko.

13:17

Wnioskując z doświadczeń międzynarodowych, należy przyjąć, że rozminowywanie Ukrainy może zająć od pięciu do 10 lat - poinformował na briefingu prasowym Ołeh Bondar, szef ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Według Bondara jedną z głównych negatywnych konsekwencji inwazji wojsk rosyjskich na terytorium kraju jest masowe podłożenie przedmiotów wybuchowych, których użycie jest zabronione przez prawo międzynarodowe.

13:00

12:40

"Ptaki śpiewają, nawet gdy strzelają z broni" - pisze Ukraińska Prawda. W mediach społecznościowych publikuje zdjęcia z Kijowa, gdzie mieszkańcy starają się prowadzić zwykłe życie.

12:35

Mianowane przez rosyjskich okupantów "władze" obwodu chersońskiego poinformowały, że zwrócą się do prezydenta Rosji Władimira Putina o włączenie obwodu w skład Rosji - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na doniesienia rosyjskich agencji.

12:31

Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Moskwie - dowiedział się reporter RMF FM. Krajewski ma się tam stawić o godzinie 14 polskiego czasu.

To pokłosie incydentu z udziałem rosyjskiego ambasadora w Polsce. PRZYPOMINAMY SYTUACJĘ Z 9 MAJA>>>

12:09

Papież Franciszek spotkał się w środę z żonami dwóch ukraińskich oficerów z pułku Azow, którego żołnierze bronią się obecnie na terenie stalowni Azowstal w Mariupolu. Młode Ukrainki napisały w ostatnich dniach do papieża i w odpowiedzi otrzymały zaproszenie na audiencję generalną - wyjaśniła Ansa.

Ansa podała, że do Watykanu przybyły Kateryna Prokopenko, żona dowódcy Denysa Prokopenko i Julia Fedosiuk, żona oficera Arsenija Fedosiuka. Ich obecność, jak podkreślono, miała przede wszystkim charakter humanitarny ze względu na sytuację, jaka panuje na terenie zakładu metalurgicznego w Mariupolu.

12:55

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował w środę w swoim kanale na Telegramie, że rosyjscy żołnierze starają się ukryć swój udział w zbrodniach wojennych, by uniknąć odpowiedzialności karnej. Domagają się od dowództwa utajnienia ich udziału w inwazji.

"Na dużą skalę takie prośby mają miejsce w jednostkach Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Przed odpowiedzialnością za masowe zabijanie ludności cywilnej i zniszczoną infrastrukturę starają się skryć nie tylko bezpośredni wykonawcy tych zbrodni, lecz także byli żołnierze, którzy brali udział w przygotowaniach do inwazji na Ukrainę" - ustalił wywiad.

11:41

"W ostatnich dniach w rejonie Mikołajowa 9 osób zostało rannych. Na szczęście wśród ofiar nie ma dzieci" - informuje przedstawicielka lokalnych władz, Anna Zamazeeva. Jak dodaje, wszystkich rannych w wyniku ostrzału, udało się przewieźć do szpitala, gdzie otrzymują niezbędną pomoc.

11:37

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 226 dzieci - informuje Biuro Prokuratora Generalnego. Rannych zostało ponad 643 dzieci.

11:23

W ciągu ostatnich 24 godzin teren zakładu Azowstal był atakowany 38 razy - informuje pułk Azow, broniący Mariupola. Jak dodają, to nie tylko naloty bombowe, ale i ostrzał artyleryjski. "Wróg nie przestaje próbować zdobywać ukraińskiej twierdzy i kontynuuje codzienne szturmy przy wsparciu piechoty" - czytamy w komunikacie.

11:15

Prawie 800 hektarów lasów płonie w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Walkę z żywiołem utrudnia okupacja tych terenów oraz działania bojowe - poinformował w środę doradca ministra ds. ochrony środowiska i zasobów naturalnych Serhij Własenko.

11:06

Przed Narodowym Muzeum Historii Wojskowości Ukrainy w Kijowie wystawiono pozostałości po rosyjskim sprzęcie. 

10:57

Tak wygląda miejsce, w którym jeszcze niedawno znajdowali się rosyjscy okupanci - pisze kanał Nexta i publikuje film, na którym widać bałagan i zniszczenia, jakie zostawiają po sobie rosyjscy żołnierze.

10:50

Cytat

Myślimy o przyszłości, jesteśmy przekonani, że Ukraina wygra tę wojnę; jesteśmy zdeterminowani i na pewno to zrobimy. Ale zrobimy to razem z wami i to będzie nasze wspólne zwycięstwo. Dlatego zwracam się do was: mówiąc o rozwoju technologii innowacji, przedsiębiorczości pamiętajcie, że Ukraina jest obok.
powiedział w środę w Poznaniu ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca do uczestników kongresu Impact’22.

