Co zrobić z wózkiem dla dziecka, a co z kotem, który także chciałby się wybrać na wakacje? Co schować do luku bagażowego, a co można zabrać w bagażu podręcznym? W naszym wakacyjnym niezbędniku radzimy, jak przygotować się do podróży samolotem. Warto pamiętać, że są przedmioty, których nie możemy wnieść na pokład. Przepisy mogą różnic się w zależności od linii lotniczych oraz kraju, do którego lecimy.
Na pewno w bagażu podręcznym nie powinny znaleźć się m. in. brzytwy, żyletki, korkociągi, nożyczki, noże czy druty i szydełka. Problem może też być np. z dezodorantem o pojemności większej niż 100 ml. Wszystko to można jednak zapakować do tzw. bagażu rejestrowanego.
Na pokład nie wniesiemy też deski surfingowej, roweru czy dużego wózka dziecięcego. Takie przedmioty mogą być przewożone jedynie w luku bagażowym. Niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz na pokładzie składanego wózka dziecięcego lub łóżeczka dla dziecka poniżej dwóch lat. Jeśli pasażerowie chcą zabrać wózek spacerowy, fotelik lub łóżeczko dla dziecka, które skończyło 2 lata, taka usługa może być płatna.
Jeśli chodzi o ograniczenia ilościowe, wielkościowe i wagowe bagażu, zarówno podręcznego, jak i przewożonego w luku bagażowym najlepiej przed podróżą zapytać przewoźnika lub sprawdzić takie informacje na jego stronie internetowej. Zwykle można na pokład wnieść jedną sztukę bagażu o wadze do 10 kg, ale jednocześnie większość rejsowych linii zezwala na zabranie także torby z laptopem czy aparatu fotograficznego w osobnej torbie. W przypadku tanich linii lepiej wszystko zapakować do jednej torby.
Linie lotnicze indywidualnie określają limit wagowy i liczbowy bagażu rejestrowanego. W większości tanich linii lotniczych maksymalna waga pojedynczej sztuki wynosi 32 kg. Maksymalna waga bagażu przypadającego na jednego pasażera, bez względu na liczbę sztuk, wynosi zazwyczaj pomiędzy 50 a 60 kg.
To, czy można zabrać zwierzę do samolotu zależy od linii lotniczych. Tanie linie, np. Ryanair i Wizz air, zwykle nie zezwalają na przewóz żadnych zwierząt, poza psami przewodnikami.
Jeśli ktoś wybiera się w podróż PLL LOT, może zabrać ze sobą kota lub psa. Zwierzę musi jednak mieć aktualną książeczkę szczepień, a w przypadku lotów wewnątrz UE wymagany jest też specjalny paszport wydany przez weterynarza. Przewóz zwierzęcia powinien być zgłoszony wcześniej, minimum 48 godzin przed wylotem.
Pojemnik, w którym pies lub kot będzie podróżował, musi być odpowiednio duży, tak by zwierzę miało swobodę ruchu. Musi też być wykonany z określonego materiału, np. z włókna szklanego, metalu, sztywnego tworzywa sztucznego. Konieczne jest, by zwierzę miało w pojemniku zapewnioną wentylację, pojemnik z wodą i jedzeniem. Do kabiny pasażerskiej można zabrać pojemnik z psem lub kotem o łącznej wadze nieprzekraczającej 8 kg. Większe zwierzęta podróżują w luku bagażowym. Opłata zależy od wagi i wielkości zwierzęcia.
Cenne informacje dla pasażerów na swoich stronach zamieścił Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź TUTAJ.