10:44

We Lwowie funkcjonują trzy szpitale dziecięce, z których każdy posiada inną specjalizację. Jednak od początku trwającej na Ukrainie wojny to do Szpitala Świętego Mikołaja trafiają dzieci najciężej ranne podczas ostrzałów i bombardowań we wschodniej i południowej części kraju.

Mniej więcej dwa razy w tygodniu przyjeżdżają do Lwowa pociągi ewakuacyjne, najczęściej z Charkowa i Dniepra. Wtedy mamy zdecydowanie więcej pacjentów. Są to bardzo często ofiary min i bomb z amputowanymi kończynami, skomplikowanymi złamaniami i głębokimi ranami od odłamków
- mówi Polskiej Agencji Prasowej dr Zoriana Iwaniuk, zastępca dyrektora lwowskiego szpitala dziecięcego św. Mikołaja.

10:40

Sytuacja lwowskich szpitali, które leczą dzieci ranne w bombardowaniach i ostrzałach rakietowych staje się coraz trudniejsza. "Mamy placówki, mamy dobrych specjalistów, ale brakuje nam sprzętu. A czekamy właśnie na dzieci z Mariupola" - mówi w rozmowie z PAP dr Zoriana Iwaniuk, wicedyrektor jednego z tych szpitali.

10:37

Jak pisze agencja Ukrinform, wojska rosyjskie doszczętnie zniszczyły 101 szpitali w Ukrainie.

10:28

Cel wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Słowacji to skoordynowanie pomocy państw naszego regionu dla Ukrainy; chodzi nie tylko o pomoc w czasie wojny, ale także o wsparcie dla członkostwa Ukrainy w UE - zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

10:20

W wyniku rosyjskich ostrzałów w Siewierodoniecku ostrzał uszkodzonych zostało 70 proc. domów - pisze agencja Ukrinform.

10:14

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przed rozpoczęciem drugiego dnia sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi.

Wicepremier zastrzegł, że są pewne ograniczenia techniczne. Infrastruktura zarówno po stronie ukraińskiej, jak i polskiej, liczba wagonów i samochodów do transportu nie jest wystarczająca - zwrócił uwagę wicepremier. Na pewno jednak będziemy pracować 24 godziny na dobę przy odprawach granicznych, przy transporcie, tak aby pomóc Ukrainie w eksporcie zboża  - zapewnił.

10:10

Od początku swojej agresji na Ukrainę Rosja użyła "prawdopodobnie między 10 a 12" pocisków hipersonicznych - przekazał wysoki urzędnik Pentagonu. Jednocześnie nie potwierdził podawanych wcześniej przez stronę ukraińską informacji o użyciu takiej broni w poniedziałek w ataku na Odessę.

10:04

"Okupanci zrobili z Mariupola średniowieczne getto. Śmiertelność będzie współmierna do sytuacji. Bez leków i pomocy lekarskiej, przywrócenia wodociągów i sprawnej kanalizacji, w mieście wybuchnie epidemia. Obecnie większość populacji to osoby starsze i chore. Bez odpowiednich warunków życia śmiertelność wśród najsłabszych grup będzie wzrastać" - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko.

10:00

Do końca roku, z powodu chorób i złych warunków życia, może umrzeć ponad 10 tysięcy mieszkańców oblężonego Mariupola nad Morzem Azowskim, gdzie wciąż przebywa między 150 a 170 tysięcy osób - poinformowała w środę w mediach społecznościowych rada miejska.

09:49

Całkowite straty bojowe Rosjan na 11 maja to według strony ukraińskiej 26 350 żołnierzy, a także 1187 czołgów, 2856 pojazdów opancerzonych, 528 systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 87 systemów obrony przeciwlotniczej, 199 samolotów, 160 śmigłowców, 1997 pojazdów bojowych i cystern, 12 jednostek pływających, 390 dronów i 94 pociski manewrujące.

09:43

Rosyjskie straty w czasie inwazji na Ukrainę sięgnęły już 26 350 żołnierzy - podaje w środę sztab generalny armii ukraińskiej.

09:38

Minister spraw zagranicznych Niderlandów Wopke Hoekstra odwiedził we wtorek Kijów razem z szefową niemieckiego resortu spraw zagranicznych Annaleną Baerbock. Spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kulebą oraz prezydentem kraju Wołodymyrem Zełenskim. Zainaugurował także ponowne otwarcie ambasady Niderlandów w stolicy Ukrainy.

"Widziałem na przedmieściach Kijowa dzielnice, które zostały całkowicie zbombardowane" - powiedział "De Telegraaf" minister. Dodał, że to uświadomiło mu, ile pieniędzy i czasu zajmie odbudowa zniszczonego kraju.

09:22

Niderlandy pomogą w odbudowie przynajmniej jednego ukraińskiego miasta - zadeklarował minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra po wtorkowej wizycie na Ukrainie. Szef resortu spraw zagranicznych powiedział dziennikowi “De Telegraaf", że opowiada się również za odpowiednikiem Planu Marshalla dla Ukrainy.

09:13

Cytat

Jeśli Rosja umocni swoją pozycję na Wyspie Węży, strategiczną obroną przeciwlotniczą i pociskami manewrującymi obrony wybrzeża może zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego.
przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:09

"Trwają walki na wyspie Zmijinyj, znanej również jako Wyspa Węży, gdzie Rosja ciągle próbuje wzmocnić znajdujący się tam odsłonięty garnizon. Ukraina z powodzeniem zaatakowała rosyjską obronę przeciwlotniczą i statki zaopatrzeniowe za pomocą dronów Bayraktar. Rosyjskie statki zaopatrzeniowe mają minimalną ochronę w zachodniej części Morza Czarnego po tym, jak rosyjska marynarka wojenna wycofała się na Krym po utracie okrętu Moskwa. Obecne działania Rosji zmierzające do wzmocnienia jej sił na Wyspie Węży dają Ukrainie więcej możliwości starcia się z rosyjskimi wojskami i niszczenia sprzętu" - napisało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:55

Trwają walki na Wyspie Węży, gdzie Rosja próbuje wzmocnić znajdujący się tam odsłonięty garnizon. Umocnienie przez nią tam swojej pozycji pozwoliłoby jej zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:46

Okupacja przylegającego do Krymu obwodu chersońskiego jest tylko tymczasowa i wkrótce zostanie on odbity - przekonuje ukraiński dziennikarz Dmytro Hordon w rozmowie z Ukraina 24.

Dodał, że nie wie, kiedy może się skończyć wojna, i nie wiedzą tego nawet Joe Biden, Wołodymyr Zelenski i Władimir Putin. "Bo może się zakończyć pojutrze, albo za kilka lat" - dodał.

08:34

Prezydent Wołodymyr Zełenski w najnowszym wpisie na Twitterze podziękował Stanom Zjednoczonym za szybkie zatwierdzenie ustawy o dodatkowym wsparciu finansowym dla Ukrainy. "Dziękuję przewodniczącej Nancy Pelosi i Izbie Reprezentantów za szybkie zatwierdzenie zainicjowanej przez prezydenta Joego Bidena ustawy o dodatkowym wsparciu finansowym dla naszego państwa. Z niecierpliwością czekamy na rozpatrzenie tego ważnego dla nas dokumentu przez Senat" - napisał ukraiński prezydent.

08:30

Przyszły tydzień może mieć przełomowe znaczenie w wojnie z Rosją - ocenił w środę ukraiński dziennikarz Dmytro Hordon, powołując się na opinie przedstawicieli sił zbrojnych. Wywiad z nim przeprowadził kanał YouTube Ukraina 24.

Cytat

Dużo rozmawiam z chłopakami z frontu, z dowódcami. Mówią, że wojsko już ma zachodnią broń, musi ją tylko wypróbować i postrzelać. Z tego, co mi wiadomo, właśnie przyszły tydzień powinien mieć decydujące znaczenie.
powiedział.

08:10

W poniedziałek rosyjska artyleria ostrzelała samochód z cywilami w wiosce Biłohorja. Pasażer samochodu zmarł na miejscu, a kierowca został ranny.

Według władz obwodu siły rosyjskie prowadzą ostrzały wzdłuż całej linii frontu oraz w głębi pozycji obrony wojsk ukraińskich, przy czym najintensywniej w pobliżu Orichiwa, Hulajpola i Połohów. 

07:58

Jedna osoba zginęła, a 8 zostało przewiezionych do szpitala po kolejnym ostrzelaniu przez siły rosyjskie cywilnej infrastruktury w mieście Orichiw w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowały w środę władze obwodowe.

Do ostrzału doszło we wtorek. W związku z zaostrzeniem działań bojowych i wzrostem intensywności ostrzałów tymczasowo wstrzymano działanie punktu pomocy humanitarnej.

07:48

"Rosjanie otworzyli ogień do miejscowości Hirski. Rakiety trafiły w budynek szkoły specjalnej, w której uczyły się dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Na szczęście uczniowie szkoły zostali wcześniej ewakuowani" - poinformował szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

07:44

Na kierunku słobożańskim wojsko rosyjskie stara się nie dopuścić do dalszego przesuwania się wojsk ukraińskich w stronę granicy państwowej - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:38

Siły rosyjskie usiłują zająć Rubiżne w obwodzie ługańskim i inne miejscowości Donbasu oraz niszczą cywilną infrastrukturę Ukrainy - poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:29

Rosjanie kontynuują bombardowanie zakładów Azowstal w okupowanym Mariupolu. 

07:23

Cytat

Można zaryzykować twierdzenie, że obecne spustoszenia dokonywane przez wojska rosyjskie na Ukrainie przyspieszą zmianę narracji i przyczynią się do powszechnego uświadomienia sobie, że metody wojenne Kremla - czy to w 1945, czy w 2022 roku - charakteryzują się okrucieństwem, grabieżą i powszechną przestępczością. Jest to oczywiście jeszcze jeden aspekt, w którym obecne działania Władimira Putina okazują się tak zadziwiająco kontrproduktywne.
ocenił brytyjski historyk Roger Moorhouse.

07:13

Zbrodnie rosyjskie dokonywane w czasie napaści na Ukrainę prawdopodobnie przyczynią się przy okazji do osłabienia wciąż obecnej narracji o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowo-Wschodniej - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

06:51

W 77. dniu wojny armia rosyjska prowadzi najaktywniejsze działania wojenne w rejonie słobożańskim i donieckim, próbując zdobyć przyczółek w kierunku Krzywego Rogu - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie, cytowanym przez Ukraińską Prawdę.

06:44

W wyniku walk obwód ługański został pozbawiony łączności, a w wielu miejscowościach nie ma elektryczności, wody, gazu ani telefonii komórkowej - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

06:23

W czasie wojny większość świateł w Kijowie jest wyłączona. Nocne oświetlenie stolicy ma powrócić po zwycięstwie Ukrainy.

06:06

Luksusowy hotel w Toskanii został kupiony przez córkę objętego sankcjami UE rosyjskiego biznesmena i deputowanego - informuje włoska prasa. Hotel nazywa się "Pace" i znajduje się w miejscowości Montecatini Terme. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

05:57

W porcie w Hamburgu zatrzymano wyceniany na 400 mln euro jacht rosyjskiego miliardera Farhada Achmedowa - pisze portal Hromadske. Prokremlowski biznesmen z Azerbejdżanu od początku kwietnia znajduje się na liście sankcji UE.

05:46

Według Pentagonu postępy czynione przez Rosję w Donbasie są "nierówne", a jej wojska posuwają się co najmniej z dwutygodniowym opóźnieniem względem zakładanych celów.

05:40

Według amerykańskiego wywiadu Władimir Putin przygotowuje się do długiej wojny i nawet zwycięstwo na wschodzie Ukrainy może nie zakończyć konfliktu.

05:34

W wyniku ostrzału w Zaporożu zginął jeden mężczyzna. 8 osób  trafiło do szpitala - pisze Ukraińska Prawda.

05:30

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła we wtorek 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Niższa izba Kongresu w ten sposób zwiększyła pakiet, proponowany przez prezydenta Joe Bidena, który zwrócił się o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.

Za projektem ustawy głosowało 368 członków Izby, przeciw było 57. Dokument trafi teraz do Senatu, który już wcześniej zapewniał, że zajmie się nim w trybie nadzwyczajnym.

05:22

W nocy na kanale Nexta pojawił się film z Azowstalu. Jak wynika ze wstępnych informacji, płoną tam dwa piętra. Na filmie w tle słychać wybuchy bomb.

Jak czytamy w opisie, nagranie zostało opublikowane przez jednego z obrońców Mariupola.

05:15

Dziś Rada Praw Człowieka ONZ ma zebrać się na specjalnej sesji w sprawie Ukrainy. To wynik ukraińskiego wniosku o ponowne przyjrzenie się sytuacji w związku z wysuwanymi przeciwko Rosji zarzutami.

Jak podała BBC, na sesji może zapaść decyzja o terminie przygotowania raportu przez oenzetowską komisję ds. badania zbrodni na Ukrainie.

05:13

Siły ukraińskie, dzięki skutecznej kontrofensywie, na północ od Charkowa wciąż popycha siły rosyjskie w kierunku granicy rosyjsko-ukraińskiej - informuje ISW raporcie podsumowującym po 10 maja.

 

05:07

Najważniejsze informacje z 77. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z dnia 11.05.2022.

ZOBACZ TAKŻE: 76. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